W miłej, kameralnej atmosferze odbyło się uroczyste ogłoszenie tytułów „Najlepszego dostawcy IT dla przemysłu 2006” przyznanych przez redakcję MSI Polska. Wydarzenie zgromadziło 21 lutego w Pałacu Lubomirskich w Warszawie, przy Pl. Żelaznej Bramy 10 wielu gości, z Gdańska, Krakowa, Poznania i Warszawy. Zjawili się przedstawiciele wszystkich wyróżnionych firm. Dyplomy wręczał prezes wydawnictwa Trade Media International, Michael J. Majchrzak, wydawca MSI Polska.
Redakcja MSI Polska po raz pierwszy przyznała tytuły firmom oferującym oprogramowanie, sprzęt i usługi przedsiębiorstwom z sektora przemysłowego. W skład Kapituły Konkursu wchodził cały zespół redakcyjny. Pomysł narodził się z codziennej pracy redakcji. Opisując wdrożenia rozwiązań informatycznych w różnych przedsiębiorstwach z sektora przemysłowego, zadawaliśmy pytania o powody wyboru dostawcy, jak układa się współpraca itp. Często sami rozmówcy poruszali ten temat jako niezwykle dla nich ważny. Postanowiliśmy więc spróbować wytypować najlepszych dostawców, wykorzystując w tym celu opinie ich klientów, czyli bezpośrednich użytkowników wdrażanych rozwiązań.
Nagrodzeni tytułami „Najlepszego dostawcy IT dla przemysłu 2006”. Od lewej: Paweł Zalewski – Visma Software, Julian Kujawski – dyrektor handlowy sektora przemysłowego Hewlett-Packard, Filip Kolendo – wiceprezes zarządu, dyrektor ds. rozwoju oprogramowania PrimeSoft Polska, Adam Gębski – dyrektor ds. sprzedaży ZETO SA w Poznaniu, Janusz Fortuna – wiceprezes zarządu Hogart, Elżbieta Jaworska – redaktor naczelna MSI Polska, Marek Dutkowski – wiceprezes SAFO, Tomasz Lis – wiceprezes zarządu TEL-STER, Marcin Taranek – prezes IFS Poland, Jacek Smolak – dyrektor sprzedaży SAS Institute, Tomasz Zarzycki – dyrektor sprzedaży Apriso Polska
Nominowane do tytułu firmy informatyczne entuzjastycznie zaakceptowały naszą inicjatywę. Niektóre jednak od razu wycofały się z konkursu, jeśli nie miały wdrożeń w przewidzianym okresie lub dopiero wchodziły na ten rynek. Każdą firmę poprosiliśmy o wytypowanie po trzech klientów z sektora przemysłowego, u których wdrożenia zostały zrealizowane w 2005/2006 r., a którzy mogliby i chcieli udzielić referencji. Do wytypowanych klientów wysłaliśmy ankietę z prośbą o ocenę swojego dostawcy według określonych kryteriów, które trochę różniły się w zależności od kategorii dostawcy. Respondentom zagwarantowaliśmy pełną anonimowość. Na podstawie nadesłanych ocen redakcja MSI Polska przyznała tytuły.
Na zakończenie imprezy redaktor naczelna przytoczyła fragment wypowiedzi jednego z ankietowanych klientów: „Każdemu życzę takiego dostawcy”. W imieniu redakcji MSI Polska życzyła każdemu takich dostawców jak zgromadzeni na sali goście.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim formom biorącym udział w naszym konkursie dziękujemy za miłą współpracę i życzymy powodzenia w następnych edycjach.
Redakcja MSI Polska
w kategorii ERP/MRP II (system zagraniczny) – reprezentant producenta w Polsce
Firma
IFS Poland (Industrial and Financial Systems Poland) sp. z o.o.
www.ifsworld.com/pl, Szwecja
Zarządzający
Marcin Taranek – prezes zarządu, Igor Kowalski – dyrektor finansowy, Jarosław Zieliński – członek zarządu, dyrektor ds. wdrożeń, Jarosław Bieszkiewicz – członek zarządu, dyrektor personalny
Rozpoczęcie działalności
1992 r. Firma IFS była jednym z pierwszych zagranicznych producentów systemów ERP, który otworzył przedstawicielstwo w Polsce. Obecnie z systemu IFS Applications korzysta w kraju 25 tys. użytkowników, w ostatnim roku dołączyło do nich ponad 4700 nowych.
