Nowoczesna informatyka to wzrost konkurencyjności

Jak skutecznie zarządzać produkcją i gospodarką firmy, gdy trzeba dobrze zrobić i sprzedać kilkadziesiąt milionów produktów rocznie – opowiedział redakcji MSI Polska Marcin Kurzak, kierownik Działu Controllingu i Informatyki FPT Prima

Fabryka Pierścieni Tłokowych Prima jest największym w Polsce producentem pierścieni tłokowych dla przemysłu motoryzacyjnego. Potwierdzeniem dobrej jakości wyrobów są przyznane firmie certyfikaty. Firma produkuje pierścienie do: samochodów osobowych i ciężarowych, ciągników, motocykli, samolotów, silników przemysłowych, lokomotyw spalinowych, amortyzatorów, hydrauliki siłowej oraz odlewy odśrodkowe i w formach piaskowych. Działalność prowadzi w oparciu o trzy wydziały produkcyjne: odlewnię, wydział mechaniczny i narzędziownię.

Ponieważ nie było możliwości wprowadzenia nowych rozwiązań w wykorzystywanym systemie informatycznym, podjęto decyzję o zakupie zintegrowanego systemu klasy ERP. Głównym celem wdrożenia było wzmocnienie konkurencyjności za pomocą szczegółowych analiz kosztów oraz analiz wykorzystania mocy produkcyjnej. Z wielu oferowanych na rynku systemów wybrano Impuls BPSC, ponieważ uznano, że jest przyjazny dla użytkownika i zawiera wymagane funkcje, w dodatku łatwo go modyfikować, co jest największą zaletą.

Wybrane rozwiązanie

Etap analizy informatycznej polegał na opisaniu wszystkich procesów zachodzących w firmie i ich jak najlepszym zobrazowaniu. Wszystkie rozwiązania, które należało stworzyć w systemie, były konsultowane przez pracowników firmy BPSC z użytkownikami systemu, zawsze z udziałem pracowników Działu Controllingu i Informatyki. Dział, który reprezentuję, odegrał bardzo ważną rolę podczas wdrażania systemu, był można powiedzieć motorem napędowym całego wdrożenia. Jego pracownicy są zorientowani w procesach zachodzących w firmie, mogli więc wziąć aktywny udział we wdrożeniu. Mój dział opracował wiele sposobów rozwiązania problemów. Podczas wdrażania systemu powstało wiele nowatorskich, ciekawych, wartych omówienia rozwiązań, które mogą okazać się przydatne w innych przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Identyfikowalność

W systemie prowadzona jest pełna identyfikacja wyprodukowanego wyrobu. Z etykiety na nim umieszczonej możemy odczytać, z jakiego zlecenia produkcyjnego pochodzi wyrób, co daje nam informacje, jakie materiały zostały pobrane na wyprodukowanie tego wyrobu. Za pomocą numeru serii na pobranych materiałach sprawdzimy, z jakich materiałów wejściowych zostały wyprodukowane. To bardzo istotne w funkcjonującym w naszej firmie systemie jakości.

Koszty

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość analizy kosztów produkowanych wyrobów w rozbiciu na poszczególne pozycje kalkulacji. Możemy naliczać koszty na plan sprzedaży na dany rok, a następnie porównywać koszty planowane dla danego wyrobu z kosztami realizacji w wybranych pozycjach kalkulacji kosztów. Podczas przyjmowania nowego wyrobu do produkcji możemy zasymulować koszty produkcji w wybranych pozycjach kalkulacji kosztów.

