Szczegółowe monitorowanie bez nadmiernych kosztów

Jak stwierdza Shaun McGinnis, inżynier do spraw produkcji pracujący w oddziale Hitachi w Norman, w Oklahomie, najlepszym sposobem podejścia do wizualizacji dużych systemów magazynowania danych, stosowanym przez Hitachi Computer Products (Ameryka) jest wyobrażenie sobie lodówki pełnej kart elektronicznych i dysków. Innymi słowami – sprzęt jest potężny, ale stanowi wyzwanie dla producentów nie tylko ze względu na wymagania dotyczące montażu, ale również związane z monitorowaniem.

– System ERP firmy PeopleSoft służy do zarządzania planowaniem produkcji oraz gospodarką materiałową w zakładzie, aby jednak uzyskać jednorodny system automatyzacji przeznaczony do monitorowania oraz zintegrowanego zarządzania jakością, Hitachi wdrożyło system realizacji produkcji (manufacturing execution system – MES) – mówi McGinnis.

Przed wdrożeniem MES Hitachi posiadało na pewnym etapie rozwiązania do monitorowania półproduktów (work-in-process/work-in-progress – WIP) i zarządzania ich jakością; brakowało jednak pojedynczego systemu wykonawczego, który monitorowałby postępy prac i zapisywał konfigurację oraz genealogię każdego wysyłanego produktu Poszukiwania odpowiedniego dostawcy doprowadziły Hitachi do firmy Visiprise i jej pakietu oprogramowania Visiprise Manufacturing.

– Stosujemy MES do zarządzania jakością oraz do wspierania naszych wysiłków w dziedzinie Six Sigma, narzędzie sprawdza się również w monitorowaniu – mówi McGinnis. – Jeśli mamy problem z produktem, możemy szybko sprawdzić jego genealogię, by odnaleźć informacje dotyczące przyczyn źródłowych i rozwiązania problemu, jest to znacznie szybsze niż praca z papierową dokumentacją i danymi z poszczególnych punktów.

Shaun McGinnis inżynier ds. produkcji Hitachi Computer Products

Definiowanie i monitorowanie za pomocą MES zależności pomiędzy zespołami i podzespołami sprzyja wydajnemu gromadzeniu danych w systemach, które przy pełnej konfiguracji mogą zawierać do 400 podzespołów. – Możemy przeskanować część główną i zebrać potrzebne dane zamiast wykonywać 400 odrębnych skanów.Wdrożenie napotkało na pewne problemy. Z jednej strony Hitachi podkreślała konieczność wspomagania operatora w nowych procedurach, takich jak łączenie numerów seryjnych z konkretnym zamówieniem produkcyjnym. Oprócz tego wdrożenie przebiegało etapami. Pierwszy odbył się na początku sierpnia 2002 r. i obejmował utworzenie zamówień produkcyjnych oraz podstawowych funkcji wykonawczych, takich jak monitorowanie WIP, jak również zbieranie głównych danych kontrolnych i testowych.

W kolejnych etapach następowało zbieranie dalszych danych testowych, automatyczna integracja danych pochodzących z urządzeń testowych podczas wprowadzania ich do systemu MES oraz szczegółowe monitorowanie genealogii. Wdrożenie było podzielone na pięć podprojektów: genealogia, konfiguracja, skanowanie produkcji/monitorowanie WIP, kontrola procesu oraz końcowy sprawdzian ogólny. – Obecnie mamy jeden system do zarządzania produkcją, który wymusza zbieranie szczegółowych danych opartych na numerze seryjnym, ale nie wymaga angażowania dodatkowych pracowników; nie wpływa również negatywnie na czas realizacji zamówień dla klientów – mówi McGinnis.

– Bardziej szczegółowe dane przechowywane w systemie MES razem z raportami pomagają Hitachi znaleźć te obszary, w których generowana jest makulatura – wyjaśnia Joe Soliz, szef inżynierii testowej w zakładzie w Norman. – Wdrożenie MES było poprzedzone sukcesem w zakresie skrócenia czasu produkcji, ale dzięki MES okazało się, że były obszary generowania nadmiarowej dokumentacji, których nie byliśmy świadomi. Obecnie mamy taką rozdzielczość i podgląd czasu trwania cyklu produkcyjnego, że nawet małe odchylenia są oczywiste.

PROFIL

Użytkownik

Hitachi Computer Products America, Norman, Oklahoma

Rozwiązanie

MES Visiprise Manufacturing,

Platforma

Baza danych Oracle8, system operacyjny Sun Solaris na serwerze Sun V880; serwer aplikacji w środowisku operacyjnym Windows 2000 Server

Cel wdrożenia

Osiągnięcie lepszej widoczności działań podejmowanych na hali produkcyjnej oraz możliwości monitorowania bez opóźniania realizacji produktu