Szybsza transmisja danych w sieci

Kiedy firma Fisher&Co. (St. Claire Shores, USA), która produkuje siedzenia z uchylnymi oparciami dla przemysłu motoryzacyjnego, otworzyła swoje pierwsze biuro projektowe w Szwecji, inżynierowie stwierdzili, że kopiowanie przez Internet rysunków z głównego biura firmy zajmuje godzinę, a nawet więcej.

– Schematy były przechowywane w programie Pro/INTRALINK [pakiet do pracy z danymi technicznymi firmy PTC], w przypadku którego pliki muszą być załadowane na komputer użytkownika, a dopiero później można z nimi coś zrobić – wyjaśnia Jamie McNeil, administrator sieci w firmie Fisher&Co..

Poszukując rozwiązania, McNeil odkrył coś, co określa jako “unikatowe rozwiązanie” początkującej firmy Riverbed Technology. Produkt, który Riverbed nazywa Steelhead Appliance, trafił na rynek wiosną 2003 roku i wykorzystuje kilka technik przyspieszających transmisję danych w dużych sieciach.

– W naszych początkowych badaniach odkryliśmy, że zastosowanie Steelhead Appliance skróciło czas kopiowania naszych plików CAD o połowę – mówi McNeil. – A ponieważ “przy okazji” zostały usunięte zatory w sieci, również nasz system Lotus Notes zaczął szybciej pracować, a system przesyłania głosu kanałem danych IP jest o wiele bardziej sprawny.

Alan Saldich, wiceprezes Riverbed uważa, że sieci były zapchane w wyniku transferu niepotrzebnych danych, lecz nie było tego widać, dopóki “boom zleceń globalnych” nie wykazał, jak wiele czasu trwało przekazanie zapotrzebowania na części na duże odległości.

– Najbardziej typowe podejście do takiego problemu to zastosowanie techniki kompresji – mówi Saldich. – Kompresja zmniejsza pakiety danych, ale wcale nie przyspiesza transmisji. To tak, jakby wpuścić więcej samochodów na autostradę, która już jest zatłoczona.

Steelhead nie tylko kompresuje dane, ale wykonuje również inne funkcje, które rzeczywiście przyspieszają transmisję. W pierwszej kolejności program wykonuje kopię wysyłanych danych, takich jak CAD-owski plik firmy Fisher&Co., i zapisuje ją w pamięci drugiego urządzenia znajdującego się u odbiorcy. Po drugie, jak mówi Saldich, urządzenie jest zaprogramowane do nauki, co pozwala na osiągnięcie trybu, w którym system przewiduje, jakich danych życzy sobie użytkownik i skraca czas reakcji na polecenie wykonania zadania.

– W podobnych przypadkach, gdy użytkownik może zmienić to, co początkowo wywoływane jest z systemu – mówi Saldich – urządzenie wysyła tylko zmodyfikowane dane do odbiorcy, co skraca czas transportu.

Fisher posiada obecnie w swojej sieci dwa takie urządzenia: jedno w biurze głównym, a drugie w centrum projektowym w Szwecji. Według McNeila do instalacji urządzeń potrzebna była minimalna praca. Fisher planuje zakup kolejnych przynajmniej dwóch urządzeń do centrum projektowego, które zostanie otwarte w Indii.

– Na rynku powinno być więcej urządzeń tego typu – mówi McNeil. – Umożliwią one ludziom prowadzenie działalności w skali globalnej, bez potrzeby utrzymywania dużej liczby pracowników IT i lokalnych serwerów w każdej lokalizacji. Doświadczenie Fisher &Co. potwierdza, że urządzenie Steelhead pochodzące z Riverbed Technology znacznie ułatwia prowadzenie firmy na skalę globalną, poprzez usuwanie zatorów w rozległych sieciach komputerowych WAN.