Licencjonowane metody produkcyjne Alien Technology do zredukowania cen etykiet RFID

Jedną z największych barier stojących na przeszkodzie szybkiej adaptacji technologii RFID jest jednostkowy koszt etykiet RFID. Bariera ta została przełamana w 2004 r., kiedy firma Alien Technology uruchomiła nową linię strumieniowego auto montażu (fluidic self-assembly – FSA) w zakładzie w Morgan Hill, w Kalifornii, wykonując skok ilościowy – z milionów na miliardy sztuk rocznie.

– Dla zamówień o wielkości miliona sztuk oferujemy gotowe etykiety w cenie 20 centów za sztukę – mówi Tom Pounds, wiceprezes ds. rozwoju korporacji. – To wielka przewaga konkurencyjna nad innymi propozycjami cenowymi. Naszym najlepszym klientom będziemy w stanie zaoferować ten poziom cenowy już w roku 2006.

Zamówienia o wielkości milionów sztuk są nowością dla firmy Alien, która obecnie ma podpisaną wieloletnią umowę z Gilette na dostawę 500 mln etykiet RFID. Alien współpracuje również w pilotażowym projekcie Departamentu Obrony do monitorowania racji żywnościowych dla oddziałów stacjonujących w terenie. Etykiety są tak zaprojektowane, by odczytywały zmiany temperatury transportowanych towarów.

 

Tom Pounds wiceprezes Alien Technology ds. rozwoju korporacji

Opatentowana linia FSA jest oparta na technologii, którą Alien wykorzystuje na licencji Uniwersytetu stanu Kalifornia w Berkeley. Opatentowany proces zapewnia produkcję wysokiej jakości etykiet RFID Klasy 1 w ogromnych ilościach. Technologia polega na wydajnym umieszczaniu bardzo dużej liczby małych komponentów na powierzchni podczas jednego przesuwu produkcyjnego. Obwody NanoBlock są zawieszone w płynnym środowisku. Płyn jest wylewany na podłoże podczas pozycjonowania elementów, co umożliwia przejście od produkcji w trybie wsadowym do produkcji ciągłej w czasie rzeczywistym. Wyniki produkcyjne skoczyły z 10 000 na godzinę do dwóch milionów na godzinę. Nowa linia reprezentuje drugą generację produkcji FSA w zakładzie w Morgan Hill.

Dostawca rozwiązań z zakresu łańcucha zaopatrzenia, firma Manhattan Associates,  która jest inwestorem Alien Technology, połączyła etykiety Alien ze swoim oprogramowaniem i oferuje obecnie gotowe rozwiązanie “RFID w pudełku”, które ułatwia wykorzystanie  technologii klientom pragnącym rozpocząć stosowanie etykiet RFID.