Produkcja w bitowym rytmie

 Systemy ERP oferowane na polskim rynku   

Akwizycje i konsolidacje na razie nie wpływają na losy użytkowników systemów ERP. Jak długo?

Do roku 2009 polski rynek ERP będzie się rozwijać średniorocznie w tempie 16,5%. Taką dynamiką może się pochwalić niewielele państw w Europie. W tym czasie rynek „starej” UE będzie rosnąć o 4,5% rocznie. Popyt na systemy ERP w Polsce napędzają w dużym stopniu branża spożywcza i budowlana, spory potencjał tkwi także w sektorze meblarskim – wynika z badań IDC, międzynarodowej firmy analizującej rynek IT.

Na dobre wyniki na polskim rynku ERP przekłada się coraz lepsza kondycja finansowa w poszczególnych sektorach gospodarki. Według prognoz IDC jego wartość przekroczyła już 150 mln USD. To o 30% więcej niż w latach ubiegłych, choć w ujęciu bezwzględnym wciąż daleko nam donajlepiej rozwiniętych krajów. Polski rynek ERP stanowi 2% europejskiego rynku, ale ten udział będzie w najbliższych latach szybko rosnąć. IDC prognozuje, że w 2007 roku jego wartość przekroczy 200 mln USD, a do 2009 r. powinna wzrosnąć o kolejne 100 mln USD.

Najważniejsze „przepowiednie” Manufacturing Insights, spółki-córki IDC, dla sektora produkcji:

  • wzrost roli technologii i działu IT
  • zaangażowanie CIO w działania projektowe
  • upowszechnienie się SOA
  • projekty Lean Sigma w łańcuchu dostaw
  • dalsza synchronizacja dostaw z zapotrzebowaniem
  • zarządzanie zapotrzebowaniem usprawnione dzięki rozwiązaniom analitycznym w zakresie produktu i klienta

Źródło: IDC 2006

Według firmy badawczo-analitycznej DiS wartość rynku oprogramowania ogółem w 2005 r. osiągnęła poziom 981 mln USD. Rynek oprogramowania w 2004 r. rósł (wg cen w USD) z dynamiką 14,9% (nieco szybciej niż rynek IT) a w 2005 r. 21,1% (tyle samo, co cały rynek IT). Szybciej niż rynek rosło zapotrzebowanie na oprogramowanie aplikacyjne dla średnich przedsiębiorstw, oprogramowanie techniczne CAD-GIS oraz oprogramowanie multimedialne i edukacyjne. Wolniej rósł popyt na tzw. oprogramowanie horyzontalne (narzędziowo-systemowo-biurowe), aplikacyjne dla dużych przedsiębiorstw, banków oraz dla sektora publicznego.

W Polsce rynek ERP stanowił w 2004 r. 17% rynku oprogramowania (11% w UE). Ogromny sektor dużych firm ciągle inwestuje w ERP, produkcja dyskretna (ok. 16%) i produkcja procesowa (ok. 17%), wyprzedzając sektor finansowy (15%). Dane statystyczne wyglądają obiecująco. Zgodnie z raportem IDC największe udziały w rynku ERP w 2004 r. miały firmy: SAP – 32,6%, Oracle – 14,6%, IFS – 8,1%, Comarch – 6,3%, QAD – 4,7%, Microsoft – 4,7%. Jak wygląda czołówka w 2005 r. jeszcze nie wiadomo, z nieoficjalnych informacji wynika, że nastąpiło przetasowanie na trzeciej pozycji.

Jak to się zaczęło?

Zintegrowane Systemy Informatyczne klasy ERP korzeniami sięgają metodologii MRP oraz MRP II. Wykształciły się poprzez wielokrotne dodawanie do nich kolejnych modułów i często nazywane są MRP III (Money Resource Planning – Planowanie Zasobów Finansowych). Oficjalny standard ERP nie został do tej pory zdefiniowany, przyjmuje się jednak, że podstawowy system ERP musi zawierać przynajmniej takie moduły, jak: F-K, sprzedaż, magazyn/dystrybucja, zakupy i dodatkowo: produkcja, kadry i płace, logistyka/SCM, Analityka/Scorecarding, remonty, kontrakty, projekty.

W procedurze wdrażania systemu ERP największą wartość mają wiedza, doświadczenie i kompetencje osób zaangażowanych w instalację. Praktycznie każda firma świadcząca usługi wdrożeniowe dysponuje własną metodyką oraz narzędziami wspomagającymi proces wdrożenia.

Systemy ERP obejmują wszystkie procesy produkcji i dystrybucji, integrują różne obszary działania firmy, usprawniają przepływ krytycznych dla jej funkcjonowania informacji i zapewniają błyskawiczne reagowanie na zmiany popytu. W nowoczesnych aplikacjach ERP pracujących online informacje są uaktualniane w czasie rzeczywistym i dostępne w momencie podejmowania decyzji.

Jak powstawał raport

Raport MSI został oparty na danych pochodzących z ankiet wysłanych do producentów systemów ERP obecnych na polskim rynku. Informacje o systemach ERP zamieściliśmy w tabeli, zaznaczając obecność modułów ściśle związanych z produkcją.

W przedstawionej przez nas ofercie systemów ERP na polskim rynku przeważają systemy zagraniczne (68,79%), których producenci mają ugruntowaną światową renomę; 31,21% to systemy polskie. W kilku przypadkach systemy występują podwójnie, jeśli najpierw dotarliśmy do ich dystrybutora (np. S&T Services, Bonair). Jeśli w tabeli brakuje danych, to znaczy, że firma nie mogła lub nie chciała ich ujawnić.

Co tam panie w polityce?

Skąd producenci mają wiedzieć, jaki system wybrać, czy podejmują właściwe kroki, aby uniknąć drogich i niepotrzebnych przyszłych wymian systemu? Jak długo dostawcy będą obsługiwać zakupione systemy? Czy w przyszłości będą w stanie zapewnić przejście z wielu systemów na jedno rozwiązanie zastępcze?

Klienci chcą mieć pewność, że dobrze wybrali, nie przepłacili, zostali odpowiednio przeszkoleni i mogą liczyć na pomoc niemal na każde wezwanie, czyli mieć zagwarantowaną opiekę posprzedażną. Ale co zrobić, gdy ich dostawca zostanie wykupiony przez silniejszego gracza, przekwalifikuje się lub zakończy działalność?

Ruchy na szczycie

Rynek dostawców ERP zmienia się tak szybko, że trudno za nim nadążyć. W 2004 r. Scala Business Solutions połączyła się z Epicor Software, tworząc firmę Epicor|Scala. Pod koniec 2004 r. Oracle wykupił PeopleSoft (która w październiku 2003 r. przejęła JD Edwards).

