Szkolenia IT w Polsce

Gdy „informatyka” stała się przedmiotem w szkole podstawowej i młode pokolenie ma dużo większe umiejętności, wkraczając w „pracujące życie”, czy szkolenia są jeszcze potrzebne? O wypowiedź na temat rynku szkoleń poprosiliśmy Ewę Zborowską, analityka IDC, IT Services Group w Polsce

Rynek usług związanych z edukacją i szkoleniami jest badany przez IDC jako element rynku usług informatycznych. W 2004 r. rynek usług szkoleniowych wyniósł blisko 51 mln USD, notując wzrost w stosunku do roku 2003 o 18,5%. Rynek szkoleń jest jedną z najmniejszych kategorii rynku usług IT, stanowi ok. 4% całego rynku usług IT w Polsce.

Wzrost ogólnej wiedzy na temat komputerów i umiejętności korzystania z nich powoduje, że popyt na szkolenia w zakresie podstawowych aplikacji (np. office) jest mniejszy niż jeszcze kilka lat temu, ale to nie znaczy, że takie szkolenia nie są już potrzebne. Dużym zainteresowaniem wciąż cieszą się szkolenia dotyczące bardziej zaawansowanych funkcji wykorzystywania aplikacji biurowych.

Coraz bardziej popularne stają się za to szkolenia specjalistyczne, kończące się otrzymaniem pewnych uprawnień czy certyfikacją związaną z określonymi, często bardzo specyficznymi technikami lub produktami (np. w obszarze rozwiązań sieciowych, pamięci masowych czy aplikacji biznesowych). Usługa szkolenia jest często elementem dodanym dla klienta przy zakupie sprzętu lub aplikacji, możemy więc założyć, że ilość świadczonych usług jest większa, niż wskazuje na to wartość rynku. W ostatnich latach obserwujemy też stopniowy wzrost udziału rozwiązań e-learningowych.

IDC ocenia (raport za rok 2005 pojawi się w maju), że udział rynku usług szkoleniowych w całym rynku usług IT pozostanie na zbliżonym poziomie ok. 4% w ciągu najbliższych 5 lat (do roku 2009) i będzie rósł w tempie ok. 12-13% rocznie. W roku 2004 wydatki na usługi IT w Polsce wzrosły o 28,6% (w USD), osiągając wartość 1,28 mld USD.

W czołówce firm zajmujących się szkoleniami znalazły się zarówno firmy, których podstawową lub jedną z głównych działalności są szkolenia, jak i firmy świadczące szkolenia niejako przy okazji swej podstawowej działalności: Altkom Akademia, Combidata, Computer Service Support, DC Edukacja, Comarch, Oracle, SAP, Prokom, HP. Top 10 stanowi ponad 50% rynku usług, pozostali dostawcy usług szkoleniowych to 47,9%.

Przeglą oferty firm zajmujących się szkoleniami w Polsce

BizTech Konsulting

Działalność szkoleniowa od 2004 r. Tematy najczęściej organizowanych szkoleń

Szkolenia dla użytkowników końcowych:

  • Microsoft Office Excel, Podstawy programowania Visual Basic, Zaawansowane programowanie Visual Basic
  • Techniki przygotowania prezentacji z wykorzystaniem MS PowerPoint
  • Użytkowanie poczty elektronicznej Microsoft Office Outlook, Lotus Notes
  • Microsoft Office Access, Użytkowanie baz danych, Projektowanie baz danych
  • Microsoft Office Project Szkolenia techniczne Microsoft:
  • MS Windows 2000/2003/XP
  • Bazy danych
  • Visual Studio.NET

Branża przemysłowa, dla której przeznaczone są szkolenia: budowlana (1%), chemiczna (1%), farmaceutyczna (9%), metalurgiczna (1%), motoryzacyjna (2%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (2%), spożywcza (4%), wodno-kanalizacyjna (1%), bankowość (13%), instytucje (18%), logistyka (3%), media (1%), telekomunikacja (2%), ubezpieczenia (3%), usługi (20%), handel (10%), edukacja (2%), pozostałe (4%)

