Badania IDC: Urządzenia przenośne a kwestie bezpieczeństwa

Zgodnie z wynikami ogólnoświatowych badań przeprowadzonych przez firmę analityczną IDC na zlecenie IFS 65% firm w ramach inwestowania w rozwiązania mobilne planuje wyposażyć pracowników w smartfony i tablety. Jednak tylko 7% deklaruje chęć inwestycji w zakresie systemów do zarządzania urządzeniami przenośnymi (Mobile Device Management – MDM) w ciągu najbliższych trzech lat.

Przeprowadzone w dziewięciu krajach (Szwecja, Dania, Norwegia, Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Australia, USA i Francja) badanie opierało się na analizie 455 rozmów telefonicznych i ankiet internetowych, w których wzięli udział przedstawiciele różnych segmentów rynku. Respondentami byli dyrektorzy ds. zarządzania informacją oraz dyrektorzy działów IT, podejmujący decyzje w zakresie rozwiązań mobilnych, budżetu oraz strategii. Wskazywali oni rozwiązania mobilne, z jakich korzystają obecnie ich pracownicy, ale również czynniki brane pod uwagę podczas inwestowania w takie rozwiązania. Ponad połowa respondentów (52%) rekrutowała się z pięciu segmentów: produkcja przemysłowa, produkcja procesowa, handel detaliczny, branża konstrukcyjno-budowlana i usługi.

Zgodnie z wynikami ankiety udostępnianie pracownikom urządzeń przenośnych jest dominującym trendem w planach inwestycyjnych przedsiębiorstw. Podczas gdy 65% respondentów stawia na smartfony i tablety, tylko 7% zamierza zwiększyć bezpieczeństwo i usprawnić zarządzanie zasadami korzystania z nich, inwestując w system MDM.

Badanie przeprowadzone przez IDC wykazuje, że system MDM stanowi kluczowy komponent rozwiązań mobilnych, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, zasady korzystania i integrację z systemami pomocniczymi.

– Bez wysokiej klasy rozwiązania MDM w zasadzie nie ma mowy o zapewnieniu bezpieczeństwa stosowania urządzenia mobilnego i możliwości pełnego bądź częściowego usunięcia danych w razie jego utraty, w tym w wyniku kradzieży – mówi dyrektor programowy IDC, Jason Andersson. – W świetle gwałtownego przyrostu danych biznesowych przeglądanych lub przetwarzanych za pomocą urządzeń przenośnych warto zwrócić uwagę, że tylko 7% respondentów wskazało systemy MDM jako główny cel swoich inwestycji strategicznych. Wyraźnie widać potrzebę zwiększania świadomości zagrożeń wśród firm, ponieważ mobilność staje się coraz bardziej powszechna.

– Systemy MDM umożliwiają zdalne zarządzanie bazą zainstalowanych urządzeń, na przykład blokowanie dostępu do treści spoza ściśle określonego minimum czy usuwanie danych ze skradzionego lub zagubionego urządzenia – mówi Martin Gunnarsson, dyrektor IFS Research & Strategy. – Jednak kwestie bezpieczeństwa dotyczą również rozwiązań udostępnianych w chmurze, gdzie wbudowane silne zabezpieczenia gwarantują szyfrowanie komunikacji i żadne dane korporacyjne ani hasła nie są w tym środowisku przechowywane. W niektórych branżach zakazane jest nawet przesyłanie informacji niejawnych z oprogramowania biznesowego na urządzenie przenośne.

Więcej informacji: http://mobility.ifsworld.com/about