Sztuka sprzedaży

Oferta IT dla branż metalowej i maszynowej

Nie sztuką jest wyprodukować, sztuką jest sprzedać. To hasło nadal obowiązuje, zwłaszcza w branży metalowej i maszynowej. Temu celowi mają sprzyjać systemy informatyczne wspierające działalność przedsiębiorstw.

Obie wymienione branże, ale zwłaszcza metalowa, przeżywają rozkwit. Wysoki popyt na ich wyroby generowany jest zwłaszcza przez budownictwo i to nie tylko krajowe, ale także azjatyckie. Z drugiej strony odbiorcy stają się coraz bardziej wybredni, zwłaszcza że ceny wyrobów, w których stal jest podstawowym materiałem, poszybowały w górę. Paradoksalnie więc, mimo zwiększonego popytu, wcale nie jest łatwiej dziś sprzedać, a zyski zgarniają przede wszystkim huty i stalownie, a nie firmy przetwarzające metale i wytwarzające półprodukty bądź wyroby gotowe.

Produkcja na życzenie

Rynek wyrobów metalowych jest nadal rynkiem konsumenta, a sprzedawać na nim coraz trudniej. Zmusza to firmy do poszukiwania rozwiązań sprzyjających zwiększaniu konkurencyjności.

Jak to działa, widać na przykładzie branży motoryzacyjnej. Jeszcze przed kilku laty nabywca samochodu kupował to, co diler mu zaproponował, dokładając na zachętę komplet opon lub autoalarm. Dziś niemal cała produkcja samochodów, poza może najtańszymi i najpopularniejszymi modelami i wersjami, prowadzona jest on demand – na życzenie. Po złożeniu bardzo szczegółowego zamówienia nabywca oczekuje kilka tygodni (a czasem nawet miesięcy) na wyprodukowanie dokładnie takiego auta, jakie sobie wymarzył. Dzięki temu unika się produkcji „na magazyn”, a klient jest zadowolony, gdyż Sztuka sprzedaży Oferta IT dla branż metalowej i maszynowej w 100% zostały zaspokojone jego potrzeby. Wydaje się, że taki system ma same zalety.

W przypadku produkcji masowej sztuką jest taka organizacja pracy, aby zamówienia były realizowane w jak najkrótszym czasie, a specyficzne życzenia klienta nie powodowały perturbacji na linii produkcyjnej. Dlatego tak duże znaczenie ma wdrażanie systemów organizujących produkcję, usprawniających przepływ informacji od klienta do producenta, minimalizujących straty oraz maksymalizujących efektywność, a tym samym – zyskowność produkcji.

Niemal wszyscy poproszeni o wypowiedź eksperci potwierdzają, że głównym problemem w branżach metalowej i maszynowej jest konieczność dopasowania produkcji do wymagań klientów, a tym samym przezbrajania linii produkcyjnych. Wcześniej produkt musi być oczywiście zaprojektowany i to nie tylko pod kątem wymagań klienta związanych z określoną funkcją urządzenia lub konstrukcji, ale także spełniania wymagań technologicznych. Należy więc zaprojektować proces technologiczny, które zapewni jak najtańsze wyprodukowanie przedmiotu czy urządzenia, przy minimalnej liczbie procesów obróbkowych, przy jak najmniejszej ilości odpadów np. po obróbce skrawaniem, przy jednocześnie jak najmniejszej konieczności przezbrajania parku maszynowego, co pozwoli skrócić cały proces produkcji.

– W przedsiębiorstwach można zaobserwować coraz silniejszą tendencję do produkcji wyrobów „adaptowalnych” do potrzeb klienta o praktycznie nieograniczonej gamie wykończeń i opcji wykonania – wyjaśnia Janusz Mleczko, główny konsultant ds. zarządzania produkcją firmy Rekord SI. – Problem byłby trywialny, gdyby nie żądanie terminu dostawy takiego wyrobu w czasie krótszym od cyklu produkcyjnego.

Eksperci pokreślają także konieczność utrzymania wysokiej jakości produktów oraz zachowania powtarzalności parametrów jakościowych w produktach pochodzących z różnych partii. – Na każdym etapie produkcji niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej jakości wszystkich komponentów oraz możliwość ustalenia ich historii w przypadku reklamacji, dzięki zastosowaniu funkcji śledzenia partii – mówi Andrzej Morawski, dyrektor Działu Wdrożeń, Hogart Business Systems.

Dla każdego coś… odpowiedniego

Dostawcy systemów IT dla branż metalowej i maszynowej oferują różnego rodzaju produkty. W artykule prezentujemy zarówno duże systemy (klasy ERP), które konfiguruje się na potrzeby konkretnego użytkownika, jak mniejsze rozwiązania specjalizowane. Każdy dostawca chwali swój produkt – jedni twierdzą, że oferują produkt uniwersalny, który po odpowiedniej adaptacji da się zastosować niemal wszędzie, z kolei inni, oferujący oprogramowanie dostosowane do specyficznych potrzeb przedsiębiorstwa, wychodzą z założenia, że jeśli coś jest do wszystkiego, to często jest… do niczego. Prawda jak zwykle leży pośrodku. Przedsiębiorstwo duże, w pełni skomputeryzowane, z pewnością sięgnie po kompleksowy system, który obsłuży nie tylko produkcję. Z kolei mniejsza firma skłaniać się będzie raczej do zakupu kilku specjalizowanych programów, które per saldo okażą się tanśze w eksploatacji.

Nie ma uniwersalnej recepty, jaki system sprawdzi się w konkretnym przypadku. To będzie wynikać z kompromisu między możliwościami – nie tylko finansowymi, ale także zwiazanymi z obsługą systemu, choćby z wprowadzaniem do niego danych – a potrzebami. Podstawą wdrożenia systemu powienien więc być dobrze wykonany audyt, ale to już temat na kolejny artykuł.


