Znakowanie na liniach produkcyjnych

Automatyzacja procesów wytwórczych spowodowała gwałtowny wzrost tempa  wytwarzania towarów. Dotyczy to takich gałęzi, jak przemysł motoryzacyjny i spożywczy. Każdy wytwarzany produkt musi mieć oznaczenie jednoznacznie identyfikujące jego funkcję i parametry. Oznaczane są zarówno produkty jednostkowe, jak i opakowania zbiorcze (kartony i palety zawierające wiele produktów).

Najlepszym sposobem znakowania zarówno produktów jednostkowych, jak i opakowań zbiorczych, jest wykorzystanie etykiet. Etykiety mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od wymaganej trwałości oznaczenia.

Drukarki etykiet zintegrowane są z etykieciarkami– urządzeniami umożliwiającymi  naniesienie wydrukowanej etykiety na produkt, opakowanie jednostkowe lub zbiorcze. Zestaw zintegrowanej drukarki z etykieciarką nazywany jest systemem druku i naklejania lub automatycznym aplikatorem  etykiet.

ETYKIETOWANIE W TRYBIE AUTONOMICZNYM

  • produkty/opakowania jednostkowe – na etykiecie umieszczane są: nazwa producenta, opis produktu, waga jednostkowa, data produkcji, termin przydatności do spożycia, nr serii, kod EAN8/13
  • opakowania zbiorcze (kartony) – na etykiecie umieszczane są: rodzaj produktu, liczba produktów jednostkowych w opakowaniu zbiorczym, nr serii, termin przydatności do spożycia, kod EAN128.

ETYKIETOWANIE W TRYBIE ONLINE

  • produkty/opakowania jednostkowe, gdy oznakowanie produktu zależy od operacji poprzedzającej proces znakowania. Może to być proces kontroli jakości – jeżeli produkt przeszedł pozytywnie test jakości, zostanie oznakowany, jeżeli kontrola jakości wykazała wady produktu, zostanie on przepuszczony bez oznakowania i usunięty z linii produkcyjnej (np. poprzez umieszczenie w separatorze braków). Na etykiecie najczęściej umieszczane są: nazwa producenta, opis produktu, waga jednostkowa, data produkcji, termin przydatności do spożycia, nr serii, kod EAN8/13
  • opakowania zbiorcze (kartony) – na etykiecie umieszczane są: rodzaj produktu, liczba produktów jednostkowych w opakowaniu zbiorczym, nr serii, termin przydatności do spożycia, kod EAN128
  • opakowania zbiorcze (palety) – na etykiecie umieszczane są: rodzaj produktu, liczba produktów jednostkowych w opakowaniu zbiorczym, nr serii, termin przydatności do spożycia, numer SSCC, kod EAN128 łącznie z numerem SSCC

Metoda znakowania opakowań zbiorczych za pomocą automatycznych aplikatorów etykiet została uznana za najbardziej efektywną metodę znakowania do celów logistyki. Oznakowanie naniesione w ten  sposób zawiera wszystkie potrzebne informacje  o zawartości opakowania zbiorczego.

Znakowane mogą być zarówno produkty jednostkowe, jak i opakowania zbiorcze. Rozpiętość gabarytów znakowanych towarów/opakowań i wielkości etykiet jest bardzo duża. Znakowane mogą być:

    • małe produkty jednostkowe: telefonkomórkowy (etykieta 0,5×2 cm), pędzel  (etykieta 2×3 cm),
    • duże produkty jednostkowe: rolka izolacji cieplnej (etykieta A5) czy rola papieru ważąca kilka ton (etykieta A3),
    • małe opakowania zbiorcze (etykieta 10×10 cm),
    • duże opakowania zbiorcze: europaleta (etykieta A5) czy beczka o pojemności 200 litrów (etykieta 22×57 cm).

Sposób umieszczenia etykiety na produkcie/opakowaniu może być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Etykiety mogą być naklejane na różne powierzchnie (proste, obłe), umieszczane na jednej lub wielu stronach opakowania (przód, tył, bok, góra, dół). Opakowanie może zawierać jedną lub więcej etykiet, a także etykiety narożne. Rozmiar etykiety zależy od wielkości produktu/opakowania, ilości zamieszczanych na niej informacji, szybkości naklejania; typowe rozmiary to: A3, A4, A5, A6, 10×10 cm, 10×5 cm, 6×4 cm, 3×2 cm.

