Cyfrowa produkcja postrzegana jako segment PLM odnotowujący wysoki wzrost

ZARZĄDZANIE PROCESEM PRODUKCYJNYM

Strategie zarządzania cyklem życia produktu (Product life-cycle management – PLM) pomagają producentom szybciej wprowadzać na rynek nowe produkty. PLM nie tylko przyspiesza proces realizacji zadań, ale również wpływa na sposób ich wykonania.

Sposób realizacji określa subsegment PLM określany mianem zarządzania procesem produkcyjnym (manufacturing process management – MPM) lub „cyfrową produkcją” (Digital Manufacturing). Ken Amann, dyrektor do spraw badań w CIMdata, firmie analitycznej z siedzibą w Ann Arbor, Michigan, mówi, że MPM to arena ekspansji w obrębie wspólnego zarządzania definicją produktu (collaborative Product Definition management – cPDm), która stanowi część rynku PLM.

Rys. Zarządzanie procesem produkcyjnym (MPM) ułatwia przejście od „produktu według projektu” do „produktu według produkcji”.

Amann szacuje, że MPM może osiągnąć wzrost od 20 do 30% w najbliższych pięciu latach. Początkowo motorem napędzającym MPM były wielkie firmy, ale w miarę upływu czasu, gdy dostawcy rozwiązań dopracowywali swoje oferty, nastąpiło i dalej będzie następować przejście do sektora firm średnich.

Inni analitycy również obstają przy MPM. Marc Halpern, dyrektor do spraw badań nad PLM pracujący dla firmy analitycznej Gartner, w Stamford w stanie Connecticut, nazywa MPM oraz zarządzanie portfolio produktów „dwiema rozwijającymi się niszami PLM”. W roku 2002 nowojorska firma analityczna Frost & Sullivan przewidziała, że segment MPM wzrośnie o 35% w roku 2002, a w ciągu kolejnych kilku lat wzrost ten będzie jeszcze większy.

Rys. Zarządzanie procesem produkcyjnym (MPM) jest najbardziej popularne w sektorach motoryzacyjnym oraz lotniczym, ale inne gałęzie przemysłu również wykazują zainteresowanie tym oprogramowaniem.

Rozwiązania MPM porządkują i organizują informacje dotyczące procesów tworzenia nowych produktów oraz stosują symulacje i wykorzystują możliwości analityczne w celu zoptymalizowania tych procesów. Oprogramowanie MPM jest w naturalny sposób związane z realizacją produkcji. Jednym z najbardziej znanych dostawców MPM jest firma Tecnomatix (patrz także: artykuł na poprzedniej stronie). Inni oferenci to Dassault Systemes (pakiet Delmia), Polyplan Technologies oraz UGS, który posiada w swoich pakietach oprogramowania niektóre własne, charakterystyczne funkcje MPM, a w pracy nad innymi funkcjami współpracuje z Tecnomatix. W sektorze lotniczym i kosmicznym kwestiami MPM zajmują się dostawcy tacy jak HMS Software oraz iBASEt.

Amir Livne, wiceprezes i członek  zarządu firmy Tecnomatix, mówi, że oprogramowanie MPM staje się strategiczną częścią systemów PLM, a nie tylko niszą. Firmy chcą procesy produkcyjne maksymalnie zoptymalizować i wykorzystać w celu zwiększania elastyczności produktów i procesów oraz wprowadzania na rynek nowych produktów we właściwym czasie oraz w odpowiednich cenach.

Livne twierdzi, że Tecnomatix oferuje: elektroniczną listę podsumowującą procesy, służącą do zarządzania kluczowymi danymi, narzędzia do symulacji i analiz mające na celu optymalizację procesów oraz oprogramowanie wykonawcze, którego zadaniem jest obsługa funkcji takich jak genealogia produktu. Aplikacje MPM znalazły zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, nowoczesnych technologiach, ale również w produkcji sprzętu gospodarstwa domowego, nazywanego „białymi dobrami”.