IT w sektorze przemysłowym

DO POBRANIA:

Dostawcy oprogramowania dla sektora przemysłowego w Polsce – ranking   

  

Jaki jest układ sił na rynku rozwiązań dla sektora przemysłowego? Sektor ten rozwija się prężnie, potrzebuje nowych rozwiązań uwzględniających specyfikę każdej branży

Rynek aplikacji biznesowych w 2006 r. był według IDC wart 175,4 mln dolarów, co stanowi wzrost o 6% w stosunku do roku 2005. Analitycy IDC wskazują systemy ERM (Enterprise Resource Management), obejmujące m.in. takie moduły, jak finanse, kadry i płace, zamówienia i sprzedaż, jako wciąż najpopularniejsze wśród polskich klientów – w roku 2006 stanowiły one ponad 55% rynku w ujęciu wartościowym.

Według raportu „Rynek IT w Polsce 2007–2010” firmy analitycznej PMR polski rynek informatyczny osiągnął w ubiegłym roku wartość 19,8 mld zł. Czwarty rok z rzędu dynamika rynku była dwucyfrowa – wyniosła 12.4%. Menedżerowie 200 największych polskich firm informatycznych, wskazują sytuację w branży IT jako stabilną, a prognozy na kolejne lata są korzystne.

Jakie systemy mają największą przyszłość w sektorze przemysłowym? Producenci i dostawcy rozwiązań występujący w naszym zestawieniu prezentują szeroką ofertę i deklarują jej przydatność w różnych branżach. Tradycyjnie przewagę liczebną mają dostawcy systemów ERP, ale dostrzegana jest potrzeba współpracy ERP z taśmą produkcyjną, czyli wzrośnie rynek systemów MES. Popularne są także systemy CRM, nieodzowne w handlu, ale i w produkcji na zamówienie. Powoli zarządy przedsiębiorstw zaczynają dostrzegać znaczenie systemów BI, BPM, architektury SOA. – Obowiązkiem dostawców infrastruktury jest promowanie nie tylko SOA, ale i procesów właściwych dla poszczególnych branż przemysłu, które dzięki tej technologii można usprawnić – uważa Bob Parker, dyrektor badawczy w firmie Manufacturing Insights (oddział IDC). 

Na naszym podwórku

O 5–7% może wzrosnąć w 2007 r. miesięczne wynagrodzenie w Polsce – mówił w pierwszej połowie br. Tomasz Gawron, dyrektor sprzedaży i marketingu Columbus Polska. – Te prognozy oraz nasycenie rynku nowymi produktami, a także rosnąca liczba klientów, którzy oczekują zindywidualizowanego podejścia, zmusza coraz więcej firm do szukania nowych narzędzi do budowania przewagi. W tym roku do 200 mln USD ma wzrosnąć rynek systemów ERP i uzupełniających je rozwiązań branżowych, które wspomagają m.in. prowadzenie kampanii marketingowych, analizowanie sprzedaży w czasie rzeczywistym, politykę rabatową i logistykę zaopatrzenia. To o 30% więcej niż 2 lata temu.

Dynamika wzrostu powinna utrzymać się także w najbliższych latach – według IDC będzie to 16,5% do 2009 r. i to nie tylko na rynku ERP. Polski rynek BI, wart obecnie 50 mln USD ma być jednym z ważniejszych w regionie Europy, Afryki Pn. i Bliskiego Wschodu (do 2010 r. wartość rynków w tym regionie wzrośnie z obecnych 850 mln do 1,1 mld USD).

Wartość polskiego rynku CRM na rok 2007 szacowana jest na ok. 25 mln euro. Analitycy zgodnie przyznają, że „złote lata” mają właśnie nadejść, co powoduje duże ożywienie wśród dostawców tych rozwiązań. Na polskim rynku rozpoczęła działania i rozbudowuje swój oddział niemiecka firma ConSol* Consulting & Solutions, dostawca systemów klasy CRM.

Raport MSI

Raport powstał na podstawie ankiet wysłanych do niemal 130 producentów i dostawców oprogramowania w Polsce. W naszym zestawieniu występują firmy, które wypełniły ankietę lub redakcja MSI Polska sama pokusiła się o zebranie pewnych danych. Pierwszy raz pojawiła się w nim np. firma proALPHA Polska.

Ranking ten należy traktować jedynie jako oszacowanie potencjału polskiego rynku IT, który ma szeroką ofertę dla wszystkich branż sektora przemysłowego. Dostawcy oprogramowania, którzy nie podali przychodów, wymienieni są w kolejności alfabetycznej.

W zestawieniu nie ma wielu firm, które figurowały w nim w ub.r. Powody? IBM przejął FileNet Polska. Safo, Wa-Pro, Incenti i Softlab weszły w skład Grupy Asseco. Przykładów jest dużo. W takiej sytuacji cieszy, że na interesującym nas rynku dla sektora przemysłowego dzielnie trzymają się rdzennie polskie firmy: np. BPSC, Comarch, REKORD, TETA, a nawet szukają swojej szansy w kontraktach zagranicznych.

Tradycyjnie prezentujemy fragmenty rankingu Manufacturing Business Technology 2007 Global 100, który przedstawia dostawców infrastruktury informatycznej i aplikacji dla przedsiębiorstw produkcyjnych oraz funkcjonujących w ramach łańcuchów dostaw na rynku amerykańskim. W tegorocznym rankingu Global 100 dostawcy zostali zaklasyfikowani do pięciu kategorii: infrastruktura informatyczna, innowacyjność, produkcja, ERP i łańcuch dostaw, wydajność biznesowa. Zastosowany podział według redakcji MBT najpełniej oddaje sytuację branży informatycznej, w której wszelkie podziały mają wyłącznie umowny charakter.