Nowoczesne automatyczne aplikatory etykiet są przeznaczone do pracy w warunkach przemysłowych. Zastosowane w nich zasobniki na etykietę i taśmę barwiącą (450 m) zapewniają wiele godzin pracy. Drukarki  aplikatorów wyposażone są w szybkie procesory, umożliwiające wydruk kolejnych etykiet z nowymi danymi.

Etykietowanie beczek automatycznym aplikatorem Mectec

Trwałość i bezawaryjną pracę urządzeń zapewniają obudowy i elementy aplikatorów wykonane z materiałów najwyższej jakości, takich jak stal nierdzewna, utwardzane aluminium czy odporny na uderzenia plastik. Urządzenia są przystosowane do pracy ciągłej 24 h/dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki  zastosowaniu markowych podzespołów użytkownicy mają zagwarantowany dostęp  do części zamiennych na całym świecie.

TRYBY PRACY

Automatyczne aplikatory etykiet mogą pracować w dwóch trybach: autonomicznym i online. Tryb pracy autonomiczny umożliwia zapisanie wielu (nawet do kilkuset) formatów i danych do wydruku etykiet (dane alfanumeryczne, grafika, kody kreskowe) w pamięci drukarki aplikatora. Projektowanie etykiet odbywa się za pomocą odpowiedniego oprogramowania w środowisku Windows. Gotowe projekty etykiet są następnie przegrywane z PC do pamięci drukarki przez odpowiednie złącze (RS-232, RS-485, Ethernet, USB). Etykietę, która ma być  wydrukowana, wybiera się za pomocą przycisków panelu czołowego sterownika aplikatora, dodatkowej klawiatury lub sygnałów wejścia/wyjścia cyfrowego. Ten tryb pracy  stosowany jest tam, gdzie proces produkcji odbywa się w szarżach lub partiach zmieniających się co jakiś czas (np. kilka godzin). Zmiany produkcji (drukowanej etykiety) są łatwe, mogą być przeprowadzane przez prsonel obsługi linii produkcyjnej po odbyciu  podstawowego szkolenia.

Zalety automatycznego druku i naklejania etykiet:

  • Duża szybkość
  • Precyzja i powtarzalność naklejania
  • Wydruk zmiennych danych
  • Wyeliminowanie zawodnego czynnika ludzkiego
  • Automatyczna weryfikacja czytelności kodu kreskowego
  • Tworzenie etykiet z różnych materiałów, w zależności od potrzeb aplikacji

Tryb pracy online umożliwia znakowanie  towarów i opakowań zbiorczych na podstawie danych zaczerpniętych z zewnętrznych baz danych, systemów zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), systemów zarządzania magazynem (WMS) lub innego specyficznego dla danego klienta oprogramowania. W tym trybie pracy format etykiety jest najczęściej stały (w pamięci drukarki aplikatora można zapisać wiele formatów etykiet), a dane do wydruku każdej etykiety dosyłane są automatycznie.  Znakowanie i zmiany danych na etykietach odbywają się automatycznie.

W przypadku pracy online obsługa automatycznych aplikatorów etykiet przez operatorów sprowadza się do wymiany materiałów eksploatacyjnych (etykiety i taśma barwiąca), czynności konserwacyjnych i reakcji na sytuacje awaryjne, sygnalizowane na wyświetlaczu umieszczonym na panelu sterownika aplikatora. W przypadku pracy autonomicznej do zadań operatora należy dodatkowo zmiana/wybór za pomocą przycisków sterownika aplikatora lub klawiatury odpowiedniej etykiety, którą będzie znakowany produkt lub opakowanie.

Znakowanie narożne automatycznym aplikatorem Mectec

Automatyczne aplikatory etykiet łatwo obsługiwać. Wszystkie komunikaty na wyświetlaczu pokazywane są w języku polskim (można przełączyć na drugi język). Materiały eksploatacyjne wymienia się szybko. Operator jest informowany o konieczności wymiany materiałów z odpowiednim wyprzedzeniem (sygnalizator świetlny oraz odpowiednie komunikaty na wyświetlaczu).

Na podstawie materiałów firmy SKK Systemy Kodów Kreskowych, www.skk.com.pl