Połączyć w harmonijną całość

Integracja IT to stworzenie jednego, spójnego systemu łączącego wysokiej jakości sprzęt, oprogramowanie, wyspecjalizowane systemy do zarządzania, wiedzę i umiejętności pracowników oraz doświadczenie firmy

W poprzednich numerach penetrowaliśmy rynek systemów ERP, koncentrując się na obszarze produkcji (moduły MRP), oraz zajmowaliśmy się dziedzinami działalności, które w istotny sposób wpływają na wyniki firmy produkcyjnej, czyli dobrymi kontaktami z klientami (systemy CRM), zarządzaniem cyklem życia produktów (PLM) oraz łańcuchem dostaw (SCM).

Rodzaje świadczonych usług integracyjnych

  • integracja infrastruktury informatycznej i sieci teleinformatycznych
  • integracja aplikacyjna
  • integracja danych pochodzących z różnych źródeł
  • integracja informacji
  • integracja procesów
  • integracja systemowa
  • integracja procesów biznesowych z wykorzystaniem platform integracyjnych

Teraz przyszła kolej na połączenie wszystkiego tak, aby zoptymalizować działanie przedsiębiorstwa, usprawnić przepływ informacji, ułatwić wszystkim działom śledzenie na bieżąco produkcji, potrzeb materiałowych, czyli – podnieść jego konkurencyjność a w konsekwencji rentowność.

Integracja IT to stworzenie jednego, spójnego systemu łączącego wysokiej jakości sprzęt, oprogramowanie i myśl techniczną. To połączenie wiedzy i umiejętności pracowników, doświadczenia firmy, wyspecjalizowanych narzędzi do zarządzania oraz zaawansowanych urządzeń w harmonijną całość.

Integracja w sferze IT

W Wikipedii, wolnej encyklopedii, pod hasłem „integracja (informatyka)” czytamy: Integracja odnosi się do organizacji systemów (komputerowych, produkcyjnych lub administracyjnych) i polega na zespoleniu tych systemów tak, aby mogły one korzystać nawzajem ze swoich zasobów, takich jak pliki lub urządzenia.

Początków integracji należy upatrywać w początkach rewolucji przemysłowej, handlu międzynarodowego (integracja systemów monetarnych, systemów miar i wag),w rozwoju kolei (integracja systemów kolejowych różnych państw) czy choćby zlecania produkcji pewnych podzespołów różnym podmiotom gospodarczym.

W dziedzinach związanych z informatyką i biznesem integracją zajmują się specjalnie w tym celu zakładane firmy, a koszty integracji rozwiązań są często wyższe niż koszty elementów składowych systemu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org

W dobie Internetu

Obecnie wszystkie liczące się na rynku firmy opierają swą pracę na niezawodności infrastruktury informatycznej. Najnowsze i najbardziej zaawansowane rozwiązania informatyczno-biznesowe wymagają perfekcyjnego połączenia specjalistycznych elementów składowych oraz ich efektywnego dostosowania do istniejącej już w przedsiębiorstwie infrastruktury IT. Zbudowanie sprawnego, efektywnego i bezpiecznego systemu IT najlepiej powierzyć wyspecjalizowanym w tej dziedzinie firmom integratorskim.

Polski rynek integratorów IT ma bogatą, bardzo zróżnicowaną ofertę. Przedsiębiorstwa wnikliwie przyglądają się działającym na rynku integratorom, sprawdzają referencje – tzw. case study – szukając wśród klientów rozwiązań swoich największych konkurentów.

Integracja w ramach przedsiębiorstwa

Mówiąc o integracji systemów, najczęściej mamy na myśli współdziałanie systemów informatycznych w ramach przedsiębiorstwa. W dobie Internetu pojęcie integracji można rozszerzyć również na współdziałanie systemów partnerów handlowych. Zdobywanie przewagi konkurencyjnej związane jest z posiadaniem informacji – szybkiej i rzetelnej. Informacje takie można uzyskać, integrując funkcjonujące w przedsiębiorstwie systemy dziedzinowe lub wdrażając filozofię zarządzania procesami.

Coraz większą popularnością cieszą się narzędzia informatyczne ułatwiające integrację poszczególnych procesów  pozostałymi działami przedsiębiorstwa. Najlepszym przykładem mogą być dwie klasy systemów: CRM oraz systemy zarządzania pracą grupową.