Sztandarowe rozwiązania dla sektora przemysłowego
Zintegrowany system wspomagający zarządzanie oferowany od 1983 r., a w Polsce od 1992 r. Rozwiązanie składa się z ponad 60 rozbudowanych komponentów wspierających procesy produkcji, zarządzania łańcuchem dostaw, relacjami z klientami, a także wspierających procesy finansowe, projektowanie, rozwój produktu, utrzymanie ruchu urządzeń oraz HR.
System IFS Applications zbudowany jest w nowoczesnej architekturze komponentowej, wykorzystuje m.in. technologie portali internetowych czy rozwiązania mobilne.
Motto firmy
Genialne rozwiązania często bywają również najprostsze.
Kierując się tą zasadą, firma opracowuje produkty mające w prosty sposób rozwiązać złożone problemy. Jej rozwiązania są łatwe w użyciu, łatwo je integrować i uaktualniać. IFS dąży do rozwijania ścisłej, długoterminowej współpracy z klientami.
Plany na 2007 r.
W 2007 r. firma planuje dalszy rozwój IFS Applications. W Polsce chce utrzymać się na pozycji wiodącego dostawcy w strategicznych dla niej branżach, jak energetyka czy hutnictwo, a także zwiększyć udział w innych branżach, np. przemyśle meblarskim, konstrukcyjnym, spożywczym, a także handlu i sektorze obronności.
Wspólne hobby firmy
W ramach firmy działają nieformalne drużyny siatkówki, koszykówki i piłki nożnej. Wielu pracowników jeździ na nartach zimą, a latem poszukuje mocnych wrażeń pod żaglami. Prezes Grupy IFS CEE wolne chwile spędza na polu golfowym – jest prekursorem golfa w Polsce. Co pewien czas firma organizuje wyjazdy integracyjne, aby oderwać się od codziennej pracy zawodowej, co w przypadku IFS oznacza dobrą muzykę i wspólną zabawę. |
w kategorii ERP/MRP II (system polski) – producent
Firma
SAFO sp. z o.o.
Zarządzający
Maciej Maniecki – prezes, Marek Dutkowski – wiceprezes, Piotr Krzyżak – członek zarządu, Grzegorz J. Pitek – członek zarządu
Rozpoczęcie działalności
Spółka powstała w Lublinie w 1990 r. Założyła ją grupa siedmiu przyjaciół, absolwentów studiów związanych z informatyką. Z dostawcy prostych rozwiązań IT dla małych i średnich firm szybko przekształciła się w producenta zaawansowanych programów biznesowych wykorzystujących najnowsze technologie.
Sztandarowe rozwiązania dla sektora przemysłowego
Zintegrowane systemy wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwem:
Motto firmy
Misją firmy jest doskonalenie procesów zarządzania przedsiębiorstwem poprzez skuteczne wdrożenie systemów informatycznych. Wykorzystując wiedzę, doświadczenie i najnowsze technologie, firma opracowuje, wdraża i pomaga w eksploatacji kompleksowych rozwiązań informatycznych wspomagających obieg informacji i procesy biznesowe. Dostarczane przez SAFO rozwiązania oparte są na najwyższej jakości sprzęcie i technologiach oraz ciągle doskonalonych i rozwijanych własnych systemach aplikacyjnych.
Plany na 2007 r.
Firma oczekuje dobrego roku. Już początek 2007 r. był dla niej bardzo udany – doszło do fuzji spółek informatycznych. SAFO przejęło część firmy Infinite, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań informatycznych dla producentów branży spożywczej, przede wszystkim mleczarni. SAFO planuje kolejne przejęcia na rynku IT. W 2007 r. chce także wejść na rynek rosyjski.
Wspólne hobby firmy
Tradycją firmy są integracyjne wyjazdy zimowe na narty do Włoch, a jesienią huczne obchody kolejnych rocznic powstania spółki. W ostatniej imprezie wzięły udział piłkarki ręczne SPR Safo Lublin, 11-krotne mistrzynie Polski. SAFO jest głównym sponsorem tej drużyny. |
w kategorii ERP/MRP II – system zagraniczny – integrator
Firma
Hogart sp. z o.o.
