Trójwymiarowy projekt ułatwia sprzedaż

Dlaczego projektanci lubią Wielkiego Konstruktora? Jak Autodesk Inventor pomaga wygrywać firmie AMS, która projektuje, wykonuje i wdraża do produkcji urządzenia, linie montażowe oraz stanowiska kontrolno-pomiarowe na zamówienia zakładów przemysłowych

Na świecie nie od dziś istnieje oprogramowanie stosowane z wyboru i takie, którym posługujemy się z konieczności, choć nie zawsze chętnie. Programy nielubiane to zazwyczaj te, które zaskakują nas niedoróbkami lub dziwacznym działaniem. Dobre oprogramowanie to chyba przede wszyst- kim takie, które działa i z którym lubimy pracować.

Pamiętam doskonale czasy raczkowania technik informatycznych i widzę, jak wielki skok jakościowy, a przede wszystkim konceptualny dokonał się w tej dziedzinie. Zaczynaliśmy od sytuacji, gdy kolos IBM udostępniał oprogramowanie użytkownikom, ale pozostawał ciągle wyłącznym właścicielem całego software’u. Pierwsze systemy CAD tworzone były tylko dla największych i najbogatszych przedsiębiorstw za grube tysiące dolarów. Wraz z rewolucją PC wiele firm zrozumiało, że sukces w informatyce odniosą ci, którzy potrafią trafić nie do kilku gigantów, lecz do milionów użytkowników (klasyczny efekt skali). Tak by ło z Microsoftem i… Autodeskiem. 

AutoCAD wywołał światową rewolucję, ponieważ Autodesk zastosował zupełnie inną filozofię. Stworzono i zaczęto szybko rozwijać uniwersalny program CAD, niewymagający drogiego, elitarnego sprzętu, przeznaczony nie dla kilku gigantów, lecz dla milionów projektantów. Po pierwsze – stosunkowo tani i dostępny, po drugie – bardzo elastyczny, po trzecie – przyjazny dla użytkowników AutoCAD stał się szybko programem lubianym przez inżynierów (co wcześniej zdarzało się nader rzadko, bo mechanizmy wczesnego rynku IT wykluczały takie zjawiska niemal z definicji). Z perspektywy czasu można zatem stwierdzić, że podstawą sukcesu Autodesku stała się nowa filozofia, którą wspomogły umiejętności programistów i doskonałe charakterystyki funkcjonalne oprogramowania.

Nieco o inwencji

Po sukcesie AutoCAD, który jako jeden z pierwszych programów użytkowych na świecie przekroczył barierę miliona użytkowników, przyszła kolej na Autodesk Inventor Series. Choć słowo inventor tłumaczy się doprojektowania słownie jako wynalazca, myślę, że prawdziwy sens tłumaczenia lepiej oddaje konstruktor (wielki – bo daje milionom projektantów wielkie możliwości). Autodesk Inventor został tak skonstruowany, by zachowywał wszystkie znane i lubiane cechy, uzupełnione o wiele nowych, ważnych funkcji.

Autodesk Inventor dostępny jest w dwóch pakietach:

  • Autdoesk Inventor Series – zawierającym, poza Inventorem, AutoCAD Mechanical – do projektowania 2D oraz Autodesk Vault – do zarządzania dokumentacją projektową,
  • Autodesk Inventor Professional – rozszerzający ww. funkcje o moduły do analizy dynamicznej i wytrzymałościowej (MES), projektowania orurowania i wiązek elektrycznych.

AutoCAD odbierany był jako program przyjazny, co użytkownicy definiowali zazwyczaj tak, że „sposób myślenia” AutoCAD (co w żargonie, okropnie uczenie i niezrozumiale nazywa się paradygmatem modelu) był zrozumiały dla konstruktorów, niezależnie od ich specjalizacji.

Co nowego?