Prognozy

Wprawdzie na pytanie, jakie systemy będą najbardziej potrzebne w sektorze przemysłowym, firmy najczęściej podawały rozwiązania z własnej oferty, można jednak z tych odpowiedzi wysnuć wniosek, w jakim kierunku rozwinie się oferta dla przemysłu. Wszak minęły już czasy, gdy informatyka narzucała rozwiązania – teraz potrzebne są systemy on demand, dostosowane nie tylko do specyfiki branży, w jakiej działa użytkownik, ale i do jego indywidualnych potrzeb. 


Jakie systemy IT okażą się najbardziej potrzebne w sektorze przemysłowym w najbliższych latach?

Odpowiedzi udzielone redakcji MSI przez przedstawicieli ankietowanych firm 

7milowy

W najbliższych latach sektor przemysłowy będzie potrzebował zintegrowanych systemów wspomagających zarządzanie klasy ERP, systemów CRM istotnych w zarządzaniu kontaktami z klientem, zaawansowanych narzędzi BI wspierających działania analityczne i strategiczne. Wszystkie systemy wdrażane w firmach sektora przemysłowego powinny być zintegrowane z zewnętrznymi aplikacjami specyficznymi dla danej branży.

ABG SPIN

Sektor przemysłowy jest jednym z największych i najbardziej zróżnicowanych odbiorców usług informatycznych. Szybki rozwój polskiej gospodarki oraz tendencja do stałej poprawy konkurencyjności powodują stały wzrost zainteresowania rozwiązaniami IT.

Przedsiębiorstwa przemysłowe będą poszukiwać rozwiązań pozwalających na dostarczenie spójnych i wiarygodnych informacji ze wszystkich obszarów biznesowych w celu umożliwienia podejmowania lepszych decyzji o znaczeniu taktycznym oraz optymalizacji kosztów. Oprócz systemów do zarządzania przedsiębiorstwem (ERP), łańcuchem dostaw (SCM), relacjami z klientami (CRM), poszukiwane będą zaawansowane technologicznie systemy Business Intelligence i rozwiązania z zakresu Data Center i Hurtowni Danych.

Abis

Komplementarne do ERP.

AB-MICRO Sp. z o.o.

Zintegrowane systemy mechatroniczne CAD/CAE.

Apriso

Ponad 20% firm na Zachodzie uważa wdrożenie systemu zarządzania produkcją za strategiczną inwestycję – wynika z raportu AMR Research. Ten trend nasila się również w polskim przemyśle. Z kilku powodów. ERP, choć są najpopularniejsze, nie są w stanie spełnić wszystkich oczekiwań biznesu. Z badań Aberdeen Group wynika, że aż 52% firm z wdrożonym systemem ERP nie wie, co się dzieje na ich hali produkcyjnej i nie ma z niej informacji w czasie rzeczywistym.

W latach 90. i wcześniej, gdy produkcja miała charakter ciągły (np. jeden towar produkowano przez miesiąc) nie miało to znaczenia. Ale dziś, owszem. Nastawienie konsumentów, którzy chcą co chwila otrzymywać nową ofertę, zmusza firmy do przestawiania się na produkcję ciągłą i krótkozmienną. Ten komfort dają systemy klasy MES, które umożliwiają ścisłe powiązanie produkcji z aktualnym popytem, mierzą w czasie rzeczywistym wydajność produkcji z dokładnym wskazaniem przyczyny jej spadku. Systemy MES kontrolują też i raportują rzeczywiste zużycie komponentów oraz automatycznie prowadzą genealogię produktów oraz procesów, znacznie podnosząc wydajność produkcji. I to bez konieczności kupowania i uruchamiania nowej linii produkcyjnej!

BCC (Business Consulting Center)

Zaawansowane rozwiązania SCM, także CRM.

BizTech Konsulting

ERP, CRM, systemy związane z zabezpieczeniem zasobów systemów informatycznych.

Bonair

Wydaje się, że przyszłością są systemy MES wykorzystywane przez przedsiębiorstwa produkcyjne do kontrolowania oraz gromadzenia informacji o przebiegu procesu produkcyjnego.

bs4 internet

Customizowane, multifunkcjonalne systemy CRM, z możliwością wielostanowiskowej symultanicznej pracy zdalnej.

Clever Age Polska

Systemy zarządzania produkcją MRP II, Business Intelligence.

Codec Systems

Business Intelligence.

CompFort Meridian Polska

Zarządzanie usługami IT, rozliczanie umów o jakości świadczonych usług (SLA), optymalizacja centrów przetwarzania danych, zarządzanie tożsamością.

CSF Polska

ERP, BI, SCM, CRM, WMS.

Controlling Systems

BPM/CPM (Business Performance Management / Corporate Performance Management) do zarządzania efektywnością przedsiębiorstwa.

Epicor Software Poland

ERP (np. Epicor Vantage, Epicor Scala).

EuroSoft invent

Systemy on demand.

Globema

Asset Management & GIS, BPM (Business Process Management).

HDF

Przyszłość sektora przemysłowego leży, naszym zdaniem, w coraz większym jego zinformatyzowaniu i automatyzowaniu procesów produkcyjnych. Nie chodzi tu jednak o wielkie, obejmujące zasięgiem całe przedsiębiorstwo, gotowe systemy (np. ERP) wspierające zarządzanie, które są już standardem, ale o współdziałające z nimi mniejsze programy tworzone na zamówienie i dostosowane do indywidualnych potrzeb zamawiających firm.

