Zmiany wyszły nam na dobre

O najważniejszych wydarzeniach ostatniego roku oraz planach na przyszłość – Marcin Penczek, prezes zarządu firmy Hogart

Recesja 2000–2004 wywołała falę bankructw, fuzji i przejęć. Czy zmienił się kształt organizacyjny Hogarta i układ strategicznych aliansów?

Marcin Penczek, prezes zarządu firmy Hogart, na tym stanowisku od założenia firmy w 1992 r.

– Ostatnie dwa lata upływały pod hasłem fuzji i przejęć, które bezpośrednio przełożyły się na rzeczywistość naszej firmy. Z naszego punku widzenia najważniejszym wydarzeniem ostatniego roku była fuzja Oracle’a i PeopleSoftu, której rezultatem jest zacieśnienie współpracy z firmą Oracle. Tym samym Oracle stał się producentem oferowanego przez nas oprogramowania JD Edwards (po połączeniu z PeopleSoft Oracle przywrócił dawną nazwę produktu: JD Edwards EnterpriseOne).

Dodatkowo w ramach współpracy z Oracle zostaliśmy upoważnieni do oferowania aplikacji należących do rodziny E-Business Suite oraz do świadczenia związanych z nimi usług.

Rozwinął również skrzydła producent drugiego oferowanego przez nas na polskim rynku produktu – SunSystems, brytyjska firma Systems Union. Kilkanaście miesięcy temu poinformowała o przejęciu ponad 50% akcji niemieckiej firmy MIS, czołowego producenta rozwiązań z zakresu Business Intelligence. W wyniku transakcji rozwiązania firmy MIS znalazły się w ofercie Systems Union, rozszerzając i uzupełniając ofertę rozwiązań biznesowych.

Jak zmieniła się sytuacja firmy Hogart w Polsce?

– Po okresie niepewności i wahań wokół JD Edwardsa zmiany właścicielskie, które dotykały nas bardziej lub mniej bezpośrednio wyszły nam na dobre. Jesteśmy jak najlepszej myśli co do naszej przyszłości z Oracle’m, który od początku współpracy daje nam silne wsparcie poprzez jasną strategię rozwoju produktu JD Edwards, dostęp do wiedzy oraz pomoc w popularyzacji rozwiązań JD Edwards.

Jeżeli chodzi o zakup firmy MIS przez Systems Union, to dla naszej firmy – dystrybutora produktów Systems Union na polskim rynku, mającego szerokie kompetencje w zakresie wdrażania rozwiązań raportowo-analitycznych – oznacza to rozszerzenie portfela rozwiązań zarządczych o narzędzia BI, a tym samym uzupełnienie dotychczasowej oferty komplementarnymi produktami.

Jedni starają się być coraz bardziej uniwersalni, inni decydują się na wąską specjalizację. Co wybrał Hogart?

– Od 1992 r. konsekwentnie budujemy nasze kompetencje w zakresie sprzedaży i wdrażania systemów JD Edwards, Sun-Systems i Cognos.

Jeżeli chodzi o JD Edwardsa, to jesteśmy związani z tym produktem od początku lat 90. – zaczynaliśmy od partnerstwa  z korporacją JD Edwards, potem kontynuowaliśmy współpracę z People – Softem, gdy ten przejął JD Edwards, a teraz cieszymy się z owocnej współpracy z Oracle. Oferowane przez nas aplikacje JD Edwards EnterpriseOne i JD Edwards World Software to rozwiązania cechujące się dużą elastycznością, dostosowane do obsługi przedsiębiorstw działających w zmiennych warunkach rynkowych oraz charakteryzujące się relatywnie niskim kosztem utrzymania systemu (TCO) w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań. W tym roku udało nam się pozyskać kilku nowych klientów, w sumie więc możemy pochwalić się liczbą blisko 70 klientów w Polsce, którzy doceniają nasze doświadczenie oparte na najdłuższym stażu we wdrażaniu rozwiązań JD Edwards, aktywny i wciąż rozwijający się 35-osobowy zespół konsultantów, know-how w zakresie wdrażania modułów zarządzania produkcją oraz owocną współpracę zarówno z firmami polskimi, jak i korporacjami (w ramach tzw. projektów roll-out).

Jeżeli chodzi o SunSystems, to od 1992 r. przeprowadziliśmy ważne projekty wdrożenia SunSystems w ponad 200 przedsiębiorstwach, wśród których znajdują się prężnie rozwijające się polskie firmy, jak również filie międzynarodowych korporacji (Bel Leasing, BP Polska, Globe Trade Centre, Kodak Polska, Medicover, Mitsui Motor Polska, Nowa Itaka, Pfizer, Pudliszki oraz Wardyński i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza). Dla klientów SunSystems w Polsce duże znaczenie ma działalność SunCentre w firmie Hogart, dzięki czemu użytkownicy systemu mają zagwarantowaną światową jakość świadczonych usług oraz stabilność lokalnego wsparcia technicznego.

