Szanowni Czytelnicy

No i mamy nowy rok 2005. Nasza macierzysta redakcja MSI USA zmieniła nazwę na Manufacturing Business Technology (MBT USA), rozszerzając tematykę, którą się będzie zajmować. Zmianie nazwy towarzyszy zmiana adresu w sieci: www.mbtmag.com. Warto tam zajrzeć. Wiem, wiem, że w obecnych czasach nie da się uprawiać praktycznie żadnego zawodu bez znajomości języka angielskiego i próba odwoływania się tylko do Czytelników, którzy są angielskojęzyczni byłaby oczywistym nietaktem. Ale jest tam coś, co czasem może się przydać każdemu z nas. Akronimy pojawiają się jak grzyby po deszczu i konia z rzędem temu, kto zna je wszystkie. A na stronie www.mbtmag.com jest specjalna sekcja Resources | Glossary. I jesteśmy na bieżąco.

My pozostajemy przy starej nazwie MSI Polska i starym adresie www.msipolska.pl. I to by było na tyle z naszego podwórka.

A w świecie? W świecie dzieją się ważne rzeczy, które warto dostrzegać. Miło być zwiastunem dobrych nowin.

Oto utrzymując przez 10 ostatnich lat tempo rozwoju 8–10 i więcej procent rocznie, Chiny osiągnęły w 2003 r. PKB ok. 6400 mld USD (to więcej niż Francja, Niemcy i W. Brytania razem) i stały się TRZECIĄ POTĘGĄ gospodarczą świata. Jeśli tempo rozwoju Chin utrzyma się, za kilka lat prześcigną Japonię i staną się drugą po USA potęgą gospodarczą świata.

To chińska lokomotywa (kupując na pniu węgiel, stal itp.) spowodowała, że świat tak szybko wychodzi z recesji lat 2000–2003. Co my z tego mamy? Dzięki temu, że węgiel na świecie zdrożał z 27 do 70 USD, nasze górnictwo pierwszy raz okazało się rentowne.

W chwili, gdy to piszę, Juszczenko nie został jeszcze prezydentem Ukrainy, ale niemal Adam Majczak, redaktor naczelny60-milionowa Ukraina, przyjazna i otwarta na Europę to kolejna ogromna szansa dla polskich przedsiębiorstw. Budowa nowych Chin i nowej Ukrainy to dwa czynniki, które mogą nam zagwarantować 6–8 lat niespotykanej koniun ktury. Jeśli tylko polskie kopalnie, huty i przedsiębiorstwa potrafią tę szansę wykorzystać.

Z drugiej strony, w „starej Europie” i w USA ponad 90% dużych i ponad 50% średnich firm ma już systemy ERP. W Polsce to odpowiednio ok. 50% i 20%. W Chinach zapewne jeszcze mniej.

To dlatego najwięksi z branży IT: SAP, SAS, Oracle, PeopleSoft (właśnie wszedł do Polski) tak wiele obiecują sobie po polskim i chińskim rynku, ale gwałtownie potrzebują dobrych lokalnych integratorów.

Europa już wie, że polska żywność jest znacznie smaczniejsza (nie tylko ogórki i winniczki), a polski złoty to bardzo twarda, solidna waluta i wdrożenia najnowszych amerykańskich technologii dają w Polsce doskonałe efekty w tej bardzo twardej, solidnej walucie.

Dobra koniunktura to koniunkcja (iloczyn logiczny) szczególnie sprzyjających czynników. Mądrej głowie… My tak gadu, gadu, a tu tworzy się Historia…

Dobra koniunktura już jest. Udanych interesów w nowym 2005 roku.

Adam Majchrzak

Redaktor naczelny

W listopadowym numerze magazynu MSI Polska opublikowaliśmy listę „Top 100 – ranking wiodących dostawców oprogramowania”. Prezesem zarządu krakowskiej firmy Astor jest Stefan Życzkowski.