Naszym zdaniem w przyszłości niezbędne staną się tworzone na zamówienie programy automatyzujące pracę, których głównym celem działania będzie wspieranie i kontrola pracy produkcji. Programy takie mogą działać na przykład w oparciu o systemy automatycznej identyfikacji. Taki system kontroli produkcji pozwala na: minimalizację negatywnych skutków dużej rotacji pracowników oraz minimalizację błędów ludzkich i strat, które one powodują.

HEUTHES

Przemysł już dawno zaakceptował systemy klasy ERP/MRP. Ale systemy CRM, zintegrowane z rozwiązaniami ERP/MRP i BI, nie są już tak powszechne. W rozwiązaniach dla przemysłu wiele uwagi poświęca się łańcuchowi dostaw zapewniającemu ciągłość produkcji. Mniejszą uwagę koncentruje się na zapewnieniu ciągłości obsługi, kontaktów z klientami, którzy są odbiorcami oferowanych produktów. HEUTHES dostrzegając zapotrzebowanie rynku stworzył system ISOF i zbudował go w ten sposób, że problemy związane z klientami wpisują się w cały łańcuch zadań logistycznych jego obsługi. W ISOF zintegrowano również system zarządzania dokumentami elektronicznymi (DMS).

Hogart

ERP, systemy analityczne oraz usługi integracyjne typu BPEL.

IBM Polska

Document Management, Enterprise Asset Management, Project Management, IT Infrastructure Managment (monitoring aplikacji, sieci i serwerów).

ICG Wdrożenia SAP (ICON Consulting Group sp. z o.o.)

W najbliższych latach sektor przemysłowy w coraz większym stopniu będzie zainteresowany wdrożeniami systemów MES (Manufacturing Execution Systems) odpowiedzialnych za skuteczną realizację i doskonalenie procesów produkcji, które zapewnią szybsze dostosowanie procesów produkcji do zmiennych warunków rynkowych oraz zarządzanie produkcją i łańcuchem dostaw w czasie rzeczywistym.

IDS Scheer Polska

BI, BPM, ERP, CRM.

IFS Industrial and Financial Systems Poland

Obecnie na rynku obserwujemy większy nacisk na procesy zmierzające do utrzymania klienta, jak również coraz większym zainteresowaniem cieszą się aplikacje wspomagające planowanie inwestycji, ich realizację i rozliczenie. Rynek systemów klasy ERP wyraźnie zmierza w kierunku takich rozwiązań jak CRM czy BI. Również wykorzystanie szeroko rozumianej mobilności i bezprzewodowości (m. in. technologia RFID czy mobilny dostęp do danych) staje się coraz bardziej powszechne. Także za chwilę będą uznawane za rozwiązania standardowe.

Ze względu na ogromne przyspieszenie w globalnej gospodarce do minimum skraca się czas dostarczania produktów na rynek. By wzmocnić pozycję na rynku, szybciej sprzedać produkt coraz lepiej dostosowywany do potrzeb klientów firmy jeszcze bardziej zacieśniana jest współpraca w ramach łańcuchów dostaw (w tym celu wykorzystywane są m.in. webserwisy).

DomData

Polski przemysł jest jeszcze na etapie porządkowania i wdrażania systemów ERP/MRP II (z przyzwoitym planowaniem produkcji i kalkulacją kosztów wytworzenia). Potem przyjdzie pora na BI i BI z data miting (szczegółową analizą procesów produkcyjnych).

Infovide-Matrix

ERP, BI, SCM, systemy optymalizacji (produkcji, logistyki, transportu).

ISA

ERP – dedykowane dla branży

itelligence

Sektor przemysłowy, który w większości dysponuje już dzisiaj mniej lub bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami ERP, będzie się koncentrował na ich rozwoju. Obecne rozwiązania uzupełniane będą m.in. o aplikacje BI, SCM (Zarządzanie Łańcuchem Dostaw) czy CRM (Zarządzanie Relacjami z Klientami).

Novum na rynku systemów jest w tej chwili kokpit menedżerski, bardzo zaawansowane rozwiązanie, które umożliwia menedżerom spojrzenie na swoją firmę w sposób syntetyczny – na podstawie zdefiniowanych wcześniej wskaźników. Kokpit menedżerski to aplikacja, która ostatecznie kończy erę długich spotkań zarządu, na których omawiane były dane i wyniki firmy pochodzące z różnych często niespójnych źródeł. Za pomocą tak nowoczesnej nawigacji biznesowej prezesi mogą na bieżąco monitorować sytuacje krytyczne, analizować ich przyczyny i podejmować decyzje.

LANtek.pl

Document Management, BI, ERP.

Lawson Software Polska

ERP, SCM, BI.

Macrologic

MSP produkcyjne będą poszukiwać takich rozwiązań organizacyjnych, które zapewnią im sprawne funkcjonowanie, ze szczególnym naciskiem na poprawę rentowności, kontrolę kosztów i zapewnienie dobrej współpracy z kluczowymi partnerami biznesowymi. Będą szukać narzędzi zapewniających wdrażanie rozwiązań, dostosowanych nie tylko do branży, ale i do ich unikalnych potrzeb. W tym segmencie rynku nadal podstawową potrzebą będzie ERP o funkcjonalności rozbudowanej o mechanizmy zapewniające wdrażanie nowoczesnych technik zarządzania produkcją, umożliwiające kontroling kosztów oraz usprawniające przepływ informacji w coraz bardziej rozproszonych środowiskach.