Infor Global Solution 15 marca 2006 r. kupił firmę Geac, obejmując produkt System21 (Aurora). Stał się globalnym dostawcą oprogramowania dla przedsiębiorstw działających w branży produkcji i dystrybucji (ponad 19 500 klientów w 70 krajach).

Na początku maja br. pierwszą rocznicę działania w Polsce obchodziła firma Sage Symfonia, powstała po wykupieniu przez brytyjską Sage Group od Matrix.pl działu produktów linii Symfonia.

3 maja 2006 r. połączyły się firmy Lawson Software i Intentia. Nowy Lawson dostarcza oprogramowanie i usługi wdrożeniowe dla 4000 klientów w 40 krajach, działających w branżach produkcyjnej, dystrybucyjnej i usługowej (sektor make, move and maintain). Rynek ten obejmuje takie sektory, jak tekstylny, spożywczy, dystrybucja hurtowa oraz branże zasobochłonne.

Optymistyczna przyszłość?

Rynek produkcji przemysłowej w Polsce wyniósł w 2004 r. ok. 570 mld zł (dane GUS). W tej sferze jest ciągle duże zapotrzebowanie na systemy ERP.

Według AMR Research i redakcji MBT (Manufacturing Business Technology) w 2005 r. do czołówki światowych dostawców systemów ERP na rynek przedsiębiorstw średniej wielkości, zajmujących się produkcją procesową, należały: SAP, Oracle, SSA Global, Infor, Intentia, IFS, QAD, Adonix, a na rynek przedsiębiorstw średniej wielkości, zajmujących się produkcją dyskretną: SAP, Oracle, SSA Global, Infor, Intentia, IFS, Cincom Systems, QAD, Epicor, Microsoft Business Solutions, SoftBrands, Adonix, Exact Software, Best Software.

Większość z wymienionych firm jest obecna w Polsce. Czy naszym rodzimym producentom uda się utrzymać dotychczasowy kawałek tortu? Czy przetasowania na szczycie nie zagrożą interesom użytkowników? Czas pokaże.

Prawdziwa fala konsolidacji jeszcze przed nami

W 2005 r. obserwowaliśmy na polskim rynku ERP kontynuację trendu wzrostowego, który wyraźnie zaznaczył się w roku poprzednim. Większość dostawców systemów wspomagających zarządzanie odnotowała wzrost liczby zamówień, część z nich miała nawet problemy z obsłużeniem wszystkich chętnych.

Tomasz Słoniewski

starszy analityk IDC Poland

Hossa na rynku w kolejnym już roku dotyczy nie tylko segmentu bardzo dużych firm, ale także przedsiębiorstw małych i średnich. To właśnie tam można zdobyć największą liczbę nowych klientów, którzy inwestują w informatykę zyski wypracowane dzięki dobrej sytuacji makroekonomicznej. Wstępne dane o rynku w 2005 roku pokazują, że największy przyrost obrotów z ERP wygenerowany był przez przedsiębiorstwa zatrudniające od 100 do 500 osób (ponad 30%) oraz zatrudniające ponad 1000 osób (ponad 40%). Wśród wielu branż, które odnotowały większe niż w 2004 r. wydatki na systemy ERP wyróżnia się produkcja dyskretna, która zanotowała ponad 40% wzrost.

Wysoka dynamika rynku nie oznacza, że wszyscy producenci systemów

ERP będą mogli na nim pozostać. Prawdziwa fala konsolidacji na poziomie lokalnym jest jeszcze przed nami, wielu producentom aplikacji trudno będzie utrzymać się na rynku wobec rosnącej presji dużych graczy. Według nas wiele lokalnych firm zdecyduje się na połączenie lub zostanie wykupionych. Część z nich wygasi także swoje linie produktowe i skupi się na wdrożeniach systemów dotychczasowej konkurencji. Proces ten będzie przyspieszany przez konsekwentną politykę partnerską liderów rynku i trudności w zdobywaniu kompetentnej kadry wdrożeniowej. Część rodzimych firm będzie poszukiwała źródeł finansowania swojego rozwoju poprzez giełdę, stając się łatwiejszym kąskiem dla międzynarodowych koncernów, które zechcą zwiększyć swój udział w naszym

Oceniamy, że na poziomie funkcjonalnym coraz większe znaczenie będą miały zaawansowane moduły wspierające produkcję, logistykę i analitykę finansową. Jednocześnie w dolnym segmencie rynku wciąż istotne będą bazowe moduły finansowo-księgowe oraz do zarządzania magazynem, sprzedażą i zakupami. Osobną i wciąż obiecującą niszę stanowią moduły płacowo-kadrowe, zwłaszcza wspierające zaawansowane zarządzanie zasobami ludzkimi.

O systemach ERP

Prezentujemy dodatkowe informacje, uzyskane na podstawie ankiet wypełnionych przez dostawców systemów ERP, które ze względu na ograniczoną ilość miejsca nie zmieściły się w tabeli.


 7milowy

System: Sprint – ERP SAP w wersji prekonfigurowanej

Producent: SAP AG

Przykłady wdrożeń: planowanie i sterowanie produkcją (PP), sprzedaż i dystrybucja (SD), moduł bazowy (techniczny – Basis): Herlitz (2005/2006); Zakłady Aparatury Chemicznej Chemet (2005/2006); Grupa Scaninter – wdrożenie prowadzone w firmach grupy w Polsce, Finlandii i Niemczech (2005/2006); Dramers (2005/2006); Poli-Eco Tworzywa Sztuczne (2005/2006); Elstar Ols (2005/2006); CEHAVE Pasze

(2006, w trakcie realizacji); właściciel znanej marki odzieży – SAP Retail Fashion Loop; właściciel znanej marki obuwia – SAP Retail Fashion Loop

Branża przemysłowa: chemiczna (2), metalurgiczna (1), papiernicza, drzewna, włókiennicza (1), spożywcza (2), odzieżowa (2); inne: tworzywa sztuczne (1)

 


BCC (Business Consulting Center)

System: mySAP Business Suite, my SAP ERP

Producent: SAP AG

Przykłady wdrożeń: Opoczno SA, Odlewnia Żeliwa Śrem (2000–2002), Elite, Nordzucker, Pfeifer & Langen, Schneider Electric, Kopernik, Grupa Żywiec (2001–2005) – planowanie i sterowanie produkcją (PP), produkcja procesowa (PP-PI), gospodarka remontowa i utrzymanie ruchu (PM), IS-Beverages (rozwiązanie branżowe SAP dla producentów napojów)

 


Bonair – Złoty Partner Microsoft Business Solutions

System: Microsoft Dynamics AX

Producent: Microsoft

Moduły dla produkcji: Production, Master Planning, Resources, Logistics, Trade, Warehouse Management (magazyn wysokiego składowania), Product Builder (zarządzanie zmianami produktów), Shop Floor Control