Zestawienie wybranych systemów dla branż metalowej i maszynowej w Polsce

(w nawiasie podany dostawca systemu)

emrm (Technodat)

System informatyczny usprawniający zarządzanie każdym przedsiębiorstwem z dowolnej branży. Został stworzony zgodnie z najnowszymi technikami w dziedzinie organizacji pracy oraz definiowania i automatyzacji procesów w firmie. Moduł emrm.Planner tworzy bazę informacji o klientach i produktach firmy wpływającą na efektywność procesów sprzedaży, a także działań przedsprzedażowych. Szybkie i łatwe generowanie zleceń produkcyjnych, możliwość ich modyfikacji i powiązania z wybranym klientem zapewnia emrm.Tools. Natomiast emrm.Service umożliwia szybkie dotarcie do informacji o maszynach, historii zgłoszeń serwisowych, protokołów napraw, a kontrola bieżącego stanu urządzeń przebiega automatycznie.

eSystem (Sente)

Zintegrowany pakiet oprogramowania SENTE eSystem to nowoczesne narzędzie w zarządzaniu produkcją. Zapewnia wersjonowanie kart technologicznych, harmonogramowanie produkcji, obsługę narzędziowni, kooperacji, programowanie maszyn CNC. Dotychczasowe wdrożenia w branży metalowej pokazują, że system można zaadaptować nawet do najbardziej wymagających środowisk wytwórczych.

Impuls 5 (BPSC)

Kompleksowo wspiera procesy realizowane w przedsiębiorstwach branży metalowej i maszynowej zarówno w obszarze produkcji, jak i dystrybucji. Przygotowany do obsługi produkcji planowanej, zleceniowej i na indywidualne zlecenie. Zapewnia realizację procesów produkcyjnych zgodnie z najnowocześniejszymi metodami optymalizacji i wykorzystaniem elementów filozofi i Just in Time, Lean Manufacturing, SCM. Zawiera mechanizmy ułatwiające opisanie struktury złożeniowej i marszrut technologicznych. Efektywnie wspiera procesy produkcyjne w obszarach technicznego przygotowania produkcji, bilansowania zapotrzebowań materiałowych, rozwiązywania wąskich gardeł, zarządzania zleceniami i rozliczania wynagrodzeń pracowników bezpośrednio produkcyjnych (karty pracy).

Zapewnia zarządzanie całym procesem produkcyjnym za pomocą interfejsu graficznego (interaktywny wykres Gantta), kontrolę jakości na każdym kluczowym etapie produkcji, pełną identyfikację wyrobu z dokładnością do jednej sztuki. Umożliwia rozliczanie kosztów produkcji, sporządzenie kalkulacji planowanego kosztu wytworzenia, zdefiniowanie narzutów dla stanowisk, gniazda, wydziału, określenie stawki roboczogodziny, zapewnia prowadzenie dostosowanej do potrzeb branży obsługi serwisowej. Dzięki Impuls Business Intelligence usprawnia m.in. budżetowanie, analizy wskaźnikowe.

Wdrożenia w Polsce: Boryszew, Fasing, FPT Prima, Gonar, Komas, Remet, Wojskowe Zakłady Mechaniczne, Zakłady Wyrobów Metalowych Sławków

Infor ERP SL (Trax)

Infor ERP SL (dawniej Infor ERP SyteLine) – rozwiązanie na platformie Microsoft Windows, przeznaczone szczególnie dla małych i średnich firm o profilu produkcji dyskretnej z branży wyrobów metalowych, high-tech, elektronicznej, motoryzacyjnej, lotniczej oraz maszyn i urządzeń. Wspomaga zarządzanie przedsiębiorstwem w głównych procesach produkcyjnych – od pozyskania zamówienia czy zaprojektowania wyrobu, przez zapewnienie surowców, zaplanowanie produkcji, wyprodukowanie, do sprzedaży, rozliczenia i obsługi posprzedażnej. Może obsługiwać jednocześnie różne typy produkcji (MTS, ATO, CTO, ETO, MTO, Repetitive) i nadaje się do wspomagania produkcji zarówno komponentów, złożonych maszyn i urządzeń, jak i skomplikowanych systemów.

Rozwiązanie składa się z systemu klasy ERP, który obsługuje większość procesów biznesowych w firmie, oraz z rozwiązań dodatkowych, tzw. Infor Extensions (m.in. EAM – Zarządzanie Majątkiem Trwałym, PLM – Zarządzanie Cyklem Życia Produktu, PM – Zarządzanie Wydajnością Przedsiębiorstwa, SRM – Zarządzanie Relacjami z Dostawcami, SCM – Zarządzanie Łańcuchem Dostaw), które dobierane są w oparciu indywidualne potrzeby.

Wdrożenia w Polsce: Zakład Kuźnia Matrycowa, ASCO Joucomatic, Kuźnia Ostrów Wielkopolski, Hispano-Suiza Polska, Polmax

Infor ERP XA (Trax)

Narzędzie ułatwiające rozwój firmy i osiąganie zysku przez wykorzystanie zaawansowanych możliwości platformy IBM i5. Dzięki modułowej budowie Infor ERP XA oferuje wiele funkcji, jakich potrzebują firmy produkcyjne, aby efektywnie zarządzać przedsiębiorstwem, biorąc pod uwagę specyfikę prowadzonego biznesu. Umożliwia łatwy i szybki dostęp do informacji bieżących oraz informacji krytycznych dotyczących działalności przedsiębiorstwa. Od projektowania i sprzedaży przez produkcję i dostawę pomaga szybciej i efektywniej dostarczyć oczekiwany przez rynek produkt. Wspomaga również pracę serwisu przez obsługę usług posprzedażnych. Aplikacje finansowe dają przedsiębiorcom możliwość wizualizacji sytuacji, w jakiej znajduje się przedsiębiorstwo, dostarczają też narzędzia analityczne, które pomagają osiągnąć przewagę nad konkurencją i poprawić efektywność, realizując przy tym oczekiwania klienta.