Max Elektronik

Hurtownie danych, ERP.

MT Prokhard

Dużą rolę powinny odegrać systemy czasu rzeczywistego stosowane przede wszystkim na halach produkcyjnych. Coraz nowsze maszyny stosowane w przemyśle dają możliwość jeszcze lepszej współpracy w zakresie przepływu danych, co pozwala zaoszczędzić czas oraz wyeliminować potencjalne błędy.

Newitech

Business Process Management do obsługi wydzielonych, kluczowych obszarów działalności operacyjnej (w tym produkcji). PI Numeron

Systemy monitoringu i kontrolingu oraz raportowania, systemy optymalizacji zużycia mediów oraz wspomagania zarządzania ich gospodarką.

Optima Partners

WMS oraz zarządzanie produkcją.

PC Guard

Ostra konkurencja i zanikanie monopoli na rynku w coraz większym stopniu wymagają od przedsiębiorstw precyzji w planowaniu długoterminowym, harmonogramowaniu produkcji oraz zarządzaniu logistyką. Menedżerom są więc potrzebne wyspecjalizowane narzędzia informatyczne potrafiące trafnie przewidywać popyt na podstawie danych historycznych oraz właściwie dobranych funkcji trendu. Harmonogramowanie produkcji poprzedza wielowymiarowa optymalizacja czasowa i kosztowa, zaś logistyką można sprawnie zarządzać przez złożone funkcje optymalizujące koszt oraz czas dostarczenia materiałów. Do tych zadań są potrzebne coraz bardziej wyrafinowane środowiska informatyczne, wykorzystujące z jednej strony rozwiązania akademickie, z drugiej zaś oferujące prosty, czytelny i efektywny interfejs.

Provertis

MES, LES.

QAD Polska

Zaawansowane systemy planowania i wspomagania produkcji: lean manufacturing, kanban, just in time/sequence, system zaawansowanego planowania i harmonogramowania; zaawansowane systemy logistyczne: Supply Chain Management, systemy wysokiego składowania (Advanced Inventory Management); dedykowane systemy raportowania i współpracy z klientami: BI, CRM; specjalizowane moduły prognozowania popytu: Demand Management.

Rekord Systemy Informatyczne

W najbliższych latach sektor przemysłowy w Polsce będzie nadal potrzebował zintegrowanych systemów klasy ERP/ERP II, które będą cechowały się jeszcze większą elastycznością i funkcjonalnością. Będą to systemy poszerzone o wspomaganie zarządzania wytwarzaniem w ramach sieci przedsiębiorstw, przy powszechnym zastosowaniu Internetu.

Systemy ERP będą ewoluowały w kierunku współpracy z innymi rozwiązaniami i będą coraz częściej wykorzystywały najnowsze techniki, jak SOA (Service Oriented Architecture) czy SaaS (Software as a Service), odznaczające się dużą modularnością i szybką możliwością dostosowywania do zmieniających się warunków i potrzeb odbiorców

Będzie również wzrost zainteresowania w przemyśle systemami BI, które mogą być wykorzystywane nie tylko jako systemy do wspierania finansów i kontrolingu, lecz w dziedzinach sprzedaży, produkcji oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Wówczas systemy BI mogłyby ewoluować w kompleksowe systemy CPM (Corporate Performance Management), wspomagające wszystkie procesy biznesowe organizacji oraz obsługujące potrzeby raportowe i analityczne jej pracowników, dostawców, odbiorców i partnerów.

SABUR

Obserwujemy coraz większą potrzebę tworzenia systemów automatycznie pozyskujących dane z: układów sterowania urządzeniami, linii produkcyjnych, układów technologicznych i instalacji wspomagających produkcję a także dostarczających media technologiczne, a następnie umożliwiających udostępnianie ich w czytelnym formacie, aby mogły je przetwarzać oraz analizować systemy zarządzania przedsiębiorstwem.

SAP Polska

Sektor potrzebuje przede wszystkim niezawodnych systemów, które wspierać będą rozwój przedsiębiorstw i umożliwiać im produkcję elastycznie dopasowywaną do zmieniających się warunków rynkowych. Szacujemy, że w dalszym ciągu największą popularnością cieszyć się będą rozwiązania klasy ERP.

ScanTag Systems Poland

Systemy specjalizowane, SCM.

Solemis Group

Systemy klasy Business Intelligence.

S&T Services Polska

Wbrew wieszczonemu zmierzchowi systemów ERP, rynek w Polsce daleki jest od osiągnięcia „stanu nasycenia”. Prawdopodobnie zaobserwujemy również zwiększone zapotrzebowanie na systemy komplementarne, dla których ERP będzie fundamentem (CRM, SCM, WMS, PDM, PLM, rozwiązania specjalizowane).

Technodat

Systemy zarządzające obiegiem dokumentów.

Tekom

MES, PLM, BI, SCM.

TETA

MES, Lean Manufacturing, BI.

Transition Technologies

Manufacturing Execution System.

Visma Software

Coraz większe zainteresowanie i zapytania związane z BI oraz systemem ERP z produkcją w modelu ASP.

ZETO SA w Poznaniu

Magazyny Wysokiego Składu z bezprzewodową obsługą kodów kreskowych. 


