Zarządzanie danymi w przemyśle

W październiku 2005 r. podczas dwudniowej wizyty w Polsce Robert Kross, wiceprezes Autodesk odpowiedzialny za Dział Rozwiązań dla Przemysłu, przedstawił strategię firmy dotyczącą produktów dla sektora przemysłowego, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania danymi projektowymi.

Autodesk kieruje swoją ofertę do przedsiębiorstw różnej wielkości. Jego rozwiązania pomagają firmom w migracji od projektów dwu- do trójwymiarowych. Oferta dla branży produkcyjnej zawiera: oprogramowanie projektowe dla branży mechanicznej – Autodesk Inventor Series, Autodesk Inventor Professional, AutoCAD Mechanical oraz format plików Autodesk DWF. Wszystkie pakiety mechaniczne zawierają Autodesk Vault – oprogramowanie do zarządzania danymi, są również kompatybilne z Autodesk Streamline – usługą współpracy.

Rozwiązania firmy Autodesk w zakresie zarządzania danymi (m.in. Autodesk Vault i Autodesk Productstream) umożliwiają przyspieszenie procesu projektowania i utrzymanie kontroli nad najważniejszymi danymi projektowymi przez cały cykl życia produktu. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań PLM, wymagających długiego i kosztownego wdrożenia, zapewniają szybkie osiągnięcie korzyści. Przedsiębiorstwa mogą stopniowo dodawać poszczególne komponenty w tempie dostosowanym do swoich potrzeb i budżetu. I to jest bardzo mocny argument.

Autodesk dla sektora wytwórczego

Robert Kross, wiceprezes Autodesk odpowiedzialny za Dział Rozwiązań dla Przemysłu

Robert Kross dla czytelników MSI Polska

 

Na konferencji w lutym 2005 r. w Pradze Autodesk zapowiadał tani, dostępny wszystkim użytkownikom AutoCAD system PLM. Czy jest już choćby wersja beta?

– To rozwiązanie już istnieje – system PLM budowany w oparciu o posiadane oprogramowanie Autodesk. Nie dostarczamy gotowego systemu, skupiamy się na 4 elementach: opracowanie koncepcyjne, opracowanie techniczne, zarządzanie wersjami plików (projektów, dokumentów), zaopatrzenie oraz współpraca z dostawcami, czyli od koncepcji do SCM, do wprowadzenia produktu na rynek. Zgodnie z naszą strategią chcemy pomóc klientom przejść na systemy 3D oraz wyprowadzić dane poza dział projektowy, inżynierski, żeby mogły z nich korzystać inne działy przedsiębiorstwa.

Autodesk jest od lat obecny w Chinach, jak pan ocenia chiński rynek? Czy jest bardziej chłonny niż europejski?

– Znam dobrze rynek chiński, dużo czasu tam spędzam. W Chinach mamy ośrodek rozwojowy. Trudno powiedzieć, czy to rynek lepszy niż europejski. Jest oczywiście sporo młodszy. Podobnie jak w Europie są tam dobrzy, doświadczeni inżynierowie. Rynek jest znacznie mniejszy, ale rośnie bardzo szybko. Jesteśmy zainteresowani dużymi inwestycjami w Chinach. Ale w tej chwili najważniejszy dla nas rynek to Europa. To ponad 40% naszych przychodów.

Jakie narzędzia Autodesk będzie szczególnie intensywnie promować w Polsce?

 

– Wszystkie narzędzia do projektowania, w tym Autodesk Inventor (przechodzenie z 2D na 3D) – oraz rozwiązania do zarządzania danymi, m.in. Autodesk Vault i Autodesk Productstream.

Czy Autodesk zamierza rozszerzyć działalność na inne branże przemysłowe?

– Najszybciej będą się rozwijać firmy średniej i małej wielkości – i na nich będziemy się skupiać. Największy w tej chwili jest rynek elektromaszynowy. Staramy się też rozszerzać obecność na rynkach produkcji dla przemysłu budowlanego oraz dóbr szybkozbywalnych. Nasze produkty rozwijamy także w oparciu o rozwiązania ostatnio zakupionych firm: Solid Dynamics – do symulowania ruchów mechanicznych oraz obciążeń zespołów, Alias – rozwiązania z zakresu projektowania koncepcyjnego, animacji, efektów wizualnych, a ostatnio nabyliśmy udziały w Engineering Intent Corporation – dostarczającej oprogramowanie i usługi w zakresie „projektowania na zamówienie” (Engineer to Order – ETO). Te rozwiązania umożliwią wzbogacenie oferty Autodesk dla sektora wytwórczego.

Oprac. E. Jaworska


W SKRÓCIE

27 października 2005 r.

Autodesk, Inc. nabyła część aktywów firmy Engineering Intent Corporation, oferującej oprogramowanie i usługi w zakresie „projektowania na zamówienie” (Engineer to Order – ETO). Oprogramowanie ETO umożliwia znaczne skrócenie cyklu projektowo-wytwórczego, średnio z 30 dni do nawet jednego. Dzięki wbudowanym specyfikacjom projektowym i regułom oprogramowanie umożliwia przygotowanie zatwierdzonych wstępnie specyfikacji u klienta, zmniejsza liczbę iteracji projektowych i poprawek produkcyjnych.

10 października 2005 r.

Autodesk, Inc. podpisał umowę o zakupie Alias, prywatnej firmy zajmującej się tworzeniem technologii grafiki 3D. Oferta produktów firmy Alias obejmuje rozwiązania z zakresu szkicowania, animacji, efektów wizualnych, projektowania, modelowania, renderingu i przeglądania. StudioTools firmy Alias – oprogramowanie projektowe umożliwiające przekształcanie dwuwymiarowych szkiców w modele produkcyjne – umożliwi wzbogacenie rozwiązań Autodesk przeznaczonych dla sektora wytwórczego o tworzenie profesjonalnych wizualizacji.