Planowanie

Planowanie produkcji to bardzo złożony, wieloetapowy proces. W jego realizacji wykorzystywanych jest wiele informacji zapisanych w systemie. Ponieważ w firmie funkcjonują trzy wydziały produkcyjne, musimy zaplanować i zsynchronizować dla nich produkcję. W pierwszym etapie tworzony jest plan wyrobów (Wydział Mechaniczny), który jest podstawą do tworzenia planów produkcji dla pozostałych wydziałów, powstają one w oparciu o zapisane w systemie informacje o tym, co dla danego wyrobu jest potrzebne. W kolejnym etapie generowane są zlecenia. Następnie najważniejsze jest jak najlepsze zaplanowanie zleceń do wykonania dla poszczególnych gniazd produkcyjnych na wydziale.

Wszystkie informacje generowane w procesach funkcjonujących w firmie rejestrowane są w systemie informatycznym, co umożliwia generowanie wielu analiz stanowiących podstawę do doskonalenia tych procesów.

Podsumowując, efektywne zarządzanie produkcją, kosztami, polityką cenową daje nam system Impuls, a w dzisiejszych czasach, które wymagają efektywności i konkurencyjności – ma to dla nas ogromne znaczenie.


Rafał Sady Project Manager, Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych SA

Kto był partnerem BPSC w tym projekcie?

– Firma BPSC współpracowała z działem IT FPT Prima i firmą Cenmag, zajmującą się kodami kreskowymi. System Impuls BPSC został stworzony przez programistów BPSC. Modułem zintegrowanym i wchodzącym w skład standardowYCH funkcji systemu jest Gospodarka Remontowa PLAN9000 firmy 4TECH wykorzystywana przez FPT Prima.

Czy specyfika tego wdrożenia stawiała szczególne wymagania?

– System informatyczny w FPT Prima obejmuje wszystkie obszary typowe dla firm produkcyjnych. Szczególnymi, specyficznymi elementami było skorelowanie działań i planowania produkcji w zakresie 3 wydziałów produkcyjnych, usprawnienie ewidencji obrotu materiałowego oraz dostarczenie narzędzi do sprawnego zarządzania polityką cenową.

Prima prowadzi działalność w oparciu o trzy wydziały produkcyjne: wydział odlewni, wydział mechaniczny oraz wydział narzędziowni. Specyfika produkcji w spółce Etap analizy informatycznej polegał na opisaniu wszystkich procesów zachodzących w firmie i ich jak najlepszym zobrazowaniu wynika z bezpośredniego użycia wyrobów powstających w jednym wydziale produkcyjnym w produkcji drugiego wydziału. Skorelowanie realizacji produkcji na trzech wydziałach stanowiło duży problem podczas jej planowania. Powodowało to konieczność utrzymywania w magazynie nadmiernej liczby produktów (urządzeń), gwarantującej zachowanie ciągłości produkcji na pozostałych wydziałach (głównie Mechanicznym). Celem wdrożenia sytemu Impuls BPSC było rozwiązanie tego problemu. System gwarantuje optymalne gospodarowanie w zakresie narzędzi używanych w procesie produkcyjnym.

Czy zastosowano szczególne rozwiązania sprzętowe?

– Typowe rozwiązanie klient-serwer. Zakupiono Serwer IBM p5 Model 550 (4 procesory RISC 1,65 GHz, 16 GB RAM, 2 dyski systemowe, 28 dysków 18,2 w macierzy optycznej i w półce dyskowej), czytniki kodów kreskowych ze stacjami dokującymi MC9000-SH0HBAEA400.

W jakim stopniu parametryzacja systemu i dane wdrożenie są uniwersalne i przenośne?

– System Impuls dzięki wdrożeniu w FPT Prima ma rozszerzony zakres funkcjonalny, co zapewnia obecnie uruchomienie eksploatacji praktycznie w każdej firmie produkcyjnej w oparciu o standard aplikacji. Opracowane rozwiązanie dotyczące etykietowania wyrobów gotowych i wykorzystania czytników kodów kreskowych ze stacjami dokującymi umożliwia wykorzystanie naszych doświadczeń u innych klientów. Zagadnienia rozpracowane w systemie FPT Prima występują w wielu polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Impuls BPSC w Fabryce Pierścieni Tłokowych Prima

Fabryka Pierścieni Tłokowych Prima

Fabryka Pierścieni Tłokowych Prima z Łodzi pracuje na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i rynku części zamiennych. Posiada certyfikaty jakości nadane przez niemiecki TÜV. Produkowane wyroby eksportuje do wielu krajów świata.

