COPA-DATA: projekt badawczy SCADA::GIS

Od marca 2012 r. w ramach projektu badawczego SCADA::GIS firma COPA-DATA wspólnie z jednostkami edukacyjnymi i innymi firmami pracuje nad połączeniem danych geoinformacyjnych i procesowych, zdobywanych z monitoringu i kontroli procesów przemysłowych. Celem badań jest osiągnięcie najwyższej możliwej wydajności i elastyczności procesów produkcyjnych, a także szybsze i bardziej intuicyjne analizowanie źródeł błędów.

Informacje geograficzne i ich zastosowanie stały się niezwykle istotną częścią współczesnego społeczeństwa informacyjnego. Coraz większe znaczenie, poza klasycznymi poziomami geoinformacji, ma zrozumienie integracji krzyżowej i międzydomenowej aktualnych danych z czujników i subiektywna ocena (społeczeństwo w charakterze sensorów) – jako istotnej wartości dodanej do systemów informacji i monitoringu, np. w dziedzinie monitoringu środowiskowego, zarządzania ruchem, okablowania lub usług budowlanych.

Kluczowym aspektem badań jest dwukierunkowa integracja systemów nadzorujących przebieg procesów produkcyjnych (SCADA) z Systemem Informacji Geograficznej (GIS). Dane z obu systemów można połączyć w sposób, który umożliwia bardziej efektywny monitoring i kontrolę produkcji przemysłowej w zakładach w zależności od ich lokalizacji.

Aby to osiągnąć, w projekcie zastosowano standardy przemysłowe sprawdzone na skalę międzynarodową oraz wdrożono interfejs ogólnego zastosowania pełniący rolę „tłumacza” pomiędzy obiema domenami. Wykorzystanie takich mostów semantycznych powinno dać możliwość zastosowania aktualnych informacji mających związek z lokalizacją w różnych obszarach.

Na podstawie parametrów sklasyfikowanych według obszaru i czasu można uzyskać dostęp do danych pochodzących z pomiarów w obu zastosowanych obszarach, w obu kierunkach, w generycznej architekturze zorientowanej na usługi (SOA – Service Oriented Architecture).

– Wyobraźmy sobie park wiatrowy z wieloma turbinami wiatrowymi rozmieszczonymi w dużej odległości od siebie – szczegóły prac badawczych na praktycznym przykładzie wyjaśnia Reinhard Mayr, menedżer ds. produktów w COPA-DATA. – Centralny ośrodek sterowania wyposażony w system SCADA może działać i monitorować park wiatrowy zdalnie. W przypadku problemu z określoną turbiną system SCADA uruchamia alarm. System nie ma jednak możliwości automatycznego określenia dokładnej lokalizacji turbiny. Tę informację można zazwyczaj znaleźć w powiązanych systemach zewnętrznych lub w indywidualnych planach. Ale za pomocą zintegrowanych danych geoinformacyjnych można łatwo określić lokalizację usterki, co pozwala na jej szybką identyfikację i naprawę. Sposób połączenia dwóch systemów sprawia, że nasz projekt jest wyjątkowy. W przeciwieństwie do wcześniejszych propozycji dostarczania informacje pomiarowe opierające się na prawnie chronionych rozwiązaniach, chcieliśmy zaoferować sprawdzone standardy przemysłowe, takie jak OPC UA do komunikacji między dwiema domenami, oferując w ten sposób generyczne rozwiązanie.

Zespół badawczy korzysta z oprogramowania dla automatyki zenon firmy COPA-DATA w celu stworzenia infrastruktury technicznej zorientowanej na usługi. Po zakończeniu projektu wiosną 2014 r. nowa architektura zostanie sprawdzona w praktyce, w prototypowym zastosowaniu technicznym. Planowany scenariusz przewiduje jej zastosowanie w systemie sterowania sprzętem w ramach sieci energetycznej.

Pozostałe organizacje i spółki uczestniczące w realizacji projektu to program studiów Technologia Informacyjna i Zarządzanie Systemami (ITS) na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Salzburgu, studio badawcze iSPACE Research Studios Austria Forschungsgesellschaft (RSA) i SynerGIS Informationssysteme GmbH. Projekt SCADA::GIS jest wspierany przez Austriacką Agencję Promocji Badań (FFG).

Wspólnie z partnerami z sektora edukacji i handlu COPA-DATA prowadzi badania w ramach projektu SCADA::GIS, łącząc dane geoinformacyjne i procesowe. Ekran pokazuje architekturę systemową integracji SCADA::GIS (prototyp)