Produkcja pod stałym nadzorem

W Fabryce Pralek sercem systemu zarządzania produkcją MES (Manufacturing Execution System) jest oprogramowanie Wonderware FactorySuite. System MES współpracuje bezpośrednio z systemem zarządzania środkami produkcji SAP używanym do inwentaryzacji oraz do zarządzania finansami, zamówieniami, sprzedażą i innymi systemami biznesowymi.

Od hali fabrycznej do biura sprzedaży

Oprogramowanie Wonderware InTrack wykorzystywane jest jako narzędzie do śledzenia produkcji na głównej linii montażowej i pięciu liniach pomocniczych produkujących podzespoły; zapewnia też wymianę danych z automatycznym magazynem wysokiego składowania i systemami kontroli jakości.

InTrack ustala harmonogram produkcji w zależności od ilości zamówień na konkretne modele pralek. InTouch wizualizuje graficznie wszystko, co dzieje się na linii montażowej, co umożliwia stałe nadzorowanie procesu produkcji. W bazie danych IndustrialSQL Server gromadzone są dane umożliwiające kontrolowanie cykli produkcyjnych oraz wydajności poszczególnych gniazd produkcyjnych.

Wszystkie zamówienia klientów umieszczane są w systemie SAP, a następnie przekazywane do systemu InTrack, który przygotowuje polecenia produkcyjne (dotyczące kolejnych etapów montażu pralek zgodnie z ustalonym dziennym harmonogramem) i listy potrzebnych części. Identyfikacyjny żeton, umieszczony w palecie, na której porusza się pralka, informuje system, że pralka przechodzi przez kolejne stanowiska montażowe. Operatorzy wiedzą, na jakim etapie produkcji jest każda pralka, zaś wszystkie dane dotyczące procesu produkcji są zapisywane i przechowywane. Każda pralka zostaje opatrzona numerem seryjnym, na podstawie którego można prześledzić historię jej powstawania, jakie naprawy na linii zostały przeprowadzone, jakie były wyniki kontroli elektrycznej i funkcjonalnej oraz czy pralka przeszła ścieżkę wyrywkowej kontroli statystycznej. Wszystkie dokumenty dołączane do gotowego wyrobu (karta gwarancyjna, świadectwo jakości, tabliczka znamionowa) generowane są automatycznie.

SYSTEM MES W FABRYCE PRALEK, OPARTY NA PAKIECIE WONDERWARE INTRACK, ZAPEWNIA M.IN.:

  •  przygotowanie szczegółowych planów zmianowych na podstawie danych pobranych z systemu SAP,
  • wysyłanie zestawień produkcji gotowej, zarejestrowanych braków i odpadów do systemu SAP, aby system nadrzędny mógł przygotować odpowiednie stany magazynowe na potrzeby dalszej produkcji,
  • synchronizację produkcji półfabrykatów na liniach zewnętrznych i wysyłanie do automatycznego magazynu informacji o zapotrzebowaniu na komponenty do bieżącej produkcji,
  • śledzenie cyklu produkcji każdej pralki do momentu wejścia do magazynu wyrobów gotowych,
  • archiwizację danych z automatów kontroli jakościowej,
  • tworzenie raportów z produkcji, statystyki jakości, zestawień z bilansem zapasów półfabrykatów i komponentów znajdujących się na wydziale,
  • dostarczanie na bieżąco danych o planowanych i wykonanych zadaniach produkcyjnych,
  • oszacowanie czasu zakończenia partii na podstawie bieżącej i średniej wydajności linii,
  • dużą elastyczność w modyfikacji planów produkcyjnych i produkcji w toku,
  • uproszczenie organizacji produkcji i przepływu dokumentów,
  • integrację wszystkich linii produkcyjnych

Zautomatyzowany proces montażu

Bazując na przygotowanych przez InTrack listach części i poleceniach pracy, automatyczny system zarządzania magazynem przesyła części potrzebne do produkcji w danym dniu na linie montażowe, gdzie monterom pozostaje ich zainstalowanie. Dzięki elastycznemu systemowi produkcji na jednej linii mogą być montowane różne modele pralek, w zależności od aktualnych zamówień – wszystkie pralki przechodzą bowiem ten sam proces montażu na linii produkcyjnej ciągnącej się przez całą fabrykę.