Wdrożenia w Polsce: EKK Wagon, Fabryka Ostrów Wlkp., Zakłady Tworzyw Sztucznych Gamrat, Maflow Polska

iScala Industrial Machinery (Epicor Software)

Kompletny, zintegrowany system klasy ERP/MRP II o elastycznej architekturze, wspierający zarządzanie. Zapewnia pracę w rozproszonym środowisku, jest otwarty na współpracę z innym oprogramowaniem.

Klientom z branż elektronicznej, elektrotechnicznej i metalowej oferuje: system produkcji oparty na otwartych zleceniach produkcyjnych, zapewniający ewidencję wyrobów gotowych z uwzględnieniem ich rzeczywistych parametrów jakościowych; ustalanie właściwości wyrobu poprzez schematy partii; ATP (Available to Promise); produkcję na skład (MTS), na zamówienie (MTO), montaż na zamówienie (ATO), konstrukcję na zamówienie (ETO); planowanie zapotrzebowania na moce przerobowe (CRP), planowanie grafi czne; kontrolę jakości (Quality Control); kalkulację czasu realizacji (Lead Time Calculation); zarządzanie miejscami składowania (BIN Management), magazynem (Warehouse Management), zarządzanie numerami seryjnymi (Serial Number Management); przeliczanie jednostek (informacje magazynowe o wagach i ilości z danymi dotyczącymi wymiarów poszczególnych kawałków stali); system magazynowy uwzględniający informacje o miejscach składowania; portal zarządczy informujący o wynikach i wartościach wskaźników w przedsiębiorstwie; obsługa dostaw bezpośrednich (Drop Shipment); FIFO, LIFO, FEFO.

Wdrożenia w Polsce: branża metalowa: Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa, HTS-Stal Handel, Kuźnia Jawor, Sapa Group; elektroniczno-elektrotechniczna: Elda – Eltra Elektrotechnika, Zakład Produkcji Przewodów Elektrycznych Eltrim Adam Makarski; maszyny i urządzenia przemysłowe: Foster Wheeler Energia Polska, Foster Wheeler Energy Fakop, Grundfos Pompy, Plum, Smay, Vaillant Saunier Duval Polska

it.metal (itelligence)

it.metal jest sprawdzonym w praktyce, w pełni zintegrowanym rozwiązaniem opartym na SAP, przeznaczonym dla przedsiębiorstw z gałęzi przemysłu metali nieżelaznych. Umożliwia efektywne zarządzanie wszystkimi procesami zakupowymi, sprzedażą i ryzykiem, produkcją i obróbką, a także księgowością. Rozwiązanie przeznaczone dla branży metalowej spełnia wymagania firm z tego sektora, np. dotyczące specyficznej produkcji, integracji produkcji z gospodarką remontową, jednostek miar czy zapobiegania ryzyku wahania cen.

Prekonfiguracja zapewnia szybkie stworzenie prototypu dla złożonych, typowych dla branży procesów. Wstępne przygotowanie systemu prowadzi do znacznej redukcji czasu i kosztów oraz daje gwarancję sukcesu realizacji projektu.

Mobilny system raportowania i nadzoru produkcji (BCS Polska)

Umożliwia zautomatyzowanie procesu rejestrowania oraz raportowania produkcji, a także wprowadzenie znakowania produkcji oraz zleceń produkcyjnych. Zapewnia bieżący przepływ danych pomiędzy produkcją a centralnym systemem zarządczym.

Dzięki zastosowaniu mobilnej technologii Motoroli (sieci radiowej z terminalami bezprzewodowymi) możliwe jest śledzenie postępów produkcji oraz jej pełna kontrola, zaś dzięki drukarkom Zebra – znakowanie produkcji oraz zleceń. System został tak przygotowany, aby umożliwić obsługę urządzeń przez pracowników, którzy nigdy wcześniej nie spotkali się z komputerami.

Wdrożenia w Polsce: CNH (Fiat Group)

Oracle – zestaw aplikacji (Oracle)

Dla branży metalowej i maszynowej Oracle oferuje zestaw aplikacji w kilku liniach produktowych. W ramach pakietu E-Business Suite dostarczany jest moduł Oracle Discrete Manufacturing (ODM), czyli rozbudowana aplikacja do zarządzania produkcją dyskretną. Zawiera ona używane często w branży metalowej podmoduły: BOM (specyfikacja struktury wyrobu), Quality Control (zarządzanie jakością), MS/MRP (planowanie produkcji), WIP (produkcja w toku), Production Scheduling (dynamiczne harmonogramy Gantta). Podobne funkcje w tym zakresie ma system JD Edwards dostarczany przez Oracle od 2005 r.

Do tego dochodzą aplikacje PLM – Product Lifecycle Management (dawniej Agile) do projektowania nowych wyrobów, Flow Manufacturing (inaczej Lean Manufacturing) – oprogramowanie do realizacji produkcji odchudzonej, Manufacturing Execution System (MES) do sterowania i zarządzania produkcją na poziomie stanowisk roboczych, Advanced Supply Chain Planning (ASCP) – wielokryterialne optymalne planowanie produkcji przy ograniczonych zasobach, Inventory (moduł zawierający także oparty na kodach kreskowych system obsługi magazynu wysokiego składowania z organizacją pracy operatorów w magazynie), Demantra (planowanie i prognozowanie popytu oraz SOP – Sales and Operations Planning), Order Management (zarządzanie zamówieniami) oraz EAM (zarządzanie majątkiem przedsiębiorstwa, remonty i utrzymanie ruchu).