W nowej wersji Inventora Autodesk zmienił sposób budowania i przetwarzania modelu, określając nową koncepcję jako „projektowanie funkcjonalne”, co ułatwia skupienie się na geometrii modelu, a Inventor sam, w tle, „załatwia obsługę szczegółów technicznych”. Rozkład akcentów (kolejność i hierarchia) może oczywiście różnić się w zależności od specyfiki branżowej i charakteru projektów, niemniej można wymienić pewne najistotniejsze cechy Inventora, które mają znaczący wpływ na jakość, efektywność, tempo i komfort pracy projektantów.

Przedsiębiorstwo AMS sp. z o.o. ze Świdnicy łączy dwa rodzaje działalności – jest firmą handlową, oferującą produkty z zakresu automatyki, a jednocześnie projektuje, wykonuje i wdraża do produkcji urządzenia, linie montażowe oraz stanowiska kontrolno-pomiarowe, które wykonuje na zamówienia zakładów przemysłowych. AMS powstała w roku 1994. Jest przedsiębiorstwem polskim. Łączna wartość sprzedaży na rynku krajowym i na eksport w roku 2005 wyniosła 2,27 mln euro. 

www.ams-at.eu

1. Automatyczna generacja rysunków pomocniczych

Znaczne skrócenie czasu powstawania projektów dzięki automatycznemu generowaniu projekcji frontowej, bocznej, rysunku szczegółowego, rozstrzelonego, zgodnego z ISO, przekrojów oraz profili pomocniczych części i podzespołów.

2. Automatyczna aktualizacja rysunków

Zmiana wprowadzona raz jest automatycznie przenoszona na wszystkie skorelowane rysunki.

3. Wirtualne prototypowanie

Utworzenie wirtualnego prototypu umożliwia upewnienie się, czy wszystkie części są poprawnie dopasowane i dobrze współdziałają. Także na etapie uzgodnień z zamawiającymi ta funkcja zapewnia skrócenie czasu i zmniejszenie kosztów oraz poprawę jakości i szybkości obsługi klientów.

4. Generatory komponentów

Inventor zawiera generatory typowych elementów, takich jak wały, przekładnie, sprężyny, napędy pasowe i łańcuchowe, co przyspiesza wygenerowanie modelu w oparciu o rzeczywiste charakterystyki (rys. 1).

Rys. 1. Generator komponentów 

5. Dokumentacja techniczna

Szybkie tworzenie rysunków montażowych, a w oparciu o nie (w aspekcie handlowym i użytkowym) animowanych sekwencji do celów szkoleniowych i prezentacji o charakterze marketingowym. 

6. Wspomaganie prowadzenia rur i przewodów

Moduł Pipe and Cable Routing przyspiesza projektowanie instalacji dzięki automatycznej weryfikacji warunków wprowadzanych przez użytkownika w postaci reguł projektowania (user-defined design rules).

7. Analiza naprężeń i symulacja

Zaimplementowana metoda Analizy Elementów Skończonych (FEA), stosowana pierwotnie jedynie przez projektantów największych zakładów lotniczych, dzięki Inventorowi może być wykorzystywana m.in. do badania oraz symulacji naprężeń i ugięcia pod obciążeniem (rys. 2).

Rys. 2. Animacja w Autodesk Inventor

8. Prezentacje i animacje

Po zaprojektowaniu łatwo utworzyć prezentacje statyczne i sekwencje animowane, przedstawiające urządzenie w działaniu. Oprócz tego jest jeszcze Autodes Vault, automatyczne generowanie i aktualizowanie specyfi kacji materiałowych (Bill of Materials – BOM). 

Pracownicy lubią ten system

 

Dla firm, które pracują w AutoCAD, niejako naturalnym wyborem optymalnego narzędzia do projektowania 3D jest Autodesk Inventor Series. Jak każde przedsiębiorstwo od lat działające w swojej branży, mamy nagromadzone doświadczenia i wiele cennych, przydanych zasobów. Podczas wyboru ważnym pragmatycznym argumentem było zachowanie pełnych możliwości dalszego wykorzystywania naszych zasobów bez dużych nakładów pracy czy skomplikowanych procedur konwersji. Wybór takiej drogi rozwoju zapewnia łatwe przejście do nowego sposobu pracy, zapewnia zachowanie kompatybilności plików. Ponadto rozwiązanie jest łatwe do opanowania i przyjazne w użyciu. I najważniejsze, że pracownicy lubią z nim pracować i pracują wydajniej. 

