Chyba nadszedł wreszcie czas dla firmy USi. Założona jako dostawca usług aplikacyjnych (application service provider – ASP) firma znalazła się w centrum ery dotcom, oferując doskonale prosperujący hosting stron internetowych e-commerce. Nic dziwnego, że kiedy boom ery dotcom zakończył się, USi doświadczyła takich samych kłopotów jak większość jej klientów.
Po bankructwie a następnie wyratowaniu przez bostońską prywatną firmę Bain Capital, USi udało się utrzymać na powierzchni dzięki przesunięciu środka ciężkości na duże aplikacje dla przedsiębiorstw, takie jak moduły kadrowe i finansowe People-Soft czy elektroniczne zakupy firmy Ariba. Obecnie, kiedy model korzystania z oprogramowania na żądanie lub w formie usług staje się coraz bardziej powszechny, USi wydaje się gotowa na kolejną fazę wzrostu.
W ostatnich miesiącach firma dokonała kilku zakupów, które powinny zagwarantować jej solidną obecność na rynku produkcji. Ostatnio wykupiła Appshop, firmę outsourcingową oferującą hosting aplikacji Oracle.
Model udostępniania oprogramowania na żądanie staje się coraz bardziej powszechny |
– Nabycie Appshop dało nam zasoby wiedzy i doświadczeń niezbędne do zarządzania “produkcyjnymi” komponentami zestawu Oracle – mówi Karen Wentworth, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej. Wygląda na to, że inwestycje dokonywane przez USi w celu ożywienia firmy zaczynają się zwracać.
Według Wentwortha ponad połowa klientów USi ma roczne przychody na poziomie przynajmniej 1 mld USD. Wybrali model ASP, ponieważ chcieli zaoszczędzić na kosztach instalowania i zarządzania nową aplikacją lub wycisnąć większą wartość z istniejących aplikacji.
Przykładem jest Rohm & Haas, producent specjalistycznych środków chemicznych z Filadelfii, który korzysta z aplikacji do zarządzania zakupami Ariba oferowanej przez USi. – Biorąc pod uwagę znikome zasoby własne IT, outsourcing był najbardziej atrakcyjną cenowo i szybką opcją zastosowania rozwiązania do zarządzania zaopatrzeniem – mówi Jeff Heller, menedżer do spraw procesów zaopatrzenia w Rohm & Haas.
Zajmująca się analizami rynku IT w przemyśle firma IDC prognozuje, że takie argumenty sprawią, iż do roku 2007 wydatki na hosting aplikacji osiągną ponad 5 mld USD, co w porównaniu z 1,25 mld USD wydanymi na ten cel w roku 2001 da średnioroczny 26-procentowy wzrost. To dobrze wróży USi, która ma szansę na kontynuację odrodzenia.