Bezpieczeństwo systemów informatycznych ma dla przedsiębiorstw znaczenie krytyczne. Czy wprowadzacie lub planujecie wprowadzenie nowych, bezpieczniejszych rozwiązań?

– Nasze systemy już dzisiaj charakteryzują się dużym bezpieczeństwem zarówno pod względem metodyki wdrażania, jak i od strony użytkownika. Bezpieczeństwo naszych rozwiązań bazuje w dużej mierze na procedurach jakościowych, które są oparte na metodyce naszych producentów. Na przykład w systemie JD Edwards wprowadzone są mechanizmy zapewniające zgodność z wymogami ustawy Sarbanes-Oxley, co przekłada się na poprawność i wiarygodność gromadzonych danych oraz ułatwia szybką identyfikację źródeł wątpliwych zapisów.

Kogo w Polsce postrzegacie jako waszych najważniejszych partnerów, a kogo jako przyszłych użytkowników?

– Jeżeli chodzi o naszych partnerów, to nie planujemy żadnych rewolucyjnych zmian, tym bardziej że po fuzji Oracle z PeopleSoftem zyskaliśmy nowego partnera, który wspomaga nas w rozwoju i popularyzowaniu JD Edwards na polskim rynku. Z partnerstwa z Systems Union i Cognosem także jesteśmy bardzo zadowoleni.

Nie zmieniła się również grupa docelowa, do której adresujemy nasze produkty: JD Edwards świetnie sprawdza się w dystrybucji, przemyśle i handlu, natomiast SunSystems kierujemy do sektora finansowego, handlowo-usługowego, dystrybucyjnego, farmaceutycznego, a także do firm zarządzających hotelami oraz dużymi powierzchniami handlowo-biurowymi.

Jakie wdrożenia w Polsce w ostatnim okresie stanowią dla was szczególny powód do dumy?

– Zakończony projekt, z którego jesteśmy dumni – to wdrożenie pełnej funkcjonalności (finanse, dystrybucja, produkcja) systemu JD Edwards EnterpriseOne w spółce Drosed. Cele biznesowe projektu zostały osiągnięte w założonym budżecie i rekordowym czasie (niecałe 8 miesięcy), a w systemie pracuje obecnie blisko 300 użytkowników w Polsce i we Francji. Dodatkowo po uruchomieniu JD Edwards przeprowadziliśmy w Drosedzie projekt typu BI w oparciu o narzędzia raportowo-analityczne Cognos.

Innym ciekawym projektem jest wdrożenie w Bakomie, która jest użytkownikiem JD Edwards od 1999 r. W tym roku Bakoma zdecydowała się na upgrade systemu do nowej wersji. Obecnie w systemie pracuje 150 użytkowników.

W czerwcu zakończyliśmy również wdrożenie oprogramowania SunSystems w firmie Roche Polska, która jest liderem wśród firm farmaceutycznych na świecie. Projekt był związany z przejściem na nową wersję SunSystems (wersję 5). W ramach projektu uruchomiliśmy także dodatkowe funkcje, jak obsługa składu celnego. Rozpoczęty w sierpniu 2004 r. projekt był de facto nowym wdrożeniem aplikacji SunSystems, gdyż zmiana wersji stała się okazją do przemodelowania systemu w blisko 80%.

Jakie nowości zamierzacie wprowadzić w Polsce w najbliższym okresie?

– Już dzisiaj wiadomo, że w korporacji Oracle trwają intensywne prace nad koncepcją nowego rozwiązania ERP o nazwie Project Fusion, które połączy najlepsze funkcje dotychczas dostępnych na rynku systemów JD Edwards, Oracle EBS i PeopleSoft. Mówiąc o koncepcji Project Fusion (best functionalities), architekci tego rozwiązania kładą nacisk na jego modularność, łatwość użytkowania aplikacji oraz możliwość korzystania z niej przez przeglądarkę internetową. Według wstępnych szacunków pierwsze funkcje opracowane w ramach Project Fusion mają być dostępne na rynku w 2008 r. W planach jest również przygotowanie ścieżki migracyjnej ze wszystkich trzech dostępnych obecnie na rynku rozwiązań ERP (JD Edwards, Oracle EBS, PeopleSoft) do wersji Fusion.

Z kolei kilka miesięcy temu wprowadziliśmy na rynek nowy produkt wywodzący się z rodziny rozwiązań SunSystems o nazwie eXFM (Extended Financial Management). Jest to zintegrowane narzędzie informatyczne zawierające zestaw modułów finansowo-księgowych, zaawansowane narzędzia raportowo-analityczne oraz aplikacje do obsługi procesów prognozowania i budżetowania.

Autor: Adam Majczak, MSI