Amerykański instytut NIST otwiera „najbardziej ekologiczne laboratorium na świecie”

Amerykański Narodowy Instytut Standardów i Technologii (National Institute of Standards and Technology – NIST) formalnie otworzył latem 2004 r. swoje nowe laboratorium, o wartości 235 mln USD, w Gaithersburgu. “Jest to jeden z najbardziej znaczących kroków w prawie 100-letniej historii instytutu” – brzmiał oficjalny komunikat.

Zakład o powierzchni 1500 m2 jest podobno najlepiej wyposażonym laboratorium na świecie, które ma za zadanie zapewnić stabilne środowisko dla różnych przedsięwzięć badawczych i usługowych, takich jak nanotechnologia i maszyny do pomiaru współrzędnych (coordinate measurement machine – CMM) kalibracji przymiarów stosowanych w produkcji. Obie aplikacje wymagają precyzyjnych, niezmiernie małych zakresów pomiarowych.

Nowe, zaawansowane laboratorium doświadczalne NIST do badań dla inżynierii, produkcji i materiałoznawstwa

Zakład jest podzielony na pięć osobnych skrzydeł – dwa znajdują się całkowicie pod ziemią, w których parametry takie jak temperatura, wibracje oraz wilgotność są nieustannie monitorowane. W sumie w nowym zakładzie znajduje się 338 rekonfigurowalnych modułów laboratoryjnych, z których większość może kontrolować temperaturę w zakresie 0,25°C, a niektóre w zakresie 0,01°C. To pozwoli NIST uzyskać atomowe (nanometryczne) poziomy precyzji usług kalibracyjnych oraz badanie wpływu temperatury na wydajność CMM.

Nowy zakład stanowi ważny element wysiłków podejmowanych przez NIST, które mają na celu zaawansowane badania w dziedzinie metrologii, fizyki, chemii, elektroniki, inżynierii, produkcji oraz materiałoznawstwa. Pomoże również dotrzymać kroku szybkiemu rozwojowi półprzewodników, robotów przemysłowych, środków farmaceutycznych oraz rozwijających się najnowszych technologii wymagających precyzji na poziomie molekularnym i atomowym. Bardzo ważnym elementem “zielonego” budynku jest daleko posunięta oszczędność energii, wykorzystanie dziennego światła oraz utylizacja odpadów.