SZOK dla sektora MSP

Krajowa Izba Elektroniki i Telekomunikacji w ramach „Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka POIG 2007-2013, działanie 5.2 Wspieranie instytucji otoczenia biznesu świadczących usługi proinnowacyjne oraz ich sieci o znaczeniu ponadregionalnym” realizuje projekt pod hasłem SZOK.

Projekt przewidziany jest dla sektora MSP. Zamiast inwestować w oprogramowanie, firmy z tego sektora będą mogły korzystać z przystępnych cenowo aplikacji na wynajem, w modelu SaaS (oprogramowanie jako usługa). Takie działanie powinno wyzwolić ogromne pokłady produktywności, ponieważ dzięki profesjonalnym narzędziom IT małe i średnie firmy będą mogły działać efektywniej.

Z badań przeprowadzonych przez KIGEiT wynika bowiem, że przedsiębiorstwa z sektora MSP nie korzystają z rozwiązań IT podnoszących jakość zarządzania. Są więc zagrożone wykluczeniem cyfrowym, mimo że na co dzień korzystają z komputerów i Internetu.

Statystyki wykazują, że 93% małych i średnich firm posiada komputery, a 90% dostęp do Internetu. Większość korzysta z poczty elektronicznej w celach biznesowych, niemal połowa ma swoje strony internetowe, a ponad 50% firm posiada dostęp do łączy szerokopasmowych.

– Problem polega na tym, że komputery wykorzystywane są głównie jako zaawansowane maszyny do pisania, a Internet służy do komunikacji lub jako wyszukiwarka – mówi Bożena Skibicka, prezes Stowarzyszenia Praktyków Zarządzania Wiedzą, od początku zaangażowana w projekt SZOK. – Argumentacja, dlaczego niepotrzebny jest system usprawniający pracę w małej firmie, jest w większości przypadków taka sama. Właściciele firm twierdzą, że są dobrze zorganizowani, a do prowadzenia wszystkich spraw wystarczy jeden zeszyt i porządek w papierowych segregatorach.

Dzięki e-usłudze zniknie istotna bariera w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii IT, czyli koszty wstępne. Firmy nie będą płacić za zakup sprzętu i oprogramowania, ograniczą się do miesięcznych opłat za korzystanie z aplikacji. To przedsiębiorca będzie decydował, co jest mu potrzebne do rozwoju biznesu.

Aby ułatwić wybór, twórcy projektu SZOK postanowili opracować modele organizacyjne opisujące działanie podstawowych grup przedsiębiorstw: handlowych, usługowych, produkcyjnych i wielofunkcyjnych. Modele te będą zapisane w standardzie umożliwiającym ich łatwe zintegrowanie z dowolnymi istniejącymi na rynku aplikacjami, które komunikują się w otwartych standardach.

W ramach unijnego projektu SZOK małe i średnie firmy będą korzystać z modeli działania, umożliwiających zarządzanie obiegiem informacji i gromadzenie wiedzy w firmie. Usługa będzie zapewniać bezpieczne przechowywanie informacji oraz szkolenia w systemie e-learning.

Krajowa Izba Elektroniki i Telekomunikacji zbadała już potrzeby sektora MŚP, przeprowadzając ankiety oraz dokonując przeglądu procesów i sposobów organizacji. Zebrano także najlepsze praktyki z krajów o wysoko rozwiniętej gospodarce. W ten sposób powstały prototypy modeli organizacyjnych typowych dla małego i średniego biznesu. Teraz SZOK jest w fazie testów – przeprowadzane są wdrożenia pilotażowe oraz weryfikacja wzorcowych modeli. Do końca roku aplikacje mają zostać szeroko udostępnione. (ej)