Skuteczne powiązanie MES z ERP

W czerwcu br. firma SAP przejęła Lighthammer, pioniera w dziedzinie oprogramowania do zarządzania wynikami zakładu i optymalizacji produkcji. Przejęcie to odpowiada trendom rynkowym: wzrastającemu zainteresowaniu produkcją oraz systemami sterowania i zarządzania nią (MES – Manufacturing Execution System), działaniom w kierunku połączenia informacji dotyczących zarządzania produkcją i zarządzania przedsiębiorstwem oraz że wyniki całego przedsiębiorstwa wyraźnie zależą od wyników operacyjnych zakładu produkcyjnego.

Systemów MES do sterowania, kontrolowania i zapisu wyników działań produkcyjnych używa się od lat. Dlaczego dziś na rynku pojawiają się trendy, by modernizować MES i integrować z ERP? Istnieje kilka powodów.

  • Głównym powodem, że przedsiębiorstwa kupują nowe systemy MES, jest potrzeba dostosowania się do nowych przepisów, np. w USA – od ustawy o bioterroryzmie dotyczącej przepływu artykułów żywnościowych do ustawy TREAD Act w branży motoryzacyjnej [przewiduje kary do 15 lat więzienia dla dyrektorów firm samochodowych i oponiarskich, którzy zatają informacje o defektach zagrażających zdrowiu i życiu użytkowników aut – przyp. tłum.] oraz do dyrektyw WEEE i RoHS w branży elektronicznej.
  • Wielu producentów zna ograniczenia swoich systemów planowania oraz zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP), ale nie potrafi skutecznie dotrzeć do podawanych w czasie rzeczywistym informacji na temat produkcji. A nawet jeśli im się to udaje, to w stopniu, który nie pozwala skutecznie kierować zakładem, a to ma duże znaczenie w dzisiejszych czasach, gdy konkurencja oferuje szybką reakcję i niskie ceny.
  • Zarówno systemy MES, jak i ERP stają się coraz bardziej dostępne, mają modułową architekturę, ich dolna granica cenowa jest niższa, coraz łatwiej je integrować.
  • Norma ISA-S95, która określa interfejs z systemami przedsiębiorstwa, wzbudza coraz większe zainteresowanie, ponieważ specjaliści ds. techniki informacyjnej, pracujący w dziale zarządzania przedsiębiorstwa i zakładzie produkcyjnym, dokładnie wiedzą, co i jak podłączyć.
  • Odpowiedzialni za inicjatywy dotyczące zarządzania wynikami firmy (EPM – enterprise performance management) często nie są w stanie dokładnie umiejscowić i wskazać problemów lub prawidłowo przewidzieć skutków prognoz finansowych, zgodnych z ustawą Sarbanes-Oxley, ponieważ brakuje im szczegółowych informacji o operacjach, które można by wykorzystać w analizach.

Chcesz się dowiedzieć się, jak wiedzie się przedsiębiorstwu? Przyjrzyj się jego zakładowi  produkcyjnemu

Na konferencji MESA International „Plant-to-Enterprise” („Od produkcji do zarządzania przedsiębiorstwem”) w Orlando [26–29 września 2005 r.] poświęcono szczególną uwagę MES i innym rozwiązaniom z dziedziny produkcji. Oprócz firmy SAP przejęć producentów oprogramowania MES dokonały: GE Fanuc, Invensys, Rockwell Automation oraz Siemens, a nadal istnieje wielu mniejszych, ale silnych „graczy MES”, świadczących usługi klientom z konkretnych dziedzin przemysłu: branży lotniczej i przemysłu obronnego, branży motoryzacyjnej, elektronicznej, farmaceutycznej, urządzeń medycznych, maszyn roboczych oraz półprzewodników.

Nasze badania wykazują, że stosowanie MES w połączeniu z takimi inicjatywami, jak produkcja elastyczna (lean manufacturing) i Six Sigma [oparta na statystyce metodyka kontroli i podnoszenia jakości – przyp. tłum.] może przynieść znaczne korzyści. Zakłady stosujące MES odnotowują szybszy wzrost produktywności, lepszą koordynację dostaw, większe możliwości przerobowe i wzrost wydajności pracowników. W rezultacie zwiększają swoją dochodowość o wiele szybciej niż przedsiębiorstwa podejmujące inicjatywy na rzecz ulepszeń, ale niemające odpowiedniego systemu informatycznego, który by je wspierał.

W przeszłości wyzwaniem było uzyskiwanie spójnych informacji z MES. Dzisiejsze systemy umożliwiają analizę wyników zakładu produkcyjnego w czasie rzeczywistym. Ze wszystkich graczy na polu produkcyjnych tablic wskaźników i analityki Lighthammer ma prawdopodobnie najbardziej zróżnicowaną bazę klientów. Inni dostawcy systemów do zarządzania wydajnością to m.in. Aspen Technology, IndX (należąca do Siemensa), OSIsoft w branżach przetwórczych, a także Activplant i Datasweep.

Chcesz się dowiedzieć, jak wiedzie się przedsiębiorstwu? Przyjrzyj się jego zakładowi produkcyjnemu. Ci, którzy rozumieją dokładnie jego funkcjonowanie, są w stanie działać zdecydowanie. System MES może wspomagać każdy nowy proces i stale dostarczać dane służące do oceny wyników na niespotykanym dotąd poziomie precyzji.

Julie Fraser jest dyrektorem firmy Industry Directions, Inc., a od ponad dwudziestu lat analitykiem, konsultantem i specjalistą do spraw rynku; specjalizuje się w rozbudowanych sieciowych procesach produkcyjnych i systemach