System CRM zapewnia ocenę działalności przedsiębiorstwa z perspektywy obsługi klienta. Nie tylko umożliwia zbieranie informacji o kliencie, ale i zarządzanie kontaktami  nim na podstawie danych gromadzonych w różnych systemach.

Za pomocą systemów zarządzania pracą grupową można z kolei integrować dowolne  procesy wymagające sprawnej komunikacji między pracownikami. Zapewniają one dostęp do informacji zawartych w systemach funkcjonalnych.

Sprawnie działające systemy zarządzania informacją, obejmujące wszystkie obszary przedsiębiorstwa, mogą z kolei podlegać integracji w ramach współpracujących ze sobą partnerów.

Integracja w sferze produkcji

Ponieważ obszar poszukiwań zawęziliśmy do firm, które są integratorami skupiającymi się na sektorze produkcji, choć bez podziału na charakter integracji, wynik uzyskaliśmy nie nadzwyczajny – niewiele firm odpowiedziało na ankietę. W naszym zestawieniu nie znalazł się np. Qumak-Sekom, choć jego klienci rekrutują się z branży przemysłowej. Przyjęliśmy, że jeśli firma nie odpowiedziała na ankietę, nie będziemy umieszczać jej w wykazie, żeby nie zarzucać czytelnika niesprawdzonymi informacjami.

W naszej tabeli nie znalazło się też wielu znanych integratorów, ponieważ działają na rynkach innych niż nasza strefa zainteresowań. Na przykład Grupa Emax skupia integratorów działających w różnych sektorach gospodarki. Jeden z jej członków, spółka Max Elektronik, przystąpiła w czerwcu do programu partnerskiego System Integrator firmy Sybase. W ramach współpracy Sybase dostarcza Unwired Orchestrator – kompleksowe rozwiązanie stanowiące platformę do integracji danych, zarządzania procesami biznesowymi i monitorowania działalności firmy. Przedstawicielem Grupy Emax w naszym wykazie jest Winuel, specjalizujący się wyłącznie w branży energetycznej.

Wśród firm zestawionych w tabeli jest kilu „stuprocentowych” integratorów (100% całkowitych przychodów pochodzi z integracji): Comarch, Lumena, SKK Systemy Kodów Kreskowych. Z kolei itelligence deklaruje ok. 50% przychodów z integracji, w tym 39% przychodów pochodzi z sektora produkcji.

Zrealizowane kontrakty w 2004 r.

Firma

Liczba kontraktów  zrealizowanych w sektorze produkcji w 2004 r.

Comarch

ponad 100

Winuel

100

Koma

kilkadziesiąt

Siemens Business Services, branża Siemens

6

Hogart

5

Lumena

4

Biz Tech Konsulting

4

„Najstarszym” integratorem jest Softex Data, zajmuje się bowiem integracją od 1990 r., pierwsze usługi polegały na pisaniu oprogramowania na zamówienie. „Najmłodszym” – BizTech Konsulting (od 2004 r.).

Najwięcej kontraktów zrealizowanych w sektorze produkcji w 2004 r. ma Comarch (ponad 100), Winuel deklaruje 100, a Koma kilkadziesiąt. Oczywiście trudno ze sobą porównywać te dane, nie znając wielkości kontraktów, a z kolei wartość ogólnych przychodówz integracji może oznaczać niewiele dużych kontraktów lub wiele małych.

Najwięcej integratorów działa w branży energetycznej, a także w chemicznej, farmaceutycznej, metalurgicznej, dalej w motoryzacyjnej i papierniczej.

Przychody z integracji w 2004 r.

Firma

Przychody z integracji w sektorze produkcji 2004r. (tys. zł)

Prokom Software

40 600

Lumena

27 355,48

Comarch

25 394

itelligence

5 460

Siemens Business Service, branża Siemens

4 000

SKK – Systemy Kodów Kreskowych

1 868

Biz Tech Konsulting

1 407,21

Koma

1 002,63

Wyższe arkana sztuki

Do stworzenia dedykowanego systemu informatycznego, opartego na procesach oraz integracji już istniejących systemów potrzeba nie tylko ogromnej wiedzy i doświadczenia, ale również wyobraźni. Trzeba dokładnie rozpoznać potrzeby firmy, zbadać istniejącą infrastrukturę, aby zaproponować optymalne rozwiązanie na miarę możliwości klienta. Szansę na odniesienie sukcesu na rynku dają systemy szyte na miarę, ale nie każde przedsiębiorstwo na to stać, zwłaszcza jeśli już sporo zainwestowało w pojedyncze moduły lub systemy służące do zaspokajania najpilniejszych potrzeb.

