Axis M7001 – koder wideo z obsługą kompresji H.264

  Axis Communications wprowadził na rynek koder wideo z obsługą kompresji H.264 – Axis M7001 Video Encoder, który zapewni łatwą integrację wielu kamer monitoringu CCTV w jeden system nadzoru wideo działający w sieci IP.

  – Axis M7001 to najmniejszy dostępny na rynku koder wideo obsługujący standard kompresji H.264 – powiedział Erik Frännlid, dyrektor ds. zarządzania produktami w Axis Communications. – Jest to niewielkie, atrakcyjne cenowo rozwiązanie, które pozwoli klientom korzystać z zalet monitoringu sieciowego, nie zmuszając ich do wymiany całego systemu kamer analogowych.

  Urządzenie zaprojektowano z myślą o instalacji w pobliżu kamery analogowej. Przekształca ono sygnał wideo z kamer analogowych dowolnego typu w cyfrowe strumienie wideo, które następnie są przesyłane sieciami IP (np. LAN, Intranet, Internet). Koder dodaje także obsługę funkcji obrotu, przechylania i powiększania do kamer typu PTZ (pan-tilt-zoom).

  Axis M7001 o rozmiarach nowoczesnego telefonu komórkowego może być zamontowany we wszystkich wnętrzach wymagających dyskretnego nadzoru, takich jak sklepy i banki. Dostępny jest także w zestawie z małą kamerą, tworząc tzw. Axis M7001 Covert Surveillance Kit.

  Koder może generować dwa równoległe strumienie wideo, jeden w formacie H.264, a drugi w Motion JPEG, przy pełnej liczbie klatek na sekundę i we wszystkich rozdzielczościach aż do D1 (720×480 w standardzie NTSC i 720×576 w PAL). Zapewnia znaczne ograniczenie obciążenia pasma i wielkości pamięci koniecznej do przechowywania danych, jednocześnie nie pogarszając jakości obrazu. Umożliwia również regulowanie obrazu, korygowanie jasności, kontrastu i nasycenia, zawiera też funkcję wykrywania ruchu.

  Urządzenia Axis M7001 są zasilane przez sieć Ethernet za pomocą tych samych przewodów, które służą do transmisji danych, co znacznie ułatwia instalację. Koder może także zasilać małą kamerę z zestawu Axis M7001 Covert Surveillance Kit.

  Axis M7001 jest obsługiwany przez oprogramowanie Axis Camera Station do zarządzania wideo, a także przez zestaw aplikacji należących do programu Application Development Partner, prowadzonego przez firmę Axis.