Impuls 5 w kopalni węgla brunatnego

Kopalnia Węgla Brunatnego „Sieniawa” to kolejna spółka powiązana z Grupą Fasing, której funkcjonowanie wspiera system ERP Impuls 5. Korzyści z wprowadzenia nowego rozwiązania to przede wszystkim zdalny dostęp do zintegrowanych danych, pełna kontrola nad procesem „wydobycie – sprzedaż” oraz uporządkowanie sfery kosztowej.

Rozwiązanie BPSC zastąpiło wcześniej stosowane oprogramowanie, które obejmowało jedynie niektóre obszary działalności spółki. Dziś zarządzanie przedsiębiorstwem wspierają funkcje systemu Impuls 5 poświęcone zagadnieniom finansowo-księgowym, kadrowo-płacowym, środków trwałych, gospodarki materiałowej czy produkcji. Ze względu na specyfikę przedsiębiorstwa moduł produkcyjny oparty został na analizie kosztów zużycia maszyn oraz kosztów wynikających z kart pracy, tworzących ogólny koszt wydobycia.

– Na rozwiązanie w sferze produkcji składają się z jednej strony zlecenia produkcyjne, z drugiej raportowanie wydobycia w momencie sprzedaży surowca. Integracja tych danych pozwala określić koszt roboczogodziny dla poszczególnych maszyn – wyjaśnia Tomasz Stawicki, główny informatyk G.K. Fasing SA, odpowiedzialny za wdrożenie w kopalni „Sieniawa”.

Surowiec pozyskiwany w miejscu wydobycia trafia na oddalone o kilkaset metrów składowiska, gdzie oferowany jest nabywcom. Zarządzanie sprzedażą, prowadzone w innym miejscu niż wydobycie, wspierane jest przez zastosowanie technologii Citrix. Dzięki temu informacje o wielkości produkcji, sprzedaży czy kartach pracy dostępne są na bieżąco. Zdalny dostęp do aktualnej informacji uznany został za jedną z największych korzyści wdrożenia – zarząd może z dowolnego miejsca (w kraju i na świecie) kontrolować działalność firmy.

Z systemu korzystać będzie 15 użytkowników. Rozwiązanie częściowo zintegrowane jest z systemem Impuls 5 obsługującym Grupę Fasing, w wersji dostosowanej do potrzeb spółek zajmujących się wydobyciem.

– W przemyśle wydobywczym wyjątkowo trudne jest rozliczanie produkcji – nie można z góry założyć ilości czy jakości wydobytego surowca. Dlatego od systemów informatycznych wymaga się tu sporej elastyczności. Zastosowanie typowego modułu MRP podlega w takich przypadkach istotnej redefinicji – mówi Jarosław Staroń, Manager ds. kontraktów, BPSC SA. (ej)