IFS World Conference 2007

 Światowa Konferencja IFS w Berlinie 15–16 października skupiła ponad 1000 gości z 39 krajów, w tym około 100 z Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestniczyli w niej partnerzy firmy IFS, użytkownicy jej rozwiązań, przedstawiciele firm analitycznych oraz prasy. Poszczególne prelekcje podzielone były na bloki tematyczne, równolegle odbywały się spotkania z partnerami oraz ekspertami.

Konferencja zorganizowana była z rozmachem. Otworzył ją Alastair Sorbie, prezes korporacji IFS, przedstawiając ogólną strategię fi rmy na najbliższe lata oraz rozwiązania planowane dla przedsiębiorstw XXI w. Kolejny prelegent, prof. Richard Scase oceniał kondycję światowej gospodarki. W ostatnich latach zmienia się kontekst globalny, łańcuchy dostaw stają się globalne, nastąpiła rewolucja w systemach logistycznych.

Poszczególne prelekcje w blokach tematycznych dotyczyły przykładów wdrożeń rozwiązań IFS Applications w przedsiębiorstwach z różnych sektorów gospodarki. Prezentacje wygłosili również przedstawiciele polskich firm Reporter i Vattenfall Heat Poland. Uczestnicy wykazywali duże zainteresowanie tematyką, przenoszące się do kuluarów.

Dan Matthews, dyrektor IFS ds. technologii przeprowadził wstępną prezentację Aurory, unikalnego interfejsu użytkownika zapewniającego dostęp przez Internet do informacji zarządczej. Interfejs przeznaczony jest dla partnerów, użytkowników informacji, pracowników mobilnych. Będzie udostępniony w 2008 r. jako nakładka do nowej wersji IFS Applications.

Aurora – to w mitologii starorzymskiej bogini jutrzenki. W nowym rozwiązaniu wykorzystano doświadczenia klientów, dzięki czemu za pomocą Aurory szybciej i łatwiej podejmuje się biznesowe decyzje.

Bardzo interesująca była sesja dotycząca strategii IFS dla sektora produkcyjnego. Prowadzący ją Anders Lif, dyrektor ds. rozwiązań dla sektora przemysłowego, opisywał obecny stan gospodarki i roztaczał wizje przyszłości. Według niego obserwujemy eksplozję informacji, a najlepsze praktyki stają się wiedzą międzynarodową.

– Nasi klienci z sektora produkcji coraz częściej poszukują rozwiązań, które dostarczałyby dane nie tylko o stanie maszyn i urządzeń, ale np. o zdolności produkcyjnej całej linii – wyjaśniał Anders Lif. – Takie oprogramowanie ma wskazywać przyczyny, dlaczego np. dana linia nie pracuje z maksymalną teoretyczną wydajnością. W dodatku można by je zastosować nie tylko w odniesieniu do pojedynczej maszyny czy całej linii produkcyjnej, ale także do łańcucha dostaw [rozmowę z Andersem Lifem przedstawimy w następnym numerze MSI Polska].

Podsumowaniem konferencji była dyskusja moderowana przez Dave’a Brousella, redaktora naczelnego Managing Automation, w której udział wzięli Alastair Sorbie i Dan Matthews oraz przedstawiciele firm: Fujitsu Siemens Computers, Oracle, Easy Software, Microsoft, Pagero, Xdin. Najważniejsze przesłanie konferencji: zmieniły się oczekiwania użytkowników. Przedsiębiorstwa potrzebują rozwiązań, które zapewnią im natychmiastową reakcję na każdą sytuacje awaryjną, ułatwią kontakty w ramach globalnych łańcuchów dostaw, pomogą zwiększyć wydajność, poprawić jakość, a w konsekwencji konkurencyjność na światowym rynku.

Nowa wersja IFS Applications

Podczas konferencji Alastair Sorbie poinformował o wprowadzeniu na rynek nowej wersji IFS Applications, opartego na komponentach systemu wspierającego zarządzanie przedsiębiorstwami.

Nowa wersja oprogramowania przeznaczona jest dla firm międzynarodowych, poszukujących swojego miejsca w nieustannie zmieniającym się środowisku biznesowym. System IFS Applications zamiast bazować na lokalizacjach kodu źródłowego przeznaczonych dla poszczególnych krajów, wymagających specyficznego dla danego rynku wsparcia technicznego i aktualizacji, opiera się na jednym kodzie, który łatwo dostosować do wymogów prawnych i językowych obowiązujących na rynkach światowych. Dzięki wsparciu technicznemu i aktualizacjom oraz możliwości jednorazowego wprowadzania zmian w kodzie można przyspieszać ekspansję na nowe rynki.

– W nowej wersji IFS Applications, opartej na architekturze SOA, wykorzystane są doświadczenia z siedmiu generacji aplikacji opartych na architekturze komponentowej – mówił Alastair Sorbie. – Ściśle współpracujemy z klientami, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z systemu oraz zapewnić korzyści biznesowe związane ze zwiększeniem efektywności pracy. Globalne przedsiębiorstwa potrzebują systemów dostosowanych do ich specyfiki, szukają rozwiązań, pomagających im w rozwoju, na tyle elastycznych, by dało się uzyskać przewagę konkurencyjną na arenie międzynarodowej.

Najnowsza wersja IFS Applications charakteryzuje się kilkoma nowymi właściwościami. Są to m.in.: rozszerzone wsparcie dla globalnych organizacji, zarządzanie ryzykiem projektowym, efektywne rozwiązania dla globalnych łańcuchów dostaw i dla firm działających w różnego typu produkcji i usługach.

– Najnowsza wersja IFS Applications jest już na polskim rynku – wyjaśnia Marcin Taranek, prezes IFS Poland. – Jestem pewien, że oferowana obecnie funkcjonalność jeszcze bardziej usprawni zarządzanie i ułatwi pracę naszym klientom.

Autor: Elżbieta Jaworska, MSI Polska