Zarządzający
Marcin Penczek – prezes zarządu, Janusz Fortuna – wiceprezes zarządu, Mirosław Subczyński – członek zarządu, dyrektor finansowy
Rozpoczęcie działalności
1992 r.
Sztandarowe rozwiązania dla sektora przemysłowego
JD Edwards – na świecie oferowany od 1977 r., w Polsce od 1993 r. Motto firmy
Misją firmy Hogart jest dostarczanie rozwiązań organizacyjnych i informatycznych zapewniających klientom przewagę w realizacji ich zamierzeń rynkowych.
Plany na 2007 r.
Na rynku MSP firma chce dostarczać najlepsze usługi, a razem z jej strategicznym partnerem, firmą Oracle, najlepszy produkt.
Wspólne hobby firmy
Zajęcia integracyjne – sportowe, rozrywkowe. |
w kategorii BI – producent/dostawca w Polsce
Firma SAS Institute sp. z o.o.
www.sas.com/poland, polska@spl.sas.com
Zarządzający
Alicja Wiecka – dyrektor zarządzający
Rozpoczęcie działalności
1992 r. Firma jest przedstawicielstwem amerykańskiej korporacji SAS Institute Inc.
Sztandarowe rozwiązania dla sektora przemysłowego
SAS® Manufacturing Intelligence Solution (MIS) – pakiet rozwiązań biznesowych wspierających procesy podejmowania decyzji i efektywnego zarządzania w firmach produkcyjnych, który pokrywa następujące obszary funkcjonalne:
Motto firmy
The Power to Know
Plany na 2007 r.
Podstawowy cel biznesowy na rok 2007 to zwiększenie wykorzystania narzędzi SAS w przedsiębiorstwach przemysłowych. Aby zrealizować te cele, firma przygotowuje się do rozszerzenia obszaru działania poza sektor energetyczny. Potencjału wzrostu będzie poszukiwała w firmach z sektora produkcyjnego, logistycznego, FMCG.
Wspólne hobby firmy
Tańce do białego rana. |
w kategorii CRM – producent/dostawca w Polsce
Firma
Visma Software sp. z o.o.
www.visma.pl, Norwegia; jeden z największych dostawców aplikacji biznesowych na rynkach skandynawskich. Z jego rozwiązań korzysta przeszło milion użytkowników. Koncern posiada ponad 180 tys. instalacji oprogramowania w 15 krajach Europy. W 2006 r. obroty koncernu przekroczyły 270 mln euro, a zatrudnienie 2300 osób.
Zarządzający
Stefan Widen – prezes, Jerry Mallenberg – CEO
Rozpoczęcie działalności
Korzenie firmy sięgają 1980 r. Koncern Visma ASA powstał w 1996 r. w wyniku fuzji pomiędzy Multisoft, Spectec i Dovre Informasjonssystemer i rozpoczął sprzedaż dotychczasowych oraz nowych rozwiązań IT pod nową marką Visma. W Polsce Visma Software jest obecna od 2005 r., po przejęciu przez Visma ASA szwedzkiej grupy XOR, w tym XOR Polska.
Sztandarowe rozwiązania dla sektora przemysłowego
Motto firmy
We simplify Your Business – motto firmy realizowane jest poprzez oferowanie klientom zaawansowanych rozwiązań IT upraszczających zarządzanie operacyjne i administracyjne.
Plany na 2007 r.
Przyjęta przez koncern Visma ASA globalna strategia wyjścia poza rynki skandynawskie i ekspansja na rynki europejskie zapewnia polskiemu oddziałowi stabilną pozycję oraz solidne zaplecze finansowe. Produkty Visma Software przeznaczone są dla średnich i średnio dużych przedsiębiorstw. Przy aktualnej koniunkturze na rozwiązania IT w sektorze MSP przewidywany jest długofalowy wzrost przychodów.