Przykłady wdrożeń: Wavin Metalplast-Buk, PHP Mercus (2005) – produkcja i środki trwałe; Provimi-Rolimpex (2005), TS Group (VTS) Klima (2005), Metaltech Piasecki (2005), KGHM Polska Miedź (2004) – integracja Microsoft Dynamics AX i SAP, Iglotech (2005)

 

System: Microsoft Dynamics NAV

Moduły dla produkcji: Production Orders, Production Bill of Materials, Production Schedule, Capacity Planning, Sales&Receivable, Warehouse Management, Supply Planning, Inventory, Version Management (zarządzanie zmianami produktów)

 


 BPSC

(Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych)

System: Impuls BPSC

Moduły dla produkcji: Zarządzanie Produkcją (ZP) – Techniczne Przygotowanie Produkcji, ZP – Kalkulacja Kosztów, ZP – Kalkulacja wg planowanego TKW, ZP – Harmonogram Produkcji, ZP – Planowanie Produkcji, ZP – Analiza Wykonalności, Planowanie Obciążenia Gniazd, ZP – Sterowanie Produkcją, Kontrola Jakości, Produkcja Masowa, Kontrola Serii

Przykłady wdrożeń: Meble Kler – FKK, KP, ST, GM, DB, PR, Transport, CRM; FPT Prima – FKK, KP, ST, GM, PR, DB, CRM, SWD, Remonty; FTT Stomil Wolbrom – FKK, KP, ST, GM, DB, PR, GM, SWD; Orion – FKK, KP, ST, GM, DB, PR, CRM, OD; PPH Kama – FKK, KP, ST, GM, DB, PR, CRM, SWD; Prefabet Kluczbork – FKK, KP, ST, GM, DB, PR, CRM; GK Fasing – FKK, KP, ST, GM, DB, PR, CRM; DGS

Branża przemysłowa: chemiczna (7%), energetyczna (5%), motoryzacyjna (4%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (17%), spożywcza (12%), wodno–kanalizacyjna (2%); inne: budowlana (6%), maszynowa (11%), transportowa (3%), handel (10%)

 


Comarch

System: CDN Egeria

Partnerzy: sieć partnerów handlowych i wdrożeniowych w całym kraju

Moduły dla produkcji: Centralny Słownik Systemu (zarządzanie zmianami produktów), Centralna Kartoteka Kontrahentów

Przykłady wdrożeń: Zakłady Chemiczne Alwernia (1997); Fabryka Wyrobów Runowych Biruna (2001); Kopalnia Soli „Kłodawa” (2004); Krajowa Spółka Cukrowa (2003); Zakład Ceramiki Budowlanej w Tubądzinie (2001); Przędzalnia Zawiercie (2005); Jeleniogórskie Zakłady Optyczne (2004); Enesta; Fabryka Osłonek Białkowych Fabios P.P. (2002); Stahlschmidt&Maiworm (2005); Hutchinson Poland (2005)

Branża przemysłowa (39% klientów): energetyczna (31,8%), farmaceutyczna (1%), metalurgiczna (1%), motoryzacyjna (3,1%), przetwórstwa minerałów (2,5%), spożywcza (3,2%), wodno-kanalizacyjna (1,5%); inna: administracja państwowa (21,1%), edukacja (15,8%)

 


Digitland

System: System Zarządzania Firmą Digitland Enterprise

Moduły dla produkcji: Produkcja – kompletacja w zestawy, Produkcja – zlecenia produkcyjne, Produkcja – rozliczanie kosztów produkcji, Produkcja – rozliczenia na bazie wyrobu gotowego

Środowisko: system wieloplatformowy

Przykłady wdrożeń: Komandor (2004) – gospodarka magazynowa, logistyka, dystrybucja, pętla MRP, kontroling, produkcja; Plastic Factory COBI (1997) – gospodarka magazynowa, logistyka, dystrybucja, pętla MRP, kontroling, produkcja; Fabryka Autobusów Solbus (2004) – gospodarka magazynowa, logistyka, dystrybucja, pętla MRP, kontroling, produkcja; Teekanne Polska (2002) – gospodarka magazynowa, logistyka, dystrybucja, pętla MRP, kontroling, produkcja

Branża przemysłowa: elektroniczna, metalurgiczna, papiernicza, drzewna, włókiennicza, spożywcza, produkcja zabawek

 


Epicor|Scala Polska

System: iScala 2.2

Partnerzy we wdrażaniu: Ap Consulting, Entity, HS&I, MSG Consulting, River, UM–DATA

Moduły dla produkcji: iScala Manufacturing, iScala Logistyka, iScala SCM, iScala Zarządzanie Magazynem i Kontrola Jakości, Zarządzanie Serwisem, Zarządzanie Gospodarką Materiałową, Zarządzanie Umowami, Finanse i Środki Trwałe, Kadry i Płace, Analityka i Raportowanie

Przykłady wdrożeń: Kross (2001) – finanse, logistyka, produkcja, magazyn, connectivity, kody kreskowe, magazyn wysokiego składowania, interfejs bankowy; ZEM Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej (rozpoczęcie 2005) – logistyka, zarządzanie magazynem i kontrola jakości, produkcja, narzędzia BI; Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 (rozpoczęcie 2005 r.) – pełny pakiet ERP; KAEM (rozpoczęcie 2005 r.) – pełny pakiet ERP

Branża przemysłowa: chemiczna (ok. 15%), elektroniczna (ok. 5%), energetyczna (1%), farmaceutyczna (ok. 15%), metalurgiczna (ok. 10%), motoryzacyjna (ok. 5%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (ok. 7%), przetwórstwa minerałów (1%), rafineryjno-petrochemiczna (1%), spożywcza (ok. 17%), wodno-kanalizacyjna (1%), inne: automatyka przemysłowa, transport i logistyka, hotelarstwo, telekomunikacja, dystrybucja

 


Exact Software Poland

System: Exact Globe 2003 Enterprise

Moduły dla produkcji: magazyn wysokiego składowania – w zakresie określania miejsc położenia

Przykłady wdrożeń: AiC (2005), Pol-Orsa (2005), Plannja (2006)

 


HeuThes

System: ISOF (Internetowy System Obsługi Firmy)

Środowisko: sprzęt – możliwość: IBM eserver iSeries Koszt wdrożenia: licencja na moduł Magazyn od 480 zł netto/stanowisko (baza danych i system operacyjny serwera bez opłat w trybie open source); outsourcing – przykładowa miesięczna opłata abonamentowa za moduł Magazyn od 48 zł netto/stanowisko

Przykłady wdrożeń: Sinplast (2003) – Magazyn; Sunkel Śruby Polska (2005) – Magazyn; Selmar (2005) – Magazyn

Branża przemysłowa: chemiczna, elektroniczna, metalurgiczna

 


 Hogart

System: JDEdwards EnterpriseOne

Przykłady wdrożeń: Aluminium Konin – Impexmetal, Bakoma, Drosed, Lafarge Nida Gips, Malow (2005)

Branża przemysłowa: chemiczna (10%), farmaceutyczna (20%), metalurgiczna (5%), motoryzacyjna (10%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (20%), spożywcza (25%), inne: sektor finansowy, usługi (10%)

 


Humansoft

System: Hermes SQL – Zintegrowany System Zarządzania Firmą

Moduły dodatkowe: balans zlecenia produkcyjnego, zapotrzebowanie na składniki

Przykłady wdrożeń: Bakoma Bis (2004) – Hermes Server (część handlowo–magazynowa), obsługa walut, produkcja, środki trwałe; Perfopol (2004) – Hermes Server (część handlowo-magazynowa), Obsługa walut, Produkcja, Serwis i Usługi, Plany transakcji, Środki trwałe, Zarządzanie Kontaktami (CRM), Obsługa akwizycji

Branża przemysłowa: elektroniczna (10%), metalurgiczna (20%), motoryzacyjna (20%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (10%), spożywcza (20%), inne: wydawnicza (20%)

 


IBS Polska

System: ASW 5.50 i IBS Entreprise 6.0 – od tej edycji oficjalna zmiana nazwy aplikacji z ASW na IBS Enterprise

 


IFS Poland (Industrial and Financial Systems Poland)

System: IFS Applications

Moduły dla produkcji: IFS/Konfiguracja Produktów Standardowych, IFS/Koszty, IFS/Budżetowanie, MRP, CBS; IFS/Plan Główny, MRP, CRP; RRP (prognozowanie zdolności produkcyjnych); IFS/Zarządzanie Warsztatem Produkcyjnym, IFS/Sprzedaż, IFS/Lokalizacja Magazynowa (magazyn wysokiego składowania), IFS/SCM, IFS/Harmonogramowanie Produkcji, System Kart Sterujących Kanban, IFS/Magazyn w tym IFS/Obsługa Magazynowa, IFS/Zarządzanie Zmianami Konstrukcyjnymi, IFS/Konfiguracja na Zamówienie, IFS/Projektowanie na Zamówienie

Przykłady wdrożeń: Hutmen (1999, upgrade w 2003); ZPH Stalprodukt (1997, upgrade w 2003); Vetoquinol Biowet (2001); ProfiM (2005) – IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Zasoby Ludzkie, IFS Płace; Złomrex (2005) – IFS Finanse, IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Remonty, IFS CRM, IFS Zasoby Ludzkie, IFS Płace; COM 40 Limited (2005) – IFS Dystrybucja, IFS Produkcja, IFS Remonty

Branża przemysłowa: chemiczna (8%), elektroniczna (5%), energetyczna (18%), farmaceutyczna (2%), metalurgiczna (10%), motoryzacyjna (3%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (1%), przetwórstwa minerałów (6%), rafineryjno-petrochemiczna (1%), spożywcza (4%), inne: transport (2%), komunikacja i media (8%), handel hurtowy (8%), ubezpieczenia (3%), poligraficzna (1%), usługi biznesowe (3%), budownictwo (3%), maszyny i wyposażenie przemysłowe (3%), samorządy (1%), meblarski (7%), pozostałe (6%)

 


Infar

System: abas Business Software

Producent: Abas Software AG, Niemcy

Przykłady wdrożeń: GGG, G–plus Partners, Magnolia (2005), Pro Quality (2006)

Branża przemysłowa: chemiczna, elektroniczna, energetyczna, farmaceutyczna, metalurgiczna, motoryzacyjna, papiernicza, drzewna, włókiennicza, przetwórstwa minerałów, spożywcza, wodno–kanalizacyjna

 


Infor Global Solutions

System: Infor COM

Moduły dla produkcji: Infor SupplyWEB (SCM); dodatkowe: wariantowość produkcji, zarządzanie produkcją obcą

Przykłady wdrożeń: Phoenix Contact Wielkopolska (1998) – konstrukcja i technologia, zakupy, sprzedaż, gospodarka magazynowa, sterowanie produkcją, planowanie materiałowe i zdolności produkcyjnych, statystyki, kalkulacje kosztów, obroty materiałowe w ujęciu ilościowym i wartościowym; Agromet Ostrzeszów (1999) – konstrukcja i technologia, zakupy, sprzedaż, gospodarka magazynowa, sterowanie produkcją, planowanie materiałowe i zdolności produkcyjnych, statystyki, kalkulacje kosztów, obroty materiałowe w ujęciu ilościowym i wartościowym; Rybnicka Fabryka Maszyn (2001) – konstrukcja i technologia, zakupy, sprzedaż, gospodarka magazynowa, sterowanie produkcją, planowanie materiałowe i zdolności produkcyjnych, statystyki, kalkulacje kosztów, obroty materiałowe w ujęciu ilościowym i wartościowym; Timken (2001) – konstrukcja i technologia, gospodarka magazynowa, sterowanie produkcją, planowanie materiałowe i zdolności produkcyjnych, statystyki, kalkulacje

kosztów, obroty materiałowe w ujęciu ilościowym i wartościowym

Branża przemysłowa: motoryzacyjna (10%), inne: elektrotechniczna (15%), tworzyw sztucznych (20%), maszynowa (45%), pozostałe (10%)

 


Infor Global Solutions

System: Infor System21 Aurora

Moduły dla produkcji: Zaawansowane Zarządzanie Produkcją (MD), Kontrola Produkcją (PC), Active Reporter (AR), Produkcja Harmonogramowana (MK)*, Planowanie Ogólne (MP), Planowanie Potrzeb Materiałowych (MR), Planowanie Zdolności Produkcyjnych (CP), Kontrola Produkcji (PC), Zaawansowana Obsługa Sprzedaży (OA), Gospodarka Magazynowa (IN), Analizy Sprzedaży (SA), Konfigurator (CN), Obsługa Lokalizacji Magazynowych (WH)*, Enterprise Order Management (EO), Sterowanie Produkcją (MJ) – dostawy na czas, Order Capture (OM); dodatkowe: Sterowanie Produkcją (MJ), Doc.connect, Process.connect

Przykłady wdrożeń: Sokołów (2000) – MD, PC, MK, OA, IN, SA; Organika (2001) – MD, PC, MP, MR, AR, OA, IN, SA; Eurofoam (1999) – MD, PC, CN, OA, IN, SA; Mieszko (2003) – MD, PC, MK, OA, IN, SA

Branża przemysłowa: chemiczna (29%), elektroniczna (6%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (35%), spożywcza (30%)

 


Infor Global Solutions

System: Infor XPPS

Moduły dla produkcji: Infor SupplyWEB; dodatkowe: wariantowość produkcji, Just in Sequence, zarządzanie produkcją poddostawców; wielofirmowość i wielozakładowość

Przykłady wdrożeń: Simoldes Plasticos Polska (2004) – przygotowanie konceptu globalnego dla całej grupy Simoldes Plasticos z Portugalii: produkcja – planowanie i zarządzanie, EDI – dla dostawców i klientów, zaopatrzenie z kontrolą faktur, automatyczna ocena dostawców, zarządzanie przepływem materiału i wysokim składowaniem z obsługą FIFO oraz serii w oparciu o terminale radiowe, zarządzanie przepływem środków transportu, planowanie i zarządzanie dystrybucją, wysyłka za pomocą skanerów radiowych, system generowania dokumentów i etykiet (Interform), rejestracja i analiza czasu pracy, kalkulacja kosztów wstępnych i wynikowych; Faurecia Gorzów (2002)

Branża przemysłowa: motoryzacyjna (100%)

 


Kamsoft

System: KS–Prodis – Zintegrowany System Informatyczny Zarządzania Produkcją

Moduły dla produkcji: Planowanie, Koszty produkcji, Harmonogram produkcji, Plany (PBC), Symulacje, Kontrola, KS–HOW, Gospodarka magazynowa; dodatkowe: Zarządzanie rejestrem operacji technologicznych, Obsługa gospodarki remontowej, Rejestr czasu pracy pracowników, Kalendarz pracy przedsiębiorstwa, Zestawienia, Symulacja procesów, Transakcje materiałowe, Jakość, Administrator (opcjonalnie – pakiet systemów administracyjnych)

 


Komtech

System: Moduł Remontowy

Przykłady wdrożeń: Polfa Pabianice, Black Red White, Ergis Wąbrzeźno

Branża przemysłowa: chemiczna, energetyczna, farmaceutyczna, motoryzacyjna, papiernicza, drzewna, włókiennicza

 


MacroSoft

System: SKID

Moduły dla produkcji: Produkcja, Magfakt

Przykłady wdrożeń: ICSO Chemical Production, Huta Batory, Ostróda Yacht

Branża przemysłowa: chemiczna (4,36%), elektroniczna (2,5%), energetyczna (6,7%), metalurgiczna (1%), motoryzacyjna (1,72%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (2%), przetwórstwa minerałów (2,18%), rafineryjno-petrochemiczna (1%), spożywcza (6,14%), wodno-kanalizacyjna (1,5%)

 


Meritus 2 J. Rzewuski, B. Winsztal

System: MerSoft; środowisko: serwery: pracujące w systemach Unix lub Linux (Linux, IBM AIX 4.3.3/5.1, Sun Solaris 2.6.0/8/9, HP-UX 11, SCO Open Server5. x, UnixWare 7.x), stanowiska użytkowników: PC lub

terminale znakowe: Linux, Windows 98/2000/XP, SBD: IBM IDS 7.31/9.40/10.x

Przykłady wdrożeń: Bispol Standard (2004) – m.in. tworzenie budżetu dla każdego procesu produkcyjnego, dostawy na czas Just in Time; Biella Polska (2005) – przygotowanie produkcji, wyznaczanie kosztów produkcji, ustalanie terminarza produkcji, planowanie, prognozowanie zdolności produkcyjnych, kontrola produkcji, sprzedaż i dystrybucja, magazyn wysokiego składowania, SCM

Branża przemysłowa: metalurgiczna (1), papiernicza, drzewna, włókiennicza (2), inne: produkcja wyrobów metalowych (1), produkcja z tworzyw sztucznych (1), elektrotechniczna (1)

 


 Microsoft

System: Microsoft Dynamics AX (d. Microsoft Business

Solutions – Axapta)

Partnerzy: http://www.microsoft.com/poland/dynamics/partnerzy/

firmy/flash/index.html

System: Microsoft Dynamics NAV (d. Microsoft Business Solutions – Navision)

 


ODL

System: PolkaSQL

Moduły dodatkowe: produkcja wieloetapowa, obsługa numerów seryjnych, obrót opakowaniami zwrotnymi, obsługa kosztów utylizacji, zarządzanie zamiennikami towarowymi, obsługa EDI, obsługa centrali i sieci oddziałów

Przykłady wdrożeń: Feber Grupa Inter Cars (produkcja pojazdów, naczep i wywrotek do samochodów ciężarowych) – moduł obsługujący produkcję wieloetapową o charakterze montowni; Sowar (produkcja urządzeń elektroniki użytkowej) – m.in. zlecenia produkcyjne, rozliczanie pracowników z pobranych materiałów, z ilości wytworzonych wyrobów

 


OktaSoft

System: iRenesans

Moduły dodatkowe: zarządzanie finansami, gospodarka remontowa

Przykłady wdrożeń: Felix Polska (2005) – finanse, logistyka, dystrybucja, produkcja, SCM

 


OPTIDATA

System: OPTIpromag – system zarządzający procesami produkcyjnymi i logistycznymi, integrowany z systemami ERP i MRP

Moduły dodatkowe: inwentaryzacje produkcji w toku, materiałów, magazynów oraz środków trwałych i wyposażenia

Przykłady wdrożeń: International Paper Kwidzyn (2005)

Branża przemysłowa: chemiczna, elektroniczna, energetyczna, farmaceutyczna, metalurgiczna, motoryzacyjna, papiernicza, drzewna, włókiennicza, przetwórstwa minerałów, rafineryjno–petrochemiczna, spożywcza, wodno–kanalizacyjna; inne: dystrybucja i magazyny

 


Oracle Polska

Łączne przychody ze sprzedaży w 2005 r. systemu Oracle E-Business Suite oraz JD Edwards EnterpriseOne – 340 000 tys. zł, przychody z sektora produkcji w 2005 r. 78 200 tys. zł

System: Oracle E-Business Suite

Moduły dla produkcji: Engineering (Prototypowanie) i BOM (Techniczne Przygotowanie Produkcji), Cost Management, Manufacturing Scheduling, MS/MRP (Planowanie), Advanced Supply Chain Planning, CRP – prognozowanie zdolności produkcyjnych, Produkcja w Toku – kontrola procesu produkcji (m.in. śledzenie drogi produktu), Order Management, Warehouse Management System, SCM, Flow Manufacturing (Produkcja Potokowa) – dostawy na czas Just in time, karta Kanban; Inventory Management; dodatkowe: PLM, CAD, Process Manufacturing (Produkcja Procesowa), Project Manufacturing (Produkcja Projektowa), Mobile Supply Chain Applications (Aplikacje Mobilne – obsługa kodów kreskowych), Transportation Planning (Planowanie Transportu), Global Order Promising

Przykłady wdrożeń: Polpharma (2004) – Produkcja Procesowa, Zaawansowane Planowanie Łańcucha Dostaw, Zarządzanie Zamówieniami, Zaopatrzenie, Magazyn Wysokiego Składowania; Gdańska Stocznia „Remontowa” (2004) – Zaopatrzenie, Zarządzanie Zamówieniami, Projekty, Produkcja Projektowa; Centrostal Gdańsk (2004) – Finanse, Analizy Finansowe, Zaopatrzenie, Zarządzanie Zamówieniami, Produkcja; 2005 r.: Fideltronik, Grupa Chemiczna CIECH, Atlas

