Inżynieria produkcji 2005

20–21 października br. odbywała się na Podbeskidziu coroczna konferencja „Inżynieria produkcji 2005”. Organizatorami spotkania byli: Katedra Inżynierii Produkcji Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej oraz Rekord Systemy Informatyczne – producent zintegrowanego systemu zarządzania klasy ERP dla przedsiębiorstw produkcyjnych. Patronat medialny nad konferencją objęła po raz pierwszy redakcja miesięcznika MSI (Manufacturing Systems Information). Tradycją konferencji jest spotkanie przedstawicieli nauki z reprezentantami przemysłu – przede wszystkim użytkownikami systemu Rekord.ERP.

Zintegrowane systemy informatyczne w małych i średnich przedsiębiorstwach. Kierunki rozwoju pakietu Rekord.ERP – Janusz Szymura, prezes zarządu Rekord Systemy Informatyczne w Bielsku-Białej

Dzień pierwszy seminarium był Dniem Informacji o Transferze Technologii. Przedstawiciele Agencji Rozwoju Regionalnego z Bielska-Białej oraz Górnośląskiej Agencji Przekształceń Przedsiębiorstw z Katowic przekazali informacje o zdobywaniu środków z funduszy unijnych na innowacyjne przedsięwzięcia. Tematem przewodnim były trendy i kierunki rozwoju w inżynierii produkcji, o czym poinformował w wykładzie inauguracyjnym prof. dr hab. inż. Józef Matuszek z ATH. Ciekawym akcentem był temat transferu technologii w krajach Europy Środkowej zaprezentowany przez prof. Milana Gregora z Uniwersytetu Technicznego w Żylinie na Słowacji. Rozwijając tę tematykę, prezes firmy Rekord SI Janusz Szymura przedstawił kierunki rozwoju pakietu Rekord.ERP, skupiając się na rozwiązaniach internetowych. Podczas warsztatów konsultanci Działu Zarządzania Produkcją prezentowali praktyczne rozwiązania w zakresie nowych funkcji systemu.

Dzień drugi wypełniły warsztaty przebiegające w dwu sesjach: naukowej i wdrożeniowej. W sesji naukowej badacze z Politechniki Śląskiej, Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu w Zielinie oraz Akademii Techniczno-Humanistyczej dzielili się wiedzą z zakresu zarządzania produkcją z przedstawicielami przemysłu. Natomiast sesja wdrożeniowa była eksperymentem. Po raz pierwszy użytkownicy systemu – menedżerowie projektów wdrożeń Rekord.ERP – prezentowali swoje osiągnięcia oraz problemy z implementacją pakietu w branży m.in. meblowej, metalowej, motoryzacyjnej, produkcji maszyn do obróbki cieplnej.