Ogniwa wspierające produkcję

W dobie nieustannej walki o rynek przedsiębiorstwa produkcyjne potrzebują systemów, które radziłyby sobie ze złożonymi globalnymi łańcuchami dostaw, z kontrolowaniem zapasów magazynowych, zarządzaniem całym cyklem życia produktu – od pomysłu po dostawę gotowego produktu do klienta i wycofanie go z rynku. W naszym artykule przedstawiamy niektóre z dostępnych na rynku systemów WMS, SCM oraz PLM.

Praca we współczesnym magazynie staje się coraz bardziej złożona. Pracownicy muszą sobie radzić z rosnącą liczbą palet wieloasortymentowych, towarów selekcjonowanych, zamówień specjalnych i odroczonych. Systemy WMS (Warehouse Management Systems) powinny zapewniać przejrzyste zarządzanie zamówieniami, automatyzację zadań, efektywne wybieranie towarów, identyfikowalność za pomocą takich rozwiązań, jak RFID oraz funkcja rozpoznawania głosu. Zamawiane towary powinny być dostępne w czasie wymaganym przez zamawiających, po cenach konkurencyjnych w porównaniu z innymi ofertami, a czynności magazynowe wolne od papierowej, generującej błędy ewidencji.

Rozwiązania SCM (Supply Chain Management) zapewniają synchronizację przepływu materiałów między poszczególnymi kooperantami, co ułatwia dostosowanie się do określonego popytu rynkowego. Wykorzystuje się je w fazie projektowania produktu, wyboru źródeł zaopatrzenia, przewidywania popytu na wyroby oraz sterowania ich dystrybucją. Zawierają bowiem specjalistyczne narzędzia, które umożliwiają nadzór nad poszczególnymi działaniami logistycznymi firmy.

W raporcie opublikowanym w czerwcu 2006 r. ARC Advisory Group szacuje, że światowy rynek systemów SCM – w produkcji, hurcie i transporcie – będzie rósł w tempie 8,6 % przez 5 następnych lat, co powinno doprowadzić do wzrostu wartości rynku od 5,5 mld w 2005 do 8,3 mld USD w roku 2010.

Podobne są prognozy AMR Research – w najbliższych latach będziemy obserwować znaczny wzrost całego rynku rozwiązań SCM, który w 2005 r. wzrósł o 3%, w 2006 o 7% oraz o 5% w 2007 r. Powszechniejsza świadomość ryzyka związanego z funkcjonowaniem w łańcuchu dostaw przyczyniła się do wzrostu w 2005 r. sprzedaży rozwiązań do zarządzania zapasami o 35%, natomiast największy wzrost odnotowano w grupie rozwiązań do optymalizacji wydajności zapasów magazynowych. 

Wybrane systemy WMS

 

bcsTiger – System Obsługi Magazynu

 

Producent: BCS Polska, www.bcspolska.pl

 

Rok produkcji: 2006, wprowadzony na polski rynek w 2006 r.

 

Najważniejsze funkcje: obsługa operacji magazynowych, zarządzanie przestrzenią, przepływy magazynowe (FIFO, LIFO), opcja przeprowadzenia błyskawicznej inwentaryzacji, realizacja zadań Track&Trace, wydruk etykiet zgodnych z systemem GS1, współpraca z terminalami mobilnymi i czytnikami kodów kreskowych, integracja ze wszystkimi systemami ERP, łatwa rozbudowa aplikacji

 

bcsTiger zaprojektowano od podstaw jako rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą wdrożyć lub korzystają z automatycznej identyfi kacji towarów i lokalizacji w oparciu o kody kreskowe lub RFID i bezprzewodowe terminale. Umożliwia to m.in.: szybki dostęp do danych; identyfikowalność nośników – każdy nośnik (paleta, big-bag, kontener itp.) jest oznaczony unikalnym numerem SSCC zgodnym z systemem GS1; łatwość oznakowania – każdy towar w magazynie oznaczony jest indywidualnym kodem, co ułatwia jego identyfikację w każdej chwili i miejscu.

