SaaS zrewolucjonizuje konserwację predykcyjną w układach napędowych

Raport podkreśla relacje pomiędzy producentami komponentów, producentami maszyn OEM i użytkownikami końcowymi

Raport londyńskiej firmy Interact Analysis analizuje rynek konserwacji predykcyjnej, prognozując wzrost w tym sektorze, napędzany przez pojawienie się inteligentnych czujników zdolnych do monitorowania kluczowych części układu napędowego, których stan nie jest monitorowany w przypadku starszych systemów i metod konserwacji. „Zaawansowane, inteligentne czujniki pozwolą na dostarczanie realnych pakietów usług konserwacji predykcyjnej, opartych na chmurze z wykorzystaniem modelu biznesowego SaaS” – czytamy w raporcie.

Technologia inteligentnych czujników w połączeniu z możliwościami IIoT daje producentom komponentów i konstruktorom maszyn możliwość oferowania użytkownikom końcowym pakietu usług predykcyjnych. Dla większości dostawców konserwacji predykcyjnej logicznym modelem biznesowym będzie oprogramowanie jako usługa. Jedną z zalet SaaS jest to, że wiąże wszystkie technologie w ramach jednego rozwiązania, eliminując w ten sposób obawy dotyczące własności danych. Dodatkowo postępy w dziedzinie wbudowanego uczenia maszynowego poprawią zdolność predykcyjnej konserwacji w nowych lub niestandardowych aplikacjach, których charakterystyka pracy nie jest tak dobrze znana użytkownikowi. To jeszcze bardziej napędza wzrost tej branży – powiedział Blake Griffin, główny analityk ds. predykcyjnej konserwacji w firmie Interact Analysis.

„Raport pokazuje, że rynek konserwacji predykcyjnej w 2019 r. wart był niespełna 500 mln PLN i w dużej mierze obejmował starsze metody konserwacji predykcyjnej, takie jak przenośne urządzenia monitorujące. Dla wielu z tych urządzeń zaobserwujemy silny wzrost zastosowań w nadchodzącej dekadzie, ale będą one wykorzystywane w tandemie z nowymi technologiami, takimi jak inteligentne czujniki, te ostatnie napędzające oczekiwany wzrost w wartości rynkowej technologii konserwacji predykcyjnej, do prawie 4 miliardów PLN w 2024 roku” – napisano w raporcie.

„Znaczący spadek cen pojemnościowych systemów mikroelektromechanicznych (MEMS) stosowanych w inteligentnych czujnikach będzie jednym z czynników napędzających ten rynek. Inteligentne czujniki, które zazwyczaj monitorują dźwięk, temperaturę i wibracje, mogą nie zapewniać takiej ilości danych, jaką oferują niektóre starsze urządzenia, ale mają znaczące zalety. Podczas gdy większość starszych urządzeń jest przymocowana do silników, Interact Analysis przewiduje, że do 2024 roku tylko 53% inteligentnych czujników będzie przymocowanych do silników. Reszta będzie przymocowana do innych elementów maszyn, które również podlegają zużyciu w codziennym użytkowaniu. Oznacza to, że zastosowanie konserwacji predykcyjnej będzie znacznie bardziej powszechne w fabrykach przyszłości” – czytamy w raporcie.

Nowoczesna technologia konserwacji predykcyjnej znajduje się obecnie w początkowej fazie wzrostu. Obecny czas jest dla dostawców ważniejszy niż kiedykolwiek, ponieważ muszą dostrzec i zrozumieć najważniejsze trendy na rynku, by mogli znaleźć sobie na nim miejsce. A jest o co walczyć, bowiem rynek ten, według prognoz, wart będzie prawie 4 miliardy PLN do 2024 roku – twierdzi Adrian Lloyd, dyrektor generalny Interact Analysis. Interact Analysis, międzynarodowego usługodawcy oferującego badania rynkowe dla sektora inteligentnej automatyki. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy na stronę interactanalysis.com

W swoim raporcie na temat konserwacji predykcyjnej firma Interact Analysis przedstawiła następujące wnioski:

– Do 2024 r. prognozuje się, że rynek konserwacji predykcyjnej w systemach wykorzystujących jakiś rodzaj silnika osiągnie wartość 3,6 mld PLN.

– Zwiększony popyt na zdalne monitorowanie z powodu COVID-19 oznacza, że nie będzie spowolnienia wzrostu rynku.

– SaaS będzie prawdopodobnie głównym modelem biznesowym w przypadku wdrażania rozwiązań konserwacji predykcyjnej.

Rynek konserwacji predykcyjnej obejmuje inteligentne czujniki, bramki, oprogramowanie i inne urządzenia. | Zdjęcie: Interact Analysis