Narzędzie dla biznesmena

Laptop dla mobilnego biznesmena, szybki, w miarę lekki, odporny

Testowany przez nas notebook ICom PrestigeBook 8210 jest stosunkowo lekki (jak na 17-calową matrycę), o miłych dla oka proporcjach, ale trzeba uważać przy podnoszeniu pokrywy. Zwykle laptop otwiera się jak szkatułkę, czyli podnosi pokrywę i już. Tutaj to się nie sprawdzi – przy próbie podnoszenia pokrywy podrywamy cały laptop, trzeba drugą ręką przytrzymywać jego dolną część. Minus – za ciężko porusza się klapa laptopa.

1 GB pamięci RAM to obecnie standard, a w przypadku jednostek z zainstalowanym systemem operacyjnym w wersji Vista wręcz niezbędne minimum. Komputer wykorzystuje nowoczesny, wydajny i ekonomiczny chipset Intel 945GM Express oraz dwurdzeniowy procesor Intel Core Duo T2250, taktowany zegarem 1,73 GHz na każdy rdzeń. Stosunkowo nieduży (80 GB), ale dość wydajny dysk twardy firmy Seagate zapewnia supercichą pracę (duży plus).

Najsłabszym komponentem jest bez wątpienia karta graficzna – zintegrowana jednostka chipsetu Intel 945GM Express – Intel Graphics Media Accelerator 950 z 32 MB dedykowanej pamięci RAM. Resztę potrzebnej pamięci karta czerpie z pamięci systemowej. To można zaliczyć jako potencjalny minus, co widać w informacjach o wydajności systemu (2 punkty).

Narzędzia do pomiaru wydajności udostępnia system Vista – dzięki nim użytkownik może ocenić, czy dana aplikacja będzie poprawnie (płynnie) działać na komputerze. Nowe aplikacje mają być opatrywane oznaczeniem wskazującym wymaganą wydajność systemu.

Matryca 17” typu widescreen o nominalnej rozdzielczości 1280×800 bardzo ładnie odzwierciedla kolory, nie ma problemów ze smużeniem. To duży plus.

Laptop wyposażony jest w jeden slot na karty PCMCIA, gigabitową kartę sieciową Realtek, kartę WI-FI, uniwersalny slot do odczytu kart pamięci, gniazdo mini FireWire (to dobrze, bo można np. podłączyć kamerę cyfrową), 3 gniazda USB (trochę mało, ale nie ma tragedii), wyjście analogowe D-SUB dla dodatkowego monitora oraz wyjście S-Video. Poważnym mankamentem jest brak cyfrowego wyjścia wideo DVI – minus.

Klawiatura jest dość wygodna, zawiera 4 dodatkowe klawisze funkcyjne. Klawisze są matowe, co zwiększa wygodę pracy – plus.

Laptop ma wbudowany mikrofon oraz głośnik z czystym dźwiękiem (plus) i możliwością regulacji. Podczas pracy laptop dość mocno się grzeje i to w miejscu, gdzie kładzie się lewy nadgarstek. Osobom bardziej wrażliwym może to przeszkadzać.

Podsumowanie naszych umownych plusów i minusów wypada pomyślnie dla testowanego sprzętu. Ogólnie laptop za odpowiednią cenę może być godny polecenia do zastosowań biurowych, w podróży. Lekki, poręczny, odporny.

Notebook do testów dostarczyła firma

ICom sp. z o.o. z Lublina

Wielofunkcyjna nagrywarka CD/DVD

firmy LiteOn model SSM-8515S

prędkość zapisu CD-R/CD-RW:

prędkość zapisu DVD:

zapis DVD+R:

zapis DVD-R:

zapis DVD+RW:

zapis DVD-RW:

zapis DVD-R DL:

zapis DVD+R DL:

zapis DVD-RAM:

prędkość odczytu CD-ROM:

prędkość odczytu DVD-ROM:

Interfejs:

24x/24x

 

8x

8x

8x

6x

4x

4x

5x

24x

8x

E-IDE

Parametry dysku Seagate

Pojemność po sformatowaniu

Interfejs

Prędkość obrotowa silnika

Średni czas dostępu (latency)

Średni czas wyszukiwania

Pojemność pamięci podręcznej

Liczba talerzy

Liczba głowic danych

Odporność na wstrząsy

 

Stopa błędów przy odczycie

Głośność w czasie pracy

Głośność w czasie spoczynku

80 GB

Ultra ATA/100

5400 obr./min

5,6 ms

12,5 ms

8 MB

1

2

praca 350 G,

spoczynek 900 G

1:10E14

2,9 B

2,3 B