Oracle JD Edwards (Hogart)

Rodzina produktów, które sprawdzają się w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją i gospodarowaniem wyrobami, towarami lub innymi składnikami materialnymi. Oparte na internetowej architekturze rozwiązanie JD Edwards EnterpriseOne cechuje się skalowalnością i uniwersalnością, dzięki czemu wspiera na bieżąco wzrost działalności firm oraz można je dostosować do szybko i często zmieniających się obecnie warunków rynkowych.

Od strony technologicznej warstwa narzędziowa JD Edwards została zintegrowana z komponentami Oracle Middleware, zyskując możliwość współpracy w ramach architektury SOA.

JD Edwards EnterpriseOne to kompletny zestaw zintegrowanych modułowych aplikacji opracowanych pod kątem poszczególnych branż przemysłowych (m.in. branża metalowa i maszynowa) z nastawieniem na szybkość wdrażania i łatwość zarządzania.

Wdrożenia w Polsce: Aluminim-Konin Impexmetal, Malow, Stahlschmidt & Maiworm, Valvex

Platforma FlexNet (Apriso)

System Apriso klasy MES/WMS usprawnia zarządzanie produkcją i logistyką w czasie rzeczywistym, standaryzując i harmonogramując kolejne zadania oraz optymalizując wykorzystanie wszystkich dostępnych zasobów produkcyjnych. W czasie rzeczywistym FlexNet prowadzi również genealogię produkcji oraz pełną kontrolę przebiegu procesów pod względem jakości i wydajności. Każde zdefiniowane odejście od ustalonych parametrów jest natychmiast sygnalizowane kierownikowi produkcji ze wskazaniem miejsca i przyczyny. FlexNet wspiera strategiczne inicjatywy, takie jak Lean Manufacturing lub Six Sigma, umożliwiając jednocześnie zarządzanie produkcją zmienną i krótkoseryjną.

Wdrożenia w Polsce: Novelin, Nucor, Ugitech

proALPHA (Soldis)

Rozwiązanie klasy ERP szczególnie dla sektora średnich i dużych przedsiębiorstw. W pełni odzwierciedla wszystkie procesy gospodarcze, takie jak: wspomaganie produkcji, gospodarka materiałowa, zakupy, sprzedaż, finanse, rachunek kosztów i wyników. Centralnym elementem jest moduł proALPHA Produkcja z funkcją zaawansowanego planowania produkcji APS (Advanced Planning and Scheduling). Podstawą są struktury produktów i powiązane z nimi marszruty odpowiadające działaniom, ale klasyczne struktury są tu zastępowane przez modele produkt-proces, co umożliwia zbliżone do rzeczywistości planowanie procesów. ProALPHA APS zapewnia przyporządkowanie dowolnie wielu zasobów do jednego działania, wykorzystując synchronizację dostępności wszystkich koniecznych zasobów – pracowników, maszyn, środków transportu, powierzchni, łącznie z materiałem. Optymalizacja uwzględnia zróżnicowane cele, np. terminowość, redukcję czasów przebiegów, wykorzystanie zasobów.

Obok funkcji podstawowych, takich jak struktury produktów, listwy cech, procesy oraz zarządzanie zmianami, duży potencjał racjonalizacji zapewnia integracja w trybie online różnych systemów CAD. W połączeniu z funkcją proALPHA Workflow zarządzanie zmianami technicznymi przebiega w sposób efektywny, co jest szczególnie przydatne ze względu na coraz krótsze cykle wprowadzania innowacji produktów i technologii ich wytwarzania.

Wdrożenia w Polsce: Odlewnia Żeliwa Śrem i PIOMA-Odlewnia należące do grupy Famur, ACO, Artech, Ferdinand Gross, Technisat, Mevaco

Progress 500 (Tekom)

System Wspomagający Zarządzanie Produkcją – autorskie rozwiązanie klasy MES (Manufacturing Execution System). Działając na poziomie operacyjnym, umożliwia: śledzenie i nadzór produkcji w toku w czasie rzeczywistym, podgląd aktualnie zrealizowanej liczby sztuk, serii, aktualną wartość OEE, czas cyklu. Automatycznie wykrywa i rejestruje mikroprzestoje, rejestruje awarie i ich przyczyny, czasy reakcji Służb Utrzymania Ruchu i czasy napraw, dostarczając informacje o awaryjności maszyn (MTBF, MTTR, PAM itp.). Oferuje wizualizację postępu produkcji na tablicach informacyjnych na hali produkcyjnej i na komputerach osób zarządzających produkcją, natychmiastowe powiadamianie (SMS, e-mail) o zagrożeniach ciągłości procesu produkcyjnego oraz założonej wydajności produkcji. Wspomaga eliminowanie czynności nieproduktywnych zgodnie z filozofią Lean Manufacturing.

Wdrożenia w Polsce: Faurecia Fotele Samochodowe w Grójcu, Magneti Marelli Suspension Systems w Bielsku-Białej, Danfoss w Grodzisku Mazowieckim, Esselte Kozienice

PSImes (PSI)

Kompleksowy system klasy MES, sprawdzony w kilkuset wdrożeniach na świecie, można zintegrować z praktycznie dowolnym systemem ERP. Najważniejsze funkcje systemu to graficzne automatyczne planowanie produkcji, wizualizacja postępu produkcji, raportowanie awarii, braków i innych danych niezbędnych do analiz KPI. Raportowanie odbywa się ręcznie za pomocą terminali na hali produkcyjnej lub techniki kodów kreskowych. Możliwa jest również integracja i odczyt danych bezpośrednio z maszyn. Dodatkowo system PSImes wyposażony jest w moduł do zarządzania utrzymaniem ruchu.