  

 

Ranking MBT 2007 Global 100

 

Ranking MBT 2007 Global 100 przedstawia czołowych dostawców infrastruktury informatycznej i aplikacji dla przedsiębiorstw produkcyjnych oraz funkcjonujących w ramach łańcuchów dostaw. Na pozycję w rankingu w pierwszym rzędzie miały wpływ przychody za rok finansowy 2006, ale brane były pod uwagę także inne czynniki.

W ten sposób redakcja MBT USA starała się zaprezentować najbardziej rozwojowe obszary rynku IT, nie ograniczając się do posortowania dostawców według wartości przychodów. W rankingu pojawił się np. producent układów półprzewodnikowych Intel, ale nie ma jego głównego konkurenta Advanced Micro Devices, mimo że pod względem wielkości przewyższa on wiele innych wymienionych firm. 

Lp.

Firma

Przychody

(mln USD)

Systemy ERP i łańcuchy dostaw

1.

SAP

Newton Square, PA                                      sap.com

12 413

2.

Oracle Corp.

Redwood Shores, CA                               oracle.com

14 380

3.

Infor Global Solutions

Alpharetta, GA                                          infor.com

2100

4.

Sage Group

Irvine, CA                                  sagesoftware.com

1833

5.

Microsoft Business Solutions

Redmond, WA                                   microsoft.com

919

6.

Lawson Software

St. Paul, MN                                           lawson.com

724

7.

SwissLog

Denver, CO                                        swisslog.com

530,8

8.

Epicor Software Corp.

Irvine, CA                                              epicor.com

384

9.

IBS

Folsom, CA                                              ibsus.com

333

10.

IFS

Schaumburg, IL                                   ifsworld.com

323

 

Lp.

Firma

Przychody

(mln USD)

Innowacje w produktach

1.

Autodesk

San Rafael, CA                                   autodesk.com

1840

2.

Cadence

San Jose, CA                                       cadence.com

1484

3.

UGS PLM Software

Plano, TX                                                    ugs.com

1200

4.

Dassault Systemes

Woodland Hills, CA                                       3ds.com

1177

5.

PTC

Needham, MA                                               ptc.com

855

 

Lp.

Firma

Przychody

(mln USD)

Produkcja

1.

GE Industrial

Charlottesville, VA                                         ge.com

33 494

2.

Siemens Automation & Drives

Alpharetta, GA                              sea.siemens.com

19 200

3.

Schneider Electric

Palatine, IL                         schneider-electric.com

18 100

4.

Honeywell Automation & Controls

Phoenix, AZ                                honeywell.com/ps

11 000

5.

ABB Process Automation

Houston, TX                                                abb.com

6550

6.

Rockwell Automation

Milwaukee, WI                                     rockwell.com

5561

7.

Emerson Process Management

Austin, TX                              emersonprocess.com

4900

8.

Invensys Process Systems

Foxboro, MA                                       invensys.com

1563

9.

National Instruments

Austin, TX                                                      ni.com

660

10.

Aspen Technology

Cambridge, MA                                aspentech.com

293

 

Lp.

Firma

Przychody

(mln USD)

Infrastruktura komputerowa

1.

Hewlett-Packard Co.

Palo Alto, CA                                                 hp.com

91 658

2.

IBM

Armonk, NY                                                ibm.com

91 400

3.

Hitachi

Santa Clara, CA                                     hitachi.com

86 847

4.

Dell

Round Rock, TX                                           dell.com

57 095

5.

Microsoft Corp.

Redmond, WA                                    microsoft.com

44 282

6.

Fujitsu

Sunnyvale, CA                                        fujitsu.com

43 222

7.

Motorola

Schaumburg, IL                                  motorola.com

42 879

8.

NEC

Rancho Cordova, CA                                    nec.com

39 429

9.

Intel Corp.

Santa Clara, CA                                         intel.com

35 382

10.

Canon

Lake Success, NY                                     canon.com

34 931

 

Lp.

Firma

Przychody

(mln USD)

Wydajność biznesowa

1.

Google

Mountain View, CA                                  google.com

10 605

2.

Symantec

Cupertino, CA                                   symantec.com

5253

3.

CA

Islandia, N.Y.                                                 ca.com

3796

4.

Adobe Systems

San Jose, CA                                          adobe.com

2575

5.

Intuit

Mountain View, CA                                    intuit.com

2342

6.

SAS

Cary, NC                                                     sas.com

1900

7.

Business Objects

San Jose, CA                          businessobjects.com

1254

8.

Cognos

Burlington, MA                                       cognos.com

979

9.

Zebra Technolgies

Vernon Hilss, IL                                        zebra.com

759,5

10.

Kronos

Chelmsford, MA                                    kronos.com

578

W rankingu zostało uwzględnionych również kilka firm znajdujących się na etapie ogłoszonych lub zakończonych przejęć, jeśli zamknęły one rok finansowy 2006 przed sfinalizowaniem przejęcia.

Na skutek procesów konsolidacyjnych z tegorocznego rankingu zniknęło 15 firm, które pojawiły się w ubiegłym roku. Podobnie było w przypadku 12 firm z rankingu z 2005 r., które nie przetrwały samodzielnie do 2006 r. A zatem ranking Global 100 to również barometr zmian na rynku informatycznym nagradzającym tych graczy, którzy w swoich działaniach przykładają wagę do skali zasięgu terytorialnego, rozpiętości oferty technologicznej, liczby oferowanych kategorii aplikacji oraz rozwiązań branżowych.

