Drobiazgi nie tylko dla biznesmena

Każdy pod koniec roku staje przed problemem: co kupić najbliższym na gwiazdkę? Przyjrzyjmy się, co kryje przepastny worek Mikołaja…

Smartphon, mysz z klawiaturą, breloczek ze zdjęciami, komputer na rękę, telewizja w okularach – te i inne drobiazgi trafiły na polski rynek lub trafią w najbliższym czasie, choć na niektóre trzeba będzie poczekać, aż wyjdą z fazy prototypu.

Multimedialny telefon

Na polski rynek zawitała właśnie firma HTC, której produkty oferowane były dotąd pod różnymi markami (m.in. SPV, MDA, XDA). Jednym z najnowszych jej produktów jest smartphon HTC TyTN II wyposażony w szybkie łącze transmisji danych HSDPA, wbudowany układ nawigacji satelitarnej GPS oraz innowacyjny, podnoszony ekran.

Kolorowy ekran o przekątnej 2,8” odsuwa się, dając dostęp do pełnej klawiatury w układzie QWERTY, a następnie unosi do pozycji umożliwiającej wygodne czytanie i pisanie maili, korzystanie z aplikacji, oglądanie filmów lub zabawę.

HTC TyTN II obsługuje trzypasmową łączność UMTS i czteropasmową EDGE.

Wyróżnia się łączem internetowym klasy 3,5G HSDPA, które jest dziewięciokrotnie szybsze niż 3G. Obsługa protokołu Wi-fi802.11b/g gwarantuje szybką łączność z Internetem w roamingu, w każdym kraju świata.

HTC TyTN II wykorzystuje Windows Mobile 6, zawiera komplet aplikacji roboczych, w tym Word Mobile, Excel Mobile, PowerPoint Mobile, listę kontaktów, kalendarz, e-mail, notatniki, harmonogram zadań, przeglądarki PDF i inne. Ponadto firma HTC dołączyła wiele innych aplikacji, takich jak skaner wizytówek i TomTom Navigator 6 współpracujący z wbudowanym odbiornikiem GPS.

Komputer – bransoleta

ZYPAD WL 100 to chyba pierwszy prawdziwy komputer naręczny. Jest to urządzenie typu WWCP (Wrist-Worn PC – komputer noszony na nadgarstku). Mając tak zamocowany ekran, z pewnością łatwiej oglądać film np. w zatłoczonym autobusie.

ZYPAD WL 1000 firmy Pavrus wyposażony jest w 3,5-calowy wyświetlacz QVGA (240×320 pikseli), procesor AU 1100 (taktowany z częstotliwością 400 MHz), 64 MB pamięci RAM i tyle samo ROM, moduły Wi-fi(802.11 b/g), Bluetooth i GPS, slot na karty SD oraz akumulator zapewniający 8 godzin pracy. Komputer może pracować w systemie operacyjnym Windows CE 5.0 lub Linux (kernel 2.6). Niestety, data wprowadzenia do sprzedaży nie jest jeszcze znana.

Telewizor w okularach

Jeszcze łatwiej oglądać filmy dzięki okularom Myvu. Zakłada się je tak samo jak typowe okulary optyczne czy przeciwsłoneczne. Jedyna różnica – to ekrany umieszczone w miejscu dotąd przeznaczonym na soczewki lub przyciemniany plastik. Wystarczy takie okulary podłączyć do odtwarzacza MP4, włożyć stereofoniczne słuchawki do uszu i oglądać wyświetlane obrazy.

Większość urządzeń mających wyjście RCA można bezpośrednio połączyć z okularami Myvu. Mogą to być np. odtwarzacze Archos, Creative Zen czy Zune Microsoftu. Uniwersalna wersja okularów, podobnie jak wersja dla iPoda, ma słuchawki z redukcją szumów oraz baterię-akumulator, wystarczającą na 4 godziny działania.

Dysk wymienny do TV

Firma SanDisk, znana przede wszystkim z produkcji kart pamięci i pendrive’ów, zapowiedziała wprowadzenie do sprzedaży urządzenia Sansa TakeTV, które umożliwi przeniesienie plików wideo z komputera na ekran telewizora. Z Sansa TakeTV korzysta się niemal tak prosto jak ze zwykłego pendrive’a – podłączony do komputera zostanie rozpoznany jako dysk wymienny, co umożliwi skopiowanie plików wideo. Następnie wystarczy włożyć TakeTV do adaptera, który za pomocą zwykłego złącza A/V lub S-Video podłącza się do telewizora, uzyskując w ten sposób dostęp do plików na srebrnym ekranie. Obsługę ułatwi załączony pilot.

Sansa TakeTV odtwarza formaty wideo DivX, XVID oraz MPEG-4. Można ją podłączyć do dowolnego PC za pomocą kabla USB. Odtwarzacz jest przystosowany do pracy z Windows Vista, XP, Linuksem, jak również z najnowszym Mac OS X. Urządzenie będzie miało dwie wersje – 4 GB (ok. 5 godz. wideo) oraz 8 GB (ok. 10 godz. wideo).

Wielkie maleństwo

EDGE Tech Corp. wprowadza do sprzedaży pamięć typu flash DiskGO o wyjątkowej pojemności – aż 32 GB danych. Można na nim zmieścić zawartość niemal 7 płyt DVD lub odpowiednio więcej materiału wideo o niższej jakości.

Prędkość przesyłu plików w DiskGO sięga 480 Mb/s. Na dysku zawarta jest wersja demo programu CryptArchiver, który umożliwia zaszyfrowanie 25 MB danych z użyciem 128-bitowego kodowania AES.

