Entropia w świecie IT

Zgodnie z prawami fizyki entropia jest miarą nieporządku. W mowie potocznej oznacza także zwiększanie danego zjawiska aż do niewyobrażalnych rozmiarów, gdy trudno nam ogarnąć je myślą, zapanować nad nim, uporządkować.

We współczesnym świecie zacierają się granice geograficzne, różnice kulturowe, rośnie liczba informacji… Zwiększają się potrzeby przedsiębiorstw, rośnie liczba systemów IT, które te potrzeby mają zaspokajać. Dawniej w przedsiębiorstwie produkcyjnym wystarczał system MRP, protoplasta ERP. Teraz mamy trzecią generację ERP oraz wiele systemów uzupełniających, bez których trudno sobie wyobrazić zarządzanie współczesną firmą. Ciągle powstają nowe rozwiązania, określane podobnymi symbolami, np. BPM – to zarządzanie procesami (Business Process Management), ale także zarządzanie projektami (Business Project Management) oraz modelowanie procesów biznesowych (Business Proces Modeling), a pewnie właśnie rodzi się następny system, który również da się opisać tymi trzema literami…

Wzrost entropii IT, czyli coraz więcej informacji i coraz więcej zarządzających nimi coraz bardziej złożonych systemów IT, oznacza potrzebę coraz bardziej pojemnych dysków – ten temat poruszamy w rozmowie z przedstawicielem firmy Seagate, oferującej rozwiązania pamięci masowej.

Jak w gąszczu rozwiązań IT wybrać najlepsze, najlepiej pasujące (lub najbardziej elastyczne, które łatwo dostosować do własnych potrzeb), żeby szybko przyniosło wymiernie korzyści, a jednocześnie szybko zwróciło zainwestowane w nie środki?

Wielu analityków rynku IT zajmuje się nakreślaniem obrazu rynku systemów do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), pojawia się wiele raportów. My po raz trzeci przymierzyliśmy się do tego trudnego zadania. W dołączonym do bieżącego numeru MSI raporcie „Systemy ERP dla produkcji” prezentujemy aktualną ofertę rynku ERP ze szczególnym akcentem na rozwiązania dla sektora przemysłowego i moduły do zarządzania produkcją.

Redakcja MSI objęła patronat nad organizowanym przez firmę Apriso webinarium, czyli seminarium przez Internet. To premiera na polskim rynku, choć na Zachodzie webcasting jest popularną formą kontaktu. Eksperci, na co dzień pracujący przy krajowych i międzynarodowych projektach, wyjaśnią rolę Manufacturing Execution Systems w firmach oraz biznesowe i społeczne czynniki, dzięki którym następuje szybka popularyzacja systemów MES w Polsce.

ERP, które z definicji służą do planowania, nie dają możliwości elastycznego zarządzania tym, co dzieje się na hali produkcyjnej. To MES zarządza i harmonogramuje, umożliwiając produkcję zmienną i krótkoseryjną. To MES prowadzi historię produktu i pilnuje jakości, dostarczając dane z hali produkcyjnej do zintegrowanego z nim systemu ERP. W jaki sposób? Odpowiedzi na pytania udzielą eksperci podczas webinarium.

Polscy przedsiębiorcy ciągle jeszcze nie doceniają roli informatyki – taki wniosek można wysnuć z badania trendów w zarządzaniu IT przeprowadzonego w lutym i w marcu br. przez redakcję CIO Magazyn Dyrektorów IT oraz firmę CA. Jak pokazują wyniki badania, od ubiegłego roku zmieniły się priorytety. Obecnie szefowie działów IT stawiają na zapewnienie bezpieczeństwa oraz nadążanie za zachodzącymi zmianami. W ubiegłym roku na pierwszym miejscu znajdowała się standaryzacja (72%), na drugim zaś bezpieczeństwo (50%).

Polscy szefowie IT uważają, że zwiększanie bezpieczeństwa jest niekończącym się procesem, według 88% badanych na rozwiązanie tego problemu trzeba przeznaczać nawet do 20% budżetu. Natomiast aż 87% badanych zadeklarowało rosnącą złożoność systemów IT oraz idące w ślad za nią problemy z zarządzaniem.

Gdy systemy IT wkraczają do coraz większej liczby obszarów, ułatwiają wykonywanie niemal każdej czynności, zastępują coraz większe grupy pracowników, a jednocześnie są coraz bardziej złożone – czy to oznacza, że entropia rośnie? Wszak rośnie świat liczb, dokumentów elektronicznych (i ciągle jeszcze papierowych), nowych rozwiązań, które generują nowe potrzeby. Z drugiej strony systemy IT zapewniają zarządzanie niemal każdą czynnością, porządkują chaotyczne działania, ustawiają je w kolejce, nadają im hierarchię ważności… Czy w takim razie entropia maleje? Pojęcie to w świecie IT okazuje się mniej jednoznaczne niż w logicznym świecie fizyki.Elżbieta Jaworska

redaktor naczelna