Nasz minijubileusz

To już 20. numer MSI Polska a jednocześnie pierwszy numer w 2007 r. – pora na expose. Nie będziemy jednak zdradzać wszystkich tajemnic dotyczących naszych zamierzeń, odsłonimy je sukcesywnie.

Na razie w tym numerze otworzyliśmy nową rubrykę „Branża pod lupą”, w której będziemy prezentować specjalistyczne rozwiązania dla konkretnych branż polskiego przemysłu. Na pierwszy ogień poszły branże chemiczna i farmaceutyczna. Formuła rubryki z numeru na numer będzie doskonalona. Mamy nadzieję, że dostawcy specjalistycznych rozwiązań włączą się w naszą inicjatywę i z ich pomocą nasze przeglądy ofert będą coraz pełniejsze i bardziej interesujące dla naszych czytelników.

W lutym, podczas uroczystej gali wręczymy nagrody redakcji MSI Polska przyznane „Najlepszym dostawcom IT dla przemysłu 2006” w dziewięciu kategoriach, a zwycięzców naszego swoistego plebiscytu przedstawimy w marcowym MSI Polska.

W tym numerze podsumowujemy rok ubiegły, sygnalizując wydarzenia, które powinny mieć konsekwencje w roku bieżącym. Branża IT zmienia się tak szybko, że wielu wydarzeń nie udało nam się uwzględnić w naszym artykule. Minął dopiero pierwszy miesiąc nowego roku a już tyle się wydarzyło…

  •   Łączące się w ramach Grupy Prokom firmy ABG Ster-Projekt i Spin sprzedały niedawno dwie spółki zależne – WiedzaNet i Cryptotech. Obecnie chcą przejąć pełną kontrolę nad spółkami zależnymi Kom-Pakt (firmy użyteczności publicznej) i Optix Polska (systemy ECM). W skład grupy będą wchodzić również spółki Radcomp i Galkom. Od czerwca br. obie firmy mają działać jako ABG Spin.
  •   Asseco Poland (d. Comp Rzeszów) w styczniu przejęła Softlab (mający silną pozycję na rynku systemów dla dużych firm) oraz wykupiła 70% udziałów w Wa-Pro, spółce mającej znaczącą pozycję jako dostawca gotowych systemów dla sektora MSP.
  •   Austriacki S&T AG (do tej pory zajmował się głównie wdrożeniami systemów ERP SSA MAX i SSA ERP LN) przejmuje szwajcarski holding IMG AG – dzięki tej transakcji znajdzie się w czołówce firm zajmujących się wdrożeniami systemów SAP w Polsce.
  •   TETA wykupiła udziały w Pyton Management, firmie działającej  na rynku systemów zarządzania wiedzą (knowledge management – KM).
  •   Computer Service Support łączy się ze spółką Comp…

Branża przemysłowa nie pozostaje w tyle. Wydaje się, że ona najlepiej wykorzystuje fakt wejścia Polski do UE. Rośnie udział eksportu w przychodach. Zacierają się granice. Coraz więcej nowych zakładów przemysłowych otwierają na naszym terenie zagraniczni giganci, coraz więcej polskich producentów rozszerza działalność poza granicami naszego kraju.

Podobnie zaczynają się zacierać granice między systemami IT. W następnym numerze zajmiemy się tematem, o którym coraz bardziej głośno – SOA (service-oriented architecture), czyli architekturą zorientowaną na usługi, i jak na tym mogą skorzystać przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego. Wagę tematu sygnalizujemy już teraz, w rozmowie z przedstawicielem firmy Bea Systems.

Raport o integratorach w Polsce zatacza coraz szersze kręgi, choć nie objął jeszcze całego rynku. Wciąż mamy za mało informacji, aby z pełnego zbioru wydzielić grupę integratorów systemowych, integratorów aplikacji itd. Z każdym następnym raportem nasz obraz rynku jest jednak coraz pełniejszy. Prawdopodobnie następne będziemy realizować w innej formule. Mamy coraz lepszy materiał porównawczy, dane liczbowe będziemy więc przedstawiać w formie graficznej i z czasem pokusimy się o wysnuwanie wniosków na przyszłość.

Redakcja MSI Polska z uwagą przygląda się wszystkim wydarzeniom, starając się wyłapywać te, które mogą być ważne dla naszych czytelników. Przed nami kolejny rok współpracy… Co nam przyniesie? Wierzymy, że wiele nowych rozwiązań, wiele sukcesów, czego czytelnikom (i sobie) serdecznie życzymy.Elżbieta Jaworska

redaktor naczelna