Wspólne hobby firmy
Wszelkie gry i zabawy, w których osiągnięcie postawionego celu jest efektem aktywnej współpracy całego zespołu, wyzwalające potrzebę rywalizacji i wygranej, np. paintball, umiejętne umieszczanie piłeczki w dołku oraz kopanie piłki do tej samej bramki. |
w kategorii MES – producent/dostawca w Polsce
Firma
Apriso Apriso sp. z o.o. sp. z o.o.
www.apriso.com (od 1 marca 2007 r. www.apriso.com.pl) Apriso Corporation, Long Beach, Kalifornia, USA
Zarządzający
Dariusz Kudzia – prezes zarządu, Tomasz Zarzycki – dyrektor sprzedaży
Rozpoczęcie działalności
Na polskim rynku od 2000 r. Działy: wdrożeniowy, rozwoju oprogramowania oraz dział wsparcia technicznego. Firma prowadzi sprzedaż na polskim rynku od 2003 r.
Sztandarowe rozwiązania dla sektora przemysłowego
System klasy MES do operacyjnego zarządzania produkcją, logistyką i kontrolą jakości o nazwie FlexNet – w świecie od 1992 r., w Polsce od 2003 r.
Motto firmy
Być liderem w tworzeniu oprogramowania i dostarczaniu usług do ciągłego polepszania procesów produkcyjnych i optymalizacji operacji logistycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych w skali światowej.
Plany na 2007 r.
Wzrost firmy i zwiększenie liczby pracowników o co najmniej 40%, zwiększenie sprzedaży oprogramowania FlexNet na polskim rynku o 50% oraz ekspansja na inne rynki Europy Środkowej. W planach także kolejne wersje systemu FlexNet (na wiosnę oraz jesienią).
Wspólne hobby firmy
Młodzi, energiczni pracownicy Apriso wolny czas często spędzają razem – na wspólnych wycieczkach górskich, wspinaczce skałkowej, paintballu itp. |
w kategorii SCADA – producent/dostawca w Polsce
Firma
TEL-STER sp. z o.o.
firma prywatna, kapitał polski
Zarządzający
Artur Sobkowiak – prezes zarządu, Tomasz Lis – wiceprezes zarządu, Wojciech Paszkiewicz – wiceprezes zarządu
Rozpoczęcie działalności
1992 r. Od początku głównym obszarem działalności było tworzenie specjalistycznego oprogramowania do zbierania i przetwarzania danych pomiarowych. W obecnej formie organizacyjnej działa od 2003 r.
Sztandarowe rozwiązania dla sektora przemysłowego
TelWin SCADA® – oprogramowanie umożliwiające nadzór, sterowanie oraz gromadzenie informacji o procesach przemysłowych. System może być wykorzystywany w obiektach dowolnej wielkości, od niewielkich instalacji po rozbudowane, rozproszone systemy przemysłowe, przetwarzając dane nawet z kilkudziesięciu tysięcy punktów pomiarowych. Pierwsza wersja systemu powstała w 1996 r. Obecnie oferowana jest kolejna wersja oznaczona numerem 4.0.
Motto firmy
„Jakość, wiedza, doświadczenie” – w stwierdzeniu tym zawarte są najistotniejsze elementy związane z działalnością firmy TEL-STER. Szczególnie wiedza i doświadczenie to cechy zespołu tworzącego firmę TEL-STER, dla których praca to nie tylko codzienny obowiązek, ale również swego rodzaju hobby.
Plany na 2007 r.
Najbliższe plany zakładają dalsze umocnienie pozycji firmy TEL-STER na rynku oprogramowania SCADA ze szczególnym uwzględnieniem sektora energetycznego. Ciągłe powiększanie listy integratorów wykorzystujących dostarczane przez firmę TEL-STER oprogramowanie pozwoli na zwiększenie udziału w rynku. Przygotowanie w 2006 r. wersji anglojęzycznej systemu TelWin SCADA® było pierwszym etapem ekspansji poza rynek polski. Te działania będą kontynuowane w 2007 r. Celem strategicznym jest utrzymanie statusu głównego dostawcy oprogramowania SCADA dla rynku gazowniczego w Polsce.