Wdrożenia w Polsce: SAPA Aluminium

PSImetals (PSI)

System przeznaczony dla producentów stali i wyrobów ze stali. Zawiera moduły klasy APS (Advanced Planning and Scheduling), ALS (Advanced Line Sequencing) i PES (Production Execution System) oraz normatywy i modele heurystyczne wykorzystywane w produkcji stali.

PSIpenta (PSI)

System klasy ERP głównie dla branży maszynowej, obróbkowej i motoryzacyjnej, ściśle dostosowany do wymagań firm produkcyjnych. Kompleksowo i intuicyjnie wspiera pracę działu konstrukcji oraz procesy planowania (planowanie projektów, zgrubne, szczegółowe i na poziomie stanowisk pracy), sprzedaży, zakupów, produkcji, kontroli jakości, magazynowe, obsługi serwisowej i kontrolingu.

QAD Enterprise Applications 2008 (QAD)

Rozwiązanie do obsługi złożonych procesów wytwórczych, wpisujące się w konkretne potrzeby firm z sektora. Obsługuje podstawowe obszary przedsiębiorstwa: finanse (Financials), kontrola i planowanie produkcji (Manufacturing Control, Manufacturing Planning), zarządzanie produktem (Product Management), zamówienia (Purchasing) oraz sprzedaż i dystrybucja (Sales & Distribution).

Wdrożenia w Polsce: Kontakt – Simon, TIM, Vector, ZM Postęp, Elterma, AXA-MAG, FAM Technika Odlewnicza, GEA Polska, Dąbrowska Fabryka Maszyn Elektrycznych Damel, Visteon, HUF Polska, Drumet, Caterpillar, Kolener, Bester Lincoln Electric

Rekord.ERP (Rekord)

Zintegrowany system informatyczny klasy ERP/ERP II, wspomagający wszystkie podstawowe obszary działalności przedsiębiorstwa, począwszy od procesów zaopatrzenia i przygotowania produkcji przez sterowanie i rejestrację przebiegu wytwarzania aż do zbytu wyrobów gotowych. Zawiera również bogaty zestaw narzędzi finansowych oraz wspomagających zarządzanie zasobami ludzkimi, jak również internetowe systemy analityczne, takie jak Lider, CRM, Alert. Projektowanie systemu ma korzenie w specyfi ce firm „metalowo-maszynowych”, dlatego szczególnie wpasowuje się on w potrzeby branży metalowej i maszynowej.

Cechy systemu: wsparcie procesu technologiczno-konstrukcyjnego przygotowania produkcji (zaawansowane klasyfikatory indeksów, powiązania z rysunkami, tworzenie indeksów w oparciu o wyroby podobne); kastomizacja narzędzi planowania i rejestracji spływu z produkcji; zaawansowany graficzny klasyfikator konstrukcyjno-technologiczny z wyszukiwarką elementów maszyn i urządzeń wg zadanych cech; wsparcie procesu kooperacyjnego (transparentny dla procesu wytwarzania); wykorzystanie najnowszych technologii w celu zwiększenia efektywności procesu identyfikacji i wprowadzania danych (kody kreskowe, kolektory danych, palmtopy itd.); optymalizacja w zakresie obrotu materiałowego związanego ze specyfiką pracy określonych urządzeń (np. obrót arkuszy blachy na stanowisku ciecia laserem).

TETA Constellation (Teta)

Zaawansowany pakiet ERP zbudowany w nowoczesnej technologii .NET przeznaczony dla firm o dużej i średniej wielkości, będący nową wersją rozwiązania TETA 2000. Przystosowany do współpracy z przenośnymi terminalami, urządzeniami do rejestracji czasu pracy oraz przyrządami sterującymi i pomiarowymi (np. wagami). Cały system lub jego poszczególne moduły można łatwo integrować z zewnętrznym oprogramowaniem przez interfejs API, zaawansowane kolejki, Web Services, pliki XML, CSV lub płaskie pliki tekstowe.

Wdrożenia w Polsce: Leszczyńska Fabryka Pomp, Herco, Ponar-Wadowice, Logstor ROR Polska

Xpertis (Macrologic)

Zapewnia kompleksową obsługę planowania produkcji, gospodarki remontowej, narzędziowej, sterowania jakością. Zawiera interfejsy CAD/CAM. Umożliwia przeklasyfikowanie towaru po przyjęciu, rozliczanie produkcji i wyceny wyrobów, identyfikację partii towarów łącznie z wytopem i certyfikacją, identyfikację cech gatunkowych produktów, współpracę z czytnikami kodów kreskowych, wagami samochodowymi i kolejowymi. W obszarze logistyki oferuje wsparcie w zakresie kontroli zamówień i stanów magazynowych, obsługę sprzedaży towarów, sporządzanie reportów i analiz dotyczących obrotu towarowego. Umożliwia stosowanie elektronicznej wymiany informacji (Electronic Data Interchange – EDI). W obszarze sprzedaży wspiera zarządzanie dystrybucją. Realizuje funkcje analityczne w zakresie analiz sprzedaży, zamówień, produkcji, controllingu.

Krzysztof Niebrzydowski

szef wdrożenia Sente w firmie Ferrpol

 

Rosnące potrzeby klientów sprawiają, że system informatyczny musi być elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. Z naszych doświadczeń wynika, że takie elementy, jak planowanie i utrzymanie ciągłości produkcji, planowanie dostaw surowca czy zarządzanie brakami i odpadami produkcyjnymi, są podstawowymi kryteriami doboru oprogramowania. Efektywne wsparcie przez system IT newralgicznych dla przedsiębiorstwa obszarów pozwoliło na zwiększenie wydajności, zmniejszenie kosztów oraz zwiększenie konkurencyjności firmy.