 

bcsTiger jest zgodny ze zbiorem międzynarodowych standardów Systemu GS1 (d. EAN.UCC) ułatwiających efektywne zarządzanie globalnymi łańcuchami dostaw obejmującymi wiele branż (identyfikacja produktów, przesyłek transportowych, zasobów, lokalizacji i usług). Integracja z każdym systemem finansowo- księgowym lub ERP funkcjonującym w przedsiębiorstwie.

 

Przykłady wdrożeń w 2006/2007 r.: Morski Instytut Rybacki, Trade Trans

 

Magazyn Wysokiego Składowania w Microsoft Dynamics AX 4.0

 

Dostawca: CSF Polska, www.csf.pl

 

Rozwiązanie obejmuje: otrzymywanie towarów od dostawców zewnętrznych i wewnętrznych (np. działów produkcyjnych), rozmieszczanie towarów w magazynie, pobranie towarów przed wysyłką, pakowanie towarów do wysyłki lub przeniesienia; wymagany jest moduł Logistyki.

 

Najważniejsze funkcje: rejestracja towarów i ich rozmieszczenie, pięć wymiarów magazynowych w celu określenia dokładnej lokalizacji towarów w magazynie, kontrola numerów serii i numerów partii, arkusze przybyć, automatyczny wybór lokalizacji, strefy magazynowe, wysyłki, transport, rodzaje palet, transport palet, strefy i obszary magazynowania, zaawansowane pobieranie towarów; funkcje zbudowane przez CSF Polska: inwentaryzacja, przenoszenie towaru między lokalizacjami, kompletacja zamówienia, integracja z urządzeniami mobilnymi

 

Przykłady wdrożeń w 2006/2007 r.: Complex SA; CSF jest w trakcie podpisywania umowy partnerskiej z Manhattan Associates Inc. (będzie wyłącznym dostawcą w Polsce produktu ILS.NET – rozbudowanego WMS).

 

HDF Magazyn 3.2

 

Producent: HDF, www.hdf.com.pl

 

Rok produkcji: 2006–2007, wprowadzony na polski rynek w 2006 r.

 

Przeznaczony do obsługi gospodarki magazynowej w MSP, oferowany jako aplikacja samodzielna lub składnik systemu kodów kreskowych, w skład którego wchodzą: terminal przenośny z programem HDF Magazyn 3.2 TRM, urządzenie do komunikacji, drukarka etykiet, zestaw etykiet i kalka. Program sieciowy, wieloużytkownikowy, może pracować w sieci Wi-Fi, obsługuje wiele magazynów. Przystosowany do współpracy z urządzeniami firm: Zebra, Motorola, Symbol.

 

Najważniejsze funkcje: drukowanie etykiet, przyjęcia zewnętrzne (PZ), wydania zewnętrzne (WZ), przesunięcia między magazynami (MM), inwentaryzacja magazynu, pełna ewidencja stanów magazynowych, definiowanie użytkowników systemu, definiowanie oddziałów firmy, lokalizacji, kontrahentów, stawek VAT, form płatności, półautomatyczne fakturowanie, inwentaryzacja, rozbudowana funkcja eksportu, skanowanie faktury, możliwość definiowania formy płatności (gotówka, przelew etc.), zaawansowana wyszukiwarka

 

SAP R/3 Warehouse Management (WM)

 

Producent: SAP AG, www.sap.pl

 

Dostawca: ICG Wdrożenia SAP, www.icg.pl

 

Rok produkcji: druga połowa lat 90. XX w., na polskim rynku od 1995 r.

 

Najważniejsze funkcje: automatyzacja przyjęć do magazynu, eliminowanie pomyłek w rozmieszczeniu i ewidencji w systemie, automatyzacja procesu wydawania zapasu, eliminowanie zbędnych przemieszczeń materiałów, automatyzacja i skrócenie czasu inwentaryzacji, usprawnienie zarządzania zapasami.

 

Unikatowe rozwiązania: obsługa wielu wariantów, od składowania blokowego przez regałowe po obsługę magazynów w pełni automatycznych; obsługa różnych standardów kodów kreskowych, PDF oraz RFID; pełna integracja z systemami automatyki magazynowej, zarządzanie magazynami zdecentralizowanymi; kalkulacja i prognozowanie obciążenia zasobów magazynowych, automatyczne uzupełnianie zapasu w strefach. Współpraca z dowolnymi ERP/SCM.

