Wskaźniki firmy Aras – optymalizacja rozwoju produktu

METRYKI I WSKAŹNIKI W SYSTEMACH PLM

Oprogramowanie do zarządzania cyklem życia produktu (product life-cycle management – PLM) okazało się skutecznym narzędziem do zwiększania produktywności. Obecne na rynku rozwiązania umożliwiają dokładny pomiar, w jakim stopniu można poprawić proces opracowania produktu. Istnieje nadzieja, że dzięki zaoferowaniu sposobów ilościowego określenia korzyści wynikających z PLM więcej użytkowników będzie skłonnych do zrobienia czegoś więcej niż samo wdrożenie PLM.

– Posiadanie PLM zapobiega ponownemu tworzeniu informacji podczas opracowywania nowych produktów – mówi Paul Gilmartin, wiceprezes ds. zarządzania produktami w firmie Aras, dostawcy PLM. – To może uzasadnić koszt podstawowych funkcji PLM, ale nie daje firmom powodów do rozszerzenia funkcji.

Sytuacja się zmieni w przypadku firm, które stosują wskaźniki wydajnościowe (key performance indicators – KPI) wbudowane w najnowsze wersje pakietu Aras.

– Usiedliśmy wspólnie z ekspertami przemysłowymi, by omówić wskaźniki wydajnościowe dla opracowywania produktów. Eksperci wymienili pięć, które obecnie stanowią część naszego rozwiązania – wyjaśnia Gilmartin.

Pięć wskaźników KPI:

  • Nowatorskość produktu – wskaźnik mierzący, ile działań korekcyjnych trzeba podjąć podczas każdej zmiany produktu.
  • Wydajność inżynieryjna – wskaźnik monitorujący, jak szybko nowe produkty oraz zmiany wprowadzane w produktach przechodzą przez proces inżynieryjny.
  • Projektowanie do celu – wskaźnik mierzący, jak długo trwało lub ile kosztowało ukończenie projektu.
  • Optymalizacja procesów inżynieryjnych – śledzenie liczby części ponownie wykorzystanych w produktach.
  • Czas do produkcji – wskaźnik mierzący, jak długo trwa przemieszczanie produktu od etapu projektowania do wejścia na rynek.

– Wskaźniki te są przeglądane na kartach wyników oraz tablicach wskaźników, które wykazują ciągłą aktywność biznesową – mówi Gilmartin. – Tablica wskaźników innowacji produktu wskazuje, jaki procent zmian stanowiły działania korekcyjne, a jaki działania podejmowane w celu udoskonalenia produktu. Większy procent zmian wprowadzonych w celu udoskonalenia produktu wskazuje na większe nowatorstwo przedsiębiorstwa.

– Firma Varian Semiconductor Equipment Associates z Gloucester w stanie Massachusetts znalazła wiele sposobów na zastosowanie wskaźników wydajnościowych Aras – twierdzi Jim Sutton, menedżer IT do spraw rozwoju PLM. Zastosowanie przez firmę metryk projektowania do celu jest najbardziej oczywistym przykładem.

– Przed zainstalowaniem systemu Aras – mówi Sutton – ludzie łączyli wiele baz danych w celu ustalenia, czy firma zdąży w terminie wyznaczonym przez klienta. Dzięki zastosowaniu systemu Aras mamy jedną bazę danych, która daje nam precyzyjny obraz, na jakim etapie aktualnie się znajdujemy w odniesieniu do zobowiązań, jakie podjęliśmy względem klientów.

 Projektowanie do celu – pomiar realizacji zadania w porównaniu z harmonogramem i datami wyznaczonymi przez klienta albo w porównaniu z wyznaczonymi cenami docelowymi. To jeden ze wskaźników wydajnościowych wbudowanych w zestaw zarządzania cyklem życia produktów firmy Aras