Wspólne hobby firmy
Ludzi tworzących firmę TEL-STER łączy „pasja tworzenia oprogramowania”. |
w kategorii DMS – producent/dostawca w Polsce
Firma
PrimeSoft Polska sp. z o.o.
www.primesoft.pl, biuro@primesoft.pl
Domeną działalności PrimeSoft Polska są systemy obiegu i archiwizacji dokumentów. Firma specjalizuje się w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań informatycznych ukierunkowanych na kompleksową obsługę elektronicznego obiegu informacji w firmach działających w różnych sektorach gospodarki. Od początku działalności świadczy usługi konsultingowe w zakresie optymalizacji procesów zarządzania dokumentacją. Oferuje usługi obejmujące skanowanie, indeksowanie i archiwizowanie dokumentów historycznych na zasadzie outsourcingu. Zakres działalności obejmuje również integrację systemów informatycznych.
Zarządzający
Adam Tychmanowicz – prezes zarządu, Filip Kolendo – wiceprezes zarządu, dyrektor ds. rozwoju oprogramowania
Rozpoczęcie działalności
PrimeSoft Polska sp. z o.o. obecna jest na polskim rynku od 2004 r.
Sztandarowe rozwiązania dla sektora przemysłowego
Platforma klasy workflow/DMS V-Desk jest wielomodułowym systemem obejmującym m.in. obieg i archiwizację dokumentów, umożliwiającym optymalizację i zarządzanie procesami biznesowymi. Pełni również rolę naturalnego integratora systemów działających w ramach przedsiębiorstw i instytucji.
Motto firmy
PrimeSoft Polska …your software in prime condition Firma dostarcza klientom rozwiązania informatyczne najwyższej jakości ocenianej przez pryzmat funkcjonalności i przyjazności dla użytkowników – opinia klienta jest najważniejszą oceną.
Plany na 2007 r.
Sukcesywne rozbudowywanie pozycji na rynku profesjonalnych rozwiązań informatycznych z zakresu obiegu i archiwizacji dokumentów oraz zarządzania procesami. Rozwój firmy będzie ukierunkowany na systematyczne rozszerzanie oferty w zakresie konsultingu informatycznego i doradztwa procesowego.
Wspólne hobby firmy
Najwyższej klasy sprzęt oraz najnowsze technologie stanowią jedynie narzędzie specjalistów PrimeSoft Polska… dlatego firma przywiązuje dużą wagę do indywidualnego rozwoju pracowników. Nie tylko wspólnie pracują, ale i wypoczywają. Zimą jeżdżą na snowboardzie, jesienią organizują wspólne spływy kajakowe, wypady rowerowe czy wycieczki górskie. Nie stronią też od sportów ekstremalnych, począwszy od wspinaczki wysokogórskiej, przez nurkowanie, a skończywszy na rajdach motocyklowych… Spotkali się w pracy, ale łączą ich wspólne pasje. |
w kategorii sprzęt – producent/dostawca w Polsce
Firma
Hewlett-Packard Polska sp. z o.o.
www.hp.pl, USA
Zarządzający
Paweł Czajkowski, Barbara Knoll, Andrzej Sowiński, Paweł Polok, Artur Wieretiło, Agnieszka Dziewulska-Safiańczuk
Rozpoczęcie działalności
1991 r. Sztandarowe rozwiązania dla sektora przemysłowego
Motto firmy
„Aby uzyskać jak największą wydajność, ludzie muszą pracować razem, dążyć do osiągnięcia wspólnych celów i unikać wykonywania tej samej pracy nad tymi samymi celami na różnych poziomach” – Dave Packard
Plany na 2007 r.
HP od początku działalności w Polsce (podobnie jak na całym świecie) traktuje rynek przemysłowy jako jeden z podstawowych obszarów swojego rozwoju. Od wielu lat HP rozwija bezpośrednią współpracę z kluczowymi przedsiębiorstwami na tym rynku, pracuje z dostawcami aplikacji biznesowych dla sektora przemysłowego oraz wspiera lokalne firmy IT w ich współpracy z klientami z sektora przemysłowego.
Duża różnorodność procesów biznesowych, ich złożoność i znacząca dynamika zmian wymagają od dostawców IT stałego rozwoju zarówno w zakresie doradztwa, jak i technologii. Tym bardziej cieszy uznanie ze strony polskiego sektora przemysłowego, które potwierdza, że rozwiązania HP są cenione na polskim rynku.
