Platforma pamięci masowej ViPR od EMC

Kierownictwo, klienci i partnerzy firmy EMC wzięli udział w globalnym, 24-godzinnym seminarium transmitowanym na żywo z Mediolanu, podczas którego zaprezentowano nowe technologie zapewniające szybkość niezbędną do przeprowadzenia transformacji infrastruktur IT w przedsiębiorstwach.

Podczas seminarium firma EMC ogłosiła, że zamierza udostępnić klientom ViPR – zdefiniowaną programowo platformę pamięci masowej pod koniec tego miesiąca, czyli znacznie wcześniej, niż oczekiwano w branży.

– Dzisiejszy dzień zapowiada ważny kamień milowy w wizji EMC: chcemy zapewnić naszym klientom – zarówno dużym przedsiębiorstwom, jak i usługodawcom – podstawę pozwalającą stworzyć internetowe centrum przetwarzania danych, które mogłoby zostać rozbudowane do obsługi dziesiątek i setek petabajtów informacji. Wprowadzamy platformę ViPR na rynek znacznie wcześniej, niż oczekiwano. Udostępniamy zarazem klientom lekkie, czysto programowe metody zarządzania pamięcią masową, które nie tylko rozwiążą ich dzisiejsze problemy, ale także sprawdzą się w przyszłości – Amitabh Srivastava, prezes działu oprogramowania zaawansowanego (Advanced Software Division) w firmie EMC.

ViPR umożliwia zarządzanie zarówno infrastrukturą pamięci masowej (w ramach tzw. „płaszczyzny sterowania” obsługiwanej przez narzędzie ViPR Controller), jak i przechowywanymi w niej danymi (w obrębie tzw. „płaszczyzny danych” obsługiwanej za pomocą usług ViPR Data Services).

– Platforma ViPR upraszcza pewien bardzo złożony problem – połączenie narzędzi do zarządzania heterogenicznymi środowiskami pamięci masowej z rozszerzeniem funkcji istniejących macierzy oferuje wyjątkowe możliwości – mówi Laura DuBois, wiceprezes ds. programowych w dziale pamięci masowej w firmie IDC. – W sektorze informatycznym pojawił się wyraźny trend w kierunku samoobsługi, a platforma ViPR to pierwszy ważny i łatwy do zrobienia krok w realizacji tych planów.

Pierwsze usługi ViPR w zakresie danych – Object Data Services – będą dostępne przy wprowadzaniu rozwiązania na rynek i będą zgodne z interfejsami API Amazon S3, OpenStack Swift i Atmos. Umożliwią klientom przeglądanie obiektów w formie plików, co zapewni dostęp do przetwarzania plików bez opóźnień typowych dla współczesnych modeli obiektowej pamięci masowej.

Usługi ViPR Object Data Services można wdrożyć we wszystkich systemach pamięci masowej opartych na plikach i obsługiwanych przez platformę ViPR, w tym w nowych, uniwersalnych systemach EMC VNX oraz istniejących już produktach EMC VNX, EMC Isilon i macierzach innych producentów, w tym pamięci masowej NetApp. ViPR zapewnia podstawę do tworzenia internetowych centrów przetwarzania danych. Nie wymaga przy tym zatrudniania tysięcy ekspertów w celu stworzenia niestandardowego środowiska.

Przyszłe aktualizacje rozszerzą funkcjonalność rozwiązania o współpracę z kolejnymi macierzami innych producentów, a także typowym sprzętem. EMC zamierza też udostępnić w ramach platformy ViPR szerszy zestaw usług w zakresie danych, w tym usługę HDFS Data Service, która zapewnia korzystanie z możliwości analitycznych platformy Hadoop „na miejscu” w całym heterogenicznym środowisku pamięci masowej.

– Obsługa środowisk obejmujących różnorodne obciążenia, w tym aplikacje tradycyjne i aplikacje nowej generacji, odgrywa w naszej ogólnej strategii informatycznej kluczową rolę. Dotychczasowe metody zarządzania aplikacjami mogą być jednak kłopotliwe i czasochłonne. Platforma ViPR pozwala wyeliminować odseparowane aplikacje i znacznie zwiększyć efektywność udostępniania pamięci masowej oraz obsługi nowych programów. Szczególnie cenna jest dla nas usługa ViPR Object Data Service, ponieważ umożliwia nam ona wykorzystanie istniejącej infrastruktury przetwarzania plików do obsługi obiektów traktowanych jako pliki. Dzięki temu tradycyjne aplikacje oparte na plikach i aplikacje obiektowe nowej generacji mogą uzyskiwać dostęp do tych samych danych w postaci obiektów lub plików i przetwarzać je w odpowiedni sposób. Wcześniej nie bylibyśmy w stanie tego osiągnąć bez przeniesienia lub skopiowania danych – twierdzi Ron Redmer, dyrektor ds. operacyjnych i technicznych w firmie assure360 należącej do przedsiębiorstwa Dolan Company.

– Tempo wzrostu ilości danych dotarło do punktu, w którym infrastruktura informatyczna nie jest już w stanie dotrzymać mu kroku.  Zmusza to nie tylko nas, ale także naszych klientów do poszukiwania nowych sposobów zarządzania danymi. ViPR to rozwiązanie unikatowe w skali całego rynku. Platforma oprogramowania ViPR pozwala nam wydajnie zarządzać rosnącymi ilościami danych i zautomatyzować niezbędne procesy, a tym samym obniżyć koszty i osiągnąć więcej przy użyciu mniejszej ilości zasobów. Dzięki funkcjom tego oprogramowania możemy uprościć naszą istniejącą infrastrukturę pamięci masowej, sprostać rosnącym wymaganiom klientów i obsłużyć obciążenia w niedostępny dla nas wcześniej sposób. Platforma ViPR pomaga nam zrealizować naszą wizję i nadzieje wiązane ze zdefiniowanym programowo centrum przetwarzania danych – wyjaśnia James Mystakidis, członek kadry kierowniczej firmy Macquarie Telecom.

Od czwartego kwartału 2013 r. dział usług globalnych EMC (EMC Global Services) zamierza zaoferować nowe warsztaty dotyczące pamięci masowej zdefiniowanej programowo – Software Defined Storage (SDS) Workshop. Będą one stanowić dobry punkt wyjścia dla klientów EMC, którzy chcą wdrożyć platformę VIPR w swoich środowiskach informatycznych. Trwające pół dnia warsztaty będą się odbywały w siedzibie klienta i pomogą firmom określić ich konkretne potrzeby w dziedzinie zarządzania pamięcią masową oraz jej kontroli i automatyzacji, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości platformy ViPR.