Wsparcie dla energooszczędnego IT

Według najnowszego raportu firmy badawczej IDC to infrastruktura sieciowa w firmach może być głównym czynnikiem przyjaznego środowisku IT i to na każdym etapie działalności – od zarządzania dostawami przez komunikację, na indywidualnych pracownikach kończąc. Zmiany i inwestycje w zakresie tej dziedziny dają widoki na zmniejszenie gigantycznej sumy 6 mld USD, jaką pochłonęło zasilanie centrów danych w samej Europie w 2007 r.

Robert Kogut z 3Com (firmy będącej członkiem organizacji Green Grid, globalnego konsorcjum firm zaangażowanych w promowanie energooszczędnych centrów danych i komputerowych ekosystemów) wymienia 7 sposobów na korzystne dla firmy i środowiska wdrożenie energooszczędnej infrastruktury sieciowej.

1. Przejście na Voice over IP – według IDC dopiero 32% firm wdrożyło VoIP i tylko 15% wykorzystuje tę technikę do wirtualnych spotkań i telekonferencji.

2. Wdrożenie technik takich jak Power over Ethernet (wyłączanie zasilania telefonów IP, gdy nie są w użyciu).

3. Zaplanowanie wykorzystania energooszczędnego Ethernetu (ratyfikacji standardu w 2010 r.).

4. Wybór dostawcy sprzętu sieciowego, który oferuje energooszczędne udoskonalenia na poziomie procesorów, pamięci i zasilania urządzeń.

5. Zadbanie, aby łącza sieciowe w firmie były wystarczające do obsługi wideokonferencji, co zapewni oszczędność na poziomie kosztów przejazdów pracowników. Obecnie tylko 9% wszystkich spotkań to telekonferencje.

6. Uczynienie usług i aplikacji sieciowych, takich jak optymalizacja WAN, częścią infrastruktury sieciowej dzięki rozwiązaniom zintegrowanych sieci.

7. Unowocześnienie infrastruktury sieciowej.

– Głównym zmartwieniem menedżerów IT w dużych firmach jest dzisiaj energia elektryczna – jej dostarczanie, zarządzanie i oszczędzanie – mówi David Law przewodniczący Grupy Roboczej Ethernet w IEEE 802.3, przedstawiciel 3Com w Green Grid. – Znaczenie tego zagadnienia będzie z pewnością coraz większe z każdym rokiem. Menedżerowie IT muszą śledzić zużycie energii dzisiaj, ale także analizować zapotrzebowanie na energię, które w ich firmie wystąpi jutro.