Andrzej Antoniuk,

prezes zarządu

AMS sp. z o.o.

 

Szybki rozwój polskiej produkcji przemysłowej i szeroko otwarte możliwości eksportowe spowodowały, że jak wiele polskich firm dostrzegliśmy sporo szans, ale również odczuliśmy wzrost wymagań. Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych projektantów i bardzo nowoczesnemu wyposażeniu technicznemu wygrywamy w tej trudnej konkurencji. Wygrywamy przede wszystkim jakością maszyn, a nie niższymi kosztami w porównaniu z konkurencją z innych krajów. Nową jakość niełatwo przeliczyć na pieniądze, ale z pewnością nie przesadzę, stwierdzając, że pracujemy co najmniej 20–30% bardziej efektywnie i znacznie bardziej komfortowo.

 

Trójwymiarowy projekt ułatwia sprzedaż. Pokazując model, jesteśmy w stanie zaprezentować konkretne koncepcje rozwiązań, nie wymagając od klienta doskonale rozwiniętej wyobraźni przestrzennej. Ze względu na dużą liczbę mechanizmów bardzo łatwo o kolizję, a każda kolizja drogo kosztuje. Autodesk Inventor pomaga nam unikać tego typu błędów.

 

Zastosowanie Autodesk Inventor wyeliminowało konieczność tworzenia prototypów, modeli urządzenia. Wszelkie symulacje zachowania maszyny sprawdzamy w komputerze.

 

Autodesk Inventor wyraźnie skrócił czas przygotowywania nowych maszyn, w konsekwencji wpływając na obniżenie kosztów produkcji. To ważny czynnik naszej rynkowej konkurencyjności.

Autodesk Inventor w AMS

Jak wiele firm na początku swojej działalności AMS projektowała stosunkowo proste maszyny. W miarę wzrostu rynku i zaufania klientów firmie powierzano coraz bardziej skomplikowane zadania. Dynamiczny jej rozwój związany był z uruchomieniem przez duże firmy samochodowe produkcji w Polsce i rozpoczęciem eksportu. To także efekt postawienia na nowe technologie w zakresie projektowania i produkcji.

W AMS ważne miejsce zajmuje dział projektowy, zajmujący się opracowywaniem maszyn odpowiadających wymaganiom konkretnych klientów. Zatrudnia osiem osób, sześć z nich to projektanci-mechanicy, dwie zajmują się projektowaniem instalacji elektrycznych. W 2001 r. firma postanowiła zmienić sposób projektowania. Wykorzystywany dotychczas AutoCAD został zastąpiony pakietem oprogramowania Autodesk Inventor Series. Oprogramowanie oraz niezbędny sprzęt dostarczyła i zainstalowała wrocławska firma PCC Polska, autoryzowany partner Autodesku, która zapewnia również wsparcie techniczne.

Dla przedsiębiorstw stosujących AutoCAD i zatrudniających projektantów z doświadczeniem w stosowaniu oprogramowania Autodesk naturalnym wyborem podczas przejścia do projektowania trójwymiarowego jest Autodesk Inventor Series. W oparciu o umowę licencyjną AMS ma dostęp do najnowszych aktualizacji, włącznie z najnowszą wersją Autodesk Inventor Series 11, choć umowa nie narzuca konieczności kupowania wszystkich nowości, które pojawiają się w ofercie Autodesku. AMS korzysta z prawa wyboru i rozszerza system Inventor Series zgodnie z własnymi potrzebami. 

Specyfika zamówień i projektów indywidualnych

W przypadku AMS każda maszyna powstaje na indywidualne zamówienie. Na etapie przetargowym wykorzystuje się wstępne projekty przygotowane w Autodesk Inventor, co przyspiesza rozmowy. Łatwiej dyskutuje się z zamawiającym, można szybko nanosić poprawki na etapie zatwierdzania wstępnej koncepcji wyrobu.

