Pięć innowacji, które zmienią nasze życie

15 stycznia 2007 r. firma IBM zaprezentowała „IBM Next Five in Five” – 5 trendów w rozwoju techniki, które odmienią nasze życie w ciągu najbliższych 5 lat. Lista innowacji oparta jest na badaniach rynkowych i społecznych, a także na technologiach opracowywanych w laboratoriach IBM na całym świecie. Rozwój techniki w ciągu najbliższych 5 lat wpłynie m.in. na:

  • przełamanie bariery różnic językowych w kontaktach między ludźmi,
  • rozwój Internetu 3D,
  • skuteczniejsze leczenie,
  • nowe funkcje telefonów komórkowych,
  • wykorzystanie nanotechnologii do ochrony środowiska.

5 innowacji zostało wytypowanych na podstawie wywiadów przeprowadzonych z ponad 150 tys. specjalistów, naukowców i partnerów biznesowych IBM ze 104 krajów. W selekcji innowacji uwzględniono również analizy gospodarcze oraz planowane lub realizowane przez laboratoria IBM projekty badawcze.

Tłumaczenie mowy w czasie rzeczywistym stanie się normą – nowatorskie technologie przetwarzania mowy opracowane przez IBM już teraz pozwalają koncernom medialnym tłumaczyć w czasie rzeczywistym na język angielski, chińskie czy arabskie programy transmitowane przez Internet. W najbliższych latach najnowsze telefony komórkowe, urządzenia przenośne czy systemy samochodowe zostaną wyposażone w techniki translacji. Usługi te przenikną do wszystkich dziedzin biznesu i życia społecznego, eliminując barierę językową w globalnej gospodarce i komunikacji. Pojawi się trójwymiarowy Internet – wirtualne serwisy, bazujące obecnie na treści oraz zdjęciach, wyglądem będą przypominały najbardziej zaawansowane obecnie gry. W nowym wirtualnym świecie będziemy mogli spacerować korytarzami supermarketów, księgarń czy muzeów, spotykając się z doradcami, którzy szybko i dokładnie odpowiedzą na nasze pytania. Internet 3D zaoferuje również innowacyjne sposoby nauki oraz rozwój wirtualnych usług medycznych.

Korzystanie z usług służby zdrowia – lekarze zapewnią bieżącą, prewencyjną opiekę niezależnie od miejsca pobytu pacjenta.

Telefony komórkowe zaczną „czytać nasze myśli” – używana w systemach komunikacyjnych technologia „obecności” umożliwia lokalizowanie i identyfi kowanie użytkownika podłączającego się do sieci. Za pięć lat wiele urządzeń przenośnych będzie rozpoznawać nasze preferencje i potrzeby, po czym dostosować do nich swoje funkcje.

Rozwiązania problemów środowiskowych – informatyka, materiałoznawstwo i fizyka przyczynią się do rozwiązania problemów środowiska naturalnego (nanotechnologia, czyli możliwość manipulowania pojedynczymi atomami i cząsteczkami w celu tworzenia nowych struktur).