Cele stawiane przed rozwiązaniem informatycznym

Wcześniej FPT Prima wykorzystywała dwa systemy informatyczne. Pierwszy obejmował dział finansowo-księgowy, drugi – sprzedaż i częściowo procesy produkcyjne. Ze względu na specyfikę pierścieni tłokowych o sukcesie sprzedaży decydują dwa podstawowe czynniki: stabilna, wysoka jakość i umiarkowana cena. Te dwie zmienne miały najważniejsze znaczenie podczas wyboru odpowiedniego dla firmy rozwiązania informatycznego.

FPT Prima jako główny cel wdrożenia nowego rozwiązania informatycznego stawiała sobie wzmocnienie konkurencyjności. Tak ogólne sformułowanie można podzielić na dwa podstawowe cele: szczegółową analizę kosztów oraz rozwiązanie dotychczasowych problemów zgodnie z założeniami wynikającymi z realizacji planów rozwojowych. Wdrożenie nowoczesnego, efektywnego systemu informatycznego podyktowane było trzema bardzo istotnymi przyczynami: poprawą efektywności działalności samego przedsiębiorstwa, koniecznością zagwarantowania zgodności z wymogami prawnymi, potrzebą optymalizacji strategii handlowej.

Wdrożony system miał zapewnić możliwość analizy najważniejszych procesów zachodzących w firmie oraz rejestrację danych dotyczących jakości, począwszy od zaopatrzenia przez produkcję po sprzedaż.

System indeksowania i polityka cenowa

Zbyt FPT Prima opiera się w dużym stopniu na sprzedaży kompletów. Dział Handlowy na podstawie prognozy sprzedaży oraz zamówienia klientów generuje plan produkcji wyłącznie pierścieni tłokowych. Proces tworzenia kompletów odbywa się w magazynie wyrobów gotowych. Impuls BPSC w Fabryce Pierścieni Tłokowych Prima Ponieważ jeden pierścień może wchodzić w skład kilku kompletów, ułatwia to elastyczne tworzenie odpowiednich kompletów w zależności od składanych zamówień.

Podczas wdrożenia systemu Impuls BPSC w FPT Prima wprowadzono nowy system indeksowania, a z nim narzędzia umożliwiające zachowanie systematyki oznaczeń poszczególnych pierścieni tłokowych i ich zestawów.

Dodatkową korzyścią nowego rozwiązania było wprowadzenie elastycznych relacji pomiędzy markami poszczególnych pojazdów a oznaczeniami indeksowymi, zastosowanymi w systemie Impuls BPSC. W FPT Prima dany zestaw pierścieni (indeks) może być użyty do kilku marek pojazdów. Funkcjonujący obecnie mechanizm ułatwia pracę zarówno działowi handlowemu, jak i pracownikom magazynu wyrobów gotowych – umożliwia precyzyjne określanie stanów magazynowych oraz istotnych parametrów przez użycie funkcji wyszukiwania konkretnej marki pojazdu. Wdrożenie nowego systemu indeksowania wiązało się również z dostarczeniem elastycznego narzędzia wspomagającego prowadzoną przez FPT Prima politykę cenową.

Składniki płacowe

FPT Prima jest spółką pracowniczą. Regulamin wynagradzania w dużej mierze oparty jest na wynikach pracy poszczególnych działów i zależy od wielu zmiennych. Zintegrowanie procesu produkcyjnego z systemem finansowo-księgowym oraz z modułem kadrowo-płacowym umożliwia praktycznie natychmiastowe wyliczenie odpowiednich składników płacowych i znacznie skraca czas przygotowania listy płac.