Międzynarodowe Targi Technologii i Produkcji PROTECH ’06, zorganizowane przez Trade Media International 14–16 listopada 2006 r. w warszawskim Centrum EXPO XXI, zgromadziły na powierzchni 2 tys. m2 ponad 60 wystawców z całej Polski.
W uroczystym otwarciu targów uczestniczył przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, które razem z Krajową Izbą Gospodarczą oraz PAIiIZ objęło patronat honorowy nad imprezą. Prezentację otwierającą targi – „Do jakiego stopnia Lean Manufacturing powinien opierać się na systemie typu ERP?” przedstawili Tomasz Domagalski – dyrektor ds. produkcji Lincoln Electric Bester SA oraz Stephen Jones – wiceprezes ds. automatyki przemysłowej Mitsubishi Electric Europe BV.
Uczestnicy seminarium SYSTECH
Targi odwiedzane były przez profesjonalistów, szukających najnowszych rozwiązań, które mogliby z powodzeniem wykorzystać w swojej pracy, pracowników naukowych oraz młodzież zainteresowaną najnowszymi zdobyczami techniki. Organizatorzy szacują, że w ciągu trzech dni przez teren targów przewinęło się ponad 1500 osób. Na stoiskach toczono poważne biznesowe rozmowy, zadawano wnikliwe pytania, oglądano prezentacje najnowszych rozwiązań, którymi wystawcy pragnęli się pochwalić i… namówić do ich nabycia.
Targom towarzyszyły cztery tematyczne seminaria, których słuchacze rekrutowali się spośród pracowników przedsiębiorstw przemysłowych, łącznie ponad 350 osób: DESIGNTECH – projektowanie dla mechaniki i elektroniki, MAINTECH – inżynieria i utrzymanie ruchu w zakładach przemysłowych, ROBOTECH – automatyka, sterowanie, oprzyrządowanie, robotyka, SYSTECH – systemy informatyczne wspomagające zarządzanie produkcją.
Tegoroczny PROTECH obfitował w wydarzenia. Równolegle odbywały się Dni Kariery dla Inżynierów, w ramach których codziennie prowadzono bezpłatne seminaria. Redakcja Design News Polska patronowała Szkole Rysunku i Design Forum. Uczestnicy seminariów zostali zaopatrzeni w identyfikatory, rejestrowane za pomocą czytników Symbol Technologies, które udostępniła firma Selmar – pomysł spodobał się wszystkim.
Redakcja MSI Polska objęła patronat nad seminarium SYSTECH, na którym prezentowano najbardziej aktualne rozwiązania w przeznaczonych dla przedsiębiorstw produkcyjnych systemach informatycznych, takich jak ERP/MRP II, SCADA, MES oraz najnowsze techniki wykorzystywane w sektorze przemysłowym, np. standardy RFID. Srebrnymi Sponsorami SYSTECH ’06 były firmy Microsoft Business Solutions/FiM Consulting, Rekord Systemy Informatyczne i Safo. Seminarium prowadził dr Przemysław Polak, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w Katedrze Informatyki Gospodarczej, niezależny analityk i konsultant w dziedzinie systemów informacyjnych zarządzania. Pierwszego dnia odbywały się prezentacje wybranych rozwiązań IT, w tym systemów SCADA, MES, ERP, z opisami konkretnych zastosowań w sektorze przemysłowym.
Na zakończenie pierwszego dnia ogłoszono zwycięzców konkursów. W zorganizowanym po raz pierwszy w Polsce przez redakcję Design News Polska konkursie o tytuł „Konstruktora Roku” wyróżnienia przyznano: zespołowi odpowiedzialnemu za opracowanie zwałowarki ZGOT–15400.120 dla KWB Bełchatów oraz zespołowi pod kierunkiem inż. Witolda Stelmacha za projekt sterowanych numerycznie tokarek serii AVIAturn. Tytułem „Konstruktora Roku 2006”, za projekt automatycznego systemu pilotażu dla samolotów bezzałogowych, uhonorowany został inż. Ryszard Arendzikowski, otrzymał ufundowany przez firmę Kross symbol konkursu – rower trekkingowy.
Z kolei redakcja Inżynieria i Utrzymanie Ruchu tytuł „Fabryka Roku 2006” przyznała firmie TRW Polska z Częstochowy.
Wzorem ubiegłego roku odbyła się prezentacja „Bank danych o inżynierach”, a ukoronowaniem wieczoru było rozlosowanie wśród uczestników seminariów kilku upominków.
W drugim dniu seminarium SYSTECH (15 listopada) ogromnym powodzeniem cieszyły się prezentacje dotyczące bezpośrednio sfery produkcji, w tym wykorzystania techniki RFID (radio-frequency identi fication), systemów MES, a tak że zastosowania platformy ArchestrA. Kolejne firmy prezentowały korzyści z implementacji systemów ERP w przedsiębiorstwach produkcyjnych XXI wieku.
15 listopada odbyła się I edycja seminarium BIOTECH – Innowacje i technologie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
– Sądzę, że konferencje w zakresie techniki czy inżynierii, w rodzaju PROTECH-u, odgrywają bardzo istotną rolę nie tylko dla sektora produkcji, ale i firm, które jak nasza sprzedają swoje wyroby. Takie spotkania wykorzystujemy, żeby w większym stopniu skupić się na akcentowaniu naszej obecności, podnoszeniu znajomości naszej marki i ewentualnie nawiązywaniu kontaktów z potencjalnymi klientami – mówił David Parrish, dyrektor ds. rozwoju rynku QAD.
Uczestnicy seminarium zapowiadali swój udział w następnych targach PROTECH, wierząc, że będą jeszcze większe, bogatsze w wydarzenia. Redakcja MSI Polska przyłącza się do tych życzeń. Za rok spotkamy się we Wrocławiu.
Elżbieta Jaworska, MSI Polska
W ramach seminarium SYSTECH ’06 odbyły się prelekcje firm (w kolejności alfabetycznej): 5PROPartners, Apriso, ASKOM, ASTOR, Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych, Epicor Software Poland, FiM Consulting, Infor Global Solutions, LeftHand, PC Guard, QAD, Rekord Systemy Informatyczne, Safo, Sente Systemy Informatyczne, SKK – Systemy Kodów Kreskowych, Softtutor Consulting,
Szczegółowe tematy prelekcji można znaleźć pod adresem www.protech06/info
Relacja z targów PROTECH ’06 oraz galeria zdjęć na www.protech06.info |