Wiele firm np. deklaruje, że chcą równoważyć przychody pomiędzy poszczególnymi regionami, czyli Amerykami, regionem EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) oraz Dalekim Wschodem. Ale z wyjątkiem kilku dostawców ERP z północnej Europy większość firm software’owych ma swoje siedziby w USA i stamtąd czerpie gros przychodów, dopiero w następnej kolejności z rynków Europy i Azji.

W tegorocznym rankingu Global 100 dostawcy zostali zaklasyfikowani do pięciu kategorii: infrastruktura informatyczna, innowacyjność, produkcja, ERP i łańcuch dostaw, wydajność biznesowa.

Istotna zmiana w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem dotyczy kategorii „produkcja”, którą zdominowali dostawcy tradycyjnie oferujący automatykę przemysłową, przy czym wiele z tych firm należy do większych organizacji biznesowych. Sytuacja ta utrudnia precyzyjne wskazanie trendów rynkowych, ponieważ przedsiębiorstwa te zazwyczaj nie podają swoich przychodów w podziale na poszczególne kategorie produktów.

W kategorii „innowacyjność” pojawiają się przede wszystkim czołowi dostawcy oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktu (PLM). Ten sektor rynku również w ostatnim czasie zmienił swoje oblicze dzięki realizowanym przez kilka firm przejęciom o wartości przekraczającej 1 mld USD. Kwestią otwartą pozostaje, czy dostawcy rozwiązań PLM i automatyki zdołają powstrzymać oferentów ERP przed zawładnięciem ich dotychczasowymi domenami, czyli wciągnięciem dotąd niezależnych funkcji w systemy ERP.

Do kategorii „wydajność biznesowa” trafili nie tylko dostawcy systemów inteligentnej analizy danych (BI), ale także dostawcy oprogramowania, których trudno było zakwalifikować do innych kategorii. Czytelnicy mogą być jednak pewni, że kategoryzacja dostawców stanowiła istotny element debaty toczącej się w redakcji MBT USA.

Zastosowany podział na kategorie najpełniej oddaje sytuację branży informatycznej, w której wszelkie podziały mają wyłącznie umowny charakter. Trudno przecież przeprowadzić jednoznaczny podział na oferentów usług i oprogramowania albo na oferentów infrastruktury i aplikacji.

Wartości o przychodów poszczególnych dostawców zostały zamienione na USD według kursu z 31 grudnia 2006 r. (wahania kursów mogły znacznie wpływać na kolejność w rankingu).

Redakcja MBT USA

 

 

 

 

Sektor przemysłowy nie traktuje wydatków na IT jako efektywnego sposobu zdobywania przewagi konkurencyjnej

 

Gdzie i jak sektor przemysłowy wydaje swoje pieniądze?

 

– Sektor przemysłowy jako całość – w przeciwieństwie do np. sektora telekomunikacyjnego czy bankowości – nie traktuje jeszcze wydatków na oprogramowanie czy szerzej na IT jako efektywnego sposobu zdobywania przewagi konkurencyjnej.

 

Z reguły inwestycje w zakresie zwiększania mocy produkcyjnych, unowocześniania parku technologicznego czy tworzenia nowych kanałów dystrybucji wyrobów mają dla decydentów dużo wyższy priorytet. Nawet duże podmioty posiadające odpowiednie możliwości finansowe są z reguły bardzo ostrożne przy zakupie nowatorskich rozwiązań IT, których wdrożenie obarczone jest większym ryzykiem ze względu na małą liczbę referencji.

 

Paweł Wiechecki

dyrektor sektora energetyka

i przemysł w Infovide-Matrix SA

 

Jaki jest stopień wykorzystania narzędzi informatycznych w sektorze przemysłowym?

 

– Poza systemami automatyki przemysłowej, związanymi bezpośrednio z urządzeniami i liniami produkcyjnymi, oraz narzędziami CAD/CAM powszechne jest używanie systemów wspomagających zarządzanie. Są to zintegrowane systemy klasy ERP – od najprostszych, tak naprawdę nie do końca zintegrowanych i niespełniających kryteriów ERP, do najbardziej skomplikowanych, dysponujących największymi możliwościami pełnowymiarowych systemów ERP. Wykorzystanie dostępnych w tych systemach funkcji jest często niepełne, np. do rzadkości nawet w firmach o odpowiednim profilu produkcji należy efektywne planowanie produkcji oparte na zamkniętej pętli MRP.

 

Rzadziej wykorzystywane są hurtownie danych oraz oparte na nich systemy analityczne BI i systemy dziedzinowe uzupełniające funkcjonalność systemów zintegrowanych.

 

Czy wartość inwestycji tego sektora w zakresie IT będzie się powiększać?

 

– Zdecydowanie tak. Wynika to z rosnącej świadomości kadr decyzyjnych, coraz większej konkurencji na rynku, postępujących procesów konsolidacji, zwiększania inwestycji i przejmowania zagranicznych wzorców oraz rosnących możliwości dostępnych na rynku rozwiązań.

Firmy, które „wstrzeliły” się w branże o dużej dochodowej działalności, więcej inwestują w IT

 

Gdzie i jak sektor przemysłowy wydaje swoje pieniądze?

