TECHNIKA INFORMACYJNA: Kod binarny bardziej efektywny niż XML

XML (skrót od nazwy języka eXtensible Markup Language) to najbardziej popularne narzędzie do tworzenia usług internetowych, ale nie jedyne. W niektórych przypadkach XML, który przekazuje informacje w postaci elektronicznych dokumentów, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

– Kiedy mamy do czynienia z mnóstwem danych, wysyłanie dokumentów XML jest mało wydajne – mówi Rick Bulotta, główny dyrektor techniczny dostawcy oprogramowania do zarządzania informacjami, firmy Lighthammer. Dokumenty XML to duże pliki, które pochłaniają więcej zasobów sieciowych i obliczeniowych niż zwykły kod binarny. W przemyśle biotechnologicznym np., gdzie procesy są tworzone na podstawie przekazywanych wyników pochodzących z dziesiątków tysięcy punktów danych, do tego kilka razy dziennie, kod binarny jest o wiele bardziej wydajny niż XML.

Obecnie nie ma standardów obejmujących włączanie kodu binarnego w usługi internetowe. Oznacza to, że kodowane binarnie usługi internetowe nie tak łatwo ponownie użyć jak te tworzone za pomocą XML, ale grupy zajmujące się standardami pracują nad rozwiązaniem tego problemu.