Sposób na konkurencyjność

W sierpniu 2005 r. zakład nkt cables w Warszowicach wprowadził system zarządzania magazynem Warehouse Management (WM), będący modułem mySAP ERP, z zastosowaniem łączności radiowej z bezprzewodowymi terminalami

Magazyn wysokiego składowania w nkt cables

Procesy magazynowe nie były proste. Gotowe produkty umieszcza się w magazynie wysokiego składowania i w magazynie potokowym (każdy na kilka tysięcy gniazd paletowych), w magazynie regałowym ponad 1000 bębnów i na placu zewnętrznym. Przy silnie zróżnicowanym asortymencie gospodarka magazynowa jest wyjątkowo złożona.

– Nowy system miał zwiększyć efektywność logistyczną, usprawnić zarządzanie zapasami, przygotować magazyny do rozwiązań business-to-business i wreszcie wyeliminować pomyłki ludzkie – opowiada Maciej Zając, prezes nkt cables. – Chodziło nam o widoczne poprawienie naszej bazy logistycznej, co jest częścią długofalowego planu rozwoju firmy.

– Wdrożenie miało mieć charakter pionierski – mówi Marek Mączka, szef zespołu wdrożeniowego SAP Polska. – Jako jedni z pierwszych zaplanowaliśmy wykorzystanie interfejsu WebConsole na platformie SAP NetWeaver do radiowego połączenia terminala (RF) z systemem gospodarki magazynowej. Wcześniej w podobnych systemach jako interfejs stosowano zwykle SAPConsole, korzystając tylko z trybu znakowego (bez możliwości wykorzystania np. ekranów dotykowych) bądź interfejs graficzny SAPGUI, ale w jego przypadku nakłady na zakup terminali musiałyby być dużo wyższe.

Bezprzewodowe terminale, radiowa łączność z systemem SAP

Do obsługi magazynu wykorzystano terminale graficzne MC9060 od Symbol Technologies, z kolorowymi ekranami dotykowymi, z systemem Microsoft Windows Pocket PC 2003. Moduł gospodarki magazynowej trzeba było połączyć z branżowym rozwiązaniem SAP IS-Cable Solution, przystosowanym do specyfiki polskiej rzeczywistości gospodarczej, co stanowiło dodatkowe wyzwanie.

Projekt rozpoczęty w marcu 2005 r., był realizowany przez zaplanowane pięć miesięcy. Wiele wnieśli sami pracownicy magazynów, szczególnie w sprawach dotyczących modelowania procesów logistycznych oraz organizacji struktur magazynowych. Na ich barkach spoczywała również odpowiedzialność za przetestowanie rozwiązania. Zaprojektowano i utworzono 3 wzory etykiet na bębny i palety. Stworzono jeden nowy formularz – specyfikację palety. Zmodyfikowano strategię nadawania numerów partii gotowych wyrobów i przeorganizowano procesy magazynowe.

4 lipca 2005 r. odbył się start produktywny I etapu (towary handlowe), a 16 sierpnia start II etapu (własna produkcja) – oba w zaplanowanym terminie. Choć minęło zaledwie parę miesięcy – efekty są już widoczne. – Budżet? Nie tylko nie został przekroczony, ale zaoszczędziliśmy 7% zaplanowanych wydatków – opowiada Marek Mączka.

Producent – użytkownik

Nkt cables produkuje i sprzedaje szeroki asortyment kabli i przewodów, akcesoria kablowe, linie napowietrzne ze zintegrowanym włóknem światłowodowym oraz przewody jezdne. Firma ma główną siedzibę w Kolonii oraz zakłady produkcyjne w Danii, Niemczech, Czechach, Polsce i Chinach. Zatrudnia około 2,8 tys. pracowników. Osiąga obroty na poziomie 400 milionów euro.