Najprościej informatyzować każdą dziedzinę osobno. Integracja rozwiązań wymaga kunsztu. Dlatego koszty integracji rozwiązań są często wyższe niż koszty elementów składowych systemu.

Rynek integratorów w 2005 r.


Rynek perspektywiczny i szybko rosnący

 

W języku potocznym czasownik integrować oznacza „łączyć coś z czymś”. Używany w informatyce termin „integracja” ma kilka znaczeń. Integratorzy systemów łączą w ofercie sprzęt komputerowy z oprogramowaniem i usługami, dostarczając zintegrowane rozwiązanie. Producenci oprogramowania oferują zintegrowane systemy, które obsługują różne działy przedsiębiorstwa, łącząc je dzięki wspólnej bazie danych. Z kolei producenci zintegrowanych narzędzi wspomagają proces tworzenia systemów informatycznych, łącząc różne etapy i czynności (analizę, projekt logiczny, programowanie, testowanie).

Ostatnio termin integracja używany jest najczęściej w kontekście łączenia kilku aplikacji w jeden „megasystem”. Mowa tu o zjawisku integrowania aplikacji korporacyjnych (Enterprise Application Integration – EAI). Przy czym integracja dotyczy zarówno łączenia różnych aplikacji w ramach jednego przedsiębiorstwa, jak i aplikacji różnych, współpracujących ze sobą przedsiębiorstw. Firmy produkcyjne, nawet te, które wdrożyły zintegrowany system, korzystają z wielu różnych aplikacji, które można połączyć ze sobą, uzyskując w ten sposób automatyzację procesów biznesowych, obniżkę kosztów i poprawę efektywności działania. Ponadto dzięki współpracy z wieloma partnerami są idealnymi kandydatami do zastosowania rozwiązań łączących aplikacje całego  łańcucha dostaw.

Wielkość rynku integracji (w rozumieniu EAI) trudno oszacować, gdyż wiele rozwiązań integracyjnych jest wbudowanych w większe systemy. Ponadto nie zawsze możliwe jest ścisłe oddzielenie od rynku innych produktów – na przykład serwerów aplikacji czy narzędzi do zarządzania procesami (Business Proces Management – BPM). Mimo tych trudności można przyjąć za pewnik, że jest to rynek perspektywiczny i szybko rosnący. Według firmy Gartner wartość rynku integracji w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosła w 2004 r. o 15% w stosunku do roku ubiegłego, zaś na rok 2005 przewidywany jest nawet wzrost o 26%. Tempo wzrostu rynku integracji w Europie Zachodniej jest wolniejsze – około 7% (choć w porównaniu z ogólnym tempem wzrostu rynku IT też jest to szybki wzrost). Należy przy tym pamiętać, że rynek integracji w Europie Zachodniej jest wielokrotnie większy (około 15 razy) niż w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

 

Dostawcy produktów i usług integracyjnych mają w sektorze przemysłowym duże możliwości

Paweł Dobrzyński, Progress Software pdobrzyn@progress.com

Jeśli połączy się oba fakty, czyli potrzeby firm produkcyjnych w zakresie integracji aplikacji oraz przewidywaną szybkość wzrostu tego rynku – nie ma wątpliwości, że dostawcy produktów i usług integracyjnych mają w sektorze przemysłowym duże możliwości rozwoju.

Progress Software Corporation wspiera wiele procesów informatycznych, dostarczając między innymi oprogramowanie bazy danych, narzędzia do budowy otwartych aplikacji, do zarządzania zasobami sieciowymi, raportowania – tworzące spójną, zintegrowaną całość. W zakresie integracji aplikacji oferujemy środowisko Sonic SOA Suite, które wykorzystując otwarte standardy, dostarcza mechanizmy integrujące dane, aplikacje i procesy biznesowe nie tylko w obrębie firmy, ale i poza nią. Dzięki skalowalnej architekturze i opatentowanym rozwiązaniom rozproszonego przetwarzania umożliwia łączenie setek firm w wirtualne korporacje.