Możliwość śledzenia partii produkcyjnych jest ważnym atutem systemu informatycznego. Pozwala na identyfikację personelu wykonującego czynności produkcyjne, jak również partii surowca wykorzystanego w procesie obróbczym.

Janusz Mleczko

główny konsultant ds. zarządzania produkcją,

Rekord Systemy Informatyczne

 

W przedsiębiorstwach z branży metalowej i maszynowej, z którymi firma Rekord SI współpracowała, główny nacisk położony był na optymalizację zarządzania produkcją, a mniejszy na wspomaganie procesów logistycznych. Duży wpływ na rozwiązania w tej branży ma relacja złożoności wyrobów i półproduktów oraz stabilności ich wytwarzania.

W ostatnich wdrożeniach można zauważyć tendencję do coraz szerszego wspomagania planowania operacyjnego produkcji. Typowy dylemat produkcji na magazyn lub na zlecenie został poszerzony o całe spektrum układów pośrednich, w których sposób wytwarzania (i planowania produkcji) nie tyle wyrobów, ale półproduktów, stanowi kluczowe zagadnienie. W przedsiębiorstwach można coraz silniej zaobserwować tendencję do produkcji wyrobów adaptowalnych do potrzeb klienta o praktycznie nieograniczonej gamie wykończeń i opcji wykonania. Problem byłby trywialny, gdyby nie żądanie terminu dostawy takiego wyrobu w czasie krótszym od cyklu produkcyjnego. Takie podejście znacznie komplikuje metody produkcyjne i zaawansowanie procesu optymalizacji zarówno planowania, jak i wytwarzania.

Dodatkowo pojawia się problem unifikacji elementów i podzespołów. Rozwiązaniem jest wdrażanie zewnętrznego graficznego klasyfikatora konstrukcyjno-technologicznego opartego na elastycznym zestawie cech. Doświadczenia ostatnich wdrożeń pokazują również znaczne „przykrawanie na miarę” rozwiązań.

Arkadiusz Niemira

prezes zarządu, PSI Produkty i Systemy Informatyczne

 

Firmy branży budowy maszyn mają specyficzne wymagania, rzadko wspierane przez funkcje „uniwersalnych” systemów ERP. Ze względu na jednostkowy charakter produkcji oraz niekiedy złożoną strukturę materiałową (maszyna może składać się z kilkuset elementów) system informatyczny dla tej branży powinien zapewniać silne wsparcie w następujących obszarach: praca działu konstrukcyjnego (łatwość definiowania technologii, interfejs CAD, konfigurator produktów, normatywy czasowe), zarządzanie zmianami, budżetowanie, realizacja produkcji i kalkulacja kosztów.

Z jednej strony branżę maszynową charakteryzuje złożony proces planowania wynikający z jednostkowego charakteru produkcji, a z drugiej – rosnące wymagania klientów dotyczące czasu realizacji zlecenia. Niekiedy konieczne dla terminowości dostaw jest planowanie zakupu materiałów oraz własnych i zewnętrznych mocy produkcyjnych, zanim jeszcze znane są pełne szczegóły zamówienia klienta. Jedynie nieliczne rozwiązania informatyczne zapewniają optymalne wykorzystanie zasobów i redukcję stanów magazynowych, połączone ze skróceniem czasu realizacji i terminowymi dostawami dla klientów.

 

 

 

 

 

Łukasz Leszczyński

dyrektor naczelny/analityk IT Tekom

 

 

 

 

 

 

Charakterystyczną cechą branży metalowej jest zróżnicowanie produkcji i wykonywanie wielu zmechanizowanych operacji w czasie wytwarzania. Dużym problemem jest kontrola jakości, określanie rzeczywistej ilości zrealizowanych sztuk w toku produkcji, długie czasy przezbrojeń przy miksie produktowym oraz problem dokładnego rozliczania zużycia materiału.

Elastyczność produkcji i szybkie reagowanie na potrzeby rynku wymaga redukcji czasu trwania procesu oraz poziomu zapasów. Nawet odchudzenie produkcji zgodnie z techniką Lean wymaga ciągłego sprzężenia zwrotnego z wykonania planu na stanowiskach produkcyjnych.

Wprowadzenie rozwiązań informatycznych klasy MES umożliwia eliminację dziury pomiędzy systemami klasy ERP a halą produkcyjną. Wiedza o stopniu realizacji produkcji i problemach na produkcji, na które można reagować bez zbędnych opóźnień, zapewnia lepsze wypoziomowanie produkcji, terminowość jej realizacji oraz precyzyjną identyfikację marnotrawstwa.

Tomasz Zarzycki

dyrektor ds. współpracy ze strategicznymi klientami Apriso

 

W przedsiębiorstwach metalurgicznych dominuje model push uwarunkowany przewidywaniami i planami. Ale ten stan zmienia się. Coraz więcej firm idzie w kierunku modelu pull, produkcji odchudzonej, bazującej na filozofi i ciągłego doskonalenia, jak Lean czy Six Sigma. Gdy firma jest niewielka, efektywna realizacja tej filozofi i bez wsparcia systemu IT jest oczywiście możliwa.

W firmie dużej, posiadającej więcej fabryk, jest to praktycznie niemożliwe i wymaga wsparcia systemem MES, który zapewnia zarządzanie produkcją w każdym zakładzie w czasie rzeczywistym. I zarówno pod kątem wydajności produkcji (KPI), jak i jej jakości.