  • Fundusze wykorzystywane przez przedsiębiorstwa przemysłowe wydawane są wielotorowo, w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa i jego potrzeb w danym okresie. Można jednak wyróżnić najważniejsze kierunki, w których są one lokowane.
  • Modernizacja lub wymiana systemów wspomagających zarządzanie (ERP – obejmujących informatyką pełen zakres działalności), która umożliwia usprawnienie pracy na stanowiskach produkcyjnych, a jednocześnie zapewnia syntetyczne dane wspomagające zarządzanie na poziomie całej firmy.
  • Automatyzacja elementów przesyłania informacji do systemów, takich jak: czytniki kodów kreskowych, radiowe metody śledzenia produkcji, czujniki itp.
  • Budowa hurtowni danych zapewniająca elastyczność budowania modeli rozwojowych.
  • Integracja wszystkich elementów (systemów informatycznych): od deski kreślarskiej po optymalizację załadunku wyrobów gotowych.
  • Wzmocnienie bazy sprzętowej i teleinformatycznej.
  • Wykorzystanie technik internetowych.

 

Jaki jest stopień wykorzystania narzędzi informatycznych w sektorze przemysłowym?

– Poziom ten jest bardzo zróżnicowany. W nowych firmach, których charakter produkcji wynika z zastosowania nowych technologii (elektronika, meblarstwo, elektrotechnika itp.) jest bardzo wysoki.

 

Jacek Kaciłowicz

Project Manager BPSC SA (przemysł)

 

W firmach o starym rodowodzie modernizacja następuje sukcesywnie, lecz powoli – tam nadal stopień wykorzystania narzędzi informatycznych jest stosunkowo mały.

 

Dużo zależy też od rentowności. Firmy, które „wstrzeliły” się w branże o dużej, dochodowej działalności, więcej inwestują i w większym stopniu wykorzystują narzędzia współczesnej informatyki.

 

Czy wartość inwestycji tego sektora w zakresie IT będzie się powiększać? Jakie są obecnie największe potrzeby sektora przemysłowego w Polsce?

 

– Wartość inwestycji tego sektora w zakresie rozwiązań IT będzie wzrastać. Polskie firmy coraz częściej muszą konkurować ze znakomicie zorganizowanymi przedsiębiorstwami unijnymi. Bez wsparcia nowoczesnych narzędzi informatycznych ta konkurencja może być bardzo utrudniona. Inwestycje w zakresie IT podnoszą wydajność pracy i optymalizują większość procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.

 

W wielu firmach, np. w przemyśle meblarskim, kluczowe znaczenie zaczyna odgrywać szybkość reakcji na potrzeby rynku. Bez systemu zarządzającego produkcją trudno obiecać odbiorcy krótki i precyzyjnie określony termin dostawy.

 

Firmy sektora przemysłowego będą szukać rozwiązań z zakresu zarządzania konkretnym procesem produkcyjnym oraz z zakresu współpracy z systemami wagowymi i identyfikacji (RFID). BPSC jest aktualnie pionierem we wdrożeniach z zastosowaniem RFID.

 

Druga sfera to optymalizacja procesów nie tylko produkcyjnych, ale i logistycznych. Takie inwestycje będą się po prostu opłacać.

 

Andrzej Boryka dyrektor ds. wdrożeń BPSC SA

Stopień wykorzystania technik wspierających przetwarzanie informacji jest w sektorze przemysłowym największy

 

Jaki jest stopień wykorzystania narzędzi informatycznych w sektorze przemysłowym?

 

– Moim zdaniem stopień wykorzystania technik wspierających przetwarzanie informacji jest w sektorze przemysłowym największy ze względu na stopień komplikacji większości procesów produkcyjnych. Trudno ocenić, o ile większy, bo chyba nikt takich badań nie prowadził.

 

Każdą firmę można podzielić na podobne obszary, ale tylko firmy produkcyjne będą miały obszar produkcji. Firmy handlowe, usługowe, logistyczne niewątpliwie mają skomplikowane procesy biznesowe, ale nieodbiegające zbytnio od tych w firmach produkcyjnych. Systemy informacyjne specyficzne dla produkcji są natomiast niszą na rynku właśnie ze względu na ograniczony popyt na nie (tylko firmy produkcyjne), dlatego dodatkowo są droższe.

 

Czy wartość inwestycji tego sektora w zakresie IT będzie się powiększać?

 

– Jestem przekonany, że wartość inwestycji w zakresie systemów wspomagających procesy produkcji będzie rosła. Kluczowym powodem jest narastający trend rynkowy, którym jest produkcja krótkoseryjna (często na pojedyncze zamówienie). Narzuca to bardzo restrykcyjne reżimy dla produkcji, czyli: obniżanie kosztów, skracanie czasu projektowania i wytwarzania oraz dostarczania produktów.

 

Kolejnym ważnym procesem jest wsparcie odbiorcy po zrealizowaniu dostawy. Wszystko to wymaga obecnie korekty lub nawet zmiany modeli biznesowych oraz narzuca wprowadzanie automatyzacji wszędzie tam, gdzie tylko to możliwe. Automatyzacja w produkcji praktycznie zawsze związana jest z technologiami informatycznymi, dlatego w tym obszarze widzę duży potencjał wzrostu, moim zdaniem znacznie wyższy niż średnia w branży.

 

Jarosław Żeliński analityk, IT-Consulting.pl

 

Jaka jest przyszłość SOA, SaaS, outsourcingu w sektorze przemysłowym?

 

– SOA, SaaS czy outsourcing to nie techniki i nawet chyba nie architektury. Moim zdaniem to nowe modele biznesowe. Model biznesowy tym się różni od technologii, że opisuje strukturę łańcucha wartości, a nie cechy rozwiązania. SOA to wewnętrzny model biznesowy opisujący relacje między obszarem zarządzania firmą a obszarem dostarczającym zasoby IT (tu sprzęt i oprogramowanie najczęściej dostarcza dział IT). Z perspektywy biznesowej części pracowników techniki IT stanowią zasoby świadczące konkretne i nazwane usługi. Fakturowanie, księgowanie, raportowanie to funkcje systemów, a systemy to zasoby firmy.