Sonic ESB – jeden z elementów Sonic Suite – jest pierwszą na świecie realizacją koncepcji korporacyjnej magistrali usług (Enterprise Service Bus – ESB), w której systemy informatyczne traktowane są jako dostawcy usług i która umożliwia tworzenie przepływów pracy (workflow). Zdaniem analityków koncepcja ESB będzie odgrywać coraz większą rolę, gdyż skraca czas budowania struktury integracji i istotnie usprawnia późniejszą rozbudowę. Inne usługi wykonywane w zakresie Sonic SOA Suite to: zarządzanie procesami biznesowymi (Sonic Orchestration Server), masowe przetwarzanie dokumentów XML (Sonic XML Service) czy wymiana danych z różnymi serwerami baz danych (Sonic Database Service). Rozwiązania tego typu znacznie redukują ryzyko i czas integracji systemów informatycznych (w przedsiębiorstwach).


Zainteresowanie usługami integracyjnymi rośnie w stałym tempie

Lumena należy do czołówki integratorów systemowych w Polsce, a jednocześnie plasuje się w pierwszej dziesiątce dostawców rozwiązań informatycznych dla przemysłu. Jak oceniacie państwo potrzeby branży produkcyjnej w zakresie informatyzacji?

Marzenna Miłek dyrektor sprzedaży ERP w firmie Lumena www.lumena.com

– Branża produkcyjna przeżywa obecnie boom w zakresie dedykowanych rozwiązań informatycznych dla biznesu. Firmy poszukują systemów wspierających zarówno produkcję, logistykę, zarządzanie magazynami, parkiem maszynowym, jak i zarządzanie zasobami ludzkimi. Lumena, jako integrator, stara się tak połączyć funkcje proponowanych systemów, żeby dostarczały użytkownikom jak najwięcej informacji wykorzystywanych zarówno w planowaniu, jak i w bieżącej działalności przedsiębiorstw.

Przykładem rozwiązania wspierającego obszar produkcji jest FlexNet, zintegrowany z systemami SAP i Microsoft Business Solutions–Axapta. FlexNet usprawnia działanie systemów ERP/MRP w zakresie logistyki i produkcji, rejestracji dostaw, realizacji przesunięć wewnątrzmagazynowych i przesunięć na produkcji, przyjęcia z produkcji, kompletacji i wysyłki oraz znakowania surowców, półproduktów i wyrobów gotowych.

Kolejnym produktem oferowanym branży produkcyjnej jest system e-Work. To rozwiązanie BPM przeznaczone do zarządzania procesami biznesowymi, zachodzącymi w przedsiębiorstwach. Przykładem takiego procesu może być opracowanie wzoru nowego produktu oraz jego ewolucja w kolejnych etapach wprowadzania na rynek.

Według analityków rynek IT ogółem wzrósł w 2004 r. o ok. 15% (dane firmy badawczo-analitycznej DiS). Czy rynek integracji rozwija się szybciej, czy wolniej?

– Lumena odnotowuje stały wzrost zainteresowania usługami integracyjnymi. Wynika to naszym zdaniem z faktu, że wiele firm szuka rozwiązań, które umożliwią im rozszerzenie funkcjonalności posiadanych systemów przez połączenie z innymi produktami.

Rozwiązania, które proponuje firma Lumena, są na tyle otwarte i elastyczne, że powiązanie kilku systemów ze sobą daje zadowalające efekty, a implementacja nie jest tak czasochłonna i kosztowna, jak wymiana całego systemu.

Jakie perspektywy mają integratorzy działający w branży produkcyjnej? Jak państwa dewiza „Od projektu do efektu” sprawdza się w praktyce?

– W mojej praktyce nie spotkałam się z firmami, które mają identyczne potrzeby. Każda firma, nawet z tej samej branży, ma zupełnie inne pomysły na prowadzenie swojego biznesu.

Lumena buduje prototyp rozwiązania wspólnie z klientem, co w efekcie daje system w pełni spełniający jego oczekiwania. Niewiele firm w tej chwili wdraża rozwiązania bez kastomizacji – większość szuka „garnituru szytego na miarę”, który będzie „rósł” w miarę rozwoju firmy.

Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska