Gadżety dla biznesmena

Technika rozwija się niezwykle szybko. Co z jej najnowszych zdobyczy jest niezbędne w codziennej pracy, a co jest tylko zabawką?

Popularne określenie gadżet ostatnio zmieniło znaczenie, nie jest to tylko modne urządzenie, coś, co należy mieć, bo inaczej ludzie nie będą nas traktować poważnie. Dziś pomaga w codziennej pracy, jest nieodzownym elementem wyposażenia stanowiska pracy.

Dawniej elegancko ubrany człowiek z nieodłączną torbą dyplomatką, w której skrywał notes, wizytownik czy organizer – był symbolem biznesmena. A po czym można rozpoznać współczesnego biznesmena? Wprawdzie Marek Borówka, dyrektor generalny Lenovo Polska uważa, że prawdziwego biznesmena nie widuje się na ulicach – on siedzi na jachcie gdzieś na Bahamach lub Cyprze i stamtąd steruje firmą za pomocą… wszelkich nowinek technicznych, w które jest także wyposażona cała kadra kierownicza jego firmy. Współczesny biznesmen nie może się obyć bez komputera przenośnego, aby w każdej chwili mieć dostęp do swoich danych, ani komórki albo raczej smartfonu z rozbudowanymi funkcjami (organizer, kalendarz, integracja z komputerem biurowym).

Jak powinien być od stóp do głów wyposażony współczesny biznesmen? To pytanie zadaliśmy ekspertowi, który od lat zajmuje się tematyką nowinek technicznych.

Redakcja

MODA CZY WYGODA

Gadżety i nowinki technologiczne dla ludzi biznesu

Nowoczesne rozwiązania techniczne już nas dziś praktycznie osaczyły. Komórka, laptop, szerokopasmowy Internet, bluetooth, pendrive, MP3 – to dziś hasła zrozumiałe nie tylko dla miłośników elektronicznych nowinek, ale określające narzędzia codziennej pracy.

Notebook S61 firmy BenQ

Niemal co dzień pojawiają się kolejne urządzenia, bez których – jak nam wmawiają producenci, a właściwie ich działy marketingu – nie można już żyć. Niestety, częściowo to prawda, gdyż odkąd wszystko wokół nas jest w postaci cyfrowej – dokumenty, zdjęcia, filmy, telewizja, telefonia – staliśmy się coraz bardziej niewolnikami czy zakładnikami nowoczesnych technologii – otaczają nas, korzystamy z nich na co dzień, praktycznie nie ma od nich odwrotu.

Ważne jednak, by nie dać się zwariować i rozsądnie z nich korzystać – mają ułatwiać, a nie utrudniać nam życie. Pamiętajmy, że urządzenia i technika są dla nas a nie odwrotnie.

Niestety, szybkie zmiany są jedynym stałym elementem w dzisiejszej globalnej gospodarce. Co gorsza zmiany są coraz szybsze i aby przetrwać na rynku, trzeba się do nich przystosować. Szybkie zmiany oznaczają potrzebę szybkiego dostępu do informacji – bo to informacja jest dziś najcenniejszym towarem. Nie jest już sztuką wyprodukowanie telewizora, ale… jego sprzedanie – a do tego potrzeba wielu aktualnych informacji na etapie jego projektowania (np. badania rynkowe: jakich cech szukają użytkownicy), na etapie produkcji (gdzie najtaniej kupić najwyższej jakości surowce), a potem potrzebne są m.in. analizy en na rynku.

Nie ulega też wątpliwości, że jesteśmy dziś coraz bardziej mobilni – poruszamy się więcej zarówno w interesach, jak i prywatnie.

Dlatego coraz ważniejsze jest, by dostęp do bieżących informacji mieć najlepiej zawsze, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy.

I właśnie w tym kierunku zmierza rozwój urządzeń elektronicznych – zapewnić łatwy dostęp do informacji z każdego niemal miejsca na świecie. Przyjrzyjmy się, w jakim kierunku się to wszystko rozwija – co powinniśmy kupić dziś, a co kupić będziemy musieli jutro.

Komputery

Śmiem twierdzić, że w niedalekiej przyszłości, poza stacjonarnymi stanowiskami pracy w firmach, wszędzie używać będziemy notebooków. Ich moc obliczeniowa rośnie, ceny spadają, wydłuża się czas pracy na akumulatorach, zmniejsza waga, z narzędzia pracy stają się również centrum rozrywki – do oglądania filmów (panoramiczne ekrany), słuchania muzyki (dobry dźwięk), rozmów telefonicznych (Skype) czy nawet gier komputerowych (szybkie ekrany i silne karty grafiki). Dziś standardem w notebookach jest bezprzewodowa komunikacja wireless LAN (Wi-Fi 802.11 a/b/g).

Telefony, palmfony, palmtopy, GPS

Jeszcze nie tak dawno notebook w dużym uproszczeniu służył do pisania, telefon do rozmawiania. Dziś telefon jest maleńkim komputerem, z ekranem dotykowym, a nierzadko i z alfanumeryczną klawiaturą. Notebook dzięki Skype stał się natomiast telefonem. Moduły GPS, czyli odbiorniki sygnałów satelitów nawigacyjnych, montowane są zarówno w telefonach, palmtopach i notebookach – system nawigacyjny i precyzyjne cyfrowe mapy możemy mieć zawsze przy sobie, a dzięki dostępowi do Internetu – nawet w telefonie możemy oglądać satelitarne zdjęcia – GooleMap.

Palmtop e310 firmy Acer

Bezprzewodowy Internet

Dzięki rozwojowi różnych technologii bezprzewodowych – GPRS, Wi-Fi Wi-MAX – dostęp do Internetu mamy dziś praktycznie z każdego urządzenia i w każdym miejscu, choć czasami nie jest to tak szybkie i wydajne, jak byśmy chcieli, w dodatku może być kosztowne.

Bezprzewodowy dom i biuro

To moim zdaniem najważniejsze osiągnięcie. Zniknął problem kabelka – zawsze za krótkiego, z nieodpowiednią wtyczką itp. Elementy do budowy bezprzewodowych sieci stale tanieją i jest ich coraz więcej. Jest jednak jedno ale – nie wolno oszczędzać na ochronie danych. Skoro my możemy podłączyć się bezprzewodowo, może to również zrobić nasz sąsiad, ale i złodziej danych firmowych.

 Mysz laserowa Targusa w ofercie Optimusa

Bluetooth i podczerwień

Najpopularniejsze dziś metody bezprzewodowej wymiany i synchronizacji danych między urządzeniami (notebook-komórka, notebook-palmtop). W przypadku dużej ilości danych to jednak często zbyt powolna metoda. Dla mnie najważniejsze są jednak bezprzewodowe słuchawki do telefonów komórkowych – zniknął problem używania telefonu podczas prowadzenia samochodu – szkoda, że nie wszyscy jeszcze to zrozumieli.

Słuchawki Creative SL3100 firmy Creative Labs 

Fotografia cyfrowa

Technika ta, szczególnie w połączeniu z możliwościami, jakie daje MMS, czyli przesyłanie zdjęć zrobionych telefonem komórkowym, zrewolucjonizowała nasze życie i pozwala na co dzień praktycznie stosować zasadę: jeden obraz znaczy więcej niż 1000 słów. Na przykład studenci zamiast kserować, często fotografują swoje notatki, nie mówiąc już o fotografowaniu tablicy czy wyświetlanych prezentacji, jeśli wykładowca ich nie udostępnia. Szpiegostwo gospodarcze jest dziś również znacznie prostsze.

 Kamera Sanyo VPC-HD1

Prezentacje

Coraz więcej – nie tylko marketingowych – spotkań, zebrań, briefingów czy innych odpraw nie może się obyć bez prezentacji w PowerPoint czy jego odpowiednikach. Potrzebny jest do tego ekran i projektor. Dzięki dzisiejszym projektorom – lekkim, o wysokiej jasności i kontraście, a także dzięki komunikacji bezprzewodowej – prezentację można przeprowadzić niemal w każdym pomieszczeniu ze ścianą bez obrazków, bez zaciemnienia.

Projektor firmy BenQ CP120

Przenośna pamięć

Gromadzenie coraz większej ilości danych w różnych urządzeniach (komórka, aparat fotograficzny, palmtop) wymaga coraz większej pamięci. Z braku miejsca stosowane są wymienne karty pamięci. Są małe i wygodne w użyciu, a ich pojemność bardzo szybko rośnie – dziś największe mają po 8 MB. Początkowo było wiele standardów, dziś dominują cztery – mini SD i SD, MMC i Memory Stick. Pojawiły się już nawet sprytne adaptery pozwalające wykorzystać karty jednego standardu w urządzeniach wymagających innego. Co prawda niemal każdy notebook wyposażony jest dziś w uniwersalny czytnik kart wymienionych formatów, ale moim zdaniem hitem jest karta SD z wbudowanym złączem USB, które ma już każdy komputer.

Pamięć flash SanDisk Ultra II SD Plus 512 MB 

Zasilanie

To bez wątpienia najsłabsze ogniwo przenośnych urządzeń. Baterie zawsze będą miały za małą pojemność. Idealne byłoby bezprzewodowe dostarczanie energii – na razie tylko z wykorzystaniem energii słonecznej, są już takie zasilacze… Najgorszy tak naprawdę jest brak unifikacji akumulatorów do telefonów komórkowych i notebooków. Światełkiem w tunelu są pojawiające się uniwersalne zasilacze do notebooków i komórek, zawsze potrzebny jest jednak dostęp do sieci elektrycznej czy chociaż gniazdka zapalniczki w samochodzie.

Zdrowy rozsądek

Korzystając z tych wszystkich urządzeń, nie zapominajmy jednak, że to one są tworzone dla naszej wygody, a nie my do ich obsługi. Dlatego sięgając po absolutne nowości, należy się liczyć z trudnościami w ich implementacji, ale gdy sobie z tym poradzimy, uzyskamy przewagę nad konkurencją. Pamiętajmy także o kopiach bezpieczeństwa – dane w cyfrowej postaci niszczy się znacznie szybciej niż zapisane na papierze, ale na szczęście łatwiej się je archiwizuje.

Gadżet staje się narzędziem z chwilą, gdy zaczynamy wykorzystywać go z pożytkiem i do pracy.

Torba z serii Slimline Targus/Optimus