Intel: analiza big data w czasie rzeczywistym

Firma Intel zaprezentowała rodzinę procesorów Intel Xeon E7 v2 , które pomogą firmom i instytucjom z różnych branż i sektorów – od usług medycznych po bankowość i transport – czerpać cenne i praktyczne informacje ze swoich zbiorów danych.

Korzystając z narzędzi analitycznych, przedsiębiorstwa mogą podejmować decyzje, które mają bezpośredni wpływ na ostateczny bilans ich finansów. Procesory Intel Xeon E7 v2 oferują nowe możliwości w zakresie przetwarzania i analizowania dużych zbiorów różnorodnych danych, udostępniając informacje, które wcześniej wydawały się niewidoczne.

– Firmy, które wykorzystają potencjał tkwiący w danych, aby uzyskać cenne wskazówki, zdobędą znaczną przewagę nad konkurentami – mówi Diane Bryant, wiceprezes i dyrektor generalny, Data Center Group, Intel. – Doskonała wydajność pracy, ogromna pojemność pamięci i wysoka niezawodność procesorów z nowej rodziny Intel Xeon E7 v2 pozwoli firmom z branży IT analizować duże zbiory danych w czasie rzeczywistym, a tym samym wykorzystywać tę wiedzę do generowania zysku oraz zwiększania efektywności biznesu poprzez wychwytywanie pojawiających się trendów i tworzenie nowych usług, lepiej dostosowanych do potrzeb rynku.

Sfery big data i Internet rzeczy stwarzają ogromne szanse i możliwości rozwoju dla wielu firm, umożliwiają bowiem generowanie zysku z usług opartych na pozyskiwaniu informacji z gromadzonych danych. Według prognoz rynek technologii i usług big data będzie rósł o 27% w skali roku do 2017 r., by osiągnąć wartość 32,4 mld USD (źródło: IDC WW Big Data Technology and Services 2013–2017 Forecast, Doc #244979, grudzień 2013).

Głównym czynnikiem napędzającym ten trend jest napływ danych, które pochodzą z urządzeń współtworzących Internet rzeczy. Ich łączna liczba ma wynosić 30 mld do roku 20204. Inwestowanie w najbardziej wydajne technologie i wprowadzanie rozwiązań analitycznych może także umożliwić znaczne oszczędności. Na przykład prognozy dla działu IT firmy Intel przewidują obniżenie kosztów i podniesienie dochodu netto do roku 2016 o prawie pół miliarda dolarów, właśnie dzięki wykorzystaniu narzędzi analitycznych.

Procesory z rodziny Intel Xeon E7 v2 obsługują trzykrotnie większą ilość pamięci w porównaniu z poprzednią generacją procesorów, co pozwala na przeprowadzanie znacznie szybszych i dokładniejszych analiz. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, korzystających z dysków twardych, technologia analityczna in-memory zapewnia umieszczenie całego zbioru danych, np. kompletnej bazy danych klientów firmy, w pamięci systemowej.

Metoda ta zyskuje coraz większą popularność z powodu rosnącego zapotrzebowania na złożone operacje analityczne. Gartner przewiduje że do 2015 r. 35% (źródło: Gartner „Top Technology Trends, 2013: In-Memory Computing Aims at Mainstream Adoption”) firm z sektora MSP wdroży rozwiązania analityczne in-memory, przy obecnym 10-procentowym wzroście w porównaniu z rokiem 2012. Analitycy prognozują też, że przynajmniej połowa firm z listy Global 2000 będzie korzystać z narzędzi obliczeniowych in-memory, czerpiąc znaczne korzyści z inwestowania w planowanie zasobów przedsiębiorstwa – ERP.

Nowa rodzina procesorów obsługuje serwery z konfiguracją zawierającą do 32 gniazd, do 15 rdzeni i 1,5 terabajta pamięci na gniazdo, osiągając średnio dwa razy wyższą wydajność niż procesory poprzedniej generacji. Te ulepszenia umożliwią firmom korzystanie z aplikacji o dużym znaczeniu biznesowym, takich jak systemy BSS, CRM i ERP. Podniesie to wydajność operacji oraz obniży koszty i skróci czas reakcji. Na przykład firmy paliwowe będą w stanie lepiej przewidywać, kiedy należy przeprowadzić profilaktyczne prace konserwacyjne na platformach i instalacjach wiertniczych.