 

System: JD Edwards EnterpriseOne

Partnerzy: Deloitte CE (licencje, wdrożenia, serwis), Hogart (licencje, wdrożenia, serwis), Whitehouse (licencje, wdrożenia + serwis Oracle/PSFT), Terminus (licencje, wdrożenia + serwis Oracle/PSFT)

Moduły dla produkcji: zaawansowane planowanie i harmonogramowanie (APS), w tym: Harmonogramowanie Produkcji Procesowej, Harmonogramowanie Produkcji Dyskretnej, Prognozowanie Popytu i Consensus Popytu, Planowanie Zapotrzebowania, Planowanie Produkcji i Dystrybucji, Planowanie Sprzedaży i Operacji, Obsługa produkcji procesowej, Obsługa produkcji „szczupłej” (lean), Obsługa dystrybucji i składowania z wykorzystaniem znaczników radiowych; dodatkowe: zarządzanie jakością, produkcja oparta na przepływie popytu, konfigurator produktów (Base Configurator), zarządzanie mieszaniem (Blend Management), kontrola i jakość partii

Przykłady wdrożeń w 2005 r.: Malow, Bakoma, Wyborowa, Valvex, 3M, RR Donnelley

 


PC Guard

System: Graffiti.ERP

Moduły dodatkowe: transport, obsługa rejestratorów zdalnych, narzędziownia, remonty parku maszynowego, obsługa zleceń remontowych, graffiti zakłady mięsne (specjalistyczny moduł wspomagający ubój i rozbiór mięsa w połączeniu z systemem kontroli jakości), zaawansowane narzędzia kontroli jakości, moduł TKW

Przykłady wdrożeń: Decora (2003) – SML (sprzedaż/magazyn/logistyka), Fabryka (planowanie produkcji, TPP, TKW i inne), Ekonom (FK, ST, raportowanie), transport; Turkowiak (2002) – CRM, SML, Fabryka, Wypłata, TKW; Aquaform (2004) – CRM, SML, Fabryka, Wypłata, TKW; Krispol (2003) – CRM, SML, Fabryka, Wypłata, TKW

Branża przemysłowa: chemiczna (5%), elektroniczna (10%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (5%), spożywcza (15%); inne: tworzywa sztuczne, usługi remontowe, budowlana, pozostałe: 65%

 


 Prętczyński

System: Preactor FCS 100, FCS 200, FCS 300; Preactor APS

Producent: Preactor International Partnerzy: QAD Polska, DSR, System 10 000 Polska, OktaSoft

Przykłady wdrożeń: Axa-Mag (2004) – Preactor APS; PPH gąsior (2005) – Preactor APS; Opolgraf (2006) – Preactor FCS 200; Oriflame Poland (2005) – Preactor APS; Vector (2005) – Preactor APS

Branża przemysłowa: chemiczna (4), elektroniczna (4), farmaceutyczna (1), metalurgiczna (7), motoryzacyjna (1), papiernicza, drzewna, włókiennicza (4), spożywcza (1); inne: tytoniowa (1)

 


QAD Polska

System: MFG/PRO eB2, system MFG/PRO rozwijany od ponad 20 lat (w Polsce pierwsze wdrożenia w produkcji w 1994 r.), obecnie oferowana wersja od 2003 r.

Moduły dla produkcji: AIM – magazyn wysokiego składowania

Liczba wdrożeń w produkcji: ok. 130 aktywnych w Polsce, 5300 na świecie Przykłady wdrożeń: Visteon Poland (2002), PZ Cussons (2001), ERGIS (2003), Ziołopex (2004), Bester – Lincoln Electric (2004), Sonoco Poland Packing Services (2005), Kraft Foods Poland (2005) – upgrade, Ultra Pack (2005), Sanfarm (2005)

Branża przemysłowa: chemiczna i tworzywa sztuczne (5%), elektroniczna i elektrotechniczna (20%), farmaceutyczna (5%), motoryzacyjna (20%), spożywcza (20%), inne: meblarska (5%), maszynowa (15%), handel hurtowy (10%)

 


Rekord Systemy Informatyczne

System: Rekord ERP

Partnerzy: ATS Systemy Informatyczne (Szczecin), Converse (Zielona Góra), Info-Projekt (Rzeszów), IT.Informatyka – Jan Moniewski (Inowrocław), Partner – Piotr Puchowski (Gdańsk), ZUI Syskom – Robert

Kadler (Konin)

Moduły dla produkcji: Techniczne Przygotowanie Produkcji, Rozliczenie Produkcji, Sterowanie Produkcją, Planowanie Produkcji, Rejestracja Produkcji, Sprzedaż i kontakty z klientami, Magazyn, eDostawca; dodatkowe: Rozdzielca – system planowania operatywnego

i dyspozycji materiałowych (karty pracy), Gospodarka Narzędziowa, Halowa Rejestracja Operacji – system do rejestracji wykonania planu produkcji przez pracowników bezpośrednio produkcyjnych, SKJ – system kontroli jakości, Zamówienia Własne – system wspomagania prac służb zaopatrzeniowych, Rejestracja Magazynowa, Zakup – system ewidencji i rozliczania zakupów, Zarządzanie Dokumentami

Przykłady wdrożeń: Seco/Warwick (2003) – Produkcja,  Logistyka, Sprzedaż, Internetowe Systemy Zarządzania; Precision Machine Parts Poland (2002) – Produkcja, Logistyka, Sprzedaż, Internetowe Systemy Zarządzania; LYS Fusion Poland (2001) – Produkcja, Logistyka, Sprzedaż, Internetowe Systemy Zarządzania; Przetwórstwo Mięsno-Wędliniarskie „Starpeck” (2003) – Produkcja, Logistyka, Sprzedaż, Internetowe Systemy Zarządzania; Drewex – Meble dla Dzieci (2005) – Produkcja, Logistyka, Sprzedaż, Internetowe Systemy Zarządzania

Branża przemysłowa: energetyczna (1%), metalurgiczna (1%), motoryzacyjna (10%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (10%), przetwórstwa minerałów (1%), spożywcza (5%), inne: maszynowa (25%), metalowa (30%), przerób tworzyw sztucznych (10%), budowlana

(7%)

 


Safo

System: safo.biz

Moduły dla produkcji: system safo.mag – możliwość obsługi magazynów wysokiego składu z wykorzystaniem terminali radiowych

Przykłady wdrożeń: Philips Consumer Electronics Industries – zarządzanie produkcją (system dedykowany); Polmos Lublin – safo.biz; Atlas – safo.biz, safo. express, safo.mag