Infovide Akademia

Działalność szkoleniowa od 1997 r. Tematy najczęściej organizowanych szkoleń

  • Grupa tematyczna: Inżynieria programowania, szkolenie: „Modelowanie w języku UML”
  • Grupa tematyczna: Zarządzanie projektami, szkolenie: „Zarządzanie projektami dla kierowników projektów”, „Agile Project Management”
  • Grupa tematyczna: Architektury korporacyjne, szkolenie: „Reguły Business Intelligence”
  • Grupa tematyczna: Programowanie JAVA, szkolenie: „Tworzenie aplikacji na platformie J2EE”

Branża przemysłowa, dla której przeznaczone są szkolenia: budowlana (30%), energetyczna (30%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (10%), rafineryjno– petrochemiczna (20%), spożywcza (10%)

Komputronik Symtec

Działalność szkoleniowa od 2005 r.

Centrum Szkoleniowe prowadzi szkolenia z zakresu systemów ERP oraz produktowe na różnym poziomie zaawansowania.

Tematy najczęściej organizowanych szkoleń

Długofalowy Program Certyfikacji Użytkowników Systemu Symfonia® dla korzystających z programów Symfonia ® Finanse i Księgowość Premium, Symfonia® Kadry i Płace Premium oraz Symfonia® Handel Premium, w tym także niepracujących oraz studentów. Podstawą procesu certyfikacji jest egzamin, który odbywa się za pomocą przygotowanej specjalnie na potrzeby procesu certyfikacji aplikacji e-learningowej, opracowanej przy współpracy Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie.

Branża przemysłowa, dla której przeznaczone są szkolenia: korzystają z nich różne przedsiębiorstwa, bez względu na branżę, stosujące w swoich firmach systemy ERP. Najpopularniejsze są szkolenia z zakresu modułów finansowo-księgowych, handlowo-sprzedażowych oraz kadrowo-płacowych.

Branże: budowlana (20%), chemiczna (2%), elektroniczna (10%), energetyczna (5%), metalurgiczna (10%), motoryzacyjna (10%), spożywcza (3%), bankowa (40%)

Oracle Polska

Działalność szkoleniowa: od 1992 r.

Największy udział w szkoleniach mają branże: telekomunikacyjna, bankowo- -finansowa i publiczna

Tematy szkoleń

  • Administracja bazą danych Oracle
  • Języki programowania
  • Administracja serwerem aplikacji
  • Tworzenie aplikacji
  • Użytkowanie aplikacji ERP
  • Systemy analityczne

SAP Polska

Centrum Szkoleniowe istnieje od 1995 r., od momentu założenia polskiego oddziału SAP. Oferuje szkolenia z zakresu rozwiązań SAP i biznesowe. Prowadzi szkolenia zarówno na miejscu, jak i w siedzibie klienta, w ramach prowadzonych projektów. Wydaje certyfikaty zarówno dla konsultantów wdrożeniowych, jak i użytkowników. Więcej informacji: www.sap.com/poland/services/ education/index.epx

Branża przemysłowa, dla której przeznaczone są szkolenia: większość szkoleń produktowych SAP jest związana z trwającymi projektami wdrożeniowymi. W ostatnim czasie wśród uczestników szkoleń SAP najwięcej było przedstawicieli branży gazowej i paliwowej (m.in. Spółek Grupy Kapitałowej PGNiG, Grupy Lotos i innych), energetycznej (m.in. Energa, Enion i inne), a także medialnej – specjaliści z nowo pozyskanych firm-klientów SAP – Grupy Polsat, Aster, TVP.

Tematy najczęściej organizowanych szkoleń

W ostatnim roku najczęściej wybierano szkolenia z zakresu:

  • SAP NetWeaver – technologia i komponenty funkcjonalne
  • Funkcjonalność finansowa mySAP ERP
  • Zarządzanie projektami – temat z zakresu Akademii Biznesu SAP, czyli oferty skierowanej do kadry kierowniczej polskich przedsiębiorstw, także tych, które nie są użytkownikami rozwiązań SAP.