Innowacje SAP dla branży produkcyjnej na miarę epoki Industry 4.0

SAP AG zapowiedział nowe wersje swoich rozwiązań dla branży produkcyjnej i modernizację istniejących aplikacji, stworzonych z myślą o obszarach inżynierii, produkcji i zrównoważonej działalności. Nowości w ofercie dowodzą zaangażowania SAP w zwiększanie innowacyjności procesów produkcyjnych w epoce Industry 4.0 – czwartej rewolucji przemysłowej. Informacja została podana na Targach Hanowerskich 2013 (8–12 kwietnia 2013 r.).

Branża produkcyjna stoi w obliczu przełomu technologicznego. Maszyny, ośrodki produkcyjne i systemy magazynowania mogą niezależnie od człowieka wymieniać między sobą informacje, uruchamiać działania i kontrolować się nawzajem, co usprawnia procesy produkcji, inżynierii i serwisu. Ta czwarta rewolucja przemysłowa – nazywana epoką Industry 4.0 – ma połączyć dwa światy: produkcję przemysłową i technologię informatyczną nowej generacji, zapewniając firmom osiągnięcie nowego poziomu wydajności i efektywności.

Firma SAP wdraża zasady czwartej rewolucji przemysłowej za pośrednictwem koncepcji „Idea to Performance” („Od pomysłu do wyników”). To kompleksowe podejście biznesowe, zapewniające zwiększenie wydajności produkcji i świadczenia usług. Umożliwia pełne zarządzanie całym cyklem życia produktu – od projektu aż po serwis, z uwzględnieniem różnych scenariuszy.

Przykładowo scenariusz „Elastyczna produkcja” obejmuje kompleksowe procesy, w tym proces planowania produkcji. Wbudowane mechanizmy kontroli jakości i zgodności z przepisami umożliwiają producentom eliminację niezgodności poprzez podejmowanie działań korygujących i zapobiegawczych oraz konfigurację bardziej przewidywalnych, krótszych cykli. Pomaga to zwiększyć stopień wykorzystania zasobów i poprawić terminowość dostaw.

Koncepcja „Idea to Performance” przewiduje udostępnianie nowych i istniejących rozwiązań w pakiecie SAP Business Suite, opartym na platformie SAP HANA (wprowadzonym na rynek w styczniu 2013 r.). „Elastyczna produkcja” będzie wspierana przez ofertę produktów opartych na platformie SAP HANA, takich jak aplikacja SAP OEE Management (Overall Equipment Effectiveness Management), funkcja planowania zapotrzebowania materiałowego w aplikacji SAP ERP czy rozwiązanie SAP Product Portfolio Management.

SAP OEE Management ma gromadzić dane generowane przez maszyny dzięki wykorzystaniu komunikacji między urządzeniami (Machine to Machine – M2M) i przekształcać je w użyteczne analizy. Funkcja planowania zapotrzebowania materiałowego w aplikacji SAP ERP udostępni bardzo szybkie odczyty, co pozwoli skrócić czas przebiegu o 50%, natomiast aplikacja SAP Product Portfolio Management ma pomóc zoptymalizować czas trwania kluczowych transakcji w ramach zarządzania projektami.

– Nasza firma postrzega rewolucję „Industry 4.0” jako szansę na wdrożenie produktów, które same inteligentnie sterują swoją pracą w całym procesie produkcji i zapisują wszelkie istotne dane – powiedział Roland Essmann, kierownik projektu MES w firmie Elster GmbH. – SAP to jeden z niewielu producentów rozwiązań informatycznych, które uwzględniają wszystkie istotne procesy – od aspektów badawczo-rozwojowych przez inżynierię i konstrukcję aż po sprzedaż – w jednym standardowym systemie. Dzięki rozwiązaniom SAP Manufacturing Execution i SAP Manufacturing Integration and Intelligence dane są dobrze przygotowane do przesyłania. Warto podkreślić, że są to rozwiązania internetowe, co w erze “Industry 4.0” odgrywa ważną rolę.

Planowane aktualizacje

Rozwiązanie SAP OEE Management ma udostępniać analizy produkcyjne w skali całego przedsiębiorstwa, zestawiające urządzenia i zapewniające wydajność w różnych lokalizacjach. Umożliwi to porównywalną eksploatację na podstawie ujednoliconych standardów i kontrolę za pomocą dotykowej konsoli opartej na specyfikacji HTML5 na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Aplikacja oferuje narzędzie do rozdziału zadań i monitorowania ich realizacji w środowisku SAP, co pozwala wydajnie i elastycznie przydzielać zlecenia produkcyjne za pośrednictwem graficznego interfejsu użytkownika.

Nowe, zsynchronizowane wersje aplikacji SAP Manufacturing Execution, SAP Manufacturing Integration and Intelligence (SAP MII) oraz SAP Plant Connectivity umożliwią efektywną realizację produkcji i zapewnią przejrzystość operacji produkcyjnych.

Aplikacja SAP Quality Issue Management (SAP QIM) będzie uzupełniać funkcje do zarządzania jakością dostępne w pakiecie SAP Business Suite przez zarządzanie problemami jakościowymi w całym łańcuchu tworzenia wartości.

Mobilna aplikacja SAP ERP Quality Issue – zapisywanie problemów w dzienniku za pomocą urządzeń mobilnych, aby generować zawiadomienia dotyczące jakości i monitorować proces rozwiązywania problemów.

Mobilna aplikacja SAP Complex Manufacturing Accelerator – zwiększanie efektywności całego procesu produkcji – od identyfikacji po rozwiązanie problemu.

Rozwiązania do szybkiego wdrażania

Rozwiązania SAP Rapid Deployment obejmują skonfigurowane fabrycznie oprogramowanie i usługi wdrożeniowe w jednym pakiecie. Aktualizacje dotyczą:

  • SAP Multiresource Scheduling – szybki sposób na wdrożenie zaawansowanego rozwiązania do planowania wykorzystania zasobów, które pomaga sprawnie przetwarzać zgłoszenia serwisowe z poziomu jednego, graficznego narzędzia do planowania,
  • SAP Asset Data Quality – zapewnia ocenę, sprawdzanie i stałe monitorowanie jakości głównych danych dotyczących urządzeń,
  • SAP Condition-Based Maintenance – sprawne wdrożenie w określonej cenie i stałym zakresie, dzięki czemu klienci mogą szybko rozpocząć optymalizację swojej strategii serwisowej.

– Współczesne środowisko biznesowe opiera się na ostrej rywalizacji, dlatego firmy ponownie spoglądają dziś na produkcję jako przestrzeń umożliwiającą wprowadzenie innowacji i przeprowadzenie rewolucji. Technologie informatyczne oferują znaczny potencjał optymalizacji procesów biznesowych w tej dziedzinie – powiedziała Kerstin Geiger, wiceprezes ds. zarządzania rozwiązaniami dla sektorów produkcji dyskretnej i procesowej w firmie SAP. – Dzięki inwestycjom w analizę predykcyjną i nowe technologie pomagające użytkownikom w realizacji usług serwisowych i obsłudze posprzedażowej jesteśmy w stanie lepiej wspierać branżę produkcyjną w jej wzroście i rozwoju.