Wdrożony system IT

  • mySAP ERP, moduł gospodarki magazynowej (WM)
  • wcześniej: system SAP R/3, rozszerzony o rozwiązanie branżowe dla przemysłu kablowego IS-Cable Solution

W czterech polskich spółkach koncernu nkt cables z powodzeniem uruchomiono system SAP, rozszerzony o rozwiązanie branżowe dla przemysłu kablowego IS-Cable Solution. Obecnie kierownictwo firmy zdecydowało się na uzupełnienie wdrożenia o obszar gospodarki magazynowej.

– Nie wszystko szło gładko. Nowe rozwiązanie wymagało zasadniczej zmiany w mentalności naszych pracowników – mówi Dariusz Kóska, administrator logistyczny w nkt cables. – Trzeba było ich przekonać, że teraz będą mogli pracować wydajniej, ale i wygodniej.

Marek Mączka, szef zespołu wdrożeniowego SAP Polska

Zarządzanie modułem WM za pośrednictwem urządzeń radiowych jest rozwiązaniem nowoczesnym, umożliwiającym bardziej efektywne sterowanie procesami realizowanymi w magazynach. Wszelkie informacje i potwierdzenie wykonania poszczególnych prac wprowadza się teraz za pomocą czytników kodów kreskowych do bezprzewodowych terminali radiowych, skąd wędrują do głównego systemu. Brygadzista, korzystając z tzw. monitora kolejek magazynowych, kontroluje i rozdziela prace na poszczególnych pracowników magazynu.

Usprawnia to logistyczną obsługę klientów oraz poprawia efektywność pracy obsługi magazynów.

Nowy system zapewnia dokładniejszą identyfikację wyrobu w miejscu składowania. Po skompletowaniu palet generuje, niezależnie od WZ-tki, specyfikacje wysyłkowe dla każdej palety, co wcześniej trzeba było robić ręcznie. Pomyłki są wykluczone, a klient natychmiast dokładnie wie, co ma na palecie.

Korzyści jest wiele

Wdrożenie modułu gospodarki magazynowej (WM) mySAP ERP w nkt cables umożliwiło uzyskanie w krótkim czasie wielu istotnych korzyści funkcjonalnych i efektów ekonomicznych. Propozycje rozmieszczania i pobierania towarów na bazie strategii magazynowych są obecnie tworzone automatyczne. System bez trudu identyfikuje materiały w miejscu składowania, co pozwala w dowolnej chwili raportować o stopniu wykorzystania pojemności magazynów i o znajdująych się w nich produktach. Zapewnia też jednoznaczną identyfikację opakowań i materiałów zapakowanych oraz umożliwia ruchy materiałowe bez wskazywania indeksów (np. przemieszczanie palet).

– Gdyby nawet zdarzył się jakiś błąd, dzięki dostępowi do historii jednostek (poszczególnych palet lub bębnów) można teraz łatwo przeprowadzić analizę procesu, np. sprawdzić, kto pakował daną paletę lub prześledzić dokumenty powiązane z konkretnymi jednostkami magazynowymi – mówi Rafał Garlacz, kierownik projektu ze strony nkt cables.

Maciej Zając, prezes nkt cables

Ważnym efektem jest lepsza obsługa klientów. System ułatwia i upraszcza kompletację wysyłki (na bazie standardowych transakcji terminalowych), a to powinno doprowadzić do wielokrotnego zmniejszenia, a następnie całkowitego wyeliminowania reklamacji związanych z mylnie skompletowaną wysyłką.

– Liczymy, że wykorzystanie modułu WM z mySAP ERP zapewni nam dalsze redukcje kosztów w obszarze magazynowania i obrotu materiałowego – podsumowuje prezes Maciej Zając. – Już obserwujemy lepsze wykorzystanie czasu pracy obsługi magazynów oraz optymalizację procesów logistycznych. Zwiększenie efektywności nkt cables, firmy działającej w warunkach silnej konkurencji rynkowej, jest priorytetowym celem.