Microsoft Dynamics AX w branży produkcyjnej

  W firmie Fabelo wdrożono rozwiązanie informatyczne oparte na systemie Microsoft Dynamics AX, który został zaimplementowany i rozbudowany przez partnera zewnętrznego – firmę Response z Sieradza.

  Fabelo to producent elementów do produkcji obuwia. Firma posiada własny dział projektowy, który proponuje wzory klientom i dopracowuje je wspólnie z nimi.

  Cała produkcja firmy powstaje na zamówienie, ale niezbędny wcześniej etap przygotowania wzorów wiąże się z dużymi kosztami. Fabelo inwestuje znaczne środki w proces projektowania, przygotowania form i prototypów oraz wdrożenia wzoru. Taki proces może trwać wiele tygodni, a jego koszty obciążają praktycznie wszystkie wydziały firmy. Był to zatem jeden z ważniejszych powodów, że firma zaczęła szukać nowego, zintegrowanego rozwiązania IT wspomagającego zarządzanie.

  Należało również rozwiązać problem zbyt słabego powiązania logistyki zakupowej z postępem procesu pozyskiwania zamówień. Celem była zarówno o optymalizacja planowania realizacji poszczególnych zleceń, jak i ściślejsza synchronizacja sprzedaży i zakupów.

  – Większość surowców sprowadzamy z Włoch. To nie są tanie materiały. Sądziliśmy, że jeśli zamówienie surowca będzie można opóźnić do czasu, aż będziemy pewni, że otrzymamy zlecenie, pozwoli nam to zmniejszyć wartość magazynu i poprawić płynność, bez ryzyka dla terminowości wykonywania zleceń – mówi Krzysztof Pietrzak, prezes zarządu Fabelo sp. z o.o. – Mając kilka odrębnych systemów, nie mogliśmy tego problemu sensownie rozwiązać i utrzymywaliśmy większe zapasy.

  Dzięki wdrożeniu rozwiązania Microsoft Dynamics AX łatwiejsza stała się również rejestracja kosztów z podziałem na stanowiska pracy (koszty osobowe/wynagrodzenia) oraz powiązanie kosztów z konkretnym zleceniem klienta.

  Proces implementacji przebiegał szybko i sprawnie, a zastosowane rozwiązanie obejmuje wszystkie najważniejsze potrzeby firmy. – Samo wdrożenie wymaga dużego zaangażowania ze strony kluczowych pracowników firmy, na plan dalszy schodzą więc ich obowiązki wynikające z zajmowanego stanowiska – wyjaśnia Krzysztof Pietrzak. – Nasza firma wspólnie z Response tak zaplanowała i przeprowadzała wdrożenie, że nasi klienci nie odczuli żadnych negatywnych skutków zmiany systemu.

  Nowy system pomógł firmie Fabelo uporządkować sprawy związane ze śledzeniem i rozliczaniem kosztów produkcji. – Każda operacja na każdym stanowisku została wydzielona i wyceniona – mówi Krzysztof Pietrzak. – Określiliśmy marszruty i listy składowe dla poszczególnych typów wyrobów, dokumentowane jest również przekazywanie półproduktów pomiędzy poszczególnymi działami i magazynami. Na tej podstawie automatycznie wyliczane są koszty materiałowe i osobowe.

  System automatycznie planuje oraz optymalizuje pracę ludzi i maszyn. Dba też o maksymalne wykorzystanie surowca.