Chronić tajemnice naszych dysków

Branża przemysłowa jest skryta, zazdrośnie strzeże swoich tajemnic. Przedsiębiorstwa produkcyjne konkurują ze sobą w kraju, niektóre także za granicą, gdzie rywalizacja jest jeszcze większa. Branża przemysłowa to środowisko hermetyczne, w przeciwieństwie np. do branży IT, gdzie menedżerowie często zmieniają miejsca pracy. Trudno nadążyć za tymi zmianami… Trudno też oprzeć się wrażeniu, że liczba doświadczeń, czyli firm, w których się pracowało, jest w przypadku branży IT powodem do dumy i warunkiem sine qua non znalezienia najlepszej posady, gwarantującej nie tylko godziwe zarobki, ale i perspektywy rozwoju, a w konsekwencji prestiż.

Branża przemysłowa jest skryta, rzadko zależy jej na publicity. A jednak wzięła udział w organizowanym przez redakcję MSI Polska konkursie o tytuł „Najlepszego dostawcy rozwiązań IT dla sektora przemysłowego”. Bez jej poparcia i aktywnego udziału nie udałoby się przeprowadzić go w takiej postaci. Wyniki konkursu prezentujemy w dziale Wydarzenia.

Cieszy nas fakt, że klienci z sektora przemysłowego coraz chętniej udzielają informacji o swoich dostawcach, z własnej inicjatywy rozszerzają wypowiedzi, a ich opinie pomagają nam w podjęciu decyzji. To zainteresowanie jest dowodem coraz większego udziału informatyki w codziennej pracy przedsiębiorstw, a także coraz lepszego kontaktu między firmami z branży IT a ludźmi biznesu, którzy rozumieją, że rozwiązania IT są narzędziami niezbędnymi w ich pracy. Dziękujemy im za współpracę i życzymy sukcesów. A perspektywy są obiecujące.

Europejscy liderzy biznesowi są pozytywnie nastawieni do globalizacji – to najważniejsza konkluzja 17. edycji corocznego badania UPS Europe Business Monitor, przeprowadzonego wśród 1451 przedstawicieli kadry kierowniczej najwyższego szczebla w 7 krajach europejskich od 29 sierpnia do 18 października 2007 r. przez niezależną światową organizację badania rynku TNS (Taylor Nelson Sofres). Badanie wykazuje jednak również, że jako największe wyzwanie postrzegana jest… globalna konkurencja. Na pierwszym miejscu wśród największych zagrożeń dla rozwoju biznesu wymienia ją niemal połowa respondentów (48%).

Polska nadal pozostaje najbardziej atrakcyjnym krajem dla europejskich liderów biznesu jako oferująca najlepsze perspektywy rozwoju (39% wszystkich głosów), ale powoli traci pozycję lidera na rzecz sąsiadów, Czech i Węgier.

Z kolei w styczniu bieżącego roku delegaci rządów Polski i Chin zapowiedzieli zacieśnienie współpracy między państwami. Przedstawiciele chińskiej gospodarki zachęcają polskich przedsiębiorców do inwestowania na terenie Państwa Środka i organizują w maju br. w Berlinie konferencję „Business in China”, gdzie zaprezentowanych zostanie ponad 300 projektów o wartości przeszło 20 mld euro, które czekają na realizację we współpracy z Polakami. Proponowane przedsięwzięcia obejmują: motoryzację, rolnictwo, przemysł budowlany, chemiczny, farmaceutyczny, energetykę, elektronikę, infrastrukturę i technologie informatyczne, telekomunikację, a także transport, tekstylia i tworzywa sztuczne.

Globalizacja to ogromna szansa, ale i wielkie ryzyko… Firmy działające na rynku bezpieczeństwa IT non stop alarmują. Coraz więcej zagrożeń płynie z Internetu, coraz częściej przedsiębiorstwa narażone są na utratę ważnych danych.

Branża przemysłowa jest skryta, zazdrośnie strzeże swoich tajemnic. Czy jednak odpowiednio dba o swoje dane? Bezpieczeństwo IT to ciągle gorący temat. Poświęcamy mu nasz miniraport, mając nadzieję, że każdy znajdzie w nim rozwiązanie, które pozwoli mu spać spokojnie, chroniąc tajemnice jego dysków.

Elżbieta Jaworska

redaktor naczelna MSI Polska