Trzy wymiary do projektowania stanowisk montażowych

Autodesk Inventor wspiera projektowanie stanowisk montażowych w częstochowskim TRW Polska

Układ kontroli obecności śrub mocujących zespół pirotechniczny z obudową zwijacza. Projekt wykonany w Autodesk Inventor

TRW Polska w Częstochowie jest producentem samochodowych pasów bezpieczeństwa, zamków do pasów, regulatorów wysokości oraz poduszek powietrznych i modułów poduszek powietrznych. Zakład wytwarza rocznie ponad 12 mln pasów bezpieczeństwa, 16 mln zamków i 2 mln regulatorów wysokości. Wśród produkowanych różnorodnych elementów pasów bezpieczeństwa znajdują się m.in. tzw. zamki szyte, montowane na tylnych siedzeniach samochodów (stanowiące komplet z pasem biodrowym), zamki montowane do siedzeń przednich (wśród nich zamki przednie z zaczepem sztywnym) oraz zamki z ładunkiem pirotechnicznym. Wytwarzane są również tzw. trzypunktowe pasy dla wielu znanych producentów samochodów.

Firma działa zgodnie z licznymi systemami jakości, w tym ISO 9002,ISO 14001,oraz specjalistycznymi dla branży motoryzacyjnej ISO/TS 16949:1999 i ISO/ TS 16949:2002.

Częstochowski zakład zatrudnia ponad 1500 pracowników. Gotowe wyroby składane są z poszczególnych, dostarczanych przez podwykonawców elementów. Hale produkcyjne mieszczą ponad 80 linii montażowych, z których każda zawiera od 8 do 16 stanowisk: manualnych, półautomatycznych lub w pełni zautomatyzowanych.

Zakład nieustannie dąży do optymalizacji jakości, również przez modernizację procesów produkcyjnych. Działania te zostały usystematyzowane dzięki uruchomieniu programu Doskonałości Działania (Operations Excellence) bazującego na zasadach szeroko rozumianej Odchudzonej Produkcji (Lean Manufacturing).

Dział inżynieryjny

Ze względu na specyfikę działania dział inżynieryjny częstochowskiego TRW musi sprostać konkretnym potrzebom. – Naszym zadaniem jest przede wszystkim wsparcie procesów od strony technologicznej – wyjaśnia Janusz Bzdak, kierownik działu inżynieryjnego TRW Polska w Częstochowie.

Dział inżynieryjny jest odpowiedzialny za właściwe przygotowanie poszczególnych stanowisk montażowych, a także za stały monitoring i optymalizację tam, gdzie to możliwe. Obecnie zatrudnia 17 inżynierów-konstruktorów, którzy w codziennej pracy wykorzystują wiele narzędzi, a przede wszystkim Autodesk Inventor – oprogramowanie do projektowania 3D. Każdy inżynier technolog jest również konstruktorem potrafiącym zaprojektować niezbędne narzędzia, części składowe maszyn, a nawet kompletne urządzenia montażowe lub kontrolno-pomiarowe.

Projektowanie stanowisk montażowych

Decyzję o zakupie rozwiązania do modelowania trójwymiarowego podjęto w 2003 r. – Mieliśmy świadomość korzyści, jakie daje możliwość pracy z modelem – zweryfikowania funkcjonowania konkretnego urządzenia na wirtualnym prototypie – wspomina Janusz Bzdak. Przed podjęciem decyzji dokładnie zweryfikowano ofertę rynkową w zakresie oprogramowania do projektowania mechanicznego.

– Autodesk Inventor był dla nas optymalnym wyborem ze względu na wcześniejsze wykorzystywanie oprogramowania Auto- CAD, łatwość użytkowania, a także stosunkowo dużą popularność w sektorze dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego.

Oprogramowanie dostarczyła oraz zainstalowała firma Aplikom 2001 sp. z o.o., autoryzowany partner Autodesk, która świadczy również usługi szkoleniowe i doradcze.

Szybciej, dokładniej

W procesie przygotowania stanowiska montażowego projektowanie stanowi bardzo ważny etap – zarówno ze względu na czas, jak i znaczenie tej fazy dla efektywności montażu. Zastosowanie Autodesk Inventor znacząco usprawniło proces projektowy. – Wykorzystując Autodesk Inventor, możemy zoptymalizować poszczególne elementy stanowiska, dokładnie sprawdzić, jak będzie się zachowywał w rzeczywistości dany mechanizm – mówi Janusz Bzdak. – Możemy zweryfikować liczne warianty, wybierając najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb.

Dodatkowym atutem jest dostępność części wykorzystywanych w TRW w formacie Autodesk Inventor (z katalogów dostawców), przykładem mogą być elementy z zakresu pneumatyki, np. siłowniki. Duże grono kooperantów TRW również przygotowuje swoje projekty w Autodesk Inventor, co ułatwia komunikację i wymianę danych.

Dział Inżynieryjny TRW w Częstochowie opracowuje blisko 30 stanowisk montażowych w ciągu roku. Działające stanowiska są weryfikowane i – jeżeli zachodzi taka konieczność – optymalizowane. Optymalizacja wiąże się nie tylko z całkowitą reorganizacją kroków w procesie, ale również z przeprojektowaniem narzędzi wykorzystywanych na pracujących stacjach montażowych. Proces projektowy ma więc znaczny wpływ na stosunkowo wysoką efektywność wdrażania nowych lub optymalizowanych kolejnych etapów montażowych. Jednocześnie w przypadku TRW duże znaczenie ma możliwość tworzenia rysunków zbiorczych w trójwymiarze, w rozbiciu na poszczególne elementy składowe. Przygotowane w ten sposób instrukcje montażu stanowisk produkcyjnych ułatwiają ich złożenie.

Dynamiczny rozwój, nowe kadry

TRW rozwija się bardzo dynamicznie. Wiąże się to ze wzrostem zatrudnienia zarówno w Dziale Technologii, jak i w Dziale Utrzymania Ruchu. Duże znaczenie ma więc czas przygotowania nowych osób do pracy. Autodesk Inventor stał się programem przyjaznym dla wszystkich użytkowników. Czas przyswojenia sobie wszystkich funkcji i możliwości jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku innych programów. Efekt pracy inżyniera można również ocenić po szybkiej reakcji na zgłoszoną usterkę, awarię lub zmianę inżynieryjną w wyrobie (ponad 900 rocznie), co niesie konieczność dostosowania stanowisk montażowych i kontrolnych na liniach.

Częstochowskie TRW używa oprogramowania Autodesk Inventor Series w najnowszej wersji. Zarząd firmy zdecydował się na zakup licencji z subskrypcjami zapewniającymi stały dostęp do najnowszych rozwiązań.