Wspólne hobby firmy
Narty i snowboard – pracownicy HP rokrocznie spędzają wspólnie kilka dni na ośnieżonych stokach, gdzie weterani tego sportu oddają się swojej pasji, a początkujący „stawiają pierwsze kroki” pod okiem instruktorów. Nie brakuje u nas również pasjonatów innych sportów. Są zespoły: koszykówki, badmintona, rowerzystów górskich, jak również Monopoly. |
w kategorii outsourcing
Firma
ZETO SA w Poznaniu
Zarządzający
Marek Majewski – prezes zarządu
Rozpoczęcie działalności
ZETO SA w Poznaniu jest jednym z najdłużej działających przedsiębiorstw IT na polskim rynku (działalność rozpoczęta w 1965 r.). Od początku lat 90. jest spółką akcyjną z kapitałem polskim.
Sztandarowe rozwiązania dla sektora przemysłowego
Motto firmy
Nasza jakość nie jest dziełem przypadku…
Plany na 2007 r.
Firma ma bogate doświadczenia w zakresie wykonywania usług IT dla sektora przemysłowego. W przedsiębiorstwach przemysłowych wdrażała systemy wspomagające zarządzanie, często poprzedzone szczegółową analizą potrzeb, co umożliwiało dostosowanie systemu do wymagań klienta. Świadczy także usługi outsourcingu IT, dba o sieci i przeprowadza integrację rozwiązań informatycznych. Współpracuje i pracowała w ubiegłych latach dla zakładów z branż: spożywczej, meblarskiej, produkującej wyroby z wełny i innych.
Obserwując stale rosnące zainteresowanie sektora przemysłowego nowoczesnymi technologiami, spodziewa się wzmożonej ilości zapytań ofertowych. Jej atuty to zorientowanie na kompleksową informatyzację podmiotów gospodarczych, począwszy od analizy potrzeb przez dobór środków technicznych i oprogramowania narzędziowego oraz użytkowego po jego wdrażanie i szkolenie użytkowników. Korzystając z wieloletniego doświadczenia i wypracowanych metod, firma stworzyła i wdrożyła wiele autorskich rozwiązań, które w 2007 r. będzie jeszcze lepiej przystosowywać do wymagań sektora przemysłowego.
Wspólne hobby firmy
ZETO SA w Poznaniu jest firmą aktywną w społeczności lokalnej. Współpracuje z uczelniami, regionalnymi izbami handlowymi i stowarzyszeniami. Jej pracownicy tworzą zespół, który bierze udział w rozgrywkach Ligi BSA i odnosi sukcesy. Sport traktowany jest zawsze jako wyzwanie i szansa na odrobinę zdrowej konkurencji, a przede wszystkim jako możliwość sprawdzenia się jako zgrany zespół. |
Zdjęcia z uroczystości prezentujemy w Internecie, www.msipolska.pl.
Zdobywcy tytułów przyznanych przez redakcję MSI Polska
Kategoria ERP/MRP II (system zagraniczny) – reprezentant producenta w Polsce
IFS Poland, Warszawa
Kategoria ERP/MRP II (system polski) – producent
SAFO, Lublin
Kategoria ERP/MRP II (system zagraniczny) – integrator
Hogart, Warszawa
Kategoria CRM – producent/dostawca w Polsce
Visma Software, Gdańsk-Straszyn
Kategoria BI – producent/dostawca w Polsce
SAS Institute, Warszawa
Kategoria MES – producent/dostawca w Polsce
Apriso Polska, Kraków
Kategoria SCADA – producent/dostawca w Polsce
TEL-STER, Poznań
Kategoria DMS – producent/dostawca w Polsce
PrimeSoft Polska, Poznań
Kategoria sprzęt – producent/dostawca w Polsce
Hewlett-Packard Polska, Warszawa
Kategoria outsourcing
ZETO SA w Poznaniu |
Kryteria oceny (w skali 1–5)
1. elastyczność (dopasowywanie oferty do potrzeb)
2. jakość usług (doradztwo w wyborze)
3. stosunek jakości usług do ceny
4. współpraca na etapie wdrażania (instalacji sprzętu)
5. obsługa posprzedażna (okres gwarancji), współpraca w ramach
outsourcingu IT
6. szkolenia użytkowników