 

 

 

 

 

Andrzej Morawski

dyrektor Działu Wdrożeń,

Hogart Business Systems

 

 

 

 

 

Specyfika branży metalowej (zwłaszcza w sektorze wytwarzania i montażu konstrukcji metalowych) oraz maszynowej związana jest w dużym stopniu ze złożonością wyrobów gotowych. Normy materiałowe w tym przypadku sięgają setek czy nawet tysięcy pozycji. Dodatkowo nierzadko specyficzne wymagania klienta powodują, że konkretny wyrób gotowy wytwarzany jest w oparciu o jednostkową, niepowtarzalną konfigurację.

Tak rozbudowane, wielopoziomowe struktury wymagają zastosowania systemu ERP, który będzie wspomagał produkcję w całym cyklu wytwarzania, począwszy od zaprojektowania i skonfigurowania wyrobu, zaplanowania zaopatrzenia przez śledzenie stanu realizacji produkcji, zużycia materiałów, na dostawie i montażu u klienta skończywszy.

Na każdym etapie niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej jakości wszystkich komponentów oraz możliwość ustalenia ich historii w przypadku reklamacji dzięki zastosowaniu funkcji śledzenia partii.

Niezmiernie ważna jest również dostępność na czas wszystkich niezbędnych komponentów i podzespołów. W przypadku produkcji maszyn brak jednego elementu może uniemożliwić kontynuowanie produkcji.

 

 

 

 

 

Piotr Milewski

dyrektor konsultingu w itelligence

 

 

 

 

 

 

Branża metalowa ma specyficzne wymagania wobec rozwiązań ERP. Z natury rzeczy są to rozwiązania wspierające i usprawniające wszystkie kluczowe procesy w przedsiębiorstwie, specyfika działalności jest tu więc znacznie ważniejsza niż np. w przypadku rozwiązań BI.

Branża metalowa potrzebuje wsparcia IT m.in. w produkcji, której koszty można znacznie ograniczyć, korzystając z odpowiedniego rozwiązania ERP. Szczególną wagę ma też gospodarka remontowa i jej wpływ na produkcję. Nie można sobie wyobrazić żadnej firmy z branży metalowej, która nie przykłada dużej wagi do remontów urządzeń produkcyjnych, do planowania tych remontów, przezbrojeń itd. Często o jakości produkcji, a zatem produktów, czy też w ogóle o możliwości produkcji decyduje dobrze utrzymywane urządzenie produkcyjne. Dlatego integracja gospodarki remontowej, zwanej utrzymaniem ruchu, z produkcją ma w tej branży ogromne znaczenie.

Jest także inny ważny aspekt – ryzyko wahania cen na rynku, szczególnie istotne w przypadku metali kolorowych. Chodzi tutaj nie tylko o ceny zakupu, ale także sprzedaży. Kupowanie surowców opiera się na giełdzie metali szlachetnych, a zatem wahania cen w obrębie jednego miesiąca – a tyle może trwać przeciętny cykl produkcyjny – mogą być ogromne. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwo może kupić drożej, ale musi sprzedać taniej. Oczywiście tylko przedsiębiorstwo, które nie jest wspomagane przez profesjonalne rozwiązanie IT.

 

 

 

 

 

Andrzej Garbacki

dyrektor Działu Oprogramowania

Przemysłowego w firmie Astor

 

 

 

 

 

W branży maszynowej i obróbki metali mamy do czynienia z procesem zmniejszania się liczebności sztuk w partiach produkcyjnych oraz ciągłego poszerzania produkowanego asortymentu. Powoduje to potrzebę większej ilości przezbrojeń oraz inwestowania w rozbudowę parku maszynowego. Takim procesom musi sprostać system informatyczny, który zapewni elastyczność – niskie koszty, szybkość i łatwość rozbudowy.

 

 

 

 

 

Zygmunt Mazurkiewicz

prezes TRAX

 

 

 

 

 

 

Firmy z branży metalowej i maszynowej, aby być konkurencyjne i sprostać wymaganiom klientów, często potrzebują specyficznych rozwiązań wykraczających poza standardową funkcjonalność systemów ERP.

Firmy wytwarzające złożone produkty potrzebują zaawansowanego konfiguratora, którego funkcje wspomagają proces sprzedaży, produkcji i serwisu produktów. W przypadku skomplikowanych urządzeń często występuje potrzeba zmian konstrukcyjnych podczas produkcji i współpraca przy projektowaniu pomiędzy klientem a producentem. Duża liczba wersji i wariantów produktów wymaga zarządzania różnymi wersjami dokumentacji i integracji z programami CAD. W tym przypadku bardzo pomocny jest system PLM.

 

 

 

 

 

Artur Sawicki

Sales Manager, QAD Polska

 

 

 

 

 

 

Od producentów branży maszynowej i urządzeń przemysłowych coraz częściej wymaga się dedykowania rozwiązań indywidualnym potrzebom klientów, takim jak konfiguracja i cechy funkcjonalne, serwis posprzedażny, logistyka dostawy i montażu czy normy jakościowe. Produkcję masową wypiera zleceniowa, krótkoseryjna bądź jednostkowa. Skracany jest cykl życia produktu. Coraz częściej wprowadzane są moduły klasy PLM.

W związku z rosnącymi kosztami pracy firmy dążą do optymalizacji wykorzystania wszelkich zasobów oraz wyszczuplania procesów produkcyjnych (Lean Manufacturing) z dostosowaniem do rzeczywistych potrzeb i zamówień klienta. Dostawcy systemów rozwijają zaawansowane konfiguratory produktu, co usprawnia realizację nietypowych zleceń. Klienci oczekują dokładnego harmonogramowania zasobów. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą rozwiązania klasy APS (Advanced Planning and Scheduling). Odpowiedzią na zindywidualizowanie produktów jest zapewnienie łatwego dostępu do danych o konfiguracji produktu i warunkach jego serwisu.