Pierwszym etapem procesu produkcji pralki jest zamocowanie bębna w zbiorniku oraz innych elementów składających się na tzw. zespół piorący. Gotowy zbiornik jest umieszczany w obudowie wraz z silnikiem i paskiem napędowym. Następnie podłączany jest dopływ i odpływ wody. Moduły elektryczny i elektroniczny są instalowane na tym samym etapie, po czym montowany jest panel sterowniczy wraz z przewodami elektrycznymi. Na koniec do obudowy mocowane są drzwiczki.

Każda ukończona pralka przechodzi kontrolę techniczną, gdzie sprawdzana jest szczelność oraz parametry techniczne, takie jak szybkość napełniania się wodą czy prędkość obrotów bębna. Dział kontroli technicznej stanowi ostatni etap linii montażowej. Specjalistyczne oprogramowanie ELABO, zintegrowane z oprogramowaniem InTrack, umożliwia porównanie wyników testów jakości z odpowiednimi normami. InTrack rejestruje wszelkie nieprawidłowości i w razie potrzeby pralka jest odsyłana do stanowiska naprawczego. Po usunięciu wad pralka wraca na linię montażową.

Pięć procent wyprodukowanych pralek przechodzi bardziej skomplikowaną szczegółową kontrolę jakości, której wyniki są również przechowywane w bazie danych InTrack. Menedżerowie wykorzystują te dane do ustalenia trendów nieprawidłowości. W razie wykrycia powtarzającego się problemu możliwa jest korekta procesu produkcji. Dwa procent pralek poddawane jest testom laboratoryjnym odpowiadającym intensywnemu użytkowaniu.

 

Amica Wronki SA jest jednym z największych polskich producentów sprzętu AGD i od kilku lat zajmuje pozycję lidera w tej branży. Oferuje klientom kompleksowe wyposażenie kuchni w sprzęt wolnostojący i do zabudowy. Pełniejszą informację na temat produktów można zdobyć na stronach internetowych : http://www.amica.com.pl .

Wraz z rozwojem firmy planowane są dalsze wdrożenia systemu MES.

Po przejściu przez kontrolę jakości następuje montaż blatów i cokołów. Na gotowej pralce umieszcza się tabliczkę znamionową z nazwą oraz dołącza instrukcję obsługi. Tabliczka znamionowa informuje o numerze seryjnym, o odbiorcy, wyposażeniu oraz innych danych (parametry techniczne) dostarczanych przez system śledzenia produkcji. Przed zapakowaniem pralka oddzielana jest od palety, palety z żetonem krążą więc po wydziale w cyklu zamkniętym. Każda pralka, która schodzi z linii montażowej,przeznaczona jest na podstawie zamówiewienia dla konkretnego odbiorcy, pracownicy znają więc miejsce jej przeznaczenia. Firma przechowuje pełne dane dotyczące każdej wyprodukowanej pralki. Dane te są automatycznie pobierane przez system SAP w czasie procesu produkcji. Umożliwiają one inwentaryzację stanu magazynu i zarządzanie dostawami oraz informują o miejscu wysyłki poszczególnych pralek.

PROFIL

Użytkownik

Fabryka Pralek Amioca Wronki SA

Rozwiązanie

MES na bazie Wonderware In Track, In SQL Serwer

Palatforma

Baza danych MS SQL Serwer, system operacyjny Windows Nt, serwer Compaq

Cel wdrożenia

Ułatwienie i uelastycznienie zarządzania produkcją, zwiększenie wydajności, redukcja kosztów jakości, bezpośredni dostęp do informacji z procesu produkcyjnego, gwarancja prowadzenia procesu zgodnie z procedurami ISO 9000

Pomysł zintegrowania komputerowych systemów zarządzania przedsiębiorstwem (ERP/MRP) z systemami produkcji w hali fabrycznej (MES) nie jest nowy, jednak w opisywanej fabryce z elementów tych stworzono nowoczesny system produkcji, odpowiadający potrzebom rynku i zapewniający osiągnięcie maksymalnej wydajności produkcji.

Opr. na podstawie mat. dostarczonych przez firmę Astor

Elżbieta Jaworska

Opisany system został wdrożony z pomocą firmy Enpol z Gliwic na podstawie koncepcji opracowanej przez specjalistów Amica Wronki SA.