I do PC coś się znajdzie

Dzięki wynalazkowi Hitachi także właściciele stacjonarnych komputerów będą mogli zgromadzić olbrzymią filmotekę na dysku twardym. Firma opracowała technologię umożliwiającą produkowanie najmniejszych na świecie głowic do twardych dysków. Rozwiązanie umożliwi czterokrotne zwiększenie pojemności. Na jednym calu kwadratowym będzie można zapisać od 500 MB do 1 TB danych.

Głowice opracowane przez Hitachi mają rozmiary 30–50 nm, to jest 2000 razy mniej, niż wynosi grubość ludzkiego włosa. Dzięki wprowadzonej technologii maksymalna pojemność dysków twardych do komputerów stacjonarnych wzrośnie do 4 TB, a dyski do notebooków osiągną pojemność 1 TB.

Mysz z klawiaturą

Do komputerów stacjonarnych (lub notebooków) przeznaczona jest myszka wyposażona w… klawiaturę numeryczną. NT-MA2 firmy Sanwa może być interesującym rozwiązaniem zwłaszcza dla właścicieli notebooków, które nie mają wydzielonego bloku numerycznego na klawiaturze.

Urządzenie może okazać się szczególnie przydatne np. przy obsłudze arkuszy kalkulacyjnych. Tryb pracy myszy wyposażonej w sensor optyczny o rozdzielczości 800 dpi wybiera się za pomocą przycisku. Produkt dostępny jest w kolorach: srebrnym i czarnym.

Klaśnij, mlaśnij i przytupnij

W Japonii wymyślono właśnie odbiornik telewizyjny sterowany gestami i dźwiękami, który będzie obsługiwany bez pilota.

Podstawowe funkcje, takie jak regulacja głośności czy zmiana kanału, uruchamia się klaszcząc w dłonie, natomiast dostęp do bardziej zaawansowanych opcji użytkownik uzyska, wskazując palcem duże ikony na ekranie. Mikrofon telewizora JVC wyposażono w specjalny filtr, który pozwoli wyeliminować niepożądane dźwięki z otoczenia. Zastosowane rozwiązania są kontynuacją trendu zapoczątkowanego przez Nintendo Wii – konsekwentne stosowanie funkcji przyjaznych użytkownikowi. Produkt na razie jest w fazie prototypu.

Breloczek ze zdjęciami

Dla miłośników obrazów nieruchomych ciekawym prezentem pod choinkę może być breloczek firmy Digital Foci. Pocket Album to typowy brelok do kluczy z miniekranem LCD.

Miniaturowy gadżet wyposażony jest w 8 MB wbudowanej pamięci, która pomieści ponad 70 cyfrowych zdjęć. Aby przenieść fotografie do Pocket Album, należy skorzystać z załączonego oprogramowania Photo Viewer, służącego do konwersji plików JPG i BMP do formatu obsługiwanego przez cyfrowy brelok. Ponadto aplikacja umożliwia przycinanie, obracanie i zmianę rozmiaru zdjęć. Zastosowana bateria litowo-jonowa wystarcza na 9 godzin pracy urządzenia. Akumulator może być ładowany przez kabel USB lub zwykłą ładowarkę.

Dodatkowa funkcja gadżetu to zegar z timerem, który umożliwia ustawienie godziny włączenia i wyłączenia breloka. Urządzenie waży niespełna 38 gramów, ma długość nieco ponad 5 cm.

Dla miłośników książek

Philips zaprezentował prototyp pierwszego na świecie elektronicznego papieru w postaci funkcjonalnego czytnika dokumentów, którego wyświetlacz można rozwinąć do rozmiarów większych niż samo urządzenie. Philips READIUS zawiera 5-calowy wyświetlacz QVGA pokazujący obraz z 4 poziomami szarości o rozdzielczości 320×240 pikseli. Można na nim wyświetlić mapę, tekst oraz obrazki, choć jakość obrazu jeszcze nie jest rewelacyjna. To jednak pierwsze w pelni funkcjonalne urządzenie wykorzystujące pomysł elektronicznego papieru.

Dla lubiących rysować

Koreańska firma Asteco przeznaczyła swój najnowszy produkt DigiMemo A402 dla tradycjonalistów. Jest to elektroniczny notatnik, który przechowuje w pamięci to, co zostanie napisane na zwykłym papierze formatu A4. Wykorzystano technologię rozpoznającą notatki i zapisującą je w wewnętrznej pamięci. Producent twierdzi, że niewielka pamięć (32 MB) zapewnia przechowywanie nawet tysiąca zapisanych stron. Na wszelki wypadek jednak urządzenie wyposażono w slot kart SD. Z DigiMemo dostarczane jest odpowiednie oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie notatkami.

Dla nastolatka

Dla fana komputerów z pewnością miłym prezentem będzie koszula z wykrywaczem bezprzewodowego Internetu. Wi-fiDetector Shirt ma na piersiach obrazek stacji nadawczej Wi-Fi, z którego rozchodzą się linie symbolizujące sygnał bezprzewodowej sieci. Jeśli właściciel koszulki znajdzie się w zasięgu słabego sygnału, będzie widocznych kilka linii, zaś przy sporym natężeniu sygnału mogą pojawić się wszystkie. Wystarczy spojrzeć w dół…

Czarna bawełniana koszulka jest zgodna jedynie ze standardem 802.11b/g i aby wskazywać natężenie sygnału Wi-fipotrzebuje 3 baterii AAA, które zaszyte są w specjalnej kieszonce. Pranie T-shirta nie stanowi problemu, detektor Wi-fimożna łatwo usunąć.

Autor: Beata Dutkowska, MSI Polska