 

SaaS to nic innego jak nowy model biznesowy dostawców tych technik. Stają się oni niejako zewnętrznym dostawcą zasobów IT (spełniając funkcję podobną jak wewnętrzny dział IT). Outsourcing to już powoli proza życia większości firm, które wykonanie czynności niemających dla nich kluczowego znaczenia zlecają na różnych zasadach zewnętrznym, wyspecjalizowanym wykonawcom.

 

Opisane modele to różne odmiany łańcucha wartości, w którym wszystkie wymienione podmioty zajmują różną pozycję, ale są ze sobą powiązane właśnie tym, że każdy na swoim etapie wnosi wartość do tego łańcucha. Wykorzystana tu technika moim zdaniem ma drugo- a nawet trzeciorzędne znaczenie. Rozwiązania dedykowane wpasowują się doskonale w ten model biznesowy, gdyż jednym z powodów czyniących z modeli SOA, SaaS i outsourcingu ważne elementy strategii firm jest to, że znacznie obniżają ryzyko stosowania rzadkich, niszowych rozwiązań, a takimi są właśnie rozwiązania branżowe czy dedykowane.

 

 


Działalność prowadzona w Polsce

    (uzupełnienie informacji z tabeli)

ABG SPIN

Realizacja wdrożeń w przemyśle – portali korporacyjnych (PKN ORLEN), Hurtowni Danych (Xella), systemu 4Steel AX (Demark), ośrodków przetwarzania danych (PLL LOT). Wybrane rozwiązania: zarządzanie emisjami, systemy ERP (Oracle e-Business Suite, Microsoft Dynamics AX), integracja, bezpieczeństwo informacji i systemów IT.

Centrum Komputerowe ZETO

Centra Kompetencyjne: Przetwarzania Danych, Wydruków Masowych, Zarządzania Dokumentami i Informacją, Bezpieczeństwa Danych, Usług Programistycznych, Szkolenia Informatycznego, Aplikacji i Wdrożeń, Infrastruktury IT, Certyfikacji Elektronicznej, Rozwiązań Multimedialnych i Interaktywnych, Automatycznej Identyfikacji; systemy klasy ERPII (Graffiti PC Guard oraz Microsoft Dynamics AX), Microsoft CRM, BI InForum Dom Data, rozwiązania własne profilowane dla różnych branż przemysłu.

Codec Systems

Platforma MPC (Infor Performance Management) oraz autorski system klasy BI – Inflection Point, stworzony przez polskich inżynierów informatyków (do prezentacji wyników zapytań do baz danych wykorzystuje grafikę 3D).

ETOB-RES, Przedsiębiorstwo Informatyki

Aplikacje wspomagające zarządzanie finansami, personelem, logistyką, produkcją, obiegiem dokumentów; pełny dostęp do aktualnych informacji na temat wszystkich procesów biznesowych w firmie.

euroscript Polska

euroscript International oferuje rozwiązania usprawniające realizację zadań biznesowych związanych z zarządzaniem treścią. Firmy Grupy euroscript: Delt ICT Services, docConsult, eurodoc, euroscript oraz syselog.

Evatronix

CAD/CAM dla firm zajmujących się projektowaniem i produkcją maszyn, oprzyrządowania, elementów z blachy oraz konstrukcji stalowych; dystrybutor Altium Ltd. (systemy EDA); w ofercie: wirtualne komponenty elektroniczne (IP cores) oraz usługi projektowania układów elektronicznych (w tym FPGA i ASIC).

Infovide-Matrix

Powstała w efekcie połączenia dwóch firm: Infovide SA, specjalizującej się w zakresie konsultingu technologicznego oraz Matrix.pl SA, dostawcy rozwiązań informatycznych dla dużych przedsiębiorstw.

Lawson Software Polska

W Polsce jako Intentia od 1994 r., jako Lawson od 2006 r.

Oracle Polska

Bazy danych (najnowsza wersja Oracle Database 11g), narzędzia i oprogramowanie warstwy pośredniej (Oracle Fusion Middleware), gotowe aplikacje zintegrowane oferowane w liniach: Oracle E-Business Suite, Oracle PeopleSoft Enterprise, Oracle JD Edwards EnterpriseOne, Siebel; rozwiązania przejęte w serii fuzji i akwizycji z lat 2005–2006, m.in.: Retek, ProfitLogic, 360Commerce, i-flex, Portal Software, G-Log i Demantra.

SABUR

Przedstawiciel producentów urządzeń i oprogramowania dla automatyki przemysłowej, takich jak Wizcon Systems – ELUTIONS Inc., Ocean Data Systems, Saia-Burgess, ESA, ASEM i Racom. Oprogramowanie dla przemysłu: Dream Report – narzędzie do raportowania; WizconSupervisor.

Softex Data

Powstała w 1990 r. jako PHS Softex Data Wojciech Warski działalność gospodarcza, od lipca 2007 r. – Softex Data SA.

S&T Services Polska sp. z o.o.

Stworzona w 1998 r., poprzednia forma prawna od 1963 r. pod nazwą ICL. Wdrożenia ERP (INFOR ERP LN d. Baan).

Surfland Systemy Komputerowe

Od 1987 r. jako dział komp. PPH Surfland sp. z o.o.; od 1998 r. jako Surfl and Systemy Komputerowe sp. z o.o.


 

Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska