Integracja PLM z MES

Jednym z pierwszych przedsiębiorstw produkcyjnych odnoszących korzyści z integracji systemów zarządzania cyklem życia produktu (PLM) oraz zarządzania produkcją (MES) jest europejski producent broni MBDA Missile Systems. Według przedstawicieli firmy sprzężenie obu systemów umożliwia stałe doskonalenie zarówno procesów projektowych, jak i alokacji zasobów na etapach konstrukcyjno-produkcyjnych.

Do rozważenia korzyści z integracji systemów PLM i MES od dawna zachęcali analitycy branży przemysłowej, ale połączenie niezależnych aplikacji było wykonalne jedynie w ramach złożonych projektów integracyjnych, za każdym razem realizowanych od podstaw.

– Zazwyczaj najdroższe i najbardziej czasochłonne w procesie wytwarzania jest przejście z fazy projektowania do fazy produkcji – stwierdzili Marc Halpern oraz Andrew Hughes, analitycy firmy Gartner (Stamford, USA), w biuletynie badawczym ze stycznia 2007 r. – Umiejętność sprzężenia obu tych faz w ramach procesów produkcyjnych umożliwia ciągłe usprawnianie zarówno obszaru projektowania, jak i produkcji.  

Większość specjalistów branży przemysłowej przekonuje, że integracja systemów PLM i MES niesie m.in. następujące korzyści:

  • wcześniejsze wykrywanie problemów, jakie mogą pojawić się w procesie produkcji, a w konsekwencji wyższą jakość produktów,
  • krótsze cykle projektowania dzięki sprawniejszej komunikacji między specjalistami,
  • krótszy czas wprowadzania do produkcji nowych artykułów,
  • zapewnienie zgodności z przepisami dzięki mechanizmom śledzenia podzespołów i produktów.

W ostatnim czasie firmy produkcyjne zostały niemal zasypane ofertami gotowych rozwiązań łączących funkcje aplikacji PLM i MES. Do dostawców takich rozwiązań należą Siemens PLM Software oraz Apriso, których produkty funkcjonują w przedsiębiorstwie MBDA Missile Systems.

– W ciągu minionej dekady większość producentów koncentrowała się na kosztach – mówi Frederick L. Thomas, dyrektor ds. rozwiązań dla przemysłu w firmie Apriso, określającej swoje rozwiązanie MES o nazwie FlexNet mianem systemu zarządzania operacjami. – W przyszłości będą dążyli do zwiększenia przychodów, naszym zadaniem jest więc połączenie sfery produkcji ze sferą projektowania, umożliwiając producentom m.in. szybsze wprowadzanie na rynek nowych produktów.

W zakładach MBDA Missile Systems, należących do trzech europejskich firm: BAE Systems, EADS oraz Finmeccanica, produkuje się systemy rakietowe dla całego świata. Aby usprawnić procesy, w których dane muszą być przesyłane z aplikacji FlexNet do pakietu Teamcenter PLM firmy UGS, wykorzystano możliwości oferowane przez system FlexNet 9.4 (w otwartej ofercie od 24 lipca 2007 r.).

Jeremie Ropero, kierownik projektów informatycznych w zakładach MBDA Missile Systems, zapewnia, że integracja obu aplikacji umożliwia śledzenie produkcji na podstawie specyfikacji produktów, dzięki czemu wszystkim produktom na każdym etapie łańcucha dostaw przypisane są precyzyjne dane (historia produktu). Dane te są następnie przekazywane do systemu SAP ERP i wzbogacane o informacje dotyczące użytych materiałów i złożonych zamówień. Stworzone w ten sposób rekordy wracają do aplikacji Teamcenter oraz FlexNet i przydają się w pracach inżynierskich oraz w procesach produkcyjnych.

– Wykorzystaliśmy integrację pomiędzy aplikacjami FlexNet Production a FlexNet Quality na poziomie danych z obszarów PLM i ERP – wyjaśnia Ropero. – Obecnie łatwo możemy wyszukiwać instrukcje pracy z wcześniejszych procesów produkcyjnych i ponownie je wykorzystywać. W ten sposób znacznie ograniczamy uciążliwą pracę z dokumentami, maleje też koszt zapewnienia jakości. Przy opracowywaniu nowych procesów produkcyjnych nasi inżynierowie mogą bez przeszkód kopiować wzory operacji, uwzględniając sprawdzone rozwiązania zapisane w aplikacji FlexNet.

Specjaliści firmy Siemens zespolenie funkcji PLM i MES poczytują sobie za swego rodzaju misję. W tym celu Siemens współpracuje nie tylko z firmą Apriso, ale również wykupił dostawcę systemu PLM – firmę UGS, która wcześniej przejęła dostawcę oprogramowania do zarządzania produkcją, Tecnomatix. W wyniku przejęć oprogramowanie Teamcenter zostało zintegrowane z kilkoma rozwiązaniami firmy Tecnomatix, w tym z systemem SCADA. Siemens Automation and Drives dzięki przejęciu firmy UGS zwiększy swój udział w rynku rozwiązań dla sektora produkcji, integrując produkt przejętej firmy ze swoim pakietem oprogramowania do zarządzania produkcją Simatic IT.

– Naszym celem jest zapewnienie optymalnej wydajności przedsiębiorstw produkcyjnych – zapewnia Alain Iung, dyrektor ds. marketingu produktów dla przemysłu produkcyjnego. – Integracja PLM i MES nie tylko ułatwia gromadzenie i udostępnianie danych, ale także zapewnia sprawne dostosowywanie i korygowanie procesów realizowanych w firmach produkcyjnych.