Branża przemysłowa: chemiczna (30%), elektroniczna (10%), motoryzacyjna (10%), spożywcza (50%)

 


SAP Polska

System: mySAP ERP – od roku 2004 dla wybranych klientów, a od 28 lutego 2005 dostępny powszechnie (zarówno w Polsce, jak i na świecie)

Partnerzy: Accenture; AMG.net; BCC; Capgemini Polska; Deloitte&Touche; Doradztwo Gospodarcze DGA; Eurosoft; Hewlett–Packard Polska; Hogart; Hogart Data Center; IBM Polska; ICON Consulting Group; IDS Scheer Polska; IMG Polska; Infovide; itelligence;

KPMG; LST; Lumena; Prokom Software; SIDEn; Siemens SBS Polska; Ster-Projekt; Telmax; T-Systems; Varias; Winuel

Moduły dla produkcji: blisko 30 rozwiązań branżowych dla dużych firm (mySAP Business Suite): SAP for Aerospace&Defense, SAP for Automotive, SAP for Chemicals, SAP for Consumer Products, SAP for Engineering, Construction&Operations, SAP for High Tech, SAP for Industrial Machinery&Components, SAP for Mill Products, SAP for Mining, SAP for Oil&Gas, SAP for Pharmaceuticals, SAP for Utilities (www.sap.com/poland/industries/index.aspx) Wybrani partnerzy dostarczają, w ramach grupy rozwiązań dla MŚP, certyfikowane przez SAP rozwiązania prekonfigurowane dla przemysłu pod nazwą mySAP All-in-One: ARIS SmartPath SME Food oraz ARIS SmartPath – SME Construction – firma IDS Scheer Polska; it.construction oraz it.metal – itelligence; Sprint Spożywczy oraz Sprint Przemysłowy – BCC

Przykłady wdrożeń: ZCh Police (2002–2004) – ERP oraz zarządzanie produkcją; Grupa Lotos (2002–2005) – ERP – zarządzanie produkcją, SAP for Oil&Gas; Polfa Grodzisk (2003–2004); Odlewnia Żeliwa Śrem (1999–2002) (informacje www.sap.pl/customers) Branża przemysłowa: produkcja dyskretna razem (233), w tym: przemysł samochodowy (26), przemysł elektroniczny i wysokich technologii (54), maszyny i wyposażenie przemysłowe (61), inna produkcja dyskretna (92); produkcja ciągła razem (88), w tym: przemysł chemiczny i pokrewne (29), przetwarzanie ropy naftowej i produkty węglowe (21), produkty metalowe (23), inna produkcja ciągła (15)

 


Sente Systemy Informatyczne

System: Sente eSystem

Partnerzy: Add–Com, Habas, Connect, 22Bin

Moduły dla produkcji: technologia (przygotowanie produkcji), kalkulacja produkcji, moduł harmonogramowania (APS), przekształcanie planów w zamówienia i zlecenia produkcyjne, bilans zasobów produkcyjnych (przepustowość maszyn) oraz bilans materiałowy w zadanym okresie na podstawie zamówień, zleceń lub kontraktów, realizacja harmonogramów produkcyjnych, Sente Sprzedaż i Dystrybucja, zarządzanie łańcuchem dostaw – częściowe, wiele kart technologicznych do jednego produktu (zarządzanie zmianami produktów); dodatkowe: dyspozytornia wydziałowa, ewidencja i klasyfikacja braków

Przykłady wdrożeń: Profilex (2003) – sprzedaż, dystrybucja, CRM, produkcja; Comes (2003) – sprzedaż, logistyka, produkcja, serwis; ZtiF (2005) – sprzedaż, logistyka, produkcja, controlling

Branża przemysłowa: chemiczna (50%), elektroniczna (25%), wyroby z mat. sztucznych (25%)

 


Simple

System: Simple.ERP

Partnerzy: Simple sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej, Softeam

Moduły dodatkowe: zlecenia produkcyjne, automatyzacja ewidencji produkcji

Przykłady wdrożeń: PZ Grafpol – Majątek Trwały, Personel, Obrót Towarowy, moduł analityczny Info, Produkcja, CRM; Paczkowskie Zakłady Chemii Gospodarczej Pollena – Produkcja, Obrót Towarowy; DISA – Obrót Towarowy, Produkcja; Fabryka Narzędzi Fanar – Obrót Towarowy, Produkcja; Zakład Stolarki Budowlanej Stolbud; Cerkolor; Tupol Tuchenhagen – Majątek Trwały, Personel, Obrót Towarowy, Produkcja, Biblioteki Funkcji; Warszawska Fabryka Dźwigów „Translift”

Branża przemysłowa: 25% wszystkich klientów użytkujących Simple.ERP zalicza się do branży produkcyjnej: chemiczna, elektroniczna, energetyczna, papiernicza, drzewna, włókiennicza, spożywcza

 


Softlab

System: Softlab SQL

Moduły dodatkowe: rozwiązania mobilne

Przykłady wdrożeń: Krüger Polska; O–W; Grupa Prefabet SA; Bakalland

 


SSA Global GmbH

System: SSA ERPLN (d. BAAN)

Partnerzy: S&T Services Polska, BEELC

Moduły dla produkcji: Dane konstrukcyjne, Pozycja asortymentowa – dane produkcyjne, Zestawienia materiałowe, Technologia; Kalkulacja cen sprzedaży i kosztu własnego, Zlecenia produkcyjne – wycena; Kalkulacja kosztu własnego i cen szacowanych, Zarządzanie projektem; Zlecenia produkcyjne; Planowanie; Planowanie zasobów; Zlecenia produkcyjne – realizacja, Nadzór we/wy procesu produkcyjnego; Zarządzanie zleceniami, Przewozy, Handel elektroniczny; Kontrakty sprzedaży, Kontrakty zakupu, Gospodarka magazynowa; obsługa Kontraktów sprzedaży i Kontraktów zakupu; Dane konstrukcyjne; dodatkowe: Montaż, Konfiguracja produktu, Zarządzanie Projektem, Zarządzanie jakością, Produkcja powtarzalna, Gospodarka narzędziowa, Serwis, Gospodarka remontowa, Zarządzanie obiektami (dokumentami, zmianami)

Przychody ze sprzedaży w 2005 r.: wzrost 170% FY2005–2006, dane ogólne Nasdaq: SSAG

Przykłady wdrożeń (pełny zakres): Alstom Power (1992), Rafako (1998), Bombardier Transportation (1998), Apator (2000), Grupa Kęty (1999)

Branża przemysłowa: chemiczna (6%), elektroniczna (21%), energetyczna (4%), metalurgiczna (4%), motoryzacyjna (8%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (10%), spożywcza (4%); inne (42%): przemysł maszynowy (19%), sprzęt grzewczy, dla wojska, kable itp.

