Zmiana profilu IBM Polska

Chiński wytwórca komputerów osobistych Lenovo (dawniej Legend Group) przejmuje dział produkcji pecetów od koncernu IBM. Transakcja ma być sfinalizowana w drugim kwartale 2005 r. Według danych IDC za 2003 rok połączone udziały rynkowe IBM i Lenovo to około 8% światowego rynku pecetów. W wyniku przejęcia działu komputerów osobistych IBM firma Lenovo stanie się trzecim co do wielkości producentem komputerów PC na świecie. Ponadto uzyska dostęp do wiodących technologii IBM oraz do poza azjatyckiego rynku PC. Lenovo będzie wykorzystywać obecną w 160 krajach sieć dystrybucji i sprzedaży działu IBM, markę IBM Think rozpoznawaną na całym świecie, a także własną markę dobrze znaną na rynku chińskim. Po zawarciu transakcji dołączy do swojej oferty notebooki produkowane dotąd przez IBM.

Siedziba firmy Lenovo zostanie umiejscowiona w Nowym Jorku, główne oddziały w Pekinie, Raleigh w Północnej Karolinie, a biura sprzedaży rozlokowane w różnych regionach świata.

Przejęcie produkcji pecetów przez Chińczyków nie powinno zmniejszyć radykalnie przychodów IBM Polska, firma uzyskuje bowiem 60% wpływów z usług informatycznych, oprogramowania i konsultingu. Sprzęt przynosi pozostałą część, a pecety, z których rezygnuje firma, były dotychczas według analityków źródłem 10% przychodów.