 

 

 

 

 

Jarosław Witwicki

dyrektor handlowy, Macrologic

 

 

 

 

 

 

W branży metalowej i maszynowej główny nacisk przykładany jest w obszarze logistyki i planowania produkcji, czyli najbardziej krytycznych obszarach działalności firm. Stabilny wzrost spółek w głównej mierze zależy od właściwego planowania kontraktów i oszacowania niezbędnych do ich realizacji środków. Obecnie obie branże znajdują się w stadium szybkiego wzrostu. Zysk generowany poprzez dobre planowanie poprawia płynność, przez co spółki mogą inwestować więcej w rozwój bazy magazynowej oraz wprowadzanie usług dodanych.

Inwestycje w zakresie IT są wynikiem bardzo ostrej konkurencji panującej na rynku. Klienci wymagają bardzo szybkich terminów realizacji zamówień, a ogromna ilość dostawców, m.in. z Dalekiego Wschodu, ogranicza wzrost marż. Jedynym sposobem jest ucieczka do przodu i podnoszenie rentowności przez dokładną analizę kosztów. Dlatego moduły OLAP i controlling cieszą się dużą popularnością.

 

 

 

 

 

Wojciech Śledziński

Business Solution Manager,

IFS Central and Eastern Europe

 

 

 

 

 

Przemysł maszynowy – to ogromna różnorodność firm pod względem wielkości, stosowanych technologii, sposobów organizacji i strategii produkcyjnych. ZSI dla tej branży musi zatem dostarczać organicznie powiązane funkcje obsługujące całą ową różnorodność procesów. Musi wspomagać od strony planistycznej i operacyjnej wszystkie spotykane strategie wytwórcze (produkcję na skład, montaż i konfigurację wyrobów na zamówienie, produkcję na zamówienie oraz projektowanie i produkcję na zamówienie). Istotne jest wsparcie informatyczne pełnego cyklu życia wyrobu (PLM), od pomysłu i projektu aż po obsługę techniczną po sprzedaży (Service Management). System musi dalej wspierać i tradycyjne sposoby organizacji produkcji, i te najnowsze, jak produkcja odchudzona (Lean), produkcja szybkiego reagowania (QRM) czy zarządzanie przez projekty-przedsięwzięcia (Project Centric Enterprise). Zainteresowanych realizacją tych idei w praktyce zapraszam na stronę prezentującą system IFS Applications: www.ifsworld.com/pl.

 

 

 

 

 

Łukasz Rasała

konsultant ds. systemów ERP firmy Soldis

 

 

 

 

 

 

Wzrost gospodarczy powoduje zwiększoną walkę o efektywność. W branży metalowej najważniejsze jest utrzymanie płynności i nadzoru wszystkich etapów procesu gospodarczego firmy, od przełożenia myśli inżynierskiej na projekt przez produkcję z dotrzymaniem wymogów technologicznych oraz jakościowych po nacechowanie i wyekspediowanie produktu do odbiorcy.

W celu spełnienia specyficznych wymagań branży konieczne jest gromadzenie i przetwarzanie informacji w oparciu o rozwiązanie klasy ERP, które obejmuje różne typy produkcji w całym zakresie: produkcję unikatową, dyskretną, jednostkową i typowo seryjną.

Firmy są zobligowane do ciągłego rozwijania nowoczesnych metod i procedur planowania i sterowania produkcją. Konieczne staje się pełne planowanie wielozasobowe i optymalizacja w czasie rzeczywistym, co oznacza, że wykorzystanie zasobów musi być optymalizowane z uwzględnieniem celów ekonomicznych, takich jak dotrzymanie terminów dostaw, minimalizacja czasów operacji lub redukcja zapasów.

Integracja procesów gospodarczych i zarządzanie dokumentacją techniczną stały się koniecznością. Opracowane przez konstruktora rysunki w systemie CAD powinny być możliwe do wywoływania i wyświetlania z każdego stanowiska systemu ERP. Duża liczba czynności wykonywanych przez pracowników z różnych działów przedsiębiorstwa wymaga automatyzacji i optymalizacji procesów gospodarczych wg najlepszych praktyk biznesowych, wypracowanych na globalnym rynku.

 

 

 

 

 

Sławomir Kuźniak

dyrektor ds. konsultingu i promocji

BPSC SA

 

 

 

 

 

Systemy informatyczne dla branży maszynowej powinny przede wszystkim zapewniać precyzyjną kontrolę serii i partii w trakcie produkcji, czyli możliwość określenia, co wchodzi w skład danego wyrobu, z jakiej partii został wyprodukowany oraz gdzie wyrób z danej partii i z danym numerem seryjnym został sprzedany. Taka identyfikacja jest konieczna nie tylko w produkcji, ale również w procesie serwisowania. Zapewnia utrzymanie wysokiej jakości wyrobów oraz szybką reakcję na awarie spowodowane użyciem wadliwego materiału.

Dzięki zastosowaniu pełnej identyfikacji asortymentu przez numer serii również na etapie serwisowania szybko można uzyskać informację nie tylko o detalach użytych do produkcji, ale również o wymianach na etapie serwisowania. Pozwala to określić zarówno koszt wyprodukowania asortymentu, a przez to rentowność na sprzedaży, jak i koszty posprzedażne, a w konsekwencji pełną zyskowność produktów. Zdarza się, że firma uzyskuje wysoką rentowność na etapie sprzedaży, ale marnotrawi ją przez zastosowanie niskiej jakości komponentów. Odpowiednia identyfi kacja pozwala dokładnie obliczyć rzeczywiste przychody i zapobiegać w przyszłości podobnym sytuacjom.

Autor: Beata Dutkowska