 

Przykłady wdrożeń w 2006/2007 r. przeprowadzonych przez firmę ICG: Philips Moris Polska SA, tesa tape sp. z o.o., Rhenus Fastrack SA, Fabryka Mebli Forte SA, Sanitec Koło sp. z o.o., Pliva Kraków SA, GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA, Novol sp. z o.o., arvato services Polska sp. z o.o.

 

PSIwms

 

Producent: PSI Produkty i Systemy Informatyczne, www.psipolska.com

 

Rok produkcji: 2004 r. (obecna wersja), na polskim rynku od 2006 r.

 

Najważniejsze funkcje: dane podstawowe (artykuły, obszary w magazynie, jednostki transportowe itp.) i parametry, przyjęcie towaru (goods-in), dynamiczny wybór lokacji i transport towaru na miejsce w magazynie, przetwarzanie zamówień, pobranie z magazynu i kompletacja, wysyłka z magazynu (goods-out), interfejs do systemu nadrzędnego, komunikacja ze sterownikami automatyki magazynowej (MFC, PLC), administracja prawami użytkowników i rejestrowanie się w systemie, generowanie niezbędnych dokumentów, inwentaryzacja, statystyki; współpraca z ERP, MFC; Unikatowe rozwiązania: wsparcie procesów kompletacji, case calculation – dobór najlepszego opakowania dla towaru i sposobu budowy jednostki transportowej, optymalizacja pracy operatorów

 

Przykłady wdrożeń w 2006/2007 r.: DHL/HSE24, Stute/Airbus, CEVA/Pirelli; brak użytkowników w Polsce

 

SKK WMS

 

Producent: SKK – Systemy Kodów Kreskowych, www.skk.com.pl

 

Najważniejsze funkcje: informacje o stanach magazynowych z uwzględnieniem: sposobów pakowania, cech towaru, lokacji; obsługa transakcji i operacji magazynowych: przyjęcie zewnętrzne (PZ), przyjęcie wewnętrzne (PW), wydanie zewnętrzne (WZ), rozchód wewnętrzny (RW), przesunięcia międzymagazynowe (MM+, MM-), korekty do transakcji PZ, PW, WZ, RW, inwentaryzacja (dokumenty Nadmiar, Niedomiar, Protokół Różnic), wstawienie na lokację składowania, przesunięcia między lokacjami magazynowymi, kompletacja, przepakowanie; realizacja wybranej strategii przepływu towarów (np. FIFO, FEFO, LIFO); obsługa kodów kreskowych m.in. w standardzie EAN 128, EAN 13; wydruk etykiet; śledzenie towarów na poziomie partii produkcyjnej oraz opakowania; kontrolia jakości, blokowanie partii i poszczególnych opakowań; obsługa wydruku raportów i zestawień, definiowanie nowych raportów przez użytkownika; wymiana danych z zewnętrznymi systemami

 

Informacje o pozostałych systemach WMS w następnym numerze MSI

  

Wybrane systemy SCM

 

IFS Zarządzanie Łańcuchem Dostaw

 

Producent: IFS (Szwecja), www.ifsworld.com/pl

 

System IFS Zarządzanie Łańcuchem Dostaw jest częścią zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie IFS Applications. W Polsce IFS ma ok. 150 klientów, wielu z nich korzysta ze zintegrowanego systemu wspomagającego zarządzanie także w obszarze łańcucha dostaw.

 

Aplikacja (zintegrowana z IFS Dystrybucja i IFS Produkcja) składa się z trzech elementów: planowania łańcucha dostaw, realizacji łańcucha dostaw, efektywności łańcucha dostaw. Najważniejsze funkcje: minimalizacja czasu potrzebnego do realizowania dostaw,optymalizacja wydawanych środków kapitału pracującego oraz zwiększanie zadowolenia klienta. Funkcje te są realizowane przez komponenty: IFS/Planowanie popytu, IFS Plan Główny, IFS/Zamówienia klientów, IFS/ Zakupy, IFS/ Harmonogramowanie zakupów, IFS/ Harmonogramowanie zamówień klientów, IFS/ Magazyn, IFS/ Faktury, IFS EDI

