Jastrzębska Spółka Węglowa z Oracle Hyperion Planning

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej zakończyło się wdrożenie pakietu Oracle Hyperion Planning. Projekt prowadził partner Oracle Polska, firma Sanmargar Team, we współpracy z ekspertami działu Oracle Consulting.

Podstawowym celem wdrożenia było połączenie dwóch funkcjonujących niezależnie w JSW procesów planistycznych w jeden spójny, kompletny proces. Dotychczas plan techniczno-ekonomiczny dla całego przedsiębiorstwa tworzono, budżetując każdy zakład osobno, w podziale na poszczególne rodzaje kosztów.

W przypadku każdej kopalni należącej do JSW Dział Kontrolingu tworzył osobne budżety dla centrów kosztowych, które służyły do rozliczania efektywności poszczególnych ośrodków odpowiedzialności. W oba procesy zaangażowane były te same osoby, kontrolerzy branżowi odpowiedzialni za planowanie i kontrolę poszczególnych kosztów rodzajowych i wymagały wielokrotnego wypełniania danymi arkuszy kalkulacyjnych.

Oracle Hyperion Planning wyeliminuje konieczność dwukrotnego wprowadzania danych, gdyż te same formularze planistyczne posłużą zarówno do tworzenia zbiorczego planu na poziomie całej spółki, jak i dostarczą niezbędne dane do zaplanowania budżetów poszczególnych oddziałów górniczych.

– Wdrożenie profesjonalnego narzędzia do planowania pozwoli nam przede wszystkim na radykalne skrócenie czasu potrzebnego do tworzenia planu – komentuje Jacek Pytel, dyrektor Biura Controllingu, główny kontroler w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. – Inne korzyści, jakich spodziewamy się po Oracle Hyperion Planning, to zapewnienie spójności i poprawności danych planistycznych, lepsza koordynacja w realizacji postawionych celów pomiędzy ośrodkami odpowiedzialności, a także zwiększenie dyscypliny i kontroli wydatków dzięki bardziej szczegółowemu rozbiciu informacji kosztowych dla oddziałów i centrów kosztowych. Wszystko to pozwoli ostatecznie osiągnąć znacznie lepsze przełożenie celów długookresowych na cele postawione w budżecie.

W pierwszym etapie pakiet Oracle będzie zasilany z wykorzystaniem formularzy planistycznych. Drugi etap wdrożenia zakłada integrację z bazą controllingową, z której Hyperion będzie zasilany danymi o wykonaniach. Przewiduje się również wykorzystanie danych planistycznych związanych z harmonogramowaniem produkcji i utworzenie interfejsów z systemem transakcyjnym SZYK-2, obsługującym codzienną pracę JSW.

Raporty generowane z Hyperiona – oprócz standardowego zestawu: rachunek zysków i strat, bilans i rachunek przepływów pieniężnych – obejmują także raporty kontrolne dotyczące analityk poszczególnych kosztów rodzajowych, rachunki wyników kopalni, budżety poszczególnych oddziałów oraz raport obrazujący przepływ usług wewnętrznych pomiędzy oddziałami.

– Oprócz standardowej funkcjonalności zawartej w pakiecie Oracle w aplikacji dla JSW zamodelowaliśmy dodatkowo moduł do alokacji kosztów, oparty na mechanizmie świadczenia usług wewnętrznych przez oddziały usługowe (np. mechaniczne, elektryczne) na rzecz oddziałów operacyjnych (np. przygotowawczych, wydobywczych) – mówi Krzysztof Korytko, koordynator projektów w firmie Sanmargar Team. – Mechanizm ten pozwoli analitykom JSW na przeanalizowanie spodziewanych nieefektywności już na etapie planowania i takie przealokowanie zasobów, które w rezultacie powinno znacznie zwiększyć stopień ich wykorzystania.