Do każdego tematu AMS wyznacza grupę osób odpowiedzialnych za realizację. Zazwyczaj każdy projektant prowadzi projekt jednej maszyny w zespole, zachowując standardy narzucone dla całej grupy maszyn. Ułatwieniem dla projektantów są katalogi komponentów trójwymiarowych dostarczane przez dostawców, a także elementy wcześniej wykonywanych projektów. Na podstawie kilkuletnich oraz bieżących doświadczeń AMS ocenia, że zastosowanie Autodesk Inventor przede wszystkim wpłynęło na szybkość i jakość projektowania.

Projektowanie trójwymiarowe jest łatwiejsze. W projektowaniu dwuwymiarowym trzeba mieć dobrą wyobraźnię przestrzenną, w programie do projektowania trójwymiarowego można pewne detale wyłączyć, zobaczyć, jak maszyna wygląda, jest wiele funkcji, które ułatwiają pracę. Projektant może skupić się na koncepcji produktu, czynności takie jak tworzenie rzutów wykonywane są automatycznie. Bardzo ważna jest możliwość przeprowadzenia symulacji ruchu modelu projektowanego urządzenia.

Maszyny produkowane przez AMS są naszpikowane elementami ruchomymi. Ze względu na rosnący stopień złożoności konstrukcji i wzrastającą liczbę ruchomych komponentów projektowanych urządzeń mechanicznych w sposób naturalny następuje wzrost ryzyka występowania kolizji. W tradycyjnym cyklu projektowania wszelkie tego typu konfl ikty i niedokładności były wykrywane i korygowane dopiero w badaniach prototypów – często długotrwałych, pracochłonnych i kosztownych. Dzięki Autodesk Inventor takie konfl ikty i kolizje można wychwytywać poprzez wirtualne prototypowanie, analizę naprężeń i ugięć oraz rozbudowane symulacje. 

W polskich firmach trwa proces transformacji do projektowania 3D 

 

Rozwiązania Autodesk dla przemysłu z powodzeniem stosowane są zarówno przez duże przedsiębiorstwa (100% firm z listy Fortune 100), jak i firmy z sektora MSP, w tym np. mniejsze biura inżynierskie. Krótki czas wdrożenia, rozbudowane funkcje, a jednocześnie łatwość obsługi sprawiają, że firmy szybko dostrzegają korzyści z zastosowania Autodesk Inventor. Z badań przeprowadzonych w ub.r. przez IDC Polska wynika, że w polskich firmach trwa proces transformacji do projektowania trójwymiarowego. W rezultacie zastosowania tego typu rozwiązań przedsiębiorstwa osiągają m.in. wyższą jakość projektowania, redukcję błędów w projektach, efektywniejsze prezentowanie danych oraz krótszy czas dostarczenia produktu na rynek.

 

Wojciech Jędrzejczak,

dyrektor zarządzający

Autodesk w Polsce 

 

Autodesk Inventor – dostępny jako element pakietów: Autodesk Inventor Series lub Autodesk Inventor Professional – stanowi optymalny wybór dla użytkowników AutoCAD, którzy podejmują decyzję o przejściu na projektowanie trójwymiarowe drogą ewolucji, nie rewolucji.

Na montażu szybciej, łatwiej i bezbłędnie

Maszyny produkowane przez AMS składają się średnio z 500–1000 elementów. Ich uruchomienie odbywa się dwukrotnie – najpierw na terenie zakładu AMS, potem u klienta. Zespół montażowy składa maszynę na podstawie wydruków z Autodesk Inventor, możliwość łatwego przygotowania rysunków szczegółowych i rozstrzelonych przyspiesza proces złożenia gotowej maszyny.

W AMS wyraźnie widać wielostronne korzyści stosowania Autodesk Inventor. Przede wszystkim wyższa jakość projektowania wynikająca z możliwości wykonania symulacji, animacji, przetestowania większej liczby rozwiązań – ma to wymierne przełożenie na jakość i funkcjonalność gotowych urządzeń, a to oznacza lepsze działanie i wyższą efektywność u klienta-użytkownika.

Autor: Adam Majczak, MSI Polska