 

Rozwiązania zastosowane w systemie: połączenia pomiędzy partnerami systemem EDI (Electronic Data Interchange) lub protokołami transmisji XML (eXtensive Mail Language) do wymiany dokumentów, VMI (Vendor Managed Inventory) lub składów konsygnacyjnych, zastosowanie portali internetowych do zarządzania relacjami B2B i B2C (Business to Business, Business to Customer)

 

Współpraca: z prawie każdym systemem klasy ERP, EDI ma zaimplementowanych wiele międzynarodowych standardów wymiany informacji, np. specyfikację dokumentów w standardzie EDIFACT.

 

Przykłady wdrożeń: Tokkai Rubber Industries Poland (firma specjalizująca się w produkcji części dla przemysłu motoryzacyjnego, która współpracuje z fabrykami Toyoty, Hondy i Isuzu) oraz Nowy Styl (spółka z branży meblarskiej), Grupa Złomrex, firma odzieżowa Reporter

 

QAD Supply Chain w ramach QAD Enterprise App. 2007

(QAD 2007)

 

Producent: QAD Inc., www.qad.com

 

Rok produkcji: 1998, na polskim rynku od 1993 r.

 

Liczba użytkowników w Polsce: ponad 150 firm użytkujących rozwiązania QAD 2007

 

Najważniejsze funkcje: QAD Supply Chain stanowi zintegrowany zestaw narzędzi pozwalających na prowadzenie procesu zakupów, przepływu towarów i zarządzanie magazynowaniem. Umożliwia pełną koordynację łańcucha dostaw, zapewniając skuteczną komunikację z partnerami. Pozwala na sprawne zarządzanie zapasami, dostawami oraz skutecznie łączy proces zakupów z systemem planowania. Podstawowe części systemu: QAD Purchasing, QAD Supplier Performance i QAD Quality Management. W ramach obszaru SCM QAD oferuje również rozwiązania takie jak QAD Warehousing, QAD Release Management, QAD Consignment Inventory, QAD Supply Visualization, QAD Supply Chain Planning, QAD Transportation Management oraz QAD EDI Ecommerce.

 

QAD Supply Visualization wspiera współpracę w obrębie łańcucha dostaw przez zapewnianie autoryzowanym dostawcom wglądu – w czasie rzeczywistym przez Internet – w stan zapasów, harmonogramy, dane metody Kanban, informacje o zakupach, fakturowanie i specyfikacje materiałowe. Poprzez wizualizację stanów i alertowanie przyspiesza komunikację między partnerami biznesowymi, stanowi również narzędzie obsługujące takie procesy, jak Zarządzanie Zapasami przez Dostawcę (VMI – Vendor Managed Inventory), nawet w sytuacji niespodziewanych zmian poziomu zapasów.

 

QAD Enterprise Applications 2007 (QAD 2007) obsługuje zintegrowane ze sobą podobszary: QAD Financials, QAD Customer Management, QAD Manufacturing, QAD Supply Chain, QAD Service and Support, QAD Enterprise Asset Management, QAD Analytics, QAD Interoperability.

 

Przykłady wdrożeń: Drumet, Imperial Tobacco Polska, ValCon Healtcare, Sanfarm, Sonoco; Supply Chain Planning: Kontakt-Simon SA, TIM SA, Koelner SA, Prema SA, Valeo Autosystemy sp. z o.o.

 

TETA Logistyka i TETA Produkcja

 

Producent: TETA SA, www.teta.com.pl

 

Rok produkcji: 1998, na polskim rynku od 1998 r.

 

Liczba użytkowników w Polsce: 65 klientów

 

Najważniejsze funkcje: synchronizacja łańcucha dostaw usług z łańcuchem dostaw produktów poprzez: planowanie dostaw, zarządzanie zapasami, planowanie produkcji, planowanie sprzedaży, zarządzanie magazynem, planowanie popytu, analiza popytu; opisywany SCM jest częścią zintegrowanego systemu TETA 2000.

 

Przykłady wdrożeń: Adamed Pharma, Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej, Adecco Poland