Najnowsze pakiety rozwiązań Autodesk 2014 dla przemysłu

26 marca 2013 r. Autodesk przedstawił nowe portfolio rozwiązań do cyfrowego prototypowania, zapewniające producentom dostęp do narzędzi Autodesk (stacjonarnych i w chmurze) usprawniających proces powstawania produktów przy niższych kosztach.

Rodzina rozwiązań Autodesk 2014 dla przemysłu obejmuje Autodesk Product Design Suite i Autodesk Factory Design Suite. Pakiety te zapewniają kompletny zestaw narzędzi oraz usług w chmurze, upraszczający przepływy pracy w zakresie projektowania, wizualizacji i symulacji produktu – od fazy rozwoju do wprowadzenia go na rynek. Rozwiązania Autodesk 2014 do symulacji zapewniają też szybsze, bardziej precyzyjne i elastyczne podejście do analizowania, optymalizacji i weryfikacji projektów na wczesnych etapach procesu projektowego.

– Dzięki pakietom Autodesk 2014 producenci uzyskują atrakcyjny cenowo dostęp do najlepszych narzędzi dostosowanych do danego rodzaju pracy – mówi Robert „Buzz” Kross, senior vice president, Design, Lifecycle and Simulation, Autodesk. – W efekcie nasi klienci mogą zwiększyć wydajność oraz szybciej uzyskać zwrot z inwestycji.

Pakiety Autodesk 2014 dostępne są w trzech wersjach: Standard, Premium i Ultimate. Najważniejsze cechy pakietów:

  • wprowadzenie Autodesk ReCap – nowego oprogramowania i usługi w chmurze, zapewniającego obróbkę chmury punktów. Umożliwia ono tworzenie modeli 3D obiektów fizycznych oraz otoczenia, a także przeniesienie do projektu aktualnego otoczenia danego urządzenia,
  • ulepszenia w Autodesk Inventor, zapewniające m.in. lepszą skalowalność w przypadku wyjątkowo dużych zespołów produktów czy zakładów produkcyjnych,
  • zgodność z produktami Autodesk Revit, dzięki czemu producenci materiałów budowlanych mogą łatwo przekształcać szczegółowe komponenty stworzone w Autodesk Inventor na pliki programu Revit w celu wykorzystania ich jako zasobów BIM.

Subskrybenci pakietów w dalszym ciągu mają dostęp do usług w chmurze (w ramach Autodesk 360), które zwiększają funkcjonalność rozwiązań stacjonarnych, zapewniając lepszą współpracę, optymalizację, a także ułatwiając udostępnianie i ponowne wykorzystywanie projektów.

Pakiet Product Design Suite Premium 2014 po raz pierwszy obejmuje oprogramowanie Autodesk Inventor Professional, dzięki któremu producenci uzyskują pełną funkcjonalność cyfrowego projektowania wraz ze zintegrowanymi funkcjami w obrębie symulowania, sterowania i narzędzi.

Wersja Ultimate została z kolei wzbogacona o oprogramowanie Autodesk Navisworks Manage do zarządzania projektami, obejmujące analizy, planowanie, kalkulację kosztów, wizualizację i współpracę w zakresie projektów. Product Design Suite Standard zawiera teraz także oprogramowanie AutoCAD Raster Design do edycji danych rastrowych i ich konwersji do danych wektorowych, co ułatwia wykorzystanie zeskanowanych papierowych rysunków, map, obrazów satelitarnych i podobnych danych z AutoCAD.

– W 2012 roku, dzięki pakietowi Autodesk Product Design Suite firma EnviroGuard zdobyła kilka dużych projektów – mówi Tanya Bradford, dyrektor generalny w EnviroGuard. – Przy wykorzystaniu Product Design Suite udało nam się zaprojektować unikatowe instalacje, które spotkały się z dużą aprobatą klientów.

Factory Design Suite 2014 zapewnia dostęp do interoperacyjnych narzędzi planowania i optymalizacji linii produkcyjnych, zasobów w chmurze, a także rozbudowanych narzędzi do wizualizacji i analizy, które przyczyniają się do zwiększenia dokładności i wydajności projektowania oraz usprawnienia komunikacji.

Nowe funkcje dostępne w pakiecie 2014 to rozbudowane adnotacje, rozszerzona biblioteka elementów technologicznych oraz usprawnione wykorzystanie chmur punktów, umożliwiające przedstawienie rzeczywistego stanu fabryki. Pakiet zapewnia także lepszą integrację z oprogramowaniem Autodesk Vault do zarządzania danymi.

Rodzina produktów Autodesk do symulacji obejmuje oprogramowanie Autodesk Simulation Mechanical, Autodesk Simulation CFD i Autodesk Simulation Moldflow w wersji 2014. Jest to wszechstronny zestaw narzędzi do symulacji, który można łatwo zintegrować na każdym etapie procesu tworzenia produktu. Nowości w zakresie narzędzi symulacyjnych obejmują:

  • Autodesk Simulation Mechanical: nowy, zautomatyzowany proces do przeprowadzania testów upadkowych i optymalizacji parametrycznej,
  • Autodesk Simulation CFD: zwiększenie ogólnej wydajności produktu nawet o 13%, a także możliwość symulacji otwartych powierzchni – ruch cieczy w zbiorniku, przelewanie, otwarty przepływ w kanale oraz interakcja ciało stałe – ciecz,
  • Autodesk Simulation Moldflow: nowe funkcje w zakresie projektowania kanałów chłodzących, co pozwala skrócić czas cyklu formowania i zwiększyć jakość produktu. Formowanie ciśnieniowe (compression molding) umożliwia przeprowadzanie symulacji dużych, lekkich komponentów, których powierzchnia musi być wysokiej jakości (np. komponenty samochodowe).

Dostępność poszczególnych produktów będzie się różnić w zależności od kraju. Szczegóły i opcje dotyczące zakupu na www.autodesk.com/purchaseoptions