 

System: SSA MAX +

Partnerzy: S&T Services Polska

Moduły dla produkcji: patrz: SSA ERP LN (d. BAAN); dodatkowe: Montaż, Produkcja powtarzalna, Serwis Przykłady wdrożeń (pełny zakres): Plexiform (2000) – 100%, Jutrzenka (2002) – 100%, Aplisens (2004) – 100%, Mifam (2005) – 70%

Branża przemysłowa: patrz: SSA ERP LN (d. BAAN)

 

 

System: SSA ERPLX (dawniej BPCS)

Partnerzy: SK Consulting, ISA

Moduły dla produkcji: MDM/SFC – przygotowanie produkcji, CST – wyznaczanie kosztów produkcji, CST/SFC – tworzenie budżetu dla każdego procesu produkcyjnego, SFC/JIT – ustalanie terminarza produkcji, DRP/MPS/MRP – planowanie, CAP – prognozowanie zdolności produkcyjnych, SFC/JIT – kontrola procesu produkcji, ORD/BIL/DRP/SAL – sprzedaż i dystrybucja wyprodukowanych dóbr, WHM – magazyn wysokiego składowania, ORD/INV/MPS/MRP./DRP/PUR – zarządzanie łańcuchem dostaw, INV – obsługa magazynu, MDM – zarządzanie zmianami produktów

Przykłady wdrożeń (pełny zakres): Huta Katowice Stal–Service (1997), Eaton Trucks Components (1998), Delphi Mechatronic Systems (1999), Lentex (2000), Lear Corporation Poland (2000), Huhtamaki Polska (2002)

Branża przemysłowa: chemiczna (10%), elektroniczna (15%), farmaceutyczna (18%), metalurgiczna (7%), motoryzacyjna (11%), papiernicza, drzewna, włókiennicza (7%), przetwórstwa minerałów (2%), spożywcza (12%), inne: produkty konsumpcyjne, przemysł maszynowy,

tytoniowy (18%)

 


TETA

System: TETA 2000

Przykłady wdrożeń: GKN Automotive Polska (2002) – Produkcja, Logistyka, Finanse, Controlling, Personel; Seeking Poland Ltd. (2003) – Finanse, Majątek Trwały, Logistyka, Produkcja, Personel; Chio Lilly Snack Foods (2002) – Finanse, Majątek Trwały, Logistyka, Produkcja, Personel; Kutnowskie Zakłady Drobiarskie Exdrob (2004) – Finanse, Majątek Trwały, Logistyka, Produkcja, Personel; Fabryka Elementów Hydrauliki Ponar–Wadowice (2004) – Finanse, Majątek Trwały, Logistyka, Produkcja, Personel; Herco (2004) – Finanse, Majątek Trwały, Logistyka, Produkcja, Personel

Branża przemysłowa: chemiczna (10), elektroniczna (6), energetyczna (4), farmaceutyczna (6), metalurgiczna (10), motoryzacyjna (9), papiernicza, drzewna, włókiennicza (5), przetwórstwa minerałów (4), rafineryjno–petrochemiczna (5), spożywcza (8), wodno–kanalizacyjna (4)

 


Trax

System: Infor ERP SyteLine

Producent: Infor Globar Solutions

Moduły dodatkowe: zaawansowane planowanie i harmonogramowanie (AVP), Business Process Management (BPM), Field Service – Plus, Workflow, Configurator, Data Collection, Business Intelligence

Przykłady wdrożeń: Zakład Kuźnia Matrycowa (2005–2006) – w trakcie wdrożenia: Sprzedaż, Zakupy, Magazyny, Produkcja – Definiowanie i Konstrukcja Wyrobów, Planowanie Zdolności Produkcyjnych, Planowanie Potrzeb Materiałowych, Kontrola Produkcji w Toku

Branża przemysłowa: elektroniczna, farmaceutyczna, metalurgiczna, motoryzacyjna, papiernicza, drzewna, włókiennicza, inne: elektromaszynowa, maszynowa, meblarska

 

System: Infor ERP XA

Producent: Infor Globar Solutions

Moduły dodatkowe: TQM, Advanced Planner, Maintenance & Calibration Management (M&CM), SCM, Workflow, Field Service Management, Product Lifecycle Management, Configurator, Data Collection, Business Intelligence

Przykłady wdrożeń: EKK Wagon, Fabryka Ostrów Wlkp. (2005) – Produkcja – Definiowanie i Konstrukcja Wyrobów, Planowanie Zdolności Produkcyjnych, Planowanie Potrzeb Materiałowych, Kontrola Produkcji w Toku; ZTS Gamrat (2002) – Sprzedaż, Magazyny, Konstrukcja Wyrobów; Manuli Auto Polska (1996) – Produkcja – Definiowanie i Konstrukcja Wyrobów, Planowanie Zdolności Produkcyjnych i Potrzeb Materiałowych, Kontrola Produkcji w Toku; Legrand FAEL (1999) – Magazyny, Konstrukcja Wyrobów, MRP II

Branża przemysłowa: elektroniczna, metalurgiczna, motoryzacyjna, papiernicza, drzewna, włókiennicza, inne: elektromaszynowa, maszynowa, meblarska

 


WM–data Techno–Progress

System: zarządzanie procesami biznesowymi i technicznymi w przedsiębiorstwie: wodociągowo-kanalizacyjnym – TP-AQUA, ciepłowniczym – TP-THERMO, oczyszczania miasta, przedsiębiorstwa komunalne – TP-SANIT

Pakiety: SIK-Controlling, TP-Administrator, TP-Commander: Zarządzanie Infrastrukturą Techniczną (ZiT) – GiS, Monitoring i Sterowanie Procesami (SCADA), Model matematyczny sieci, Audyt Strat (różne media); Zarządzanie Dokumentami

Branża przemysłowa: wodno-kanalizacyjna (140); inne: ciepłownicza (15), gospodarka komunalna (25)

 


ZETO Opole

System: Zintegrowany Informatyczny System Wspomagający

Zarządzanie XYZ

Moduły dla produkcji: Techniczne Przygotowanie Produkcji, Rachunek Kosztów, Planowanie Produkcji – Funkcja Budżetowania, Harmonogramowanie, Kalendarze, Planowanie Produkcji, Rejestracja Produkcji, XYZ Sprzedaż, XYZ Zaopatrzenie Materiałowe; dodatkowe: XYZ SEST (Ewidencja Środków Trwałych)

Przykłady wdrożeń: Stradom, Rexam Szkło Gostyń, Śrubena – Produkcja, Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego, Animex – Opolskie Zakłady Drobiarskie, Lentex Lubliniec, Dalgety Agra Polska, Elektrownia Opole, Elektrownia Rybnik, Bazalt-Gracze, Małapanew Armatura, Huta Małapanew, Novomex Opole